https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/business-insider-vzacne-zabery-zachytily-utok-kosatek-na-velkeho-bileho-zraloka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Business Insider: Vzácné záběry zachytily útok kosatek na velkého bílého žraloka

10.8.2022 00:34 | Johannesburg (ČTK)
Velcí bílí žraloci jsou považováni za vrcholové predátory, což znamená, že ve zvířecí říši nemají žádné známé nepřátele; vědci však zjistili vzácné případy, kdy se stali kořistí kosatek dravých.
Velcí bílí žraloci jsou považováni za vrcholové predátory, což znamená, že ve zvířecí říši nemají žádné známé nepřátele; vědci však zjistili vzácné případy, kdy se stali kořistí kosatek dravých.
Foto | Ken Bondy / Flickr
Vědci už nějakou dobu hledají odpověď na otázku, co vyhání velké bílé žraloky z jejich typického prostředí u pobřeží Jihoafrické republiky. Jednou z teorií je, že se do této oblasti stále častěji přesouvají kosatky, které žraloky loví. Ohromující záběry, které se podařilo na začátku letošního roku pořídit pro pořad Shark Week (Týden žraloků) na Discovery Channel, tuto teorii podporují, napsal server Business Insider.
 

Video začíná záběrem na dvě kosatky plovoucí u hladiny v tyrkysové vodě jihoafrické zátoky u města Mossel Bay, která je známá výskytem velkých bílých žraloků. Náhle se z hlubin vynoří třetí kosatka, která má v tlamě téměř tři metry dlouhého velkého bílého žraloka. Když se kosatka dostane na hladinu, kolem mrtvého žraloka se objeví krev, než se s ním kosatka opět ponoří.

Alison Townerová, vědkyně z Jihoafrické republiky, která se zabývá studiem velkých bílých žraloků, uvedla, že se jedná o "první záběry kosatek na světě, na nichž je zachycena kosatka dravá, která ulovila velkého bílého žraloka ".

Dodala, že jde o první "přímý důkaz" tohoto jevu, který byl v Jihoafrické republice zdokumentován. "Je to pravděpodobně jeden z nejkrásnějších přírodopisných záběrů, které se tu kdy podařilo natočit," řekla Townerová.

Velcí bílí žraloci jsou považováni za vrcholové predátory, což znamená, že ve zvířecí říši nemají žádné známé nepřátele; vědci však zjistili vzácné případy, kdy se stali kořistí kosatek dravých.

Studie zveřejněná v červnu v časopise African Journal of Marine Science, jejímž autorem byla Townerová, naznačuje, že velcí bílí žraloci prchají ze svého tradičního shromaždiště u břehů Jihoafrické republiky právě kvůli přítomnosti kosatek.

Vědci si všimli, že těla mrtvých velkých bílých žraloků, které moře vyplavilo na břeh, mají vyrvaná játra, a některá i srdce. Podle studie zranění naznačovala, že je způsobil stejný pár kosatek. Na nově pořízených záběrech z dronu drží kosatka žraloka poblíž místa, kde má játra.

Podle autorů studie právě tyto útoky mohly přimět velké bílé žraloky, aby se začali vyhýbat místům, kam tradičně připlouvali. "Zdá se, že jsme v případě velkých bílých žraloků svědky stejné strategie, jakou používají například psi hyenoví, když se v tanzanské oblasti Serengeti vyhýbají lvům," uvedla Alison Townerová.

Autoři studie uvedli, že úbytek velkých bílých žraloků v oblasti u jihoafrického pobřeží mohl přispět k nárůstu přítomnosti dalšího predátora, žraloka měděného, přestože i tento druh se stává obětí kosatek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

10.8.2022 06:51
To není nic nového. To, že kosatky loví velké bílé žraloky, je známo již delší dobu a o tomto se zmiňuje již Xavier Maniguet ve své knize o žralocích z 90. let. To, co rybáři a námořníci věděli dávno, dnes vědci podávají jako překvapení? Zde se právě ukazuje, jak kolikrát praxe je v předstihu před teorií.
Kosatčí samec má v průměru okolo 8-9 m délky a váhy může dosáhnout u velkých exemplářů i přes 10 t, samice mají okolo 4-5 t. Carcharodon u velkých samic průměrně 4-5 m délky a váhy okolo 1,5-2 t, největší exempláře 6m a do tří tun. Takže pro tu kosatku opravdu není problém velkého bílého ulovit.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist