https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zacina-platit-zakaz-vyroby-a-prodeje-jednorazovych-plastovych-priboru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Začíná platit zákaz výroby a prodeje jednorázových plastových příborů

1.10.2022 17:00 | PRAHA (ČTK)
Zákaz postihl hlavně jednorázové plastové výrobky, k nimž kromě příborů patří i nápojové míchátka a kelímky, vatové tyčinky, tyčky pro uchycení balonků či krabičky na jídlo z expandovaného polystyrenu.
Zákaz postihl hlavně jednorázové plastové výrobky, k nimž kromě příborů patří i nápojové míchátka a kelímky, vatové tyčinky, tyčky pro uchycení balonků či krabičky na jídlo z expandovaného polystyrenu.
Dneškem nabývá účinnosti zákon, který zakazuje výrobu a prodej jednorázových plastových příborů, talířů nebo brček v souladu s předpisy Evropské unie. Maximální pokuta za porušení zákona bude pět milionů korun. Změny se měly do českého práva dostat už v červenci 2021, ale návrh předložený předchozí vládou Andreje Babiše (ANO) bývalá Sněmovna nestihla projednat do konce volebního období.
 

Zákaz postihl hlavně jednorázové plastové výrobky, k nimž kromě příborů patří i nápojové míchátka a kelímky, vatové tyčinky, tyčky pro uchycení balonků či krabičky na jídlo z expandovaného polystyrenu. Ministerstvo životního prostředí už dříve odhadlo, že by nová právní úprava měla ročně snížit spotřebu plastových výrobků zhruba o 1,77 miliardy kusů. K nově zakázaným produktům už existuje řada opakovatelně použitelných alternativ.

Nový zákon obsahuje i nové požadavky na část plastových výrobků. Například v případě hygienických vložek, tamponů, vlhčených ubrousků či tabákových výrobků s filtry musí výrobci uživatele informovat o tom, jak se jich po použití správně zbavit. Výrobci některých produktů také musí uživatele upozornit na dostupnost opakovaně použitelných alternativ. Výrobci budou také muset označovat výrobky z plastů jednotným značením. To se týká cigaret s filtry, samostatných filtrů, vlhčených ubrousků, hygienických pomůcek a kelímků.

Zákon posílil i takzvanou rozšířenou odpovědnost výrobců vybraných plastových odpadů. Výrobci cigaret se tak musí podílet na nákladech za úklid cigaretových nedopalků a jiného plastového odpadu v obcích. Tato spolupráce by měla fungovat skrze kolektivní systémy, čímž obce získají peníze na úklid. Do roku by výrobci měli takto pomoci nejméně 30 procentům obcí, do dvou let 60 procentům a do tří let alespoň 90 procentům obcí. Plnění zákona budou kontrolovat Česká obchodní inspekce, Státní potravinářská a zemědělská inspekce a krajské hygienické stanice.

V návrhu jsou také cíle pro zpětný odběr plastových nápojových obalů. V roce 2025 to má být 77 procent hmotnosti obalů uvedených v daném roce na trh nebo do oběhu, v roce 2029 až 90 procent.

Česko už nyní podle poslankyně ANO a bývalé náměstkyně ministra životního prostředí Bereniky Peštové třídí zhruba 80 procent nápojových PET lahví. Je to jeden z nejlepších výsledků v Evropské unii. Z nového programového období Operačního programu Životní prostředí 2021 - 2027 půjde na podporu přechodu na oběhové hospodářství 7,1 miliardy korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Viktor Šedivý

1.10.2022 19:41
Tohle mi nějak nesedí:

1 )
V návrhu jsou také cíle pro zpětný odběr plastových nápojových obalů. V roce 2025 to má být 77 procent hmotnosti obalů uvedených v daném roce na trh..

2 )
Česko už nyní podle poslankyně ANO a bývalé náměstkyně ministra životního prostředí Bereniky Peštové třídí zhruba 80 procent nápojových PET lahví.

??? )
Plastové nápojové obaly, to jsou v naprosto převážné většině PETky.
Těch tedy nyní zpracujeme 80% .... a budeme zavádět systém, který by jich měl zpracovat 77% ???
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

2.10.2022 08:16 Reaguje na Viktor Šedivý
No ono nejde jen o plasty ale i ostatní nezálohované nápojové obaly jako n.sáčky nebo plechovky.
Odpovědět

Viktor Šedivý

2.10.2022 12:04 Reaguje na Slavomil Vinkler
Tím myslíte zálohovat sáčky? :-/

Trochu jde o kšeft těm, co by "řešili" výkup.

Hlavně je to ale zájem velkých výrobců nápojů, protože nutnost zajistit zpětný výkup by byla pro menší konkurenty významným problémem a do budoucna by tvořila perfektní bariéru pro vstup případné nové konkurence.

Současný systém vcelku jede a je svou efektivitou srovnatelný s německým zálohováním. Ale s trochou zelených hesel by se dal hezky učinit složitějším.
Odpovědět
VS

Vilda Smakal

2.10.2022 13:57
To je zase další výkřik do tmy ! Někdo něco vymyslí a hurá, jdeme to zrealizovat ! To, že se používají PET lahve, kelímky v jogurtech a další plasty jsou v různém běžném zboží, tak to je všechno v pořádku, ale tady bude někdo řešit vidličky !! Každý z nás vidí kde se všude používají tyto věci, které evidentně nikdo neřeší...sáčky, plastové krabičky na maso, na sýry......zkrátka je to na každém rohu, ale tácek a vidlička je problém !! Z hlediska ekologie člověk pochopí tento krok, ale je potřeba ho dělat komplexně u všeho a ne zrovna u nepotřené věci ! Řešme věci každodenní spotřeby v supermarketech, kde to každý den nakupujeme, tam jsou tuny těchto obalů, které zasírají planetu......
Odpovědět
Karel Nakobyl

Karel Nakobyl

3.10.2022 07:11
Některé obchodní řetězce na vsi začaly opět místo "igelitu" k balení salámů a pod používat papír, kterým někteří nešetří a člověk si odnese třeba 1 buřta v papíru formátu A 3. Ale pořád lepší než pytlík
Odpovědět

Viktor Šedivý

3.10.2022 21:25 Reaguje na Karel Nakobyl
Jenže ten papír je impregnovaný - a množství plastu je srovnatelné s mikrotenovým sáčkem.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist