https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/naklady-firem-se-mohou-letos-jeste-zvysit-sefove-podniku-vini-zmenu-klimatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Náklady firem se mohou letos ještě zvýšit, šéfové podniků viní změnu klimatu

7.2.2023 18:09 (ČTK)
Klimatické změny nejsou považovány za hlavní příčinu dnešní inflace. Ekonomové ale mají za to, že jejich provázanost se s rostoucím globálním oteplováním bude prohlubovat.
Klimatické změny nejsou považovány za hlavní příčinu dnešní inflace. Ekonomové ale mají za to, že jejich provázanost se s rostoucím globálním oteplováním bude prohlubovat.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vysoké ceny by v průběhu letošního roku mohly ještě vzrůst, tisíce šéfů firem z celého světa přikládají vinu změně klimatu. Očekávají, že klimatické změny budou mít "mírný" až "velmi velký" dopad na náklady. Vyplývá to z průzkumu společnosti PwC, která se dotazovala 4400 generálních ředitelů. Na anketu účetní a poradenské firmy upozornil zpravodajský server CNBC.
 

Katastrofy způsobené klimatickými změnami v posledních měsících zničily úrodu a infrastrukturu, omezily dodávky energie a rekordní vedra bránila zaměstnancům v práci. Tyto události vedly odborníky na životní prostředí a ekonomy k tomu, že spatřují souvislost mezi změnou klimatu a inflací.

Klimatické změny nejsou považovány za hlavní příčinu dnešní inflace. Ekonomové ale mají za to, že jejich provázanost se s rostoucím globálním oteplováním bude prohlubovat. Časem podle nich bude tato vazba zjevnější a závažnější.

"Pokud to budeme ignorovat a nic se změnou klimatu neuděláme, náklady vzrostou hrozivě," řekla loni ekonomka Suzi Kerrová z neziskové organizace Environmental Defense Fund v rozhovoru s listem The Hill. "A bude to mít obrovský dopad nejen na ceny potravin, ale i na mnoho dalších aspektů našeho běžného života," dodala.

Průzkum společnosti PwC ukázal, že ke krokům, které mají působit proti změnám klimatu, přistupují spíše šéfové těch firem, které se jimi cítí ohrožené. To ale podle autorů studie nestačí. Mnohé snahy firem v oblasti klimatu nejsou nadto nijak zvlášť úspěšné, upozorňuje dále PwC.

Co se týče snahy o dekarbonizaci, jako je přechod na elektřinu s nulovými emisemi nebo zvyšování energetické účinnosti, sílí názor, že není dostačující a že přišla pozdě. Zpráva OSN z loňského roku uvádí, že v atmosféře už je tolik uhlíku, že se stalo oteplování téměř nevyhnutelným.

PwC si dále všímá takzvaného greenwashingu, tedy šíření dezinformací o ekologické prospěšnosti některých technologií nebo produktů. Výzkum Evropské komise a národních spotřebitelských úřadů z roku 2021 ukázal, že v Evropě bylo 42 procent takových tvrzení u různých společností "přehnaných, nepravdivých nebo klamavých".

Jako jedno z možných řešení autoři studie navrhují, aby firmy našly oblasti, kde ohleduplnost k životnímu prostředí pomáhá buď ušetřit, nebo vydělat více peněz.

Americká společnost Nike, která je největším světovým výrobcem sportovního oblečení a obuvi, například v posledních deseti letech nechává látky tkát takovým způsobem, že spotřebovává méně materiálu a pracovního času. Výdaje společnosti na materiál, dopravu a likvidaci odpadu se snížily - a miliony kilogramů potenciálního odpadu se nedostaly na skládky, napsal list Los Angeles Times.

Podobný efekt měly i tenčí plastové lahve na vodu společnosti Nestlé a snaha společnosti Walmart recyklovat odpad do nových výrobků, uvádí další příklady deník.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

7.2.2023 19:05
Výmluvy. největší vliv na neúspěch firem má vlastní vedení a pak politici, kteří vytvářejí pro firmy toxické prostředí.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

8.2.2023 11:49 Reaguje na Richard Vacek
I to,
že vlastníci + manažéři firem, nejsou zatím schopni/ochotni se postavit těm nesmyslům, nejenom Z Bruseli.
Automobilovým průmyslem počínaje !
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

7.2.2023 20:32
Tak už i ředitelé největších světových firem vidí to, co Shell ví už přes 30 let a svět to mohl vzít v úvahu minimálně od vydání prvních zpráv Římského klubu.
Je ale také pravda, že za naši českou inflaci klimatické změny nemohou. To je čistě náš výtvor.
Odpovědět
mara polasek

mara polasek

8.2.2023 06:07
dvakrat pecteno, ale nepochopil sem co tim basnik chtel rict... titulek se rozchazi s textem ... no kazdopadne oteplovani je na rozdil od ochlazovani prospesne. pri predstave, ze by globalne teploty klesly o 1,5 stupne. to by byl teprve rust nakladu. teplotu vzduchu ovlivnuje i atmosfericky tlak. proto na venusi je jak v pekle a na marsu mrzne.
mam doma knihu z cca 80 let, kde je tabulka slozeni zemske atmosfery zpetne 4 miliardy let a jedina polozka, ktera je propojena s teplotou je tlak. slozeni atmosfery od ciste metan oxid uhlicity po dnesni kyslik dusik je skoro jedno. a je tam dulezita poznamka, ze jeste nedoslo k ustalenemu stavu. dale mi pak v hlave rezonuje dokument bbc planeta travy, kde je receno ze pri poklesu co2 se stava fotosynteza proc vyssi rostliny problematicka. a treti je studie z bileho krize, kde ve sklenicich umele navysuji co2 a sleduji co to provadi s lesem. a svete div se... nic negativniho. nastava lepsi rust a to pri nizsi spotrebe vody. proto bych rad nejaky argument proc je spatne, kdyz se co2 zvedne v celkovem meritku o 1 nebo 2 setiny procenta? ptal se nekdo rostlin? asi by to chtelo zalozit neziskovku za prava rostlin na snazsi fotosyntezu.
Odpovědět

Viktor Šedivý

8.2.2023 11:46 Reaguje na mara polasek
Titulek se nerozchází s textem.
"Sebereme vám (nejen) prachy, budete se mít hůř, my za to nemůžeme, sami jste si to způsobili svým nezřízeným životem".

Tenhle model je staletí starý. A jak vidět - stále na spousty jednodušších jedinců perfektně funguje.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist