http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/becva-bude-v-hranicich-kvuli-oprave-jezu-az-tri-tydny-bez-vody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Bečva bude v Hranicích kvůli opravě jezu až tři týdny bez vody

2.9.2016 11:06 | HRANICE (ČTK)
Povodí Moravy v pondělí začne vypouštět vodu nad jezem v Hranicích na Přerovsku. Místo bude bez vody až tři týdny, protože je nutné ho vyčistit, ale také opravit části jezu, což zabere delší dobu. Každoroční údržba trvá zpravidla týden, loni se však kvůli suchu nekonala, řekl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Práce budou ukončeny nejpozději 25. září.
 

"Úplné vypuštění jezové zdrže se dělá kvůli plánované opravě technologie jezu a údržbě jezových segmentů včetně klapek. Současně se budou odstraňovat naplavené stromy, čistit svodné kanály a sběrné studně," uvedl Chmelař. Vvypuštěný jez podle něj odborníkům umožní zkontrolovat břehové opevnění nadjezí, které je po celý rok zatopené vodou, a pořídit fotodokumentaci dna kvůli mapování nánosů.

Povodí potřebuje letos také opravit technologii jezu, konkrétně jeho převodovku. "Opravy budou časově náročnější, z toho důvodu bude doba (bez vody) mimořádně delší," řekl Chmelař. Pokud budou opravy ukončeny dříve, bude do jezu voda napuštěna také dříve, dodal mluvčí povodí.

Hranický jez plní důležitou funkci při povodních; pravidelné údržbě se podrobuje každoročně v září. Zdrž se začíná vypouštět na Bečvě v Hranicích každý rok první pondělí v září. Vzhledem k loňské nepříznivé hydrologické situaci v povodí Bečvy, kdy na Rožnovské, Vsetínské Bečvě a Bečvě byly opakovaně dosaženy hranice sucha, se Povodí Moravy rozhodlo na hranickém jezu údržbu vynechat. Důvodem byla obava o možné ohrožení vodních živočichů. Podobná situace nastala naposledy před 12 lety, uvedli tehdy vodohospodáři.

Podobná opatření dělají vodohospodáři pravidelně také na Bečvě v Přerově, kde s těžkou technikou odstraňují štěrkopískové nánosy. Odborníci tím zvyšují průtočný profil a kapacitu koryta řeky Bečvy a řeku tak připravují na každoroční zimní a jarní pohyb ledových ker. Na čištění dohlížejí pravidelně také ochránci přírody.

Alena Horáková
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist