https://ekolist.cz/cz/ekolist/tisteny-ekolist
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tištěný Ekolist

O tištěném Ekolistu

Organizace BEZK, tedy provozovatel serveru Ekolist.cz, vydávala od prosince 1992 do konce roku 2009 rovněž tištěný měsíčník o životním prostředí nazvaný Ekolist. Prvních několik ročníků se jmenoval PECKA a před BEZKEM ho ještě od roku 1991 jako svůj bulletin vydávalo Pražské environmentální centrum. Ať už vycházel jako PECKA nebo jako Ekolist, dokázal si jako jediný český podobně zaměřený časopis skutečně udržet měsíční periodicitu (s pravidelnou výjimkou na začátku srpna, kdy si jeho autoři brali dovolenou). Náklad Ekolistu se v posledních letech pohyboval kolem 1000 kusů, měl přibližně 500 předplatitelů a četlo ho odhadem 1500–2000 čtenářů. Protože internetový deník Ekolist.cz má mnohem vyšší čtenost, rozhodl se před koncem roku 2009 vydavatel napřít víc sil právě do rozvoje webu a vydávání časopisu ukončil.

Ekolist vycházel 11x ročně (s výjimkou srpna) vždy začátkem měsíce. Byl černobílý a měl 24 stran formátu A4. Prodával se zejména v knihkupectvích, taky ale v čajovnách nebo v prodejnách s biovýrobky. Větší část jeho obsahu tvořilo nestranné zpravodajství, zájem čtenářů ale vyvolávaly i další rubriky – rozhovory, reportáže a eseje. V časopise nechyběl rovněž prostor pro názory a komentáře, nebo rady, jak se chovat šetrně k životnímu prostředí, pravidelnou součástí byly i rubriky, které představovaly nové knihy o životním prostředí, novou legislativu v této oblasti a taky kalendář akcí.

Prvním šéfredaktorem Ekolistu byl pozdější slouholetý šéf Ekolistu.cz Radek Svítil. Následoval ho Jakub Kašpar, kterého v roce 2002 nahradil Jan Stejskal. Dlouholetým zástupcem šéfredaktora Ekolistu byl Honza Bouchal. Vydavatel a vedení redakce by na tomto místě chtěli poděkovat všem, kteří s přípravou a vznikem Ekolistu během celé doby pomáhali. Je nemožné vyjmenovat všechny čtenáře a čtenářky, autory, fotografky, grafiky, korektorky, sekretářky, uklízečky, tiskaře, zásobovače, distributory, úředníky, sponzory, donory a všemožné další pomocníky a podporovatele. Mnozí pro Ekolist během těch let pracovali zcela zadarmo nebo Ekolistu svou práci nezištně poskytli.
Všem vám moc děkujeme!

Archiv tištěného Ekolistu

Pro případné zájemce zpřístupňujeme níže na této stránce archiv čísel tištěného Ekolistu dostupných ve formátu pdf. Velikost každého ze souborů se pohybuje mezi 1,0 až 2,5 Mb.

2009:

reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist