Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Česká komora architektů si jako profesní organizace architektů, krajinářských architektů a urbanistů uvědomuje svou roli při udržitelné obnově vystavěného prostředí zasaženého letošní povodní. Jako lidé zároveň cítíme osobní potřebu pomoci svými odbornými znalostmi a zkušenostmi všude tam, kde bude potřeba. Na webu komory je zveřejněn seznam architektů a architektonických kanceláří, které bezplatně nebo za výrazně zvýhodněných podmínek nabízejí pomoc lidem v zasažených regionech.
Ministerstvo životního prostředí upozornili provozovatelé zařízení na energetické využití odpadů na zcela nový fenomén, kterým je zvýšený výskyt velkých tlakových nádob obsahujících oxid dusný ve směsném komunálním odpadu. Pokud tyto obaly od rajského plynu skončí v černé popelnici mohou být nebezpečné.
Společnost REMA Systém nabízí zasaženým obcím bezplatnou pomoc. Obce i jednotlivci si mohou nechat odvézt poškozené elektrospotřebiče, které budou následně ekologicky zlikvidovány. K dispozici je také možnost využít volnou kapacitu svozových vozidel na cestě ke sběrným místům pro převoz potřebného materiálu.
V souladu s meteorologickou předpovědí přichází extrémní ochlazení, deště a vichry. Jiřičky se touto dobou chystají k odletu na jih. Mnohé již jsou zřejmě za hranicemi. Ale ty, co u nás ještě zůstaly, čeká těžká zkouška přežití. Následky někteří již vidíte na svých oknech a chcete jiřičkám pomoci. Ovšem ne každý zásah je ku prospěchu. Všichni chceme jiřičkám pomoct. A proto přináším krátký přehled toho, co se s nimi právě děje - a co s nimi (ne)dělat.
Zakousněte se do jablka z doby císaře Františka Josefa. Tento víkend máte jedinečnou příležitost se potkat s krásnou původní českou odrůdu jabloně Českou pochoutkou, vyhlášenou Starou odrůdou roku 2024. Vyšlechtil ji Josef Eduard Proche v roce 1872. Plodí menší jablka, která mají typický, protáhlý zvonkovitý tvar „ovčí hubičky“. Jsou polosladká, šťavnatá, osobité chuti.
Na mnohých spotřebičích dnes můžeme najít energetický štítek. Ne každý ale ví, co vše je možné z takového štítku vyčíst, přitom může být velmi užitečným nástrojem při výběru nového spotřebiče. Co takový energetický štítek znamená a co vše se z něj tedy můžeme dozvědět?
Možná se to nezdá, ale i péče o drápy je pro psy důležitá. Drápy psům slouží jako opora, díky nim lépe drží rovnováhu, snáze zatáčí, jsou rychlejší. „Stejně jako lidské nehty rostou psí drápy nepřetržitě, a když se o ně nepečuje, může to vést k problémům,“ informuje Diana Vašková z dobročinné organizace Pet Heroes, která pečuje o psy a kočky v nouzi. Během let už se setkali se psy, které kvůli přerostlým drápům bolelo i chodit.
Poloautomatizovaná třídicí linka na kovové obaly funguje v areálu Pražských služeb ve Vysočanech pátým rokem. Za tu dobu prošly jejími útrobami na čtyři tisíce tun odpadu. Čísla největší svozové společnosti v metropoli potvrzují rostoucí zájem veřejnosti o třídění kovů do šedých kontejnerů, ty proto v ulicích hlavního města dál přibývají. Momentálně se jich nachází napříč celou Prahou více než dva tisíce.
Letošní novela energetického zákona (Lex OZE II) má dopad nejen na nově vznikající projekty, ale i na obyvatele bytových domů, kteří už elektřinu sdíleli. Energetický regulační úřad (ERÚ) připomíná, že do konce roku 2024 se musí nově registrovat u datového centra. Zároveň upozorňuje, na co si musí dát pozor bytové domy, jež se na sdílení teprve připravují.
Pokladní účtenky, jízdenky, stvrzenky a další termocitlivé papíry je nutné považovat za materiálově nevyužitelnou složku odpadu, která by měla být odstraněna společně se směsným komunálním odpadem, tedy primárně prostřednictvím černých popelnic.
|
|