Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Chladné ráno, zima, spěch. Rychlé obléknout. Sebe. Děti. A najednou rup. Z teplé praktické bundy se v mžiku stala bunda roztrhnutá nebo bunda s rozbitým zipem. Dá se ještě zachránit? Dá. Tady je pár tipů, jak na to.
Spodní prádlo nosíme každý den. Podle nových zjištění bychom však měli věnovat větší pozornost tomu jaké. Výzkum provedený v rámci evropského projektu ToxFree Life – Život bez toxických látek pro všechny, na kterém se podíleli také ekologický spolek Arnika a spotřebitelská organizace dTest, totiž přináší znepokojivé výsledky.
Za první den poslali pěstitelé ovoce 79 žádostí o podporu za škody, které jim způsobily jarní mrazy. ČTK to včera odpoledne sdělil Státní zemědělský intervenční fond. Mezi pěstitele ovoce rozdělí téměř půl miliardy korun, výši sazby pro jednotlivé ovocné druhy zveřejní do 30. listopadu. Peníze se budou vyplácet od prosince, ovocnáři by je měli dostat nejpozději do konce ledna příštího roku.
S postupující změnou klimatu je pro nově vysazené stromy stále obtížnější se po výsadbě uchytit a dále úspěšně růst. Oproti tomu řádná a dlouhodobá péče může výrazně zvýšit šance stromů na přežití. Nicméně zajištění takové péče je časově, odborně i finančně často náročnější než samotná výsadba. Proto Nadace Partnerství spustila svou první výzvu zaměřenou na ošetření nových výsadeb. Díky grantu Sázíme budoucnost: péče o mladé stromy tak mohou obce, spolky, školy nebo neziskovky získat až 100 tisíc korun na péči o nově vysazené stromy do deseti let od výsadby. Žádat lze jen do 20. listopadu, detaily najdou zájemci na www.nadacepartnerstvi.cz.
Začíná Recyklační víkend, kdy lidé mohou nabídnout svůj vysloužilý elektrospotřebič do sbírek Národního technického muzea (NTM). Udělat to mohou prostřednictvím události na facebooku. Akce se uskuteční do neděle 13. října. Každý, kdo nabídne svůj starý elektrospotřebič, získá kupón na vstupné do muzea.
Česká komora architektů si jako profesní organizace architektů, krajinářských architektů a urbanistů uvědomuje svou roli při udržitelné obnově vystavěného prostředí zasaženého letošní povodní. Jako lidé zároveň cítíme osobní potřebu pomoci svými odbornými znalostmi a zkušenostmi všude tam, kde bude potřeba. Na webu komory je zveřejněn seznam architektů a architektonických kanceláří, které bezplatně nebo za výrazně zvýhodněných podmínek nabízejí pomoc lidem v zasažených regionech.
Ministerstvo životního prostředí upozornili provozovatelé zařízení na energetické využití odpadů na zcela nový fenomén, kterým je zvýšený výskyt velkých tlakových nádob obsahujících oxid dusný ve směsném komunálním odpadu. Pokud tyto obaly od rajského plynu skončí v černé popelnici mohou být nebezpečné.
Společnost REMA Systém nabízí zasaženým obcím bezplatnou pomoc. Obce i jednotlivci si mohou nechat odvézt poškozené elektrospotřebiče, které budou následně ekologicky zlikvidovány. K dispozici je také možnost využít volnou kapacitu svozových vozidel na cestě ke sběrným místům pro převoz potřebného materiálu.
V souladu s meteorologickou předpovědí přichází extrémní ochlazení, deště a vichry. Jiřičky se touto dobou chystají k odletu na jih. Mnohé již jsou zřejmě za hranicemi. Ale ty, co u nás ještě zůstaly, čeká těžká zkouška přežití. Následky někteří již vidíte na svých oknech a chcete jiřičkám pomoci. Ovšem ne každý zásah je ku prospěchu. Všichni chceme jiřičkám pomoct. A proto přináším krátký přehled toho, co se s nimi právě děje - a co s nimi (ne)dělat.
Zakousněte se do jablka z doby císaře Františka Josefa. Tento víkend máte jedinečnou příležitost se potkat s krásnou původní českou odrůdu jabloně Českou pochoutkou, vyhlášenou Starou odrůdou roku 2024. Vyšlechtil ji Josef Eduard Proche v roce 1872. Plodí menší jablka, která mají typický, protáhlý zvonkovitý tvar „ovčí hubičky“. Jsou polosladká, šťavnatá, osobité chuti.
|
|