Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Nadcházející víkend 10.–12. ledna se mohou lidé zapojit do již sedmého ročníku Ptačí hodinky. V projektu občanské vědy České společnosti ornitologické (ČSO) každoročně sčítají ptáky (nejen) na krmítku desítky tisíc lidí. Pomáhají tak zjistit více o chování zimujících ptáků. Do loňského ročníku se zapojilo rekordních 35 tisíc lidí. Dohromady zpozorovali téměř 800 tisíc ptáků.
Zpomalení klimatických změn je obrovský úkol, ke snížení emisí ale mohou přispět i malé individuální kroky, píše server BBC a nabízí sedm kroků, jak toho docílit. Od konzumace rostlinných potravin přes snížení počtu letů až po nákupy oblečení z druhé ruky.
Silvestr a přelom roku je kvůli hluku z odpalování zábavní pyrotechniky pro zvířata i mnoho lidí nejhorším dnem v roce. Společnost pro zvířata proto přinesla tipy, jak zvířata nejen na Silvestra před všudypřítomným hlukem ochránit. Důležité je být v hodinách, "kdy to bouchá" zvířatům na blízku, komunikovat s nimi a uklidňovat je.
Bude nejčastěji pozorovaným ptačím druhem na vánočních zahradách kos černý anebo sýkora koňadra? To ukáže další kolo naší soutěže Živá zahrada. Vloni to byla plichta. Prostřednictvím jednoduché zábavné soutěže učíme veřejnost přizpůsobovat zahrady potřebám divokých živočichů. To je podstata programu Živá zahrada, se kterým Český svaz ochránců přírody přišel už před 21 lety. Za tu dobu se ho zúčastnilo 2315 zahrad. Školní zahrady se pozorují do pátku. Přes vánoční svátky budou soutěžit zahrady soukromé. Přihlásit se může každý na https://zivazahrada.cz/soutez/.
Zábavní pyrotechnika, kterou lidé v období Vánoc a Nového roku používají, je nebezpečná pro domácí i divoká zvířata. Praha proto spustila kampaň, která upozorňuje právě na nebezpečí ohňostrojů či petard pro zvířata. Součástí kampaně jsou také rady pro majitele psů ke zvládnutí novoročních oslav. Magistrát chce také připomenout již existující vyhlášku, která zakazuje používání zábavní pyrotechniky na vybraných místech, mimo jiné v centru metropole.
Vyvěsit krmítko, zasypat do něj a pak už se těšit z malých opeřených strávníků, to patří k oblíbeným zimním činnostem v mnoha českých domácnostech. I přikrmování ptáků má však svá pravidla, abychom ptákům opravdu pomohli a naopak neublížili, upozorňuje Česká společnost ornitologická (ČSO). Podle ornitologů je při přikrmování důležitá především hygiena, kvalita nabízené potravy a bezpečné umístění krmítka.
Hlavní město ve své nové kampani vyzývá k důstojnému zacházení s kapry během vánočního období. Cílem osvětové kampaně je veřejnost upozornit na utrpení, které kapři hlavně v prosinci podstupují. Respektovat tradice lze i tak, aby byl konec rybího života bez zbytečného stresu a pomalého umírání, uvedli zástupci města.
V souladu s meteorologickou předpovědí přichází extrémní ochlazení, deště a vichry. Jiřičky se touto dobou chystají k odletu na jih. Mnohé již jsou zřejmě za hranicemi. Ale ty, co u nás ještě zůstaly, čeká těžká zkouška přežití. Následky někteří již vidíte na svých oknech a chcete jiřičkám pomoci. Ovšem ne každý zásah je ku prospěchu. Všichni chceme jiřičkám pomoct. A proto přináším krátký přehled toho, co se s nimi právě děje - a co s nimi (ne)dělat.
Možná se to nezdá, ale i péče o drápy je pro psy důležitá. Drápy psům slouží jako opora, díky nim lépe drží rovnováhu, snáze zatáčí, jsou rychlejší. „Stejně jako lidské nehty rostou psí drápy nepřetržitě, a když se o ně nepečuje, může to vést k problémům,“ informuje Diana Vašková z dobročinné organizace Pet Heroes, která pečuje o psy a kočky v nouzi. Během let už se setkali se psy, které kvůli přerostlým drápům bolelo i chodit.
Kulturní program, bohoslužba, ale i opékání buřtů přímo v centru Prahy. Včera začal sedmý ročník festivalu ekologického obratu Take Care. Festival propojující ekologii, spiritualitu a umění nabídne do 4. 10. více než čtyřicet rozmanitých akcí v Praze a okolí.
|
|