Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
 Možná během jarního úklidu, nebo kdykoli jindy, při smýčení a vyklízení svých domácností narazíte i na nějaký ten vysloužilý drobný elektrospotřebič. Co s ním? Do sběrného dvoru zrovna cestu nemáte, kontejnery na elektroodpad nepotkáváte. Právě pro tento případ spustily společnosti REMA a Balíkovna službu Rebalík.

 Každý den produkujeme digitální odpad - staré e-maily, nepotřebné soubory, zapomenuté aplikace a zbytečné duplikáty fotografií a videí. Možná si to neuvědomujeme, ale i tento digitální nepořádek spotřebovává energii a přispívá k emisím CO2. Internet a jeho podpůrné systémy vyprodukují ročně až 900 milionů tun CO2, což odpovídá produkci velké průmyslové země.

 Asociace renovátorů tonerů z.s. ve spolupráci s Magistrátem Hlavního města Prahy v rámci projektu Šetřipřírodu.cz sbírá na vybraných pražských sběrných dvorech použité tonerové a inkoustové tiskové kazety pro jejich následné ekologické zpracování renovátory. Stále větší podíl kazet nelze nijak zpracovat a zamořují životní prostředí. 
 18. února je Mezinárodní den baterií. Tento den byl vybrán v návaznosti na narození Alessandra Volty (18. února 1745), průkopníka v oblasti elektrochemie, který také stál u zrodu moderní baterie. Baterie je dnes každodenní součástí našich životů a vyskytuje se v desítkách přístrojů, které běžně využíváme. Dnes se prosazují především lithiové baterie kvůli své delší životnosti.

 Češi mohou třídit kovové obaly také do žlutých kontejnerů určených na plasty ve více obcích. Historicky kovové obaly správně patřily k vytřídění pouze do šedých sběrných nádob, kterých ale není v regionech tolik. Na zjednodušení systému třídění se dohodly svazy svozových a třídicích firem a sdružení obcí. Očekávají, že rozšíření povede k vyšší míře třídění a recyklace kovových obalů. Konkrétní termín zavedení v jednotlivých obcích závisí na dohodě s jejich samosprávou. V Česku je nyní k dispozici půl milionu žlutých kontejnerů, které tvoří polovinu všech nádob na tříděný odpad. 
 Vánoční svátky skončily a většina z nás teď řeší otázku, co s vánočním stromkem. Zatímco umělé stromky jednoduše uložíme zpět do skříně, ty živé vyžadují specifický přístup, abychom je zlikvidovali ekologicky a šetrně k přírodě. Možnosti likvidace se navíc liší podle regionu. Tady je přehled způsobů, jak správně naložit se stromky, doplněný o konkrétní informace z Prahy, Brna, Ostravy a také inspiraci z Bratislavy. 
 Zpomalení klimatických změn je obrovský úkol, ke snížení emisí ale mohou přispět i malé individuální kroky, píše server BBC a nabízí sedm kroků, jak toho docílit. Od konzumace rostlinných potravin přes snížení počtu letů až po nákupy oblečení z druhé ruky. 
 Nakupování oblečení jako dárků k Vánocům se stalo pro mnoho lidí tradicí. Prodejci navíc v tomto období nabízejí slevy a akční nabídky, které lákají k hromadnému nakupování. Nakupování levných módních kousků má však výrazně negativní dopady na životní prostředí, především kvůli rychlé módě, známé jako „fast fashion“.

 Za první den poslali pěstitelé ovoce 79 žádostí o podporu za škody, které jim způsobily jarní mrazy. ČTK to včera odpoledne sdělil Státní zemědělský intervenční fond. Mezi pěstitele ovoce rozdělí téměř půl miliardy korun, výši sazby pro jednotlivé ovocné druhy zveřejní do 30. listopadu. Peníze se budou vyplácet od prosince, ovocnáři by je měli dostat nejpozději do konce ledna příštího roku. 
 Začíná Recyklační víkend, kdy lidé mohou nabídnout svůj vysloužilý elektrospotřebič do sbírek Národního technického muzea (NTM). Udělat to mohou prostřednictvím události na facebooku. Akce se uskuteční do neděle 13. října. Každý, kdo nabídne svůj starý elektrospotřebič, získá kupón na vstupné do muzea. 
|
|