Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Za první den poslali pěstitelé ovoce 79 žádostí o podporu za škody, které jim způsobily jarní mrazy. ČTK to včera odpoledne sdělil Státní zemědělský intervenční fond. Mezi pěstitele ovoce rozdělí téměř půl miliardy korun, výši sazby pro jednotlivé ovocné druhy zveřejní do 30. listopadu. Peníze se budou vyplácet od prosince, ovocnáři by je měli dostat nejpozději do konce ledna příštího roku.
Začíná Recyklační víkend, kdy lidé mohou nabídnout svůj vysloužilý elektrospotřebič do sbírek Národního technického muzea (NTM). Udělat to mohou prostřednictvím události na facebooku. Akce se uskuteční do neděle 13. října. Každý, kdo nabídne svůj starý elektrospotřebič, získá kupón na vstupné do muzea.
Ministerstvo životního prostředí upozornili provozovatelé zařízení na energetické využití odpadů na zcela nový fenomén, kterým je zvýšený výskyt velkých tlakových nádob obsahujících oxid dusný ve směsném komunálním odpadu. Pokud tyto obaly od rajského plynu skončí v černé popelnici mohou být nebezpečné.
Společnost REMA Systém nabízí zasaženým obcím bezplatnou pomoc. Obce i jednotlivci si mohou nechat odvézt poškozené elektrospotřebiče, které budou následně ekologicky zlikvidovány. K dispozici je také možnost využít volnou kapacitu svozových vozidel na cestě ke sběrným místům pro převoz potřebného materiálu.
Poloautomatizovaná třídicí linka na kovové obaly funguje v areálu Pražských služeb ve Vysočanech pátým rokem. Za tu dobu prošly jejími útrobami na čtyři tisíce tun odpadu. Čísla největší svozové společnosti v metropoli potvrzují rostoucí zájem veřejnosti o třídění kovů do šedých kontejnerů, ty proto v ulicích hlavního města dál přibývají. Momentálně se jich nachází napříč celou Prahou více než dva tisíce.
Pokladní účtenky, jízdenky, stvrzenky a další termocitlivé papíry je nutné považovat za materiálově nevyužitelnou složku odpadu, která by měla být odstraněna společně se směsným komunálním odpadem, tedy primárně prostřednictvím černých popelnic.
V posledních letech je stále větší důraz kladen na ekologii a s ní spojenou problematiku rychlé módy, známé jako fast fashion. Rychle se měnící trendy a nízké pořizovací ceny vedou k masivní produkci oblečení, které často končí na skládkách. Jak tedy zodpovědně naložit s nepotřebným oblečením?
Kulturní program, bohoslužba, ale i opékání buřtů přímo v centru Prahy. Včera začal sedmý ročník festivalu ekologického obratu Take Care. Festival propojující ekologii, spiritualitu a umění nabídne do 4. 10. více než čtyřicet rozmanitých akcí v Praze a okolí.
Interaktivní mapa může pomoct Čechům si vyzkoušet zálohování PET lahví a plechovek v zahraničí při letní dovolené. Lidé v ní najdou, které země zálohují jaký typ obalů, výši zálohy a kde se dají PET lahve či další obaly vracet. Mapu vytvořila Iniciativa pro zálohování.
Vložky a tampony. Muži z televizních reklam ví, že skvěle sají modrou tekutinu a poskytují ženám klid a sebevědomí. Ženy a dívky ze své praxe ví, že ta tekutina nikdy není modrá (ani u šlechtičen) a že to s tím klidem a sebevědomím není vždycky stopro. I kvůli tomu byl vyhlášen Mezinárodní den menstruace.
|
|