Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Obyvatelé Prahy mají možnost ohodnotit kontejnery na tříděný odpad, poslat městu fotografii, pochvalu či podnět ke zlepšení stavu kontejnerového stanoviště. Ve webové aplikace Moje Praha – Odpady si zároveň mohou vyhledat nejbližší místo na vyhození tříděného odpadu či svozové dny. Hlavní město Praha o tom informovalo v tiskové zprávě.
Více než polovina kuřáků elektronických jednorázových cigaret vyhazuje použitý přístroj do běžného komunálního odpadu. A to i přesto, že téměř 50 % z nich ví, že vaporizér v sobě má zabudovanou baterii. Jak aktuální průzkum společnosti Ecobat dále ukázal, téměř 90 % uživatelů e-cigaret netuší, že použitou elektronickou cigaretu mohou vrátit tzv. kus za kus do trafiky či jiného prodejního místa.
12.8.2023 | OTROKOVICE
( ČTK)
Otrokovice na Zlínsku vybudují místa, kam lidé budou moci odložit věci, které již nechtějí, ale které bude možné ještě použít. Jde o takzvané re-use pointy. Město jich do konce roku zřídí osm, sdělila ČTK mluvčí radnice Lenka Vaculová.
Eternitové šablony nebo vlnitý eternit byly kdysi velmi oblíbené materiály a je dost možné, že je stále máte na střeše rodinného domu či chalupy. Dokud jsou tam a nezatéká jimi, ničemu nevadí. Dejte ale pozor, jakmile se pustíte do opravy střechy či do výměny krytiny. Eternit totiž obsahuje nebezpečná azbestová vlákna.
Ročně lidé odhodí nikoliv miliardy, ale biliony cigaretových nedopalků. Ty pak znečišťují půdu a vodu kolem sebe toxickými chemikáliemi. Jenže tabákový průmysl ještě neřekl poslední slovo. Po pro životní prostředí špatných cigaretových nedopalcích jsou tu teď ještě o něco horší zbytky elektronických cigaret.
Zatímco dosud bylo odevzdávání odpadních pneumatik ve sběrných dvorech hlavního města zpoplatněno, nově je zde občané mohou odevzdávat ke zpětnému odběru zcela zdarma. Nesmějí však být znečištěné a nesmějí pocházet z autoservisů. Informuje o tom Magistrát hl. m. Prahy.
V roce 2023 vstupují v platnost dvě důležité změny v legislativě světelných zdrojů. V prvním případě končí přechodné období pro staré energetické štítky světelných zdrojů. Od 1. března 2023 tak již nebude možné prodávat žádné produkty se starým energetickým štítkem a všechny světelné zdroje musí mít nový energetický štítek a svůj záznam v evropské databázi EPREL. Druhá změna se týká ukončení přechodného období pro světelné zdroje obsahující rtuť. Během roku 2023 proto dojde postupně k zákazu uvádění na trh všech běžných zářivek s obsahem rtuti.
Tak jako každé jaro uklízí správné hospodyňky svou domácnost, tak i ochránci přírody vyráží spolu s tisíci dobrovolníků do lesů, parků a hájů uklízet prostředí, ve kterém všichni žijeme. Zbývá už jen jeden měsíc do jarního kola kampaně Ukliďme svět, kterou v České republice pořádá Český svaz ochránců přírody již více než 30 let. Organizátoři pro letošek stanovili hlavní jarní termín na 25. března. Úklidy se však konají i mimo toto hlavní datum. Ochránci očekávají, že se do boje s odpadem vydá větší počet dobrovolníků, než tomu bylo loni, kdy se zapojilo přes 30 000 dobrovolníků.
Hlavní město ve spolupráci se Střední odbornou školou Jarov na letošní rok přichystalo pro širokou veřejnost sérii kurzů oprav drobného nábytku. V zázemí odborné školy bude k dispozici plně vybavená dílna, kde se budou kurzy jednou měsíčně konat. Odborný dohled zajistí truhlář z řad učitelů střední školy. Cílem projektu je pomoci předcházet vzniku odpadu a udržovat předměty, aby co nejdéle sloužily. Informuje o tom pražský magistrát.
Vánoční svátky jsou za námi a mnoho lidí se ptá, co s použitým vánočním stromkem . Plastové stromky lze snadno uložit do sklepa nebo do komory, ale co s rostlými stromky, které už posloužily svému účelu? Podle tradice by měl být vánoční stromeček odstrojený do první neděle po svátku Tří králů, ale mnoho domácností to udělá dříve. Jak tedy správně naložit s vánočním stromkem?
|
|