https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/mezinarodni-den-menstruace.pojdme-si-neco-rici-o-ekologickych-alternativach-k-jednorazovym-vlozkam-a-tamponum
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mezinárodní den menstruace. Pojďme si něco říci o ekologických alternativách k jednorázovým vložkám a tamponům

28.5.2024 14:21 | PRAHA (Ekolist.cz)
Vypere, usušíte. Látkové vložky.
Vypere, usušíte. Látkové vložky.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Vložky a tampony. Muži z televizních reklam ví, že skvěle sají modrou tekutinu a poskytují ženám klid a sebevědomí. Ženy a dívky ze své praxe ví, že ta tekutina nikdy není modrá (ani u šlechtičen) a že to s tím klidem a sebevědomím není vždycky stopro. I kvůli tomu byl vyhlášen Mezinárodní den menstruace.
 
My se v tomto textu ale nebudeme věnovat původnímu poslání Mezinárodního dne menstruace, a to i když je to téma důležité. Zájemci si to mohou načíst na Wikipedii.

Tento text využije Mezinárodní den menstruace k drobné osvětě. Kromě vložek a tamponů mohou ženy používat i jiné hygienické potřeby. Vložky a tampony mají své nesporné výhody. Ale mají i nevýhody, o kterých vám v televizní reklamě neřeknou.

Jednak jsou to věci na jedno použití. Použij a vyhoď. Během svého života může žena takto vyhodit nějakých 15 tisíc vložek, což je 150 kg odpadu.

Je ale možné používat menstruační pomůcky, které se dají používat opakovaně, aniž by tím žena přišla o svůj klid a sebevědomí.

Menstruační kalhotky.
Menstruační kalhotky.
Foto | Vulvani / Wikimedia Commons

Vložky a kalhotky

Vložky pro ekoložky nemusí být nutně na jedno použití. Mohou být látkové a pratelné. Podobně jako dětské pleny. Ty také mohou být látkové a pratelné.

A buď si je můžete koupit, internetový vyhledávač vás jistě pošle do nějakého e-shopu, kde si vyberete, případně můžete využít Fler, kde najdete jak vložky látkové decentní, tak vložky látkové různobarevně dekorativní.

A můžete si tu i koupit různé kapsičky či taštičky na přechovávání látkových vložek.

Anebo si můžete vložky ušít. Jeden návod najdete dole v boxíku, ale na internetu najdete různé postupy. Prostě si vyberete savou látku, která vám je příjemná a můžete se pustit do šití.

Když jsme u praní, můžete si pořídit menstruační kalhotky. Vypadají jako obyčejné kalhotky, ale mají zesílený savý klín, takže skvěle poslouží při slabší či ustupující menstruaci, ale zároveň nehrozí, že se něco sesmekne, posune, odepne. Po použití se prostě vyperou a použijí znovu.

Dají se koupit leckde, vyhledávač napoví, mají je některé drogerie. Anebo zase ten Fler.

Menstruační kalíšky.
Menstruační kalíšky.

Kalíšek

Menstruační kalíšek je, hm, jak to popsat, no kalíšek z měkkého materiálu, který si žena do sebe vsune a on pak zadržuje menstruační krev. Kalíšek se pak vyjme, krev vylije a může se hned zase použít.

Menstruační kalíšek je ve velmi těsném kontaktu s ženským tělem. A někoho může napadnout, jestli nemohou být menstruační kalíšky zdraví škodlivé. Uklidnění může přinést spotřebitelský časopis dTest, který jejich zdravotní nezávadnost v roce 2018 testoval – a žádný z testovaných kalíšků nebyl škodlivý.

Možná váháte, nevíte, jestli menstruační kalíšek a váš běžný denní provoz půjdou dohromady, jaký si vlastně vybrat, jak se o něj starat. To jsou všechno informace, které můžete načerpat u prodejců. Ale možná vám bude více vyhovovat promluvit si o tom s jinými ženami. Zkuste zaklepat na dveře facebookové skupiny Kališnice, kde se dozvíte naprosto všechno.

Kdo jsem, že si dovoluju psát o menstruaci

Nedávno jsem měl seminář pro studenty gymnázia a středních škol. Shodou okolností tam byly samé dívky. Jeden článek, se kterým jsme pracovali, byl Vložky pro ekoložky. Když se studentky dočetly, že autorem článku je muž, prohlásily, že tím pro ně padá veškerá relevantnost textu. Z debaty vyplynulo, že této problematice prostě může rozumět dobře jen žena.

OK, beru. Jsou prostě nějaká omezení mužského těla, která nepřekročím. Přesto si myslím, že o menstruačních pomůckách psát mohu. Už roky žiju se svou ženou, a všiml jsem si.

Viděl jsem menstruační kalíšek. Měl jsem ho v ruce. Dokonce jsem ho pro mou ženu vyvářel. Mám určitou představu, jak se používá.

Měl jsem v ruce látkové vložky a menstruační kalhotky. Nesčetněkrát jsem je věšel na věšák, skládal po usušení. Dával jsem je do pračky vyprat, protože i to zvládnu a umím.

Vím, že moje žena má menstruaci, že se o téma zajímají mé zatím ještě malé dcery, protože i ony věší vyprané prádlo, vidí maminku, jak se někdy zamkne v koupelně, protože jsou chvíle, kdy nepotřebuje publikum.

Menstruace k životu patří, s tím nic nenaděláme. Kdo chce, může dál používat jednorázové vložky a tampony, kdo chce, může zkusit alternativy na více použití. To je celé.

Návod na ušití pratelných látkových vložek podle Jitky Kolářové

Výroba není nikterak složitá, je jen nutné dát si při šití vložky pozor, jak jednotlivé vrstvy materiálů jdou po sobě. Šití dalších kousků už je hračka.
Vložka se skládá ze dvou kusů – kapsy a jádra. Jednak se tím usnadňuje praní a sušení, jednak se tak dá vložka přizpůsobit síle krvácení. Vložka se pomocí křidélek snadno přichytí na kalhotky. Je příjemná na dotek a mnohem tenčí než běžné vložky.

Potřebujete: bavlněnou látku, nit, nylon (nebo jiný nepropustný materiál), kousek froté, patentek, tenkou stužku (nemusí být)

1. Nastříhejte z bavlněné látky kruh o průměru asi 21 cm a dva půlkruhy téhož průměru. Z nylonu také dva půlkruhy a obdélník o rozměrech 17 x 7 cm. Z froté vystřihněte stejný obdélník. (Ke všemu je třeba přidat cca půl cm na stehy.)

2. Nejprve sešijte k sobě vždy jeden půlkruh bavlny a nylonu po rovné straně. Sešité půlkruhy pak položte na kruhový díl bavlny, a to tak, že nylon bude na vnější straně. Sešijte díly po obvodu kruhu.

3. Vložku obraťte stehy dovnitř. Nylonová vrstva teď bude uvnitř.

4. Vložku prošijte podél středového otvoru asi 4 cm na každou stranu od vnitřních krajů půlkruhů. Vznikne tak obdélníková kapsa.

5. Na „křidélka“ našijte patentek – jednu část na vrchní stranu, druhou zespodu.

7. Na prostředku otvoru našijte na oba půlkruhy kousek stužky, aby se vložka dala zavázat.

6. Nyní ušijte jádro vložky sešitím obdélníků froté a nylonu ze tří stran. Potom obraťte a sešijte čtvrtou stranu. Hotovo.

Praní je jednoduché – hned po použití ve studené vodě a pak normálně v pračce na 30 stupňů.


reklama

 
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je zástupce šéfredaktorky serveru Ekolist.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (19)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

AM

Anežka M

28.5.2024 14:56
To je zase téma.

To že jste chlap myslím ničemu nevadí, ona ta základní problematika je vcelku přímočará, žádná magie, k jejímuž pochopení by člověk nutně potřeboval vagínu.

Krev zachycená vně těla, ať už v materiálu vložky nebo kalhotek vždycky trochu smrdí. A materiál "navíc" v rozkroku snadno způsobí odření a zapaření. Třeba na kolo se s tím sednout prakticky nedá. Na běžky taky moc ne, atd.

Kalíšek zase může (třeba při blbém usednutí na kraj židle, který ho jaksi ... stlačí) protéct a když je tam toho víc tak to není nějaké malé ukápnutí, ale povodeň, což zrovna není to co chcete riskovat na rande nebo na obchodním jednání.

Jediné co funguje vždy spolehlivě, diskrétně a dá se s tím i sportovat jsou tampóny, sorryjako. Ty odporné jednorázové tampóny.

Kdybychom vozili všechen odpad do spaloven nebyl by s nimi problém.

Ale ne - my radši budeme blbnout ženy a dívky, aby si lámaly hlavu jak spasit svět lapáním krve do kalíšku. Jako by neměly i tak starostí až nad hlavu.
Odpovědět
AM

Anežka M

28.5.2024 15:16
... A ten návod od paní Kolářové, to je hraběcí rada hodná Dvou svetrů. Už vidím třeba průvodčí ve vlaku nebo kuchařku ve školní jídelně jak uprostřed šichty odskakuje vyráchat použitou vložku ve studené vodě, pak ji schová... kam - do kapsy? Odloží ji mezi utěrky? Načež sbírečku mokrých předepraných vložek cudně schová do kabelky, kam po cestě z práce přihodí pár kilo brambor.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.5.2024 17:23
MDM chápu jako absolutní selhání rodičovské/mateřské péče/ výchovy. Domnívám se, že s tím přišly znuděné západní feministky, ale vzhledem k tomu kalíšku to mohl být i uvědomělý gyn/Ekolog (za sebe bych navrhl dřevěný). Každopádně je to téma jednoznačně do školních lavic, a pokud se to má projednávat veřejně, navrhuji Mezinárodní den studu. A ode dneška, když uslyším "nezajdeš na kalíšek?", tak s díky odmítnu.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

28.5.2024 20:19 Reaguje na Karel Zvářal
se domnívám, že téma ať bylo podáno jakkoliv není na místě osočování.

Je smutné, že spousty mužů tak citlivé téma nepobírá.
koik borců zajde na detmatovenerologii?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.5.2024 20:40 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ale pobírá! "I muži mají své dny" - což něco napovídá, že!

Nikoho neosočuji, dnes jsou možnosti hygieny neskonale větší než ve středověku (v dávnověku to bylo možná sexy). Jen by mě opravdu zajímalo, z čí hlavy to vyšlo - neb to nebyl "kolektivní nápad". Za mě je to věc výchovy v rodině a ve škole, nikoliv předmět veřejné diskuse. A je-li MDM, už to mě irituje, neb doposavad jsem o něm nevěděl.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.5.2024 21:04 Reaguje na Karel Zvářal
Jinak jsem zažil několik ženských kolektivů, ale nikde se to neventilovalo jako nějaký (větší) problém. Stačilo naznačit a člověk pochopil. Až v dnešní době se to musí patřičně prodat, neb je to problém, asi jako běžná maturita z matematiky, že - pro některé hrůza hrůz, do které nejdou.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

29.5.2024 06:44 Reaguje na Karel Zvářal
se domnívám, že mužská nepraktická zkušenost není od toho, aby posuzovala.

Ženy si zaslouží nějaký respekt, to jaké míry je asi bude názorem indivituálním.

cykličnost s jakou se doprovázenjí, nemusí být tabuizovaná.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

29.5.2024 07:05 Reaguje na Jaroslav Řezáč
To bychom také mohli popularizovat mužský přechod, neb často slýchám/ čtu, že manžel už není to co kdysi...

Tabu rozhodně nepatří do rodiny a školy, tyto věci by se měly řešit diskrétně, nikoliv veřejně.
Odpovědět
JO

Jarka O.

28.5.2024 17:31
Těmi kydy jste se autore vyznamenal a to ani není apríla. Já sem asi začnu psát články o prostatě, protože cestou do práce potkávám kulhajícího dědečka. Kdybyste radši připomínal MDŽ když už než den neziskovky ze SRN pro rozvojové země.
Odpovědět
Klára Janoušková

Klára Janoušková

28.5.2024 20:09
Problém s těma eko věcma, že nejsou v souladu se stavebními normami. Kdy u vchodu máte umyvadla a za rohem wc bez umyvadel. Představte si jak v nákupáku přepíráte něco nebo v práci.
Kde si umyjete po vyjmutí ruce apod. Kalíšek je velmi bolestivý, je to silikon a ten tlačí. Prostě odpad z menstruace je daň za to, že ženy pracují, studují a účastní se veřejného života..
Odpovědět
AM

Anežka M

4.6.2024 12:28 Reaguje na Klára Janoušková
Kalíšek jsem (taky) zkoušela, zjistila jsem že mi tam vadil nejvíc ten čudlík, který tlačil, tak jsem ho ustřihla... pak to sice netlačilo, ale zase se to blbě vyndávalo a hrozilo riziko rozlití... po ca půl roce jsem snahy adaptovat kalíšek zanechala.

A ano, řešení dámských wc by muselo být jiné i stavebně, tj. umyvadlo v každé kabince.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

28.5.2024 20:19
Já si počkám na mezinárodní den defekace a na pomůcky k opakovanému použití.
Odpovědět
AM

Anežka M

4.6.2024 12:22 Reaguje na Richard Vacek
To už tu skoro bylo taky, ne?

V jedné diskuzi se tu místní diskutéři dohadovali, jak na turisticky exponovaných místech vykonávat potřebu, zdali je lepší bobek zahrabat mělce, hluboko či vůbec, zda chodit potřebu vykonávat rozptýleně po okolí nebo ji soustředit do jednoho místa atd.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.5.2024 20:33
Ještě k těm rozděleným rolím v životě. S tím jsem dvakrát tvrdě narazil a nechápal jsem. Poprvé, jako pětiletý, když mi starší sousedka (10?) z baráku vysvětlila, že primář v porodnici je chlap (máti tam byla s narozením ségry), že tomu líp rozumí... Cože??, jak může chlap líp rozumět porodu?
Podruhé, když spolužák Mirek (3. třída) stále omílal, jak se těší na prázdniny. Říkám, nech toho, všichni se těšíme! Ale on že má speciální důvod - bude si sám vařit. Proč nechodíš do jídelny, tam vaří dobře?! Prý ne, on to umí líp... Ale nejvíc mě dostalo, co ho na tom baví nejvíc: drží hlavu nad hrncem a nechá si ji napařovat... tak tomu se říká talent! Od té doby pojem šéfkuchař má u mě váhu, kam se hrabou ženské.-)
Jinak jsem pro den-dva placené dovolené (volna), je-li to takové trápení.
Odpovědět
JO

Jarka O.

5.6.2024 23:03 Reaguje na Karel Zvářal
Mně se líbí všechno, co jste tu napsal. Nápad na den volna je fajn, ale dovedete si ho představit v reálu? Napadá mě dost komediálních i tragikomických situací v práci, kde každý den nějaká žena hlásí,že zůstává doma... aby i šéf nakonec nedostal trvalý PMS.
Řešit se to dá nahlášení nemoci, sick days, ohlášením bezpečákovi, který by měl bledou ženskou v křečích poslat domů, ale každý měsíc by to asi nešlo.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

2.6.2024 21:33
Ta ekologie už je na tom opravdu bídně, když řeší i menstruační ochranné
pomůcky. Co tak nařídit i nepoužívat toaletní papír a používat látkové
kapesníčky a ty následně prát? A nebo povinně nařídit bidety a pokutovat
ty bez bidetů, jako ty se starými kotly? Jinak ty látkové kapesníky, co
se opakovaně po vyprání použijí na WC po vykonání potřeby byly v jedné
rodině v padesátých létech skutečností. Paní byla pozdní matkou (ve 40)
a své děti rozmazlovala jako princátka. Na WC měli zásobu kapesníků,
které po použití prala a sušila. Byly z bavlny, aby nepoškrábaly pozadí nejen dětí, ale i jí a manžela. Tehdy byl totiž běžný "toaleťák" z novin
a nebo z papíru, který měl k hebkosti těch dnešních setsakra daleko.
Ta paní byla terčem posměchu ostatních matek a své děti těmi "kapesníky"
vybavila i mimo domov, když by tam na ně přišla potřeba. Nosili je prý
zpět po použití domů, ale nevím v čem, když igelitové pytlíky nebyly.
Proboha přestaňte už blbnout s recyklací i u těchto věcí a začněme už
konečně stavět spalovny, které problémy s mnoha odpady vyřeší jednou
provždy. Budeme se vracet od papírových kapesníků k plátěným a od
toaletního papíru k senu, slámě a nebo jako ta paní ke "kapesníkům"?
Nebo budou povinné bidety i v přírodě a třeba na hromadných akcích?
On už ten problém s vratnými kelímky, které stejně skončí v odpadu
kvůli absenci hygienicky účinného vyčištění na takových akcích je
mnohde neřešitelný. Leckde se dají kelímky nahradit vratným sklem,
ale přibývá pak úrazů pořezáním z rozbitého skla, když vás dav semele
v "kotli" i se sklenicí. To už je prosím zoufalost, kdy rozum dostal
na frak a tento článek je už totální debilita a nikoliv ekologický
počin zachraňující planetu. Opravdu vidím, že mezi ekology je přímo
nadprůměrný počet idiotů, než v ostatní populaci a nejsou to pouze
ti lepiči k silnici a ničitelé umění , či cizího majetku.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

4.6.2024 16:23 Reaguje na Břetislav Machaček
Máte pravdu! Jen musím připomenout, že menstruace a používání novodobých hygienických pomůcek, je intimní záležitostí žen, nikoliv eko-aktivistů, ani redaktora ekolistu. Věřím, že ženy též nebudou na ekolistu veřejně hodnotit, kolik kondomů muži, možná i včetně pana redaktora, použijí, jak s nimi a se svým semenem, po výkonu následně naloží a za jakou dobu se ta jimi naplněná gumička, v přírodě ekologicky rozloží...
Odpovědět
ez

erik zajíček

3.6.2024 15:16
Odpovědět
JO

Jarka O.

5.6.2024 22:56
Jedna známá jednu dobu pro batolata používala bavlněné plenky, poté sedla a propočítala si náklady na jejich praní, žehlení, vodu, prací prášek, čas, který investovala do práce, a porovnala s cenou kupovaných jednorázových plenek. Finančně výhodnější jí vyšly jednorázové pleny. A cena dost vypovídá o ekologičnosti.Toto bude podobné. Ať si každý dělá jak chce. Ale dokud odborníci nedovedou stát na kýženou úroveň Barmy, budu kupovat jednorázové spotřební zboží a věřit starým slibům o stavbách spaloven - tepláren jako v rozvinutých státech, kde se téměř neskládkuje.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist