Přehled knih a filmů
Přehled knih a filmů není internetovým obchodem. Přesto u vybraných položek najdete odkaz, který vám umožní knihu nebo film koupit. Nákupem přes tento odkaz podpoříte Ekolist.cz. Děkujeme.
rok vydání: 2023
Druhá nůše příhod Mojmíra Vlašína opět přináší rozmarné příběhy z autorova ochranářského, politického i civilního života. Odehrávají se leckde mezi Brnem, Kubou, Norskem a Mongolskem a svérázně v nich defilují hadi, býci, kozy, tetřevi, netopýři a mnozí další pozoruhodní živáčci, například i medvěd: „Slušně jsem pozdravil: ,Bună ziua!‘ Vtom se z malin vynořila medvědí hlava a ukázalo se, že domorodec v kožichu je ve skutečnosti medvěd. Aniž by mi odpověděl na pozdrav, dal se na ústup a já vzápětí taky.“ Druhé housle nehraje ani flóra, k sólu se často dostává i tvor nejpozoruhodnější — člověk tupec. Na své si přijdou i gurmáni (ovnísovka, kumys), milovníci záhad (reproverzní štyft), fandové nekonečna (Nové Mlýny) nebo brněnských surreálií (Čus bus šalina). Svérázný humor ani naděje na zelenější zítřky autora stále neopouštějí, což je na těchto podivných příhodách možná to nejpodivnější.
Celkem 35 příběhů doprovázejí ilustrace Kateřiny Jelínkové a Nadi Johanisové.
Profil autora:
Mojmír Vlašín (*1954) patří k výrazným osobnostem ekologického hnutí. Po studiu na Přírodovědecké fakultě MU působil ve státní ochraně přírody, poté přesídlil do Ekologického institutu Veronica. Je soudním znalcem v oboru ochrana přírody a vyučuje na Masarykově univerzitě. Spolunapsal řadu knih, například Desatero domácí ekologie nebo Ochrana plazů, v roce 2022 mu vyšla povídková sbírka Podivné příhody ochránce přírody. Z televize jej můžete znát jako moderátora Hry na zelenou nebo experta Nedej se! V roce 1991 vedl akci Špunt za vypuštění Novomlýnských nádrží, o dvacet let později byl mluvčím blokády kácení stromů v Národním parku Šumava. Jako nestraník za Zelené působil jako zastupitel za Jihomoravský kraj, město Brno i domovskou městskou část Brno-Ořešín. V roce 2020 obdržel Cenu Jana Šmardy a Antonína Bučka, o dva roky později Cenu Josefa Vavrouška. Chmury rozhání psaním satirických ekoher pro divadelní soubor Verdis.
Knihu vydává Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání, společně s Hnutím DUHA – Sedmá generace. Objednat si ji můžete na e-shopu Sedmé generace nebo na e-shopu Lipky.
rok vydání: 2021
Spisovatelka Viktorie Hanišová v knize Beton a hlína prostřednictvím třinácti rozhovorů zachycuje rozmanitou snahu lidí žít udržitelně a zodpovědně i v hektickém prostředí měst. Zpovídá nadšence z komunitních zahrad i aktivisty ze zahrádkářských kolonií, pražské včelařky, organizátory kompostovacích systémů či provozovatele bezobalového obchodu. Každý osud i přístup se liší, avšak v jednom ohledu mají všichni zpovídaní stejně jasno — na kritickou otázku „Co dělat?“ odpovídají jednoznačně: „Něco!“
rok vydání: 2020
Lidé žili v minulosti ve větší pospolitosti, blíže jeden druhému, v harmonii se Zemí i všemi jejími obyvateli - rostlinami, zvířaty a kouzelnými bytostmi. Sílící lidská chamtivost ovšem postupně zpřetrhala vzájemné vazby a kouzelné bytosti se rozhodly ze světa ovládaného lidmi utéct. Odňaly část pevniny - ostrov, onuci - Socci a odpluly pryč, mimo dosah lidstva.
V době, kdy nadvládu nad Zemí postupně získává zlověstný panovník Pepin, se svět kouzelných bytostí a lidí opět spojí. To, když na ostrově ztroskotá výletní loď a její osazenstvo se po nečekaných zážitcích na kouzelném ostrově a při následném návratu zpět domů stává hrdiny, a snad i zachránci celého světa. Víc viz www.ostrovsocci.cz
rok vydání: 2020
Kniha vám pomůže: pochopit, proč a v čem všem děti potřebují svobodnou hru pro svůj zdravý rozvoj, naplňovat jejich skutečné vývojové potřeby a nenaletět výmyslům herního průmyslu, naučit se vytvářet prostředí a atmosféru, které dětské hraní podporují, stát se oblíbeným partnerem dětí, spíše než jejich řidičem, dozorcem a ředitelem, přestat jim překážet na jejich životní cestě, aby se staly samy sebou. Koupit můžete zde.
rok vydání: 2020
Solfánci jsou malá stvoření, jejichž domovem je celý vesmír a jejichž úkolem je strážit jeho harmonii. Jsou to vlastně notičky, každý z nich představuje jeden tón Do-Re-Mi-Fa... nu, však je všechny poznáte. Svým zpěvem udržují celý svět v rovnováze.
Jednoho dne však uzavřou svá srdce.
Poruší tak křehkou rovnováhu a vydají vesmír napospas nebezpečí zániku. Solfánci a Sluneční královna se vydávají na planetu Zemi za jeho záchranou. Tam je ale rovnováha už také narušena a v rostlinném světě zuří boj o vodu, půdu a sluneční energii.
Dokážou nakonec Solfánci překonat svá zavřená srdce a zachránit nejen planetu Zemi, ale celý vesmír? Odolají nástrahám králů rostlinných říší? A najde Sluneční královna odpověď na svoji otázku?
Koupit můžete zde.
rok vydání: 2018
Někteří si postavili v lese chýši, jiní žijí v maringotkách, případně na horských samotách. Jeden přespává přímo pod stromy. K některým se dá dojet autem, k dalším se musí pěšky. Šumavští poustevníci, samotáři, jejichž názory a životy se nepodobají vůbec ničemu, co znáte. O setkáních s nimi je tato kniha.
Osm rozhovorů s lidmi žijícími dlouhodobě mimo civilizaci přináší pohled do tajuplného světa, o jehož existenci nic nevíme. Setkáváme se zde s divokými zvířaty, krutými zimami, dokonce i s přízraky. Někteří samotáři jsou vysloveně racionální (zejména obě zpovídané ženy), jiní vyprávějí svůj život trochu jako mýtus. I ten má svou výpovědní hodnotu, jen jinou než výčet ověřených faktů. Způsob, jakým novodobí poustevníci v krajině přebývají, se ostatně dost možná mýtem brzy stane. Pokud se jím už nestal.
Smyslem knihy Raději zešílet v divočině není katalogizace podivínů ani alternativní průvodce po největším českém pohoří. Je jím ponor do tajuplných zákoutí krajiny a lidské duše. Do dlouhodobé samoty a odloučenosti, do paralelního světa, který přesto tomu našemu klade velmi znepokojující otázky. Rozhovory s šumavskými samotáři vedl spisovatel a publicista Aleš Palán (Magnesia Litera, Cena Českého literárního fondu), snímky přispěl fotograf Jan Šibík (Czech Press Photo, Golden Prisma Award).
rok vydání: 2018
Jedinečná, zábavná, naučná! Odpojte děti od přístrojů a napojte je na přírodu! Užijte si společně strávený čas!
Kniha srozumitelně a zábavně vysvětluje principy zahradničení (nejen) s dětmi, poskytuje kalendářní přehled pro celý rok a slouží jako praktický manuál pro jakoukoli zahradu. Je jedinečná v tom, jak se cíleně zaměřuje na zapojení (menších i větších dětí) do veškerého dění. Nabízí spoustu inspirace, jak si v zahradě tvořivě a příjemně hrát v jakékoli sezóně. Tato hra je propojena i s opravdovým pěstováním, které bude bavit dospělé i děti a díky kterému si společně vypěstují krásnou vlastní úrodu! Celoroční životní cyklus zahrady se prolíná s konkrétními pracovními postupy a činnostmi vhodnými pro děti, formou originálních, ale přitom snadno zvládnutelných projektů. Navíc se čtenář dozví spoustu zajímavých detailů ze života zvířat i fungování rostlin. Seznámí se také s hezkými tradičními rituály, které můžeme i dnes s chutí zapojit do moderního rodinného života. A dozví se, jak proměnit svou zahradu v opravdu živé a zajímavé místo plné zeleně, květin a jedlých plodů, plné motýlů i ptáků, záhonků i skrýší: zdroj radosti, úrody a dobrodružství.
Autorka, jež je známá i svou prvotinou Zahrádka v květináči, své znalosti a zkušenosti pravidelně zveřejňuje například na blogu http://www.zahradamebavi.cz/
Kniha je nabitá autorčinými krásnými fotografiemi z reálného pestrého roku s dětmi na zahradě, návodnými postupy a ilustracemi.
Je určena dětem a jejich průvodcům: rodičům, prarodičům i pedagogům.
rok vydání: 2018
V knize se autorka zabývá praktickými metodami i hlubší podstatou zahradničení. Deppe se zaměřuje na některé nejoblíbenější zeleniny domácích zahrad – rajčata, fazole, hrách a listovou zeleninu – a ukazuje na jejich příkladu základní principy a postupy, které zahradníci potřebují znát k úspěšnému pěstování jakékoliv jedlé plodiny.
Práce C. Deppe je již dlouho inspirována taoismem a Tao zeleninové zahrady je uspořádáno podle základních myšlenek taoismu. Přitom nabízí hojnost praktických rad pro zahradníky v tak rozmanitých otázkách, jako jsou organické metody vypořádání se s rostoucím problémem plísně bramborové, jak vyšlechtit rezistenci vůči plísni bramborové u tradičních odrůd pro zítřek; založení domácí semenné banky včetně návodu na přípravu semen na dlouhodobé skladování a jak „dehybridizovat“ hybridy; dvacet čtyři dobrých míst, kde nesázet stromy, a třicet sedm dobrých důvodů, proč nepěstovat různé druhy zeleniny.
Deppe také zve čtenáře do své „zahrady naťových zelenin“ a představuje novou metodu pěstování naťových zelenin, která přináší mnohem vyšší výnosy na mnohem menší ploše při vynaložení mnohem méně práce. Touto metodou si rodina může vypěstovat i na maličké zahrádce všechnu naťovou zeleninu na léto i na zmrazení a na usušení na zimu, což je výborné pro pěstitele na malých zahradách a ve městech.
Tao zeleninové zahrady je určeno pro zahradníky všech úrovní, od začátečníků po zkušené pěstitele, a poskytuje jedinečný vztahový rámec – okno do světa přírody, do zahrady a do nás samých.
rok vydání: 2019
Praktický terénní průvodce květenou Ladaku, svérázné polopouštní oblasti indického Transhimálaje. U jednotlivých druhů nalezneme popis jejich morfologie, ekologických nároků a areálu celkového výskytu. Rozšíření je zobrazeno na přehledných bodových mapách a výškových frekvenčních diagramech. Na barevných fotografiích je představen vždy celkový habitus rostliny, často je připojena také makrofotografie detailů. Kniha se věnuje jak geologii a klimatu Ladaku, tak historii jeho botanického průzkumu, fytogeografie a vegetační zonace. Díky druhovému překryvu je průvodce široce použitelný i v horách západního Tibetu, v Kašmíru nebo Nepálu.
rok vydání: 2018
Změna klimatu není problém, kterým by se měla společnost vážněji zabývat, tvrdí lidé jako Václav Klaus, Ivan Brezina nebo Luboš Motl. Považují jej za nafouknutou bublinu, která má vědcům a ekologickým aktivistům zajistit přísun tučných grantů a dotací. Kdo jsou čeští klimaskeptici a jaké strategie využívají k prosazování této své vize? Kniha Oteplí se a bude líp je první sociologickou studií aktivní české klimaskepse. Hlavní část tvoří kvalitativní výzkum odporu vůči environmentalismu a hlavnímu proudu klimatologie. Vychází z řady rozhovorů s českými klimaskeptiky, klimatology i představiteli nevládních organizací, provedených v letech 2011-2014.
Hlavním zjištěním je poznatek, že aktivní česká klimaskepse prošla mezi lety 2007-2014 obdobími měnící se intenzity a dynamiky. Nejsilnější byla v letech 2007-2008, kdy její organizační platformou byly think tanky s tržním přístupem k životnímu prostředí a pod patronací prezidenta Václava Klause v Praze vystupovaly nejvýznamnější postavy zahraniční klimaskepse. Zhruba od roku 2011 však klima ustoupilo z agendy pravicových think tanků a rozptýlilo se mezi vícero menších sdružení, výrazných jednotlivců a do virtuálního prostoru. Přečtěte si recenzi Ekolistu.
|
17.10.2024 | Martin Mach Ondřej
20.8.2024 | Jana Létalová
24.2.2017 10:00 | David Moravec
5.12.2016 19:18 | Lada Pešková
|