Oteplí se a bude líp aneb Jak si čeští klimaskeptici dali debatu o klimatu za rámeček
Autor si pro svůj důkladný výzkum vybral klimaskeptiky a má to svůj důvod. Na rozdíl od zahraničí, v Česku to byli právě oni, komu se podařilo ve veřejném prostoru úspěšně nastolit téma klimatické změny a do značné míry jej z jejich hlediska i úspěšně zarámovat. Tento úspěch se projevuje už v označení toho, jak se o různých aktérech sporu o klimatické změny mluví. V Česku „se zažilo“ rozdělení na skeptiky a alarmisty.
Vidomus, který k výzkumu, přistupoval jako nezúčastněný výzkumník, podrobně popisuje různou terminologii i označení, kterými odpůrci antropogenního podílu na klimatických změnách bývají označováni, ať již jako skeptici, popírači, nebo třeba kontrariání a rozebírá jejich hodnotové zatížení. Jako sociolog, který nechce hodnotit, se rozhoduje pro termín nejméně negativně hodnotově zabarvený: klimaskeptici. Respektive termín skeptik má spíše pozitivní konotace, protože odkazuje k rozumovému pochybování a potažmo vědě. Nicméně o jejich protivnících píše jako o alarmistech. Tady se ukazuje, nakolik se podařilo klimaskeptikům dobře debatu zarámovat: i poučený sociolog, který hluboce pronikl do tématu, pokud chce být nezaujatý, přebere dělení: skeptik a alarmista.
Dělení, která odkazuje na kritický a střízlivý rozum skeptika, oproti poplašnému, emočnímu a iracionálnímu strašení alarmistů. Pokud bychom se snažili být féroví k oběma stranám, nebylo by lepší mluvit třeba o sporu mezi klimaskeptiky a klimariziky, kteří vidí v klimatických změnách riziko? Anebo pokud zachováme alarmisty, kteří straší, tak o jejich opozici mluvit jako o ignorantech, kteří nad problémem mávají rukou?
Nicméně Vidomus primárně zkoumá klimaskeptiky a nutno říct, že k nim v celé knize přistupuje poměrně férově, byť s kritickým odstupem, což se některým zkoumaným respondentům z tábora klimaskeptiků místy nelíbilo, a ohrazovali se proti tomu. Autor to reflektuje a v tom je kniha také zajímavá. Právě v tomto nehodnotícím přístupu je kniha přínosná, umožňuje tak nahlédnout do prostředí, které pro mnohé „zelené“ nebývá přístupné. To, co se tak může z jedné strany barikády zdát jako homogenní prostředí, je ve skutečnosti mnohem rozmanitější shluk jedinců a institucí s různými názory na globální oteplování a klimatické změny, ale i s odlišným politickým backgroundem. Z Vidomusova výzkumu, pro leckoho možná překvapivě, vyplývá, že naprostá většina klimaskepitků neodmítá globální oteplování a klimatickou změnu, ale zásadní spor se vede o antropogenní příčiny a podobu dopadů.
Přečtěte si také |

Kniha přináší poměrně podrobnou analýzu argumentace, kterou klimaskeptici používají vůči svým protivníkům, kteří podle nich vytvářejí umělý problém globálního oteplování nebo jej zveličují. Těmi pro klimaskeptiky jsou vědci, ekologičtí aktivisté a média. Vidomus ukazuje, jak se argumentace vůči těmto různým aktérům liší. Médiím vyčítají zveličování problému, cenzuru klimaskeptických názorů a nevyváženost v prezentaci prostor pro skeptiky a alarmisty. Aktivistům skryté obchodní zájmy, iracionalitu a náboženský přístup, upírají jim vědeckost a naopak jim připisují totalitární snahy omezovat svobodu lidí. Vědcům pak vyčítají nekorektnost argumentace a interpretace, zatajování dat, svázanost s granty a nejistotu vědeckého poznání, které přinášejí klimatologové. Právě otázku nejistoty vědy, kterou Vidomus v knize rozebírá, představuje cenný přínos do diskuse o klimatických změnách.
Historicky dominantní přístup vědy byl založený na produkci jistého poznání, na představě, že svět je konečný a skrze správně vědecké metody poznatelný. Teď ještě nevíme, ale jednou budeme vědět. Novější a kritičtější přístup, tzv. post-normální vědy, v níž ukotvuje svoji knihu i Vidomus, po zkušenostech s moderními riziky, která si lidé vyrobili jako nezamýšlené a vedlejší produkty pokroku a blahobytu, říká, že nikdy nebudeme vědět vše jistě. Ve světě, který je čím dál složitější, komplexnější a obývaný čím dále větším množstvím objektů, technologií a procesů, u nichž si nemůžeme být jisti jejich kauzalitami, ale ani následky, se nejistota stává naší jistotou. Nejistota by však neměla být překážkou v jednání, naopak, je třeba ji přijmout, naučit se s ní žít a vyjednávat s ní.

Vidomus ukazuje ambivalenci klimaskeptické argumentace, která upozorňuje na nejistotu klimatologické vědy ohledně antropogenních příčin, ale přitom svoji argumentaci zakládá na typu vědy, která počítá s jistotou. Vědeckost/nevědeckost a jistota/nejistota se tak stávají prostředkem, jak jsou jedni či druzí vyloučeni z debaty, vyjednávání a spory o povahu klimatické změny a z toho, jak si ji společnost „definuje“ a jaké politické, ekonomické a sociální důsledky z této „definice“ klimatické změny pak budou vyplývat.
Vidomus v závěru spolu s autory post-normální vědy, kteří volají po větší demokratizaci expertízy (což rozhodně neznamená, že o pravdě či každém faktu se musí nutně hlasovat), argumentuje, že klimaskeptici by neměli být z debaty o klimatické změně a priori vylučováni, obzvláště pokud jsou „fakta nejistá, hodnoty sporné, rizika vysoká a rozhodnutí naléhavá“. Pokud je opravdu v sázce přežití lidstva či alespoň podoba světa, tak jak ho známe, pak nelze debatu uzavřít a vyloučit z ní klimaskeptiky. Což nutně ale neznamená, že tato debata nebude ostrá, plná sporů a konfliktů.
Proto je ale třeba také tyto klimaskeptiky poznat. Přestože je spojuje jejich spíše pravicové zaměření, individualistická kultura a důvěry v trh, liší se jejich ideologie liberální či konzervativní, ale i jejich interpretacích příčin a dopadů klimatických změn. Kniha Oteplí se a bude líp je dobrou ukázkou toho, jak sociálně vědní (a dodejme kvalitativní) výzkum, může přispět k debatě o klimatických změnách. Třeba tím, že jako interpret může přispět k většímu porozumění myšlení a jednání různých aktérů. Neznamená to konec sporů o klimatickou změnu, o její příčiny, dopady a způsoby řešení, které si k tomu společnost případně vybere, ale může to třeba spor posunout „produktivnějším“ směrem.
reklama
Další informace |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (32)
Pavel Hanzl
28.1.2020 14:59 Reaguje naJediný, pokud vím, z toho vyšel s hlavou vztyčenou Václav Klaus, který už v roce 2017 řekl:" veškeré diskuse o klimatu jsou už zbytečné. Prohráli jsme".
Jenže to může říci jen skutečný formát, nikoliv různí nešťastníci, nebo mstivý stařec z Hradu.
Zbynek Ulcak
17.4.2018 12:05Obrázek na obálce pochází ze skutečné "demonstrace" na podporu klimaskepticismu -
https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/proklausovsti-medvedi-pred-hradem-byli-zaplaceni_145019.html
A sociologie prostě zkoumá sociální skupiny a sociální hnutí (tj. včetně skeptiku i alarmistů), to už tak prostě je. Stejně jako botanika kytičky.
Jiří Svoboda
18.4.2018 14:59 Reaguje naJiří Svoboda
19.4.2018 20:49 Reaguje naJiří Svoboda
21.4.2018 19:07 Reaguje naMožná stojí za to zmínit historická data, která uvádějí v rovnovážném stavu vzestup hladiny oceánů o 10 m při ohřátí Země o 1 °C. Docela drsné, že?
Jiří Svoboda
2.5.2018 20:34 Reaguje naJiří Svoboda
2.5.2018 20:51 Reaguje naPavel Hanzl
28.1.2020 15:05 Reaguje nahttps://www.czechsight.cz/co-vime-o-zmene-klimatu-zadna-alternativni-teorie-nedokaze-soucasne-otepleni-vysvetlit/?fbclid=IwAR1SAwsg7V66pKgf63_aJx8WFw463pCH51GIpE2zr4PAzKoNH9swwzwVXP4
Pavel Hanzl
28.1.2020 15:13 Reaguje naBohužel, zjištění je v té nejhorší variantě, která je navíc ověřena skutečným měřením současnosti a potvrzrním těch alarmistických prognóz ze 60. let.
https://www.euro.cz/udalosti/50-let-stare-klimaticke-modely-se-nemylily-oteplovani-1476775?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#topic-3515
A k oteplování. Sama se řadím mezi klimatické realisty. Prostě to tak je, mohou za to lidé, a i když dneska všichni u sebe začneme snižovat zátěž planety změnou svého chování, bude to trvat ještě asi 200 - 300 let. Za tu dobu zmizí Miami pod mořem, a Česko sice moře mít nebude, ale hladina bude končit někde u Magdeburgu, takže to bude blíž. Situace je tristní. Pokud ovšem přemýšlíte sociologicky, tedy s ohledem na svou lidskou niku.
Lukas B.
19.4.2018 09:43 Reaguje nak meritu: za oteplování (i ochlazování) samozřejmě může kromě slunce, země a atmosféry i úplně každé mávnutí motýlím křídlem. spor se vede o tom, jak se nám má projevit ta naše (mnohotvará a vzájemně si odporující) předběžná opatrnost, tedy jestli máme spíš vyčkat, jak se to vyvrbí, a pak se nějak přizpůsobit, nebo ze všech sil a zdrojů v potu tváře stavět archu, pyramidu a moai. oba krajní projevy se dají snadno zesměšnit a umírněné (realistické?) postoje obou stran si něco takového nezasluhují. dokážou-li oddělit vědu, víru, politiku a vlastní (skupinové) zájmy trvale udržitelného byznysu. kolik ovšem takových je (a kteří to jsou), to je otázka poměrně kruciální.
Pavel Hanzl
28.1.2020 15:21 Reaguje naPetr Dvořák
19.4.2018 08:14 Reaguje naProtipólem je na víře založené tlachání diletantů v čele s V. Klausem, V. Kremlíkem a jinými. (alespoň v české kotlině)
Jestli máte k tématu ne-antropogenního ne-oteplování nějaké lepší zdroje, sem s nimi.
Petr Dvořák
20.4.2018 08:49 Reaguje naZajímavé je, že modely oteplování spíše systematicky podhodnocují, ne naopak.
Projekce modelů se liší především v závislosti na vložených scénářích.
Které předpovědi se nepotvrdily?
Petr Dvořák
20.4.2018 19:56 Reaguje nahttp://news.ufl.edu/articles/2018/01/study-suggests-climate-models-may-underestimate-future-polar-warming.php
https://insideclimatenews.org/news/06122017/climate-change-warming-forecast-worst-case-best-models-ipcc-study
https://www.independent.co.uk/environment/global-warming-temperature-rise-climate-change-end-century-science-a8095591.html
https://www.washingtonpost.com/news/energy-environment/wp/2015/02/04/no-climate-models-didnt-overestimate-global-warming/?noredirect=on&utm_term=.5ca1ad03e46b
Petr Dvořák
2.5.2018 07:14 Reaguje naNehovoří o žádném novém modelu, který se zdá být přesnější, ale o tom, že modely, které dávají vyšší oteplení, se zdají být přesnější (lépe předpovídají aktuálně pozorované klima, resp. energetické toky).
Jiří Svoboda
21.4.2018 19:15 Reaguje naJiří Svoboda
2.5.2018 20:46 Reaguje naPavel Hanzl
28.1.2020 15:27 Reaguje naŽe rozbory vzduchu z jáder miliónu starých ledovců jsou jen tak plácání z čuriny?
A máte mobilní telefon? To, že se s ním dovoláte přes půl světa je taky jen otázka víry?