Přehled knih a filmů
Přehled knih a filmů není internetovým obchodem. Přesto u vybraných položek najdete odkaz, který vám umožní knihu nebo film koupit. Nákupem přes tento odkaz podpoříte Ekolist.cz. Děkujeme.
rok vydání: 2023
Druhá nůše příhod Mojmíra Vlašína opět přináší rozmarné příběhy z autorova ochranářského, politického i civilního života. Odehrávají se leckde mezi Brnem, Kubou, Norskem a Mongolskem a svérázně v nich defilují hadi, býci, kozy, tetřevi, netopýři a mnozí další pozoruhodní živáčci, například i medvěd: „Slušně jsem pozdravil: ,Bună ziua!‘ Vtom se z malin vynořila medvědí hlava a ukázalo se, že domorodec v kožichu je ve skutečnosti medvěd. Aniž by mi odpověděl na pozdrav, dal se na ústup a já vzápětí taky.“ Druhé housle nehraje ani flóra, k sólu se často dostává i tvor nejpozoruhodnější — člověk tupec. Na své si přijdou i gurmáni (ovnísovka, kumys), milovníci záhad (reproverzní štyft), fandové nekonečna (Nové Mlýny) nebo brněnských surreálií (Čus bus šalina). Svérázný humor ani naděje na zelenější zítřky autora stále neopouštějí, což je na těchto podivných příhodách možná to nejpodivnější.
Celkem 35 příběhů doprovázejí ilustrace Kateřiny Jelínkové a Nadi Johanisové.
Profil autora:
Mojmír Vlašín (*1954) patří k výrazným osobnostem ekologického hnutí. Po studiu na Přírodovědecké fakultě MU působil ve státní ochraně přírody, poté přesídlil do Ekologického institutu Veronica. Je soudním znalcem v oboru ochrana přírody a vyučuje na Masarykově univerzitě. Spolunapsal řadu knih, například Desatero domácí ekologie nebo Ochrana plazů, v roce 2022 mu vyšla povídková sbírka Podivné příhody ochránce přírody. Z televize jej můžete znát jako moderátora Hry na zelenou nebo experta Nedej se! V roce 1991 vedl akci Špunt za vypuštění Novomlýnských nádrží, o dvacet let později byl mluvčím blokády kácení stromů v Národním parku Šumava. Jako nestraník za Zelené působil jako zastupitel za Jihomoravský kraj, město Brno i domovskou městskou část Brno-Ořešín. V roce 2020 obdržel Cenu Jana Šmardy a Antonína Bučka, o dva roky později Cenu Josefa Vavrouška. Chmury rozhání psaním satirických ekoher pro divadelní soubor Verdis.
Knihu vydává Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání, společně s Hnutím DUHA – Sedmá generace. Objednat si ji můžete na e-shopu Sedmé generace nebo na e-shopu Lipky.
rok vydání: 2021
Spisovatelka Viktorie Hanišová v knize Beton a hlína prostřednictvím třinácti rozhovorů zachycuje rozmanitou snahu lidí žít udržitelně a zodpovědně i v hektickém prostředí měst. Zpovídá nadšence z komunitních zahrad i aktivisty ze zahrádkářských kolonií, pražské včelařky, organizátory kompostovacích systémů či provozovatele bezobalového obchodu. Každý osud i přístup se liší, avšak v jednom ohledu mají všichni zpovídaní stejně jasno — na kritickou otázku „Co dělat?“ odpovídají jednoznačně: „Něco!“
rok vydání: 2018
Jedinečná, zábavná, naučná! Odpojte děti od přístrojů a napojte je na přírodu! Užijte si společně strávený čas!
Kniha srozumitelně a zábavně vysvětluje principy zahradničení (nejen) s dětmi, poskytuje kalendářní přehled pro celý rok a slouží jako praktický manuál pro jakoukoli zahradu. Je jedinečná v tom, jak se cíleně zaměřuje na zapojení (menších i větších dětí) do veškerého dění. Nabízí spoustu inspirace, jak si v zahradě tvořivě a příjemně hrát v jakékoli sezóně. Tato hra je propojena i s opravdovým pěstováním, které bude bavit dospělé i děti a díky kterému si společně vypěstují krásnou vlastní úrodu! Celoroční životní cyklus zahrady se prolíná s konkrétními pracovními postupy a činnostmi vhodnými pro děti, formou originálních, ale přitom snadno zvládnutelných projektů. Navíc se čtenář dozví spoustu zajímavých detailů ze života zvířat i fungování rostlin. Seznámí se také s hezkými tradičními rituály, které můžeme i dnes s chutí zapojit do moderního rodinného života. A dozví se, jak proměnit svou zahradu v opravdu živé a zajímavé místo plné zeleně, květin a jedlých plodů, plné motýlů i ptáků, záhonků i skrýší: zdroj radosti, úrody a dobrodružství.
Autorka, jež je známá i svou prvotinou Zahrádka v květináči, své znalosti a zkušenosti pravidelně zveřejňuje například na blogu http://www.zahradamebavi.cz/
Kniha je nabitá autorčinými krásnými fotografiemi z reálného pestrého roku s dětmi na zahradě, návodnými postupy a ilustracemi.
Je určena dětem a jejich průvodcům: rodičům, prarodičům i pedagogům.
rok vydání: 2018
V knize se autorka zabývá praktickými metodami i hlubší podstatou zahradničení. Deppe se zaměřuje na některé nejoblíbenější zeleniny domácích zahrad – rajčata, fazole, hrách a listovou zeleninu – a ukazuje na jejich příkladu základní principy a postupy, které zahradníci potřebují znát k úspěšnému pěstování jakékoliv jedlé plodiny.
Práce C. Deppe je již dlouho inspirována taoismem a Tao zeleninové zahrady je uspořádáno podle základních myšlenek taoismu. Přitom nabízí hojnost praktických rad pro zahradníky v tak rozmanitých otázkách, jako jsou organické metody vypořádání se s rostoucím problémem plísně bramborové, jak vyšlechtit rezistenci vůči plísni bramborové u tradičních odrůd pro zítřek; založení domácí semenné banky včetně návodu na přípravu semen na dlouhodobé skladování a jak „dehybridizovat“ hybridy; dvacet čtyři dobrých míst, kde nesázet stromy, a třicet sedm dobrých důvodů, proč nepěstovat různé druhy zeleniny.
Deppe také zve čtenáře do své „zahrady naťových zelenin“ a představuje novou metodu pěstování naťových zelenin, která přináší mnohem vyšší výnosy na mnohem menší ploše při vynaložení mnohem méně práce. Touto metodou si rodina může vypěstovat i na maličké zahrádce všechnu naťovou zeleninu na léto i na zmrazení a na usušení na zimu, což je výborné pro pěstitele na malých zahradách a ve městech.
Tao zeleninové zahrady je určeno pro zahradníky všech úrovní, od začátečníků po zkušené pěstitele, a poskytuje jedinečný vztahový rámec – okno do světa přírody, do zahrady a do nás samých.
rok vydání: 2017
Fascinující a zároveň děsivá průzkumná pouť za zavřené dveře nezvladatelného zemědělského průmyslu napříč světem - ze Spojeného království a Evropy, přes USA až do Číny, Argentiny, Peru a Mexika. Je to alarm vyzývající ke změně současné výroby potravin a stravovacích návyků i snaha o nalezení cesty k lepší budoucnosti zemědělství.
Philip Lymbery je výkonným ředitelem přední mezinárodní organizace pro ochranu hospodářských zvířat Compassion in World Farming (Soucit ve světovém zemědělství, CIWF) a hostujícím profesorem na Winchesterské univerzitě. Spolu s Isabel Oakeshott, politickou reportérkou The Sunday Times se vydal na průzkumnou cestu za odhalením skrytých nákladů na produkci levného masa a devastujících dopadů průmyslové zemědělské výroby na lidi, zvířata a celou planetu.
Hospodářská zvířata zmizela ze zemědělské půdy, protože se z výroby potravin stal globální průmysl. Už nikdo s určitostí neví, co do výroby potravin vstupuje a co konzumujeme - jak se ukázalo při aféře s koňským masem ve Spojeném království. Zemědělská intenzifikace ohrožuje naši krajinu, zdraví i kvalitu našich potravin po celém světě, bez ohledu na to, kde žijeme. Blížíme se k bodu zlomu.
• Naše zdraví je ohrožené: polovina všech celosvětově využitých antibiotik se běžně podává průmyslově chovaným hospodářským zvířatům, což přispívá ke vzniku smrtících superbacilů, které odolávají antibiotikům.
• Probíhá systematické ničení volně žijící fauny: Spojené státy křižují kamióny s včelami (nebo se přivážejí letecky až z Austrálie) pro opylení ovocných stromů v obřích sadech Kalifornie, kde již byl volně žijící hmyz zdecimován v chemické válce.
• Zvířatům se zkrmují obilniny, které by mohly nasytit miliony lidí: sója a obilí, které by mohly živit tu nejchudší část lidstva, se stále více pěstují jako krmivo.
rok vydání: 2018
Vyrobte si z včelího vosku produkty pro zdraví a doplňky do domácnosti. Včelí vosk je zázrak včelího úlu. Včely jej používají k vytváření pláství, v nichž se líhnou a vyvíjejí larvy. Vy z něj můžete zhotovit cokoliv, od svíček, přes balzám na rty až po dekorační látku. Věděli jste, že včelí vosk je voděodolný? Naimpregnujte si boty či tkaniny. Ať už jste zkušení včelaři, nebo se vám jen líbí, jak včelí vosk vypadá a voní, včelařka a podnikatelka Petra Ahnertová vás naučí, jak přeměnit tento zázračný materiál na krásné a užitečné věci.
V knize se dozvíte: • informace o včelím vosku, • tipy a techniky na jednoduchou výrobu doplňků do domácnosti a produktů pro zdraví, • recepty na voňavá mýdla, balzámy, masti a další dekorace
Kniha Včelí vosk nabízí celou řadu užitečných informací, rad a nápadů. Podrobné a přehledné návody, společně s bohatými doprovodnými fotografiemi vás povedou krok za krokem.
rok vydání: 2016
Dřeviny patří k nejpozoruhodnějším zástupcům říše rostlin. Jejich biologické přednosti - dlouhověkost, dřevem vyztužená kostra a obrovská produkce semen - je předurčují k tomu, že mají naprosto dominantní postavení při přirozeném vývoji zemské vegetace. Za dobu existence naší Země dokázaly osídlit až na malé výjimky téměř celou planetu. Bouřlivý rozkvět kultury, vědy a umění evropských národů v posledních několika stoletích se projevil i zvýšeným zájmem o pěstování dřevin v parcích, zahradách i arboretech. Pro mnohé z lidí se stalo pěstování dřevin trvalou zálibou či povoláním, pro jiné je zase pohled na krásu a velebnost dřevin vyhledávaným estetickým zážitkem. Lze říci, že dřeviny mají, kromě svého nesporného přínosu ke kvalitě životního prostředí i nezanedbatelný význam pro duševní pohodu každého z nás. Hlavním posláním této knihy je přiblížit čtenáři svět jednotlivých dřevin, které vidí kolem sebe. Soustřeďujeme se v ní na ty dřeviny, které se dají pěstovat v evropských podmínkách, což je jedním ze základních limitů při jejich výběru do našich zahrad a parků, jakož i kolem lidských příbytků, komunikací a při vysazování ve volné přírodě, pokud nedáváme přednost náletovým druhům. Je ovšem nutno, abychom přitom měli na zřeteli podstatné rozdíly klimatu střední Evropy, zejména teploty a vlhkosti vzduchu, oproti Západní nebo Jihozápadní části kontinentu. Ne všechny evropské dřeviny snášejí bez úhony například vlhké, studené a dlouhé středoevropské zimní období. Neméně důležité je i přizpůsobování se zimnímu hospodaření s vodou, které může být velmi důležité pro přežití jak u opadavých, tak i stálezelených dřevin, nezvyklých na tyto podmínky, o kterých rovněž pojednává tato kniha.
rok vydání: 2016
Kompletně přepracované vydání nejprodávanější knihy o biopotravinách a zdravém vaření po deseti letech. Autorka se rozhodla svou původní Biokuchařku přepracovat a rozšířit tak, abyste v ní našli aktuální informace o biopotravinách, nových výživových trendech (raw, bezlepková strava, superfood aj.) i ekologickém zemědělství a mohli z ní čerpat inspiraci pro svůj každodenní život. Kniha je určena i pro začátečníky v oblasti zdravého vaření a i těm, kteří už mají původní vydání doma.
rok vydání: 2015
Balkony, terasy, komunitní zahrady, samozásobitelství obyvatel města.
Přes sto stran čtení o všem, co můžeme dělat, když si ve městě chceme pěstovat vlastní jídlo a žít v příjemném zeleném prostředí.
O tom, jak široké máte možnosti, vás přesvědčí Patricia Černáková a Jaroslav Svoboda. Následuje výklad o zahradničení na balkoně pro začátečníky od Aleny Lehmannové, tipy pro úspěšné domácí pěstování od Katky Horáčkové a mnoho dalších praktických návodů a článků věnovaných akvaponii, výrobě biouhlu, kompostování a dalším inspirativním tématům. Vyjeli jsme také na řadu reportáží do městských komunitních i jiných zajímavých zahrad Čech a Moravy, nechybí přehled o komunitním zahradničení ve světě.
rok vydání: 2016
Encyklopedie soběstačnosti nabízí základní rady a tipy pro zahradníky samozásobitele a pro malé domácí hospodářství. Důležité informace tu najde každý, kdo si chce začít pěstovat vlastní jídlo a navrhnout si zahrádku tak, aby všechno rostlo a plodilo v „bio“ režimu, ekologickým a udržitelným způsobem, zdravě a v souladu s přírodou. I na malé zahrádce můžeme uzavírat koloběhy zdrojů a odpadů, vystačit s minimem fosilních paliv a čerpat přitom ze znalostí a zkušeností předchozích generací.
Seznámíte se tu se základy péče o půdu a hospodaření s vodou na pozemku, s permakulturními metodami designu zahrady, dozvíte se, jak vytvořit jedlý les. Nechybí ani návody na přírodní ochranu rostlin před nemocemi a škůdci, na domácí semenaření, ani přehled pěstování nejdůležitějších druhů užitkových rostlin, včetně starých a krajových odrůd. Vše doplňuje kapitola o chovu drůbeže pro ty, kdo by si rádi pořídili slepice, kachny nebo husy.
Jde o první díl třídílné série encyklopedických příruček; druhý díl bude pojednávat o hospodaření na rozsáhlejších pozemcích a třetí o lidském společenství a ekologickém stavitelství.
|
17.10.2024 | Martin Mach Ondřej
20.8.2024 | Jana Létalová
24.2.2017 10:00 | David Moravec
5.12.2016 19:18 | Lada Pešková
|