https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/menstruacni-kalisky-neobsahuji-nebezpecne-chemicke-latky-overil-dtest
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Menstruační kalíšky neobsahují nebezpečné chemické látky, ověřil dTest

11.7.2018 14:06 | PRAHA (Ekolist.cz)
Menstruační kalíšek. Koupit se dá na internetu nebo v drogeriích (například DM či Rossmann). Ilustrační snímek.
Menstruační kalíšek. Koupit se dá na internetu nebo v drogeriích (například DM či Rossmann). Ilustrační snímek.
Pokud žena nechce během své menstruace vytvářet hromady odpadů v podobě tamponů a vložek, může vcelku pohodlně používat menstruační kalíšek. Ten se dá opakovaně používat i několik let. A bezpečně. Podle výsledků v aktuálním čísle spotřebitelského časopisu dTest totiž ani jeden z devíti testovaných kalíšků neobsahoval rizikové množství nebezpečných chemických látek.
 

Kalíšky jsou z povahy věci ve velmi těsném kontaktu s ženským tělem. Proto se dTest na hodnocení obsahu nežádoucích chemických látek extra zaměřil. Podle jeho zjištění jsou mezi testovanými kalíšky rozdíly, některé jsou úplně v pořádku, jiné nějaké nežádoucí chemikálie obsahují, ale jen v minimálním, nikoliv rizikovém množství.

Celkovým vítězem testu se stal kalíšek Selena Cup, který získal i ocenění výhodný nákup. Kompletní výsledky testu, popis testování i historie kalíšků najdete v článku Test menstruačních kalíšků 2018. DTest také přináší článek Jak vybrat menstruační kalíšek.

Že používání menstruačního kalíšku může mít jisté nepříjemné dopady na muže se můžete dočíst v článku Ekolistu Menstruační kalíšek z pohledu muže: ženy, nesahejte nám na naše kastroly. Proč jsou menstruační kalíšky z pohledu životního prostředí dobrou volbou se můžete dočíst v článku Jednorázové menstruační vložky tvoří nerozložitelný odpad. Zbavte se jich.

O menstruačních kalíšcích (tedy tehdy menstruačních pohárcích) a dalších alternativách včetně návodu, jak si ušít vlastní pratelné vložky, se můžete dočíst v článku s nejlepším titulkem v dějinách Ekolistu Vložky pro ekoložky.

Toužíte-li se o kalíšcích dozvědět úplně všechno, pak se připojte k Facebookové skupině Kališnice. Kromě jiného zde můžete také zkusit prodat kalíšek, který vám nesedl (pochopitelně vyčištěný).


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
mmo
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist