Jednorázové menstruační vložky tvoří nerozložitelný odpad. Zbavte se jich
Levnější, šetrnější i zdravější
Každá žena spotřebuje během svého života zhruba 150 kg menstruačních vložek či tampónů. Tedy asi 15 tisíc kusů. Tahle děsivá čísla ale nejsou povětšinou tím jediným, co ženu k alternativním hygienickým potřebám přivádí. Stejně jako do práce na kole nejezdíte „jen“ proto, že chcete snižovat emise, ale i proto, že vás to baví nebo že považujete pohyb na kole za prospěšný. Nebo že ušetříte. Alternativní hygienické potřeby jsou ve výsledku nejen šetrnější k přírodě, ale i šetrnější ekonomicky, jakkoli je počáteční investice vyšší. Zároveň řada žen hodnotí alternativní potřeby překvapivě jako pohodlnější a zdraví prospěšnější. Na počátku ale hraje svou roli taky zvědavost.
Pereme plínky, proč ne i vložky
Hodně žen začne používat látkové vložky poté, co si zvyknou používat látkové pleny pro své dítě. „Nechtělo se mi, obdobně jako s plenami, zvyšovat zbytečný odpad a když už jsem prala pleny pro dítě, tak proč ne vložky pro sebe?“ popisuje svůj první krok na cestě k alternativám Zuzana (která si nepřeje zveřejnit celé své jméno). „Dalším důvodem byl i komfort při používání a prodyšnost oproti konvenčním vložkám,“ popisuje dál. Toto tvrzení bude jistě pro mnohé ženy překvapivé, ale i přes jisté „technické“ obtíže, jako je skladování a praní znečištěných vložek, většina žen jejich používání vnímá jako příjemnější pro tělo.
Menstruační kalíšek patří k nejoblíbenějším
Jako ještě pohodlnější a praktičtější většina z těch odvážných hodnotí menstruační kalíšek. Ten je vyroben obvykle ze silikonu a zavádí se do pochvy, kde se plně rozvine a pojímá do sebe menstruační krev. Na internetu ho provázejí rozvášněné a znechucené reakce, stejnou měrou je vychvalován a reference o něm jsou až nadšené.
„První kalíšková zkušenost mě po všech stránkách naprosto nadchla a dnes nedovedu pochopit, proč jsem ho nezkusila a nepoužívala dřív. Na kalíšku oceňuji to, že jeho používání je velmi jednoduché, představuje pro mě hygieničtější variantu než tampóny, je skladný na cesty, ekonomicky dostupný, z příjemného materiálu,“ píše na internetu Bára. Zpočátku může problém představovat výběr vhodné velikosti a zvládnutí jeho zavádění, ale závěrem ho většina žen hodnotí jako velmi pohodlný. Ačkoli jste o něm třeba ani neslyšeli, menstruační kalíšek mezi alternativami vede. (Více informací můžete zjistit třeba v uzavřené FB skupině Kališnice).
Mořská houbička a menstruační kalhotky
Méně známou a taky méně využívanou variantou hygienických potřeb je mořská houbička. Ta funguje na stejném principu jako tampóny. Některé ženy ji používají samostatně, jiné jako doplňkovou variantu k dalším alternativním potřebám.
Téměř novinkou jsou menstruační kalhotky, které se u nás ale zatím nedají koupit. Měly by být revoluční ve svém složení a díky němu spojovat látkovou vložku s prádlem v jeden celek. Výrobek je, pod značkou THINX k zakoupení v USA. Jeho nevýhodou je, že speciální nanotechnologie s antibakteriální složkou stříbra se z prádla postupně vypírá a přestává fungovat. Navíc pořizovací cena na jedny kalhotky je astronomická, zhruba 30 – 40 dolarů (cca 765 – 1020 Kč). Pravděpodobně ale nebude trvat dlouho a obdobný výrobek českého původu pod názvem Meracusky by měl být k mání v internetovém obchodě kalisek.cz a měl by se pohybovat v cenové hladině kolem 700 Kč.
Úplně bez odpadů
Poslední variantou alternativních cest dámské hygieny je nepoužívat nic. Ano, jakkoli se to zdá nemožné, některé ženy se vrhly i na tuto cestu, a přestože je to metoda určená těm opravdu pokročilým, jde to. Je založena na vědomém vypouštění krve. Ačkoli jste o tom možná nikdy nepřemýšleli, krev při menstruaci nevytéká z dělohy soustavně. Vyteče z dělohy, až když je děloha plná. Pokud je žena ke svému tělu vnímavá, může se naučit tento pocit rozpoznat a vědomě uvolnit děložní čípek až na toaletě. Není to ale metoda vhodná pro každého. Chce to hodně cviku, na druhou stranu určité množství žen si po přečtení této informace uvědomí, že podvědomě takhle pracuje se svým tělem už dnes. Navíc, možná tohle je odpověď na otázku, která napadne někdy každého – jak řešily období menstruace ženy v minulosti? (Metoda volné menstruace je popsána v knize „Bolestivé měsíčky, sbohem“.
Sbírejte odvahu
Pokud jste žena a ani jeden bod z doposud uvedený alternativních možností vás nezlákal k vyzkoušení, nechte si informace chvíli uležet. Podle Zuzany byste se stejně měla rozhodnout podle svých osobních preferencí. „Musí vám to být sympatické, nelze se donutit používat něco, co je pro vás nepříjemné. Získávejte dostatek informací o jednotlivých možnostech, a hlavně poslouchejte své tělo.“ Podobně hodnotí výběr hygienických potřeb Jana: „Vybírejte si, co chce vaše tělo. V čase se to mění. Řadu let jsem byla spokojenou uživatelkou kalíšku, ale po porodu mi najednou byl nepříjemný a rozhodla jsem se ho zaměnit za látkové vložky.“
Pro začátek můžete alespoň vyměnit běžně používané vložky za jejich ekologickou, biologicky odbouratelnou variantu. Jsou dostupné v prodejnách s ekologickým či bio zbožím a neobsahují bělidla, absorbenty a deodoranty. Jejich nespornou nevýhodou je však vysoká cena.
Zatímco budete používat biologicky odbouratelné vložky, můžete přemýšlet, zda jít ještě dál. Když něco nezkusíte, nemůžete si na to dost dobře udělat názor. Chvíli taky trvá, než si na některou věc zvyknete, než ji pochopíte. Platí to i u tak zdánlivě banální věci jako jsou dámské hygienické potřeby.
Líbí se Vám článek? Přispějete na další?
reklama