https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/stante-se-vcelarem-na-rok-na-zkousku-a-mozna-vcelareni-propadnete-na-zbytek-zivota
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Staňte se včelařem na rok. Na zkoušku. A možná včelaření propadnete na zbytek života

26.6.2017 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zkuste včelařit na zkoušku. Třeba vás to chytne.
Zkuste včelařit na zkoušku. Třeba vás to chytne.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | BeeHousing
Chcete mít vlastní med? Zajímá vás život včel? Chápete jejich důležitost v přírodě? Máte hned několik možností, jak včely podpořit. A nemusíte si hned pořizovat vlastní úly. S narůstajícím zájmem spotřebitelů o kvalitní potraviny a zdravý životní styl roste i zájem o český med. Kde si ve vašem okolí můžete koupit med přímo od včelaře, můžete zjistit třeba na stránkách www.najdisivcelare.cz.
 

Stále více lidí se ale začíná zajímat přímo o včelaření a řada včelařů nebo organizací nabízí kurzy pro začínající včelaře. A přibývá těch, kteří se rozhodnou pořídit si vlastní včelstvo. Prostorové podmínky nejsou zas tak omezující, včelařit se dá úspěšně třeba i ve městě a městské včelaření je v posledních letech v kurzu, včelí úly můžete najít i ve velkoměstě, jako například na střeše pražského Rudolfina nebo nákupního centra Chodov.

Podmínky pro včelaře navíc zlepšilo také letošní rozhodnutí vlády o podpoře včelařů, které zvýšilo, mimo jiné i díky evropským dotacím, rozpočet na podporu včelaření zhruba o pětinu. I přes to všechno mohou počáteční náklady na pořízení třech vlastních včelstev a potřebných pomůcek být vysoké, odhadem 20 000 Kč. Pustit se do včelaření s takovou počáteční investicí a s nejistotou, zda vás bude tenhle náročný koníček bavit, je riziko, které mnohé odradí. Existují ale i možnosti, jak si včelaření vyzkoušet nebo získat vlastní med i bez nákladného pořizování úlu. Není jich mnoho, ale jsou.

Jiří Zigal nabízí pronájem úlů začínajícím včelařům už deset let. Po stejnou dobu funguje i spolek Včela pro Moravský kras, který založil. K pronájmu má připraveno dvacet úlů, ve kterých můžete pod odborným dohledem udělat své první včelařské krůčky. Pronájem úlu stojí 600 Kč za rok, navíc získáte 5 kg vlastnoručně sklizeného medu stočeného do sklenic s vlastní etiketou. Očekává se, že se budete cca jednou za měsíc aktivně účastnit opečovávání včel a během něj se od zkušeného včelaře dozvíte potřebné informace. Hlavním smyslem této nabídky je dozvědět se více o životě a potřebách včel a „přičichnout“ ke včelařskému řemeslu. To můžete ale i prostřednictvím včelařského kurzu, který spolek taktéž nabízí a o který je obvykle větší zájem než o pronájem úlů.

S podobným záměrem nabízí pronájem úlů Vyškovský zoo park v rámci projektu Včely do každé rodiny. K dispozici je tady 36 včelstev a zájemců o pronájem je většinou ještě více. Kdo si úl pronajme, zaplatí 1100 Kč za rok a odnese si 7 kg medu. V ceně je také pět odborných přednášek o včelaření a nahlížení do práce včelaře. Pokud si chcete práci včelaře i „osahat“, je pro vás vhodnější kurz včelaření, při kterém si za stejnou cenu odnesete stejné množství medu, ale můžete se navíc všech činností kolem včelstev aktivně účastnit. Hlavním smyslem projektu je seznámit širší veřejnost s životem včel a přivést její část k vlastnímu včelaření. Proto si závěrem kurzu můžete vybrat, zda si odnesete med nebo tzv. včelí oddělek, který bude základem pro vaše nově založené včelstvo. Zhruba polovina účastníků projektu se do vlastního včelaření opravdu pustí.

Jan Hollmann. Včelařem přes aplikaci.
Jan Hollmann. Včelařem přes aplikaci.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | BeeHousing

Zcela odlišně přistoupil k nabídce pronájmů úlů Jan Hollmann. Jeho cesta začala snahou získat pro vlastní rodinu kvalitní med. Sám do té doby nevěděl o včelách prakticky nic, ale zato se dobře orientovat v moderních technologiích. Z tohoto na první pohled nekompatibilního spojení vznikl projekt BeeHousing, který má za sebou první rok fungování. V jeho rámci si můžete pronajmout jeden ze stovky nabízených úlů, které jsou pod stálým odborným dohledem včelmistra. Od vás se očekává, že se budete více či méně „aktivně“ účastnit včelařského roku. Vaše aktivita může spočívat v tom, že budete pomocí mobilní aplikace „dohlížet“ na činnosti prováděné včelmistrem ve vašem včelstvu. Pomocí aplikace můžete vznášet také dotazy nebo připomínky. Můžete ale také po domluvě navštívit svůj úl a podílet se přímo na práci včelaře. Jan Hollmann zdůrazňuje naprostou kontrolu nad produkovaným medem.

„Vlastní med s totální kontrolou původu a zpracování dává 100 % jistotu kvality a bez obav o čistotu medu,” uvádí. Smyslem projektu je nabídnout možnost získat kvalitní med a dozvědět se více o životě včel. U některých úlů jsou umístěny kamery a můžete tak sledovat aktivitu včel. Za úl s videostreamingem zaplatíte 590 Kč měsíčně, za nejlevnější úl bez možnosti video-sledování 399 Kč. Veškerý vyprodukovaný med je ovšem váš.

„Naší konkurenční výhodou je, že za naše klienty řešíme čas, infrastrukturu, znalost, prostor a v neposlední řadě i finance,” popisuje svůj marketing Jan Hollmann. Za jeden rok se mu podařilo rozjet firmu, která nabízí to, co hodně našich současníků vyhledává, zážitek, nevelkou zodpovědnost, kvalitní a zdravý produkt. Zároveň podporuje návrat včel do přírody. V příštím roce by Jan Hollmann chtěl začít více spolupracovat s dalšími včelaři a nabízet jejich úly skrze svou aplikaci.

Zatím jde o první vlaštovky, ale zdá se, že zájemců o včelaření na zkoušku by se našlo dost. Třeba přibude těch, kteří tuto službu nabídnou a následně se objeví i noví zapálení včelaři. Bylo by to potřeba, protože včelaření bylo populární spíše u dnes již stárnoucí generace. Včely mají přímý či nepřímý podíl na tvorbě surovin pro naši stravu. Na opylování je závislá zhruba její jedna třetina. Včely také zajišťují druhovou rozmanitost rostlin, na jejich opylování je závislých asi 80 % rostlin, část z nich by vyhynula, kdyby z přírody vymizely včely. Včely jsou v přírodě nezastupitelné a podporu člověka potřebují.

 

reklama

 
foto - Hornová Leona
Leona Hornová
Autorka je spolupracovnicí serveru Ekolist.cz
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KL

Katka Linke

26.6.2017 17:14
A ve Včelařství 6/17, 7/17 a asi i 8/17 se mezitím diskutuje. Kde končí svoboda... Hoří velký boj mezi lidmi, kteří by chtěli z chovu včel udělat živnost, kde budete muset skládat zkoušky a bez testů nebudete smět včelařit, a mezi těmi zájmovými včelaři.
Přeci jde jen o med (a o zisky). Názory jsou dva - nezkušení začínající včelaři jsou hrozbou (neléčí, šíří nákazu, atd...), takže regulovat, nebo ten opačný, že je to svobodné rozhodnutí chovat včely, a nemá žádné podmínky, jen ty veterinární.
Tak uvidíme.
Odpovědět
PD

Petr Dvořák

26.6.2017 22:14 Reaguje na Katka Linke
To snad nemyslíte vážně!? A jak by taková zkouška měla vypadat, o tom se tam také diskutuje?
Odpovědět
KL

Katka Linke

27.6.2017 18:24
Krásný den.
odkaz na začátek debaty je na webu http://www.vcelarstvi.cz/files/vcelarstvi_2017/kde-konci-svoboda-ohlasy-a-reakce.pdf
Ostatní není zveřejněno elektronicky, ale bude mít 2 pokračování, jak bylo slíbeno paní předsedkyní Machovou. Uvidíme, kam se to vyvine.
Odpovědět
PD

Petr Dvořák

28.6.2017 09:33 Reaguje na Katka Linke
Zajímavé... čím se ČSV zabývá.
Odpovědět
KL

Katka Linke

30.6.2017 15:52
Nechápejte tuto diskusi špatně. Musí proběhnout. Jen se toho nesmí chopit politici. Já jsem také členka ČSV a někdy se divím, proč někteří včelaři své včely trápí. Když jim teď v této době seberete všechny zásoby, nejspíš budou mít na mnoha stanovištích hlad.
Odpovědět
PD

Petr Dvořák

30.6.2017 18:42 Reaguje na Katka Linke
Spíš by měla proběhnout diskuse o tom, proč ČSV, když sdružuje 97 nebo kolik procent včelařů, už dávno nenastartoval program šlechtění (nejen) varroa rezistentních matek a jako klíště se drží metodiky potírání varroázy, která vytváří přesně opačný selekční tlak a která byla zastaralá přesně v ten moment, kdy se ukázalo, že se nového nájemníka včelích úlů už nikdy nezbavíme. To bylo nejpozději asi tak před 20 lety.
A tuto metodiku vymáhá dokonce zákonem a teď bude chtít po včelařích lejstro, které dokládá, že to mají hezky v malíku a o alternativách raději ani nepřemýšlí. No nevím, ale mě to nepřipadá jako dobrá cesta.
Odpovědět
mc

3.7.2017 08:29
Mate v clanku spatny / nefunkcni odkaz na www.najdisivcelare.cz
Odpovědět
ni

3.9.2018 14:17
Taky jsem takto začínal. Konkretne pres Zigala a zamiloval jsem si to tak, že kdyz bylo více času zalozil jsem si vlastní úly:)
Nejvíce se snažim o tvorbu mateří kašičky viz. https://vcelimor.cz/serial-dil-13-zpracovani-a-nasledne-vyuziti-materi-kasicky/. A daří se
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist