Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Bude nejčastěji pozorovaným ptačím druhem na vánočních zahradách kos černý anebo sýkora koňadra? To ukáže další kolo naší soutěže Živá zahrada. Vloni to byla plichta. Prostřednictvím jednoduché zábavné soutěže učíme veřejnost přizpůsobovat zahrady potřebám divokých živočichů. To je podstata programu Živá zahrada, se kterým Český svaz ochránců přírody přišel už před 21 lety. Za tu dobu se ho zúčastnilo 2315 zahrad. Školní zahrady se pozorují do pátku. Přes vánoční svátky budou soutěžit zahrady soukromé. Přihlásit se může každý na https://zivazahrada.cz/soutez/.
Zábavní pyrotechnika, kterou lidé v období Vánoc a Nového roku používají, je nebezpečná pro domácí i divoká zvířata. Praha proto spustila kampaň, která upozorňuje právě na nebezpečí ohňostrojů či petard pro zvířata. Součástí kampaně jsou také rady pro majitele psů ke zvládnutí novoročních oslav. Magistrát chce také připomenout již existující vyhlášku, která zakazuje používání zábavní pyrotechniky na vybraných místech, mimo jiné v centru metropole.
Vyvěsit krmítko, zasypat do něj a pak už se těšit z malých opeřených strávníků, to patří k oblíbeným zimním činnostem v mnoha českých domácnostech. I přikrmování ptáků má však svá pravidla, abychom ptákům opravdu pomohli a naopak neublížili, upozorňuje Česká společnost ornitologická (ČSO). Podle ornitologů je při přikrmování důležitá především hygiena, kvalita nabízené potravy a bezpečné umístění krmítka.
Hlavní město ve své nové kampani vyzývá k důstojnému zacházení s kapry během vánočního období. Cílem osvětové kampaně je veřejnost upozornit na utrpení, které kapři hlavně v prosinci podstupují. Respektovat tradice lze i tak, aby byl konec rybího života bez zbytečného stresu a pomalého umírání, uvedli zástupci města.
Biomasa, geotermální vrt, tepelné čerpadlo….To je jen pár možností, jak získávat ekologické teplo pro vaši domácnost. Kterou možnost ale zvolit? To je složitá otázka, kterou budete muset probrat s expertem, protože potřeby každé rodiny i stavby jsou jiné. Abyste ale měli alespoň základní přehled o tom, jaké zařízení zvolit, vytvořili jsme pro vás stručného průvodce ekologickým vytápěním.
Od čtvrtka 28. listopadu pořádá Český svaz ochránců přírody v Domě ochránců přírody v Praze tradiční Vánoční výstavu ovoce starých odrůd. První z dopoledních přednášek – Péče o motýly v sadu zároveň přispěje do mozaiky končícího Roku motýlů. Dozvíte se o motýlech, typických pro ovocné sady. A hlavně o tom, co jim prospívá a jakým způsobem uzpůsobit péči o sad. Můžete se zeptat na vše, co vás o motýlech zajímá. Výstava potrvá jen do soboty 30. listopadu.
Nakupování oblečení jako dárků k Vánocům se stalo pro mnoho lidí tradicí. Prodejci navíc v tomto období nabízejí slevy a akční nabídky, které lákají k hromadnému nakupování. Nakupování levných módních kousků má však výrazně negativní dopady na životní prostředí, především kvůli rychlé módě, známé jako „fast fashion“.
Chladné ráno, zima, spěch. Rychlé obléknout. Sebe. Děti. A najednou rup. Z teplé praktické bundy se v mžiku stala bunda roztrhnutá nebo bunda s rozbitým zipem. Dá se ještě zachránit? Dá. Tady je pár tipů, jak na to.
Spodní prádlo nosíme každý den. Podle nových zjištění bychom však měli věnovat větší pozornost tomu jaké. Výzkum provedený v rámci evropského projektu ToxFree Life – Život bez toxických látek pro všechny, na kterém se podíleli také ekologický spolek Arnika a spotřebitelská organizace dTest, totiž přináší znepokojivé výsledky.
Za první den poslali pěstitelé ovoce 79 žádostí o podporu za škody, které jim způsobily jarní mrazy. ČTK to včera odpoledne sdělil Státní zemědělský intervenční fond. Mezi pěstitele ovoce rozdělí téměř půl miliardy korun, výši sazby pro jednotlivé ovocné druhy zveřejní do 30. listopadu. Peníze se budou vyplácet od prosince, ovocnáři by je měli dostat nejpozději do konce ledna příštího roku.
|
|