https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/chemicky-postrik
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Může zemědělec používat chemický postřik, když vítr vane k vesnici?

dotaz: 267

2. dubna 2017 | Horáková
Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat, zda je v pořádku, že zemědělské družstvo provádí chemický postřik své louky sousedící s naší vesnicí v době, kdy fouká silný vítr směrem od louky k vesnici? Mohu se tomu nějak bránit? Ve vzduchu byl nejdříve cítit silný zápach a později jsme pociťovali pálení v nose a krku. Děkuji.



odpověď:


10. května 2017

Tuto problematiku řeší legislativa, jmenovitě vyhláška č. 207/2012 Sb., o profesionálních zařízeních pro aplikaci přípravků, která stanovuje za jakých podmínek lze nebezpečné přípravky ve venkovním prostředí aplikovat (jde zejména o vhodné povětrnostní podmínky - nesmí se aplikovat za větru) a následně to řeší také zákon 326/2004 Sb. o rostlinolékařské péči, který stanovuje, že zemědělec musí použití prostředků, které jsou označené jako nebezpečné či zvlášť nebezpečné pro včely nahlásit chovatelům včel a místně příslušnému úřadu.

Takže aplikovat postřiky za větru jde nejen proti zdravému rozumu, doporučení výrobců postřiků, ale hlavně proti předpisům. Potíž je, že se to špatně dokazuje....

O aplikaci některých (těch nebezpečných pro včely, lidi se neřeší) ví dva dny předem obecní úřad a místní svaz včelařů, jinak to nikomu zemědělec hlásit nemusí.

Odpovědným orgánem v tomto ohledu je Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský a jeho krajské oddělení rostlinolékařské inspekce viz http://eagri.cz/public/web/ukzuz/portal/zemedelska-inspekce/kontrola-pripravku-na-ochranu-rostlin

Jan Valeška


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 267".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Štemberk

30.3.2019 12:39
Lidi se řeší při schvalování prostředků na ochranu rostlin, prostředek jedovatý pro lidi nelze schválit. Používání ve větru, který postřik roznáší na sousední pozemky, je v rozporu nejen s vyhláškou č. 207/2012 Sb., ale i s Občanským zákoníkem.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

2.4.2020 18:44 Reaguje na Jaroslav Štemberk
Ono to je spíš blábol.
Za prvé jsou různé kategorie přípravků.
za druhé vítr je v přírodě prakticky vždycky. je třeba jít do příslušných předpisů, kde je jmenovitě napsána rychlost větu, nad jakou se už příslušný přípravek nebo skupina přípravků nemůže používat. Dokladování toho, jak silný byl nebo bude na určitém místě vítr se podle mně děje meteorologickými předpověďmi a záznamy.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

25.9.2023 08:42 Reaguje na Radim Polášek
Víte, pokud se chce, lze i za mírného větru postřikovat např. herbicidem tak, že okraj pole a trávník u cesty jsou s přesností na 10 cm, i při šíři postřikovače 12? m. Na to jsem zíral.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist