https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/zatepleni-domu-z-opuky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak na zateplení starého domu z opuky?

dotaz: 263

7. září 2015 | S.B.
Dobry den,

chystáme se koupit dům k celoročnímu bydlení, líbí se nám bývalý zachovalý statek z 18.stol. postavený z opuky. Zajímalo by nas, zda je možné takovýto dům nějak zateplit. Tloušťka stěny je cca 80cm. Na půdě jsou původní okna bez skel - zřejmě kvůli odvětrávání. Rádi bychom v budově bydleli celoročně a půdu také přizpůsbili k bydlení. Původní majitel tvrdí, že dům není třeba zateplovat, ale vyřešit to krbovymi kamny. Dům má cca 200m2. Neradi bychom zateplovali zvenčí. Existuje nějaký optimalní způsob jak ušetřit za energie v tomto domě? Případně nám poradit jak najít odbornika, který by se na budovu mohl podívat ještě před koupí.




odpověď:


8. září 2015

Dobrý den,

bydlet se dá samozřejmě i v nezatepleném domě, dodnes tam asi nikdo neumrznul. Musí se zkrátka víc topit. Důvody k zateplení jsou tři:

1/ úspora nákladů na teplo

Pokud topíte něčím levným, jako je uhlí nebo dřevo z vlastního lesa, zateplení se nevyplatí. Ušetříte spoustu kilowatthodin, ale jen pár korun. Naopak při topení elektřinou může zateplení významně snížit náklady.

2/ komfort

V současnosti se zateplení navrhuje tak, že stěny izolují asi 10x lépe, než původní opukové zdivo. Důsledkem je příjemnější bydlení – stěny nejsou studené, můžete topit na nižší teplotu, ale přitom se budete cítit příjemně. Ve starých domech je problémem studená podlaha – zde se zateplením může komfort zvýšit citelně. Při použití venkovního zateplení bude dům celkově pomaleji vychládat. To oceníte hlavně, pokud třeba topíte v kotli s ručním přikládáním, který na noc vyhasíná. Ráno budou místnosti teplejší.

Taky si ušetříte práci s přípravou paliva, budete ho potřebovat méně.

{# stara reklama seznam 35509}

3/ legislativa

Pokud budete rekonstruovat dům v rozsahu, na který je nutné stavební povolení, musíte splnit zákonné požadavky na energetickou náročnost budovy. Ke splnění vedou 2 cesty:

a) zateplíte každou měněnou konstrukci (stěna, podlaha, okna atd.) podle požadavku normy
b) něco zateplíte více a něco méně, tak aby průměrná hodnota pro celý dům odpovídala požadavku vyhlášky. Současně musíte zvolit takové zdroje tepla, aby vyhovovala i celková spotřeba energie. V praxi tedy vyšší spotřebu tepla způsobenou např. nezateplenými stěnami kompenzujete solárním systémem nebo kamny na dřevo nebo tepelným čerpadlem.

Samozřejmě lze zateplit i kamenné zdivo. U stěny tl. 80 cm je problém přidávat vrstvu izolace 20 cm a více, zdi pak jsou hodně silné, snižuje se množství světla v oknech. Pro venkovní zateplení je možné použít třeba fenolickou nebo PIR pěnu, která izoluje lépe než polysteren nebo skelná vata, takže celková tloušťka zateplení vychází menší. Je také možné použít vnitřní zateplení. V hradech se to dělalo odjakživa, jinak by tam nevydrželi – jen se to dřevěné obložení dodnes zachovalo jen výjimečně. Dnes bych doporučil např. Multipor. V každém případě je nutná konzultace na místě s odborníkem, návrh zateplení musí respektovat vlhkost zdiva a špatným zateplením se dá hodně pokazit.

Při rekonstrukci doporučuji nepodcenit izolaci podlahy – to je místo, kam dalších 40 let už izolaci nepřidáte. Při vestavbě podkroví doporučuji požadovat po projektantovi splnění hodnot pro pasivní domy – v dnešní době není důvod stavět jinak než v pasivním standardu, náklady jsou srovnatelné a komfort užívání výrazně vyšší.

V každém případě musí být součástí projektu rekonstrukce i Průkaz energetické náročnosti budovy, kterým na stavebním úřadě doložíte splnění legislativních požadavků.

Pro další informaci můžete využít osobní konzultaci v některém středisku EKIS.

Karel Srdečný
Autor je poradcem v oblati úspor energie, pracuje pro EkoWATT.


Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 263".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JK

Jan Kropáč

6.7.2020 21:10
Podívejte se na www.sto.cz. To jsou největší praktici na zateplení a hlavně kvalitní materiály, které vydrží dlouho. To co Vám zedník "doporučí" vydrží 10, možná 15 let a co pak?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist