https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/menstruacni-kalisek-z-pohledu-muze-zeny-nesahejte-nam-na-nase-kastroly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Menstruační kalíšek z pohledu muže: ženy, nesahejte nám na naše kastroly

7.3.2014 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Nejde o žádnou převratnou novinku, první patent vybavený řemínkem je už z roku 1867, prototyp dnešní podoby kalíšku spatřil světlo světa na konci 30. let minulého století.
Nejde o žádnou převratnou novinku, první patent vybavený řemínkem je už z roku 1867, prototyp dnešní podoby kalíšku spatřil světlo světa na konci 30. let minulého století.
Dámy, menstruační kalíšek: možná už ho doma máte, nebo právě brouzdáte po e-shopech a už jen vybíráte ten správný odstín. Klidně. Rozhodně souhlasím s tím, že se to vyplatí, nevznikají hromady odpadů a je to pro vás i pohodlné. Ale jedno mějte na paměti: nesahejte nám na naše kastroly!
 

Povím vám příběh mého kamaráda, který se skutečně stal a který je pravdivý. Mám kamaráda, říkejme mu Aleš. Je to úplně normální chlap, co si občas rád večer dá párek s horčicí, pivko a koukne na telku. Je v mnohém soběstačný, takže si párky umí ohřát sám. Má na to už od svých kolejních let takový speciální a už trochu jetý kastrůlek, který se v podstatě na nic jiného než na ohřívání jeho párků nepoužívá.

Můj kamarád, co mu říkáme Aleš, přišel jednou do hospody úplně zsinalý. Zmateně hovořil o tom, že nic už nikdy nebude jako dřív, že je konec a že neví, co bude.

Po jednom terapeutickém panáku se trochu zvetil a svěřil se. Za jeho neutěšeným stavem byl menstruační kalíšek jeho přítelkyně. Všichni chlapi u stolu pokývali hlavou. Naše přítelkyně se vzájemně znají a tak všichni chlapi u stolu vědí, co je menstruační kalíšek, protože ho naše přítelkyně všechny mají a používají.

Líbí se Vám článek? Přispějte Ekolistu.cz na další

Ekolist.cz je neziskové médium, které se neobejde bez podpory svých čtenářů. Svým čtenářům přináší každý měsíc kolem tří stovek textů – agenturních zpráv, ale i původních článků, rozhovorů, recenzí a rad, jak se chovat šetrně k životnímu prostředí.

Pomozte Ekolistu, nejlépe pravidelným darem na účet: 0201022329/0800

Stačí stovka měsíčně. Více najdete na stránce Podopořte Ekolist.cz.

Edukativní vsuvka: Menstruační kalíšek je pomůcka pro ženy pro zvládání jejich menstruace. Nejde o žádnou převratnou novinku, první patent vybavený řemínkem je už z roku 1867, prototyp dnešní podoby kalíšku spatřil světlo světa na konci 30. let minulého století. Z různých důvodů se tenkrát neprosadil. Jeho čas přišel až o několik desítek let později. Dnes ho jsou plné e-shopy, plné YouTube a plný Google.

Existuje celá řada firem, které vyrábějí kalíšky pod různými názvy (zhusta se v názvu objevuje slovo cup: Moon cup, Lady cup, Natur cup, ale používají se i názvy jako Diva, MeLuna, Lunette, Yuuki...). Menstruační pohárky jsou z různých materiálů: silikonu, přírodní gumy nebo speciálních umělých hmot. Vyrábí se v různých velikostech a barvách.

Fungují jednoduše: podobně jako tampon se zavedou přímo do pochvy a fungují zde jako jakýsi rezervoár menstruační krve. Pohárek se čas od času vyjme, vylije, očistí a znovu použije.

Argumenty pro používání menstruačního kalíšku jsou v zásadě tyto: pohodlí, peníze, ekologie. Rozvedeno: některým ženám klasické dámské vložky nevyhovují, jsou neprodyšné, škrábou, mohou jim způsobovat vyrážky a opruzeniny. Ani tampony nejsou všem ženám příjemné, navíc zvyšují riziko toxického šoku. Uživatelky menstruačních kalíšků tvrdí, že o něm v podstatě nevědí, že je to pohodlné a lze s ním dělat cokoliv, třeba i sportovat. Pozor ale: kalíšek není pro všechny. Některé ženy prostě nejsou kalíškový typ.

Peníze: Menstruační kalíšek se oproti vložkám vyplatí, protože je to jednorázová investice (koupit se dá už okolo tří set korun), kalíšek se dá používat opakovaně. To souvisí s posledním argumentem: ekologií. Zatímco klasické vložky a tampony se používají v režimu kup, použij, vyhoď, kup nové, kalíšek je v režimu kup a používej, dokud budeš potřebovat. V podstatě se negeneruje žádný odpad a čerpání zdrojů je minimální. Konec edukativní vsuvky.

Menstruační kalíšek se musí před a po periodě vyvařit. Ale ne v hrnci na párky
Menstruační kalíšek se musí před a po periodě vyvařit. Ale ne v hrnci na párky
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

Naše přítelkyně jsou s používáním menstruačních kalíšků spokojené. Rády spolu o věcech kolem menstruace hovoří a šíří tak povědomí o kalíšcích mezi další ženy. Až potud je to mužům buřt.

Jenže menstruační kalíšek se před periodou a po ní musí vyvařit. Asi už tušíte. Aleš načapal svou přítelkyni, jak svůj menstruační kalíšek vyváří v jeho speciálním hrnci na párky!

„Ale vždyť já ho pak umyju. Navíc se to vyváří, takže je to úplně čistý,“ tvrdila přítelkyně Alešovi. Jenže pohled na kastrol, v kterém klokotal menstruační kalíšek jeho přítelkyně nevratně poznamenal jeho vztah ke kastrolu. Už nikdy si v něm párky neohřál.

Rada Aleše ženám, které si chtějí koupit menstruační pohárek: kupte si na jeho vyvařování vlastní kastrol.

Více informací o menstruačním kalíšku na Kalíšek.cz.


reklama

 
Další informace |
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist