Menstruační kalíšek z pohledu muže: ženy, nesahejte nám na naše kastroly
Povím vám příběh mého kamaráda, který se skutečně stal a který je pravdivý. Mám kamaráda, říkejme mu Aleš. Je to úplně normální chlap, co si občas rád večer dá párek s horčicí, pivko a koukne na telku. Je v mnohém soběstačný, takže si párky umí ohřát sám. Má na to už od svých kolejních let takový speciální a už trochu jetý kastrůlek, který se v podstatě na nic jiného než na ohřívání jeho párků nepoužívá.
Můj kamarád, co mu říkáme Aleš, přišel jednou do hospody úplně zsinalý. Zmateně hovořil o tom, že nic už nikdy nebude jako dřív, že je konec a že neví, co bude.
Po jednom terapeutickém panáku se trochu zvetil a svěřil se. Za jeho neutěšeným stavem byl menstruační kalíšek jeho přítelkyně. Všichni chlapi u stolu pokývali hlavou. Naše přítelkyně se vzájemně znají a tak všichni chlapi u stolu vědí, co je menstruační kalíšek, protože ho naše přítelkyně všechny mají a používají.
Líbí se Vám článek? Přispějte Ekolistu.cz na další
Ekolist.cz je neziskové médium, které se neobejde bez podpory svých čtenářů. Svým čtenářům přináší každý měsíc kolem tří stovek textů – agenturních zpráv, ale i původních článků, rozhovorů, recenzí a rad, jak se chovat šetrně k životnímu prostředí.
Pomozte Ekolistu, nejlépe pravidelným darem na účet: 0201022329/0800
Stačí stovka měsíčně. Více najdete na stránce Podopořte Ekolist.cz.
Edukativní vsuvka: Menstruační kalíšek je pomůcka pro ženy pro zvládání jejich menstruace. Nejde o žádnou převratnou novinku, první patent vybavený řemínkem je už z roku 1867, prototyp dnešní podoby kalíšku spatřil světlo světa na konci 30. let minulého století. Z různých důvodů se tenkrát neprosadil. Jeho čas přišel až o několik desítek let později. Dnes ho jsou plné e-shopy, plné YouTube a plný Google.
Existuje celá řada firem, které vyrábějí kalíšky pod různými názvy (zhusta se v názvu objevuje slovo cup: Moon cup, Lady cup, Natur cup, ale používají se i názvy jako Diva, MeLuna, Lunette, Yuuki...). Menstruační pohárky jsou z různých materiálů: silikonu, přírodní gumy nebo speciálních umělých hmot. Vyrábí se v různých velikostech a barvách.
Fungují jednoduše: podobně jako tampon se zavedou přímo do pochvy a fungují zde jako jakýsi rezervoár menstruační krve. Pohárek se čas od času vyjme, vylije, očistí a znovu použije.
Argumenty pro používání menstruačního kalíšku jsou v zásadě tyto: pohodlí, peníze, ekologie. Rozvedeno: některým ženám klasické dámské vložky nevyhovují, jsou neprodyšné, škrábou, mohou jim způsobovat vyrážky a opruzeniny. Ani tampony nejsou všem ženám příjemné, navíc zvyšují riziko toxického šoku. Uživatelky menstruačních kalíšků tvrdí, že o něm v podstatě nevědí, že je to pohodlné a lze s ním dělat cokoliv, třeba i sportovat. Pozor ale: kalíšek není pro všechny. Některé ženy prostě nejsou kalíškový typ.
Peníze: Menstruační kalíšek se oproti vložkám vyplatí, protože je to jednorázová investice (koupit se dá už okolo tří set korun), kalíšek se dá používat opakovaně. To souvisí s posledním argumentem: ekologií. Zatímco klasické vložky a tampony se používají v režimu kup, použij, vyhoď, kup nové, kalíšek je v režimu kup a používej, dokud budeš potřebovat. V podstatě se negeneruje žádný odpad a čerpání zdrojů je minimální. Konec edukativní vsuvky.
Naše přítelkyně jsou s používáním menstruačních kalíšků spokojené. Rády spolu o věcech kolem menstruace hovoří a šíří tak povědomí o kalíšcích mezi další ženy. Až potud je to mužům buřt.
Jenže menstruační kalíšek se před periodou a po ní musí vyvařit. Asi už tušíte. Aleš načapal svou přítelkyni, jak svůj menstruační kalíšek vyváří v jeho speciálním hrnci na párky!
„Ale vždyť já ho pak umyju. Navíc se to vyváří, takže je to úplně čistý,“ tvrdila přítelkyně Alešovi. Jenže pohled na kastrol, v kterém klokotal menstruační kalíšek jeho přítelkyně nevratně poznamenal jeho vztah ke kastrolu. Už nikdy si v něm párky neohřál.
Rada Aleše ženám, které si chtějí koupit menstruační pohárek: kupte si na jeho vyvařování vlastní kastrol.
Více informací o menstruačním kalíšku na Kalíšek.cz.
reklama
Další informace |
Líbil se vám článek? Podpořte Ekolist.cz a pošlete mu pár korun.