https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/ecover-at-nam-pradlo-perou-rasy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ecover: Ať nám prádlo perou řasy

7.5.2014 10:21 | PRAHA (Ekolist.cz)
Aktuálně Ecover oznámil, že je na čase sáhnout po biotechnologii a pro výrobu povrchově aktivních látek využít řasy nakrmené cukrovou třtinou.
Aktuálně Ecover oznámil, že je na čase sáhnout po biotechnologii a pro výrobu povrchově aktivních látek využít řasy nakrmené cukrovou třtinou.
Foto | drewm / Flickr
Kdo se někdy zajímal o nějaké ekologické prací a čistící prostředky, musel narazit na Ecover. Původem belgická značka je dnes největší světovou firmou, zaměřenou na ekologicky šetrné čistící prostředky. Aktuálně Ecover přišel s tím, že nejvíc eko je prát v prostředku vyrobeném z řas.
 

Účinné látky pracích a čistících prostředků, tzv. povrchově aktivní látky, se dají vyrábět z lecčeho. Z ropy je to takové tradiční, ale ne moc eko. Jde o neobnovitelný zdroj, těžba zatěžuje přírodu atd. Dají se taky vyrábět z olejových palem. Což je sice obnovitelný zdroj jak víno, ale také to není moc eko. Kvůli pěstování palmových plantáží mizí tropické pralesy a orangutani nemají kde bydlet. Nicméně v současnosti je to nejběžnější zdroj povrchově aktivních látek.

Aby byl Ecover co nejvíc eko, přešel z palem na řepku olejku, která se pěstuje v Evropě, kde orangutani volně nežijí a nekácí se tu tropické pralesy. Ale furt to nebylo ono. Aktuálně Ecover oznámil, že je na čase sáhnout po biotechnologii a pro výrobu povrchově aktivních látek využít řasy nakrmené cukrovou třtinou.

Získávání povrchově aktivních látek z řas má podle Ecoveru oproti palmám řadu výhod: menší uhlíkovou stopu, protože řasy lze zpracovat kdekoliv a není nutné je převážet přes celou planetu. Mají menší spotřebu vody, pro jejich vypěstování není potřeba zabírat půdu, která může sloužit buď pro pěstování potravin, nebo na ní může dál růst prales. Což ocení spousta zvířat.

Aktuálně je v provozu jedna výrobní linka, využívající řasy, a to v Brazílii. Ecover počítá s tím, že do tří let bude další linka v Belgii. Výhodou technologie je, že se dá používat i lokálně v podstatě kdekoliv.

Na trhu by se prací prostředky vyrobené z řas měly objevit v druhé půli tohoto roku. Ecover pak bude u všech svých čistících a pracích prostředků přecházet na povrchově aktivní látky získané z řas. A dušuje se, že kvalita a účinnost zůstanou zachovány.

Ještě před několika lety neměl Ecover žádnou ekoznačku. Zdůvodňoval to tím, že kritéria pro získání ekoznačky jsou příliš benevolentní. Aktuální stav je takový, že Ecover má unijní ekoznačku The Flower na víc jak dvacítku svých výrobků (byť zrovna prací prostředek ekoznačku nemá).

Ecover má i jinou „zelenou“ medaili. V roce 1993 byl zařazen do síně zelené slávy Global 500 Roll of Honour, kterou spravuje UNEP. Není to ekoznačka, ale uznání zásluh.

Vegan Society, která oceňuje firmy, které netestují své výrobky na zvířatech a jsou proto vhodné i pro vegany, v roce 2007 vyškrtla Ecover ze svého seznamu. Ecover si hlídá, aby jeho výrobky nebyly toxické pro vodní prostředí, což mimo jiné zjišťuje testem na dafniích, lidově nazývaných jako vodní blechy. Jde o malé sladkovodní korýše z rodu perlooček. Podle unijních zákonů nejsou testy na nich chápány jako testy na zvířatech, nicméně Vegan Society zapovídá testování na jakýchkoliv živých organismech.

Ekolist.cz v minulosti provedl dva spotřebitelské testy, ve kterých byly i výrobky Ecover. Výsledky testu pracích prostředků najdete v článku z roku 2006 Test Zelené domácnosti: nejlépe pere Frosch a Qalt Excel. Test mycích prostředků na nádobí naleznete v článku z roku 2007 Test mycích prostředků: Denk mit má za jedna.

16.5.2014: V původní verzi článku byla uvedena zastaralá informace o tom, že Ecover nemá žádnou ekoznačku. Na základě upozornění Pavla Hrubého z CENIA, který má v ČR na starosti udílení české i unijní ekoznačky, jsme uvedli věc na pravou míru.


reklama

 
Další informace |
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist