https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/podivejte-se-co-umi-mycky-ktere-jsou-podle-vyrobcu-nejvic-eko
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Podívejte se, co umí myčky, které jsou podle výrobců nejvíc eko

20.6.2014 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Právě vybíráte myčku nádobí a chtěli byste tu nejvíc úspornou a pokud možno s nějakýma ekofunkcemi? A vysiluje vás probírat se stovkami modelů, které jsou si často podobné jako vejce vejci a zpravidla mají naprosto nezapamatovatelné názvy typu W89x103QWERTY? Nabízíme pomoc. Oslovili jsme výrobce myček s jednoduchým požadavkem: ukažte nám model z vaší nabídky, který je podle vás nejvíc eko. A tady jsou výsledky.
 

Modely jsou seřazeny abecedně. Některé jsou vestavné, jiné volně stojící. Všechny myčky jsou šíře 60 cm. Údaj o odhadované spotřebě vody a elektrické energie vychází z předpokladu 280 standardních mycích cyklů. Jde o údaj uváděný na tzv. energetických štítcích a poskytuje lepší představu o celkové spotřebě přístroje.

Beko

Beko DFN 71046 W30

typ: volně stojící, 60 cm
energetická třída: A+++ - 10 %
kapacita: 13 jídelních sad
hlučnost (dB): 44
Odhadovaná roční spotřeba energie (kWh/rok): 194
Odhadovaná roční spotřeba vody (l/rok): 2800
Ekofunkce:
Automatická volba poloviční náplně. Ukazatel zavřeného přívodu vody, přeplavení, otevřených dveří, zaneseného filtru. Senzor čistoty vody a senzor náplně.

 

Bosch

Bosch SMV69U80EU ActiveWater

typ: vestavná, 60 cm
energetická třída: A+++ - 10 %
kapacita: 13 jídelních sad
hlučnost (dB): 44
Odhadovaná roční spotřeba energie (kWh/rok): 194
Odhadovaná roční spotřeba vody (l/rok): 1960
Ekofunkce:
systém sušení Zeolith - Zeolith je přírodní minerál, který pohlcuje vlhkost a přeměňuje ji v tepelnou energii, kterou ze sebe poté opět vydává. V myčce nádobí s technologií Zeolith® tento nerost nejdříve vstřebá vlhkost ze vzduchu, čímž nastartuje fázi sušení nádobí, a zároveň se zahřeje, což k procesu energeticky nenáročného sušení dále přispívá. Zeolith® vydrží po celou dobu životnosti přístroje a regeneruje se po mytí samostatně a bez údržby.
Hydraulický systém ActiveWater - nižší spotřeby vody a elektrické energie je dosaženo efektivnějším využitím a přesnou distribucí vody, optimalizovaným filtračním systémem, rychlejším ohřevem a vyšší výkonností čerpadla.
EcoSilence Drive - motor minimalizuje mechanické třeni, a tím zaručuje tichý průběh programu. Navíc má nízkou spotřebu energie a dlouhou životnost.
AquaSenzor - reguluje spotřebu vody v závislosti na druhu a síle znečištění nádobí tím, že kontroluje použitou vodu infračerveným paprskem a zjišťuje přítomnost nejmenších částeček potravin, tuků nebo zbytků čisticího prostředku. Elektronika rozhodne podle stupně znečištění vody, zda ušetří jeden mycí chod, nebo zda musí byt přivedena čistá voda. Výsledek: nádobí je vždy dokonale čisté, při mírně znečištěném nádobí dochází ke značné úspoře vody a energie.
Senzor naplnění - při malém množství nádobí redukuje spotřebu vody a energie.

Hotpoint

Hotpoint LFD 11M132 OCX EU

typ: volně stojící, 60 cm
energetická třída: A+++
kapacita: 14 jídelních sad
hlučnost (dB): 42
Odhadovaná roční spotřeba energie (kWh/rok): 239
Odhadovaná roční spotřeba vody (l/rok): 2520
Ekofunkce:
Active Oxygen - myčka uvolňuje do vnitřního prostoru mezi dvěma cykly aktivní kyslík (ozón). Ten neutralizuje nepříjemný zápach a zabraňuje tvorbě bakterií uvnitř myčky a přispívá k desinfekci nádobí a vnitřních částí myčky.
Funkce Zone Wash, která umožňuje výběr koše, ve které bude mytí probíhat. Aktivuje se jak s Intenzivním cyklem pro velmi špinavé nádobí, kde zvýší intenzitu mytí na Ultraintenzivní a umožňuje umýt o 30% účiněji, tak i s Normálním pro běžně znečištěné nádobí s úsporou 25 % spotřeby energie v porovnání s Normálním cyklem bez funkce Zone Wash při plném zatížení. Navíc, pokud není myčka zcela naplněná, umožňuje jednoduše zapnout mytí pouze v jedné úrovni, a tak snížit spotřebu vody. Novinkou je také třetí ostřikovací rameno, které k ještě efektivnějšímu mytí nádobí přispívá.

Miele

Miele G 6360 SCVi

typ: vestavěná, 60 cm
energetická třída: A+++
kapacita: 14 jídelních sad
hlučnost (dB): 44
Odhadovaná roční spotřeba energie (kWh/rok): 237
Odhadovaná roční spotřeba vody (l/rok): 2716
Ekofunkce:
umožňuje mytí poloviční náplně. V programu Automatic je spotřeba myčky 6,5 l (program ECO 9,7). Myčku je možné připojit na přívod teplé vody.

 

 

Siemens

Siemens SN56V597EU speedMatic ecoStar2

typ: vestavná, 60 cm
energetická třída: A+++ - 10 %
kapacita: 13 jídelních sad
hlučnost (dB): 44
Odhadovaná roční spotřeba energie (kWh/rok): 194
Odhadovaná roční spotřeba vody (l/rok): 1960
Ekofunkce:
systém sušení Zeolith - Zeolith je přírodní minerál, který pohlcuje vlhkost a přeměňuje ji v tepelnou energii, kterou ze sebe poté opět vydává. V myčce nádobí s technologií Zeolith® tento nerost nejdříve vstřebá vlhkost ze vzduchu, čímž nastartuje fázi sušení nádobí, a zároveň se zahřeje, což k procesu energeticky nenáročného sušení dále přispívá. Zeolith® vydrží po celou dobu životnosti přístroje a regeneruje se po mytí samostatně a bez údržby.
speedMatic hydraulický systém - nižší spotřeby vody a elektrické energie je dosaženo efektivnějším využitím a přesnou distribucí vody, optimalizovaným filtračním systémem, rychlejším ohřevem a vyšší výkonností čerpadla
iQDrive - motor minimalizuje mechanické třeni, a tím zaručuje tichý průběh programu. Navíc má nízkou spotřebu energie a dlouhou životnost.
aquaSenzor - reguluje spotřebu vody v závislosti na druhu a síle znečištění nádobí tím, že kontroluje použitou vodu infračerveným paprskem a zjišťuje přítomnost nejmenších částeček potravin, tuků nebo zbytků čisticího prostředku. Elektronika rozhodne podle stupně znečištění vody, zda ušetří jeden mycí chod, nebo zda musí byt přivedena čistá voda. Výsledek: nádobí je vždy dokonale čisté, při mírně znečištěném nádobí dochází ke značné úspoře vody a energie.
senzor naplnění - při malém množství nádobí redukuje spotřebu vody a energie

Dlužno dodat, že aktuálnost tohoto článku bude vskutku jepičí. Příští rok mohou výrobci vrhnout na trh nové typy spotřebičů, které budou mít ještě lepší parametry. Možná také hledáte sofistikovanější hodnocení. Pak se podívejte na web Úsporné spotřebiče nebo na výsledky nestranného spotřebitelského testu na webu dTestu.


stuartpilbrow/flickrČtenáři, pořiď si na Ekolist.cz kultivovanou diskuzi
Náklady na úpravu redakčního systému pro spuštění registrovaných diskuzí je osm tisíc. Redakce má v rozpočtu tisíce čtyři. Prosíme tímto čtenáře, aby si na možnost diskuzí přispěli. Za každý dar obejmeme strom.reklama

 
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist