https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/tri-ekotipy-jak-spravne-pouzivat-mycku-nadobi-a-ctyri-vyjimky-k-tomu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tři ekotipy, jak správně používat myčku nádobí. A čtyři výjimky k tomu

6.6.2014 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Mytí nádobí chce svůj čas. Rychlé programy nedostatek času zpravidla  doženou vyšší teplotou.
Mytí nádobí chce svůj čas. Rychlé programy nedostatek času zpravidla doženou vyšší teplotou.
Foto | RLHyde / Flickr
Na myčku nádobí nedáte dopustit. A protože jste od přírody ohleduplní, myslíte při používání myčky na ekologii a vždy volíte krátký mycí cyklus, aby toho myčka moc nespotřebovala. Jste bezpochyby skvělý člověk, ale děláte to špatně.
 

Pokud jste dočetli až sem, pak prosím ještě chvilku vydržte. Předložím vám tu několik doporučení od výrobců myček, od odborníků na šetrné spotřebiče a také od Evropské unie. Všechno se to bude týkat toho, jak provozovat myčku nádobí co nejhospodárněji. A zmíním celou řadu výjimek, které potvrzují pravidlo.

Dejte jí čas

Někteří lidé ve snaze chovat se ekologicky nastavují u své myčky co nejkratší mycí program. Logiku to má: přístroj přeci běží kratší dobu, tudíž zákonitě spotřebuje méně energie a vody. Jenomže ono to jako na potvoru takhle neplatí. Krátký mycí cyklus totiž dožene chybějící čas větším množstvím vody a hlavně její vyšší teplotou . A ohřev vody je největší žrout elektrické energie. Výjimka: jistě, pokud si ohříváte vodu slunečním kolektorem, pak vás energie na ohřev vody netrápí.

Jaká je rada? Nejúspornější je standardizovaný mycí cyklus označovaný jako ECO. Myje nádobí podstatně déle, ale spotřebuje méně vody a elektrické energie. Zpravidla. Výjimkou jsou některé opravdu moderní přístroje, které umí rychlý cyklus a přitom spotřebují méně (!) energie, než standardní ECO program, jen spotřeba vody stoupne ze 6 litrů na 10. Což ruku na srdce není žádná tragédie.

Čili pokud právě vybíráte myčku a víte, že děsně potřebujete používat jen rychlé programy, pak se zahloubejte do technických údajů myčky nebo si nechte takový model ukázat od prodejců.

Jenže! Krátké programy mají tu nevýhodu, že se při nich špatně rozpouštějí tuky, které pak mají tendenci se usazovat v myčce. Takže, když jedete krátké programy, pak musíte myčku častěji čistit. Myčku je samozřejmě nutné čistit i při používání ECO programu, jenom je to méně často (typicky jednou za měsíc). Jak se myčka správně čistí najdete v návodu od výrobce, ale zpravidla pustíte program s nejvyšší teplotou. Výrobci doporučují používat i speciální čisticí prostředky.

Tip pro lidi, kteří mají tzv. noční tarif. Náklady na provoz myčky můžete trochu snížit tím, že ji budete spouštět na noc. Většina myček má možnost opožděného startu. Pokud si právě jdete koupit myčku a víte, že budete noční tarif využívat, pak se zajímejte o to, aby myčka byla co nejméně hlučná. Abyste sebe nebo sousedy nepřipravili o klidný spánek.

Nemusíte nádobí před jeho uložením do myčky mýt. Máte přeci myčku.
Nemusíte nádobí před jeho uložením do myčky mýt. Máte přeci myčku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Nádobí má mýt myčka, ne vy

A teď něco ze života. Unijní studie ke směrnici o ekodesignu z roku 2007 obsahuje údaje z průzkumu, jak se myčky používají mimo laboratoře výrobců. Tedy u nás doma. A ukázalo se, že v domácnostech je spotřeba vody a elektrické energie až o čtvrtinu větší, než v ideálních podmínkách u výrobců. Je to kvůli nám, lidem.

Největší nadbytečný podíl spotřebované energie a vody souvisí s tím, že řada lidí nádobí před uložením do myčky opláchne teplou vodou. Podle výrobců myček to u moderních myček není nutné. Je samozřejmě nutné odstranit nedojedené knedlíky, ale s normálně dojedeným talířem si myčka poradí. Výjimka: některé starší modely myček jsou trochu fajnovější a nemají tak dokonalý způsob mytí. U nich je nutností nádobí předem opláchnout. Jestli je to zrovna váš případ zjistíte snadno všednodenní praxí. Pokud už musíte oplachovat nádobí, opláchnete ho ve studené vodě. Nebo ještě lépe, použijte stěrku.

Možná se právě dušujete, že vy nádobí nikdy nepředmýváte. Z výše uvedeného výzkum však vyplývá, že 85 % domácností nádobí ukládá do myčky opláchnuté. Takže když ne vy, tak všichni vaši sousedé oplachují.

Jen plnou

Podle zmíněného výzkumu je také běžně, že někteří lidé (vy jistě ne) pouštějí myčku jen částečně zaplněnou. U myček není výmluvy: při jejím plnění je krásně vidět, jestli je plná, nebo jestli se do ní ještě něco vejde. Základním předpokladem dobrého mytí samozřejmě je, že myčku naplníte správně. Nejste-li si jistí, jak se správně plní myčka, vyhledejte si návod k vašemu přístroji.

A i zde je výjimka: novější myčky umí mytí na tzv. poloviční náplň, tedy že se myje jen horní, nebo dolní „foch“. To je samozřejmě řešení, jen je dobré se naučit tento program používat správně. A nepustit mytí omylem v tom druhém fochu...


Jsou myčky ekologické? Máme odpověď, kterou možná nechcete slyšet
Souhlasím, že myčky nádobí jsou skvělé. Zvlášť početným rodinám prokazatelně šetří čas a usnadňují mytí nádobí. Nesouhlasím s poměrně běžným názorem, že myčky nádobí jsou ekologické. Nenašel jsem pro takové tvrzení důkaz.reklama

 
Další informace |
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KS

Karel S

13.7.2018 12:32
Díky za článek. Díval jsem se na nějaké srovnání jako třeba tady http://nezavisly-poradce.cz/mycky-nadobi ale nevím jak poznat, která bude nejlépe mýt a zároveň bude nejvíce eko. Víte poradit?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist