https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/rozbite-veci-nepotrebuji-vyhodit-potrebuji-opravit
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rozbité věci nepotřebují vyhodit, potřebují opravit

11.7.2014 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Rozbité věci nemusíte nutně vyhodit. Leccos se dá opravit. Leccos může posloužit jako zdroj náhradních dílů.
Rozbité věci nemusíte nutně vyhodit. Leccos se dá opravit. Leccos může posloužit jako zdroj náhradních dílů.
Foto | Kit / Flickr
Jste šikovní a umíte ledacos opravit? Nebo naopak někoho takového zoufale sháníte, protože si se zašitím kalhot, renovací nábytku nebo výměnou rozbitého displeje u mobilního telefonu sami neporadíte? Právě pro vás vytvořila skupina mladých lidí komunitní web na podporu opravování rozbitých výrobků. Jmenuje se opravarna.cz a právě startuje.
 

S nápadem založit v Česku opraváský web přišla čtveřice mladých lidí, kterým vadí, že se velké množství věcí rozbije a vyhazuje už brzy po jejich nákupu, přestože by se často dala daná věc ještě opravit. „Zboží končí zbytečně v odpadu a přitom Česko i naše blízké okolí je plné šikovných lidí, kteří by těmto výrobkům dokázali prodloužit život a jen nemají příležitost,“ popisuje důvody k založení komunitního webu Lucie Hejzlarová. Nový web tak dává šanci přivýdělku mnoha šikovným lidem a zároveň chrání životní prostředí před hromadami zbytečného odpadu.

Jak na to

Zapojit se může každý. Pro ženy na mateřské dovolené, studenty technických oborů, nezaměstnané, hendikepované, šikovné seniory i lidi, kteří jsou ochotni se něco nového naučit, se může stát novou příležitostí, jak uplatnit své dovednosti i si trochu přivydělat. „Internet je plný návodů na opravy čehokoliv, je to mnohem jednodušší než se nám výrobci, kteří instruktážní schémata ke svým výrobkům úmyslně tají, snaží namluvit,“ tvrdí autoři komunitního webu. Možnost zaregistrovat se na webových stránkách mají ale i profesionální opraváři, kteří například kvůli klesajícímu zájmu o opravárenství mají problém s obživou.

„Až vytvoříme dostatečnou síť šikovných lidí, tak spustíme plnou verzi stránek, kde bude kdokoliv moct zadáním zakázky na základě vybraných parametrů najít nejbližšího člověka ve svém okolí, který dokáže opravit to, co se mu zrovna rozbilo. Přitom za výrazně nižší cenu, než by si řekli třeba výrobci,“ vysvětluje princip komunitního webu autor celé myšlenky Jan Charvát s tím, že na podmínkách, místě a ceně za opravu se oba domluví už sami. Z počátku bude jak registrace, tak sjednání zakázky, zcela zdarma. V budoucnu mají „opraváři“ z přivýdělku skrz web odvádět projektu drobný příspěvek. Díky němu bude možné zřídit na webových stránkách systém hodnocení uživatelů, jako je tomu například na webu aukro.cz. Do budoucna pak projekt nabízí možnosti přímého zaměstnávání lidí se sníženou pracovní schopností.

Zakladatelé webu se inspirovali podobnými projekty v zahraničí např. iFixit.com. Díky nim vznikly a fungují celé komunity opravářů, kteří mezi sebou sdílí jak návody na opravy, tak si s opravami vypomáhají, třeba v rámci různých opravárenských setkání.

„Jsme národem kutilů, vše si umíme opravit, vyrobit, spousta lidí má doma nářadí, malé dílny. Proto věříme, že právě v Česku se tento web a způsob uvažování ujme,“ říká Jan Charvát. „Šetření se zdroji je v nás zakódováno, jen jsme to kvůli plýtvavé ekonomice zaměřené na co největší spotřebu a zisk globálně působících firem jaksi zapomněli,“ dodává.

Ještě před recyklací cirkulujme

Web opravarna.cz startuje právě ve chvíli, kdy s novou odpadovou strategií a programem tzv. cirkulární ekonomiky (Towards a circular economy: A zero waste programme for Europe) přichází i Evropská komise. Ve světě legislativních lejster by měla znamenat, že ještě před recyklováním odpadu by mělo dostat přednost znovupoužití již nepotřebných věcí. K tzv. cirkulární ekonomice spustila EK i interaktivní webové stránky, kde lze najít praktické rady, jak šetřit životní prostředí i peníze, upozorňují zakladatelé „opravárenského“ webu.

Myšlenka cirkulární ekonomiky je však mnohem starší. Například už francouzský filozof Claude Lévi-Strauss zavedl do češtiny nepřeložitelný pojem bricolage. Ten ztělesňoval přístup člověka, který si vše udělá sám a novou věc složí z více věcí starších. Proti tomu stavěl značně plýtvavý přístup engineering, kdy je vždy pořizována věc nová.

Autoři projektu věří, že pro Čechy je typický spíše přístup bricolage a připomínají například úspěšný pořad Receptář, který se dočkal ocenění i v zahraničí.


reklama

 
Další informace |
Chtěli byste u tohoto článku diskutovat? Pomozte nám, aby to šlo.
foto - Vítková Zdeňka
Zdeňka Vítková
Autorka je šéfredaktorkou serveru Ekolist.cz.
Tento článek vznikl díky finanční podpoře MČ Praha 7. Děkujeme

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VP

Václav Příhoda

30.6.2022 17:01
Jednoznačně souhlasím. Tento přístup, že jakmile se něco rozbije, vyhodím to a koupím si novou věc mě už pěkně začíná štvát. Co jde, tak se snažím si opravit doma, ale je bohužel pravda, že to je čím dál těžší. Teď jsem například narazil na problém se svým kompresorem. Ten jsem prostě opravit nedokázal. Nakonec jsem ho tedy musel poslat na servis sem: https://www.kompresory-filtry-servis.cz/sluzby/servis/servis-kompresoru
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist