https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/v-lesich-vrcholi-hnizdeni-sov-ptaky-vypadle-z-hnizd-lide-nemaji-zachranovat
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V lesích vrcholí hnízdění sov. Proč není dobré "zachraňovat" mláďata nalezená pod stromy?

15.5.2025 18:09 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
V lesích vrcholí hnízdění sov a lidé mohou najít mladé ptáky vypadlé z hnízd na zem. Mláďata, pokud nejsou viditelně zraněná, by se lidé podle lesníků neměli pokoušet zachraňovat. Jejich rodiče se o mláďata dokážou postarat, sdělila mluvčí státního podniku Lesy České republiky Eva Jouklová. Podnik, který spravuje téměř polovinu lesů v Česku, populaci sov od roku 2020 v rámci programu Vracíme sovy lesu podpořil instalací tisíců budek.
 
"Setkali jsme se již s desítkami případů, kdy lidé nalezené sovy z lesa přinesli do záchranných stanic. Narušili tím však přirozený vývoj jejich populace," uvedla mluvčí. Mladí puštíci, kalousové či výři z méně prostorných hnízd mnohdy seskočí dřív, než mohou vzlétnout. Rodiče je pak na místě několik dní krmí a poté je převedou do bezpečnějších hustších porostů nebo korun stromů.

Mláďata potřebují podle lesníků lidskou pomoc pouze tehdy, když jsou zraněná nebo se nacházejí v místech s častým výskytem koček a psů. Případnou pomoc ptákům by lidé měli vždy konzultovat s pracovníky záchranných stanic.

Program Vracíme sovy lesu spustily Lesy ČR v době vrcholící kůrovcové kalamity a s tím související velké výsadby lesů. Sovy jsou totiž přirozeným predátorem přemnožených hrabošů likvidujících kořínky nově vysazených stromků. "Nejvíce sovích budek máme na Vysočině. Asi 1000 jich je pro sýce, 700 pro poštolky a kalouse a 500 pro puštíky," uvedla mluvčí Lesů ČR.

Budky lesníci pravidelně kontrolují a čistí. Podnik si většinu budek vyrábí v truhlářské dílně v semenářském závodě v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku. Budky jsou konstruované tak, aby poskytovaly dostatečnou ochranu před predátory, měly stabilní vnitřní teplotu a poskytovaly bezpečné prostředí pro odchov mláďat.

Lesníci také podporují a zachovávají přirozená hnízdiště sov. Ta jsou například v dutinách doupných a biotopových stromů. "Lesy ČR tyto stromy označují zelenou vlnovkou a ponechávají je v porostech, dokud se úplně nerozpadnou," uvedla mluvčí.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

16.5.2025 10:11
Pokud lidé chtějí mláděti pomoci (s přežitím), stačí ho posadit na větev okolo 2 m, kde bude bezpečné před liškou, kunou či kočkou. Zejména puštíci vyskakují "předčasně" a běhají po zemi v okolí hnízda. Ideální je šikmý/vyvrácený kmínek (do 50m od místa nálezu), po kterém se snadno dostane mimo dosah pozemních predátorů. Hodně mladých sov zpreduje i výr nebo káně, ta je najde snadno podle křiku pěvců. Někdy se může jednat i o celý vývodek.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist