V lesích vrcholí hnízdění sov. Proč není dobré "zachraňovat" mláďata nalezená pod stromy?
Mláďata potřebují podle lesníků lidskou pomoc pouze tehdy, když jsou zraněná nebo se nacházejí v místech s častým výskytem koček a psů. Případnou pomoc ptákům by lidé měli vždy konzultovat s pracovníky záchranných stanic.
Program Vracíme sovy lesu spustily Lesy ČR v době vrcholící kůrovcové kalamity a s tím související velké výsadby lesů. Sovy jsou totiž přirozeným predátorem přemnožených hrabošů likvidujících kořínky nově vysazených stromků. "Nejvíce sovích budek máme na Vysočině. Asi 1000 jich je pro sýce, 700 pro poštolky a kalouse a 500 pro puštíky," uvedla mluvčí Lesů ČR.
Přečtěte si také |

Budky lesníci pravidelně kontrolují a čistí. Podnik si většinu budek vyrábí v truhlářské dílně v semenářském závodě v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku. Budky jsou konstruované tak, aby poskytovaly dostatečnou ochranu před predátory, měly stabilní vnitřní teplotu a poskytovaly bezpečné prostředí pro odchov mláďat.
Lesníci také podporují a zachovávají přirozená hnízdiště sov. Ta jsou například v dutinách doupných a biotopových stromů. "Lesy ČR tyto stromy označují zelenou vlnovkou a ponechávají je v porostech, dokud se úplně nerozpadnou," uvedla mluvčí.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
