https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/lide-nosi-do-zachrannych-stanic-stovky-ptacat-denne.protoze-nevi-jak-se-v-pripade-nalezeneho-ptacete-spravne-zachovat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé nosí do záchranných stanic stovky ptáčat denně. Protože neví, jak se v případě nalezeného ptáčete správně zachovat

30.5.2024 06:07 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Záchranné stanice v loňském roce přijaly 8 204 ptáčat volně žijících druhů. Letos to zřejmě bude více. Národní síť záchranných stanic přijímá nyní okolo stovky ptáčat denně. Mnohdy jde o mláďata, která lidé seberou rodičům přímo před zobákem. Jenom proto, že netuší, jak se v případě nalezeného ptáčete zachovat.
 
Přesně v této době ptáčata opouštějí hnízda. To ovšem neznamená, že se děje něco nepřirozeného. Mláďata mnoha druhů prostě opustí hnízdo dříve, než se naučí létat. Rozptýlí se po okolí, ale jsou nadále pod dohledem rodičů. Ti je krmí a postupně učí létat.

Nemá smysl, aby lidé při nálezu ptáčete reagovali tím, že ptáče seberou, odnesou a pak v tom lepším případě hledají pomoc záchranné stanice. V tom horším případě pak mláďátko piplají doma.

Krmení puštíka.
Krmení puštíka.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Daniela Mročková / Záchranná stanice Vlašim

Co tedy dělat? Pokud najdete ptáče a máte pochyby, zda pomoci, zavolejte odborníky ze záchranné stanice (www.zvirevnouzi.cz) nebo z jejich dispečinku 774 155 155, pošlete jim třeba fotografii ptáčete a pak se držte toho, co vám poradí, zní doporučení ochránců přírody.

Telefonátů týkajících se ptačích mláďat mají v záchranných stanicích několik stovek denně.

Jenže přibývají i případy nesprávně odebraných ptáčat. Těm pak ošetřovatelé v záchranných stanicích musejí zbytečně dělat náhradní rodiče.

Záchranné stanice v tomto období nestíhají a jsou výjezdy a péčí o zvířata kriticky vytížené. I z tohoto důvodu je lepší pro radu kontaktovat centrální dispečink 774 155 155.

A rada většinou zní: pokud je ptáče na nebezpečném místě, stačí ho vyzvednout na nejbližší větev, parapet, stříšku – a vzdálit se.

Pouze ptáčata s neopeřenými částmi těla, která ještě ani nestojí na nohách, patří zpět do hnízda, a pokud to není možné, pak do záchranné stanice.

Ptáčata napadená kočkou či jiným predátorem pokud možno nezachraňujeme. Správný postup si však vždy předem zkonzultujte s odborníky.

Posláním Národní sítě záchranných stanic je na území celé České republiky poskytovat potřebnou pomoc divokým zvířatům v nouzi, výchovně působit na veřejnost a upozorňovat na příčiny zraňování zvířat. Mnohé z nich jsou totiž lehce odstranitelné. Pokud byste chtěli podpořit činnost záchranných stanic, můžete tak učinit prostřednictvím veřejné sbírky Zvíře v nouzi.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

30.5.2024 10:20
Co se divíte -
co lidem neřeknou v televizích, to neexistuje, přece !
Odpovědět
Pe

Petr

30.5.2024 17:54
Jeden člověk neví, lidé NEVĚDÍ!
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

31.5.2024 00:47
I to jedna z věcí, kde selhává naše školství. Pokud znalosti o mláďatech
odložených v přírodě na dobu, než jim rodiče obstarají potravu nedostanou
děti ve škole, tak je nemají odkud získat. V mém dětství nás to ve škole
učili a tehdy to ani nebylo třeba, protože na vesnici jsme to věděli od
rodičů už dávno. Od koho se to dnes mají děti naučit a v dospělosti zase
učit své děti? Stačilo by tomu věnovat jednu vyučovací hodinu a ukázat
názorné příklady, které mohou natočit záchranné stanice, aby se nemusely
starat o zbytečně přinesená mláďata. Poučené děti pak poučí i rodiče, na
kterých se už absence takové výchovy podepsala taky. Ona ta mánie zachraňovat cokoliv je znakem odtrženosti od přírody, která je bohužel
drsná a nemá smysl zachraňovat vše za každou cenu.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

31.5.2024 06:01 Reaguje na Břetislav Machaček
1*
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist