Čtyři mrtví vlci nalezení na Jesenicku byli pravděpodobně otráveni
„Byla to mladá zvířata v dobré kondici, z analýzy DNA vyplývá, že se jednalo o tři sourozence, kteří pocházejí z loňského vrhu. Analýza DNA pro čtvrtého vlka se nyní zpracovává. Podrobná pitva vyloučila střelné či jiné poranění, srážku s vozidlem i chorobu. Zdá se, že vlci všichni uhynuli přibližně ve stejnou dobu, ale byli nacházeni postupně. Víme, že v oblasti Skorošic byla také nalezena mrtvá liška, několik káňat a krkavec. Nebezpečí z otrávené návnady ovšem nehrozí jen volně žijícím zvířatům, ale také třeba pobíhajícím domácím psům,“ konstatuje Petr Šaj z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
V oblasti Rychlebských hor se vlci trvale vyskytují od roku 2022. Do naší přírody se přirozeně vracejí, mají zde dostatek potravy – spárkaté zvěře. Vlci mohou pomoci snížit počty místy přemnožených prasat divokých či srnců, kteří působí škody v lesích a na polích. Komplikaci mohou však představovat pro chovatele hospodářských zvířat. Zejména proto byl pro řešení soužití hospodářů s vlkem připraven tzv. Program péče, jehož realizací je pověřena Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
„Je jedno, zda někdo líčil cíleně na vlky, nebo na jiné zvíře. Fakt, že se šelmy a dravci stávají v 21. století obětí pytláků a travičů, je opravdu ostudný,“ uvedl František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Vlk patří mezi kriticky ohrožené druhy, v minulosti byl v řadě zemí vyhuben a dnes se i do naší přírody postupně vrací. „Bohužel to není první případ pytláctví, evidujeme jich už několik, předchozím byla otrava nervovým jedem karbofuran v národním parku České Švýcarsko. V případě některých jedů hrozí nebezpečí i lidem, pokud s otráveným zvířetem přijdou do kontaktu. Prosíme proto každého, kdo by mohl mít k otravě jesenických vlků nějaké informace, aby je poskytl Policii ČR,“ apeluje František Pelc.
AOPK ČR poskytuje zemědělcům poradenství, jak stáda efektivně zabezpečit, stát pro tyto účely poskytuje dotace z Operačního programu Životní prostředí. Chovatelé mají také nárok na náhradu škody v případě vlčího útoku. V oblastech, kde se vlk opakovaně vyskytuje, mohou získat i takzvanou náhradu újmy za ztížení pastvy. Financovat tak mohou například jinou organizaci pastvy – zahánění na noc do zabezpečených košárů, údržbu funkčního oplocení či péči o pastevecké psy.
Cílem těchto podpor je zmírnit socioekonomický dopad výskytu vlka na nejzasaženější skupinu, chovatele hospodářských zvířat, kteří musejí přizpůsobovat dosavadní ochranu pasených zvířat přítomnosti vrcholového predátora. Vlk jako potravní oportunista loví nejsnáze dostupnou potravu, proto je nutné chránit chovy hospodářských zvířat a nedovolit mu lovit tuto snadnou kořist.
Více o návratu vlků do ČR.reklama
Dále čtěte |



Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (23)
Michal Uhrovič
15.5.2025 13:00Alena Lyskova
15.5.2025 16:45
Plha z Kojčic
15.5.2025 17:10Zbyněk Šeděnka
15.5.2025 17:43Břetislav Machaček
15.5.2025 19:00vlků a regulaci problémových jedinců a smeček. Myslím si, že to není pouze
ojedinělý případ a tichým duchem se to děje i jinde. Jen se uhynulé zvíře
uklidí a nevozí k vyšetření. Tyto myšlenky jsou stále častější a dopadení
pachatele téměř nulové, pokud se poučil u předchozích případů, kdy byli
pachatelé dopadeni a potrestáni. Ilegální jednání musí být dílem pouze jedné osoby a bez roztrubování co učinil i mezi blízkými. Musí po sobě
zamést důkladně stopy i s likvidací zbytků návnad a jedů. Akce musí být
jednorázová s možným opakováním až po úplném uklidnění situace. To není
návod, ale konstatování z praxe, jak se nelze dopátrat viníků samotářů
a tajnůstkářů. Po nich zůstávají takzvané "pomníčky", které objasní až závěť pachatele. Jinak je jasné, že se neotrávili z ulovené zvěře, ale
z nastražené návnady, či kadavéru zvířete. Je to riziko mrchožroutů a
výhradnímu lovci se to nikdy nestane.
Břetislav Machaček
16.5.2025 11:00 Reaguje na Alena Lyskovaz Milíkova na Jablunkovsku. "Plachý" vlk procházel obcí už ve 21.30 mezi lidmi a auty, jako by to byl pes a nikoliv
plachý vlk z příruček DUHY a jiných "odborníků" na vlky.
Až ten vystresovaný vlk napadne člověka, tak lidem poradí co? Nechat se pokousat, či zadávit, vždyť ten vlk za to
nemůže? Ano on za to nemůže, ale mohou za to ochranáři,
kteří je vnucují do velmi obydlené a neprostupné kulturní
krajiny za cenu všech těch problémů a negativ i pro vlky.
Ti pak putují po cestách a tratích, kde je srazí auta a vlaky. Loví ovce ve středu obcí i ve dne a nakonec se
dočkají jedu naštvaných lidí. To nepíšu pouze chovatelů
a myslivců, ale vyslechl jsem v hospodě v Lomné chataře,
že si nekupoval chatu v Beskydech proto, aby měl dítě
zavřené v chatě z obavy před vlky a medvědy místo toho,
aby si hrálo na neoploceném pozemku a nebo v lese. Takže
travičem může být kdokoliv a ne jen chovatelé a myslivci.
Je to totiž velmi snadné u konzumentů masa v jakékoliv
formě. Děda mi vyprávěl o trávení škodné přírodními jedy
z různých rostlin všude kolem nás. Naši předci je znali
a travičství byl levný a účinný způsob, jak se zbavit
potravních konkurentů. Ne každý měl pušku, ale měli jedy,
železa a jiné pasti a mnozí je mají po předcích na půdě
pořád.
Petr Elias
15.5.2025 22:31Jarek Schindler
17.5.2025 15:31 Reaguje na Petr EliasRadek
18.5.2025 17:30 Reaguje na Jarek SchindlerMajka Kletečková
18.5.2025 22:42 Reaguje na RadekJarek Schindler
19.5.2025 06:30 Reaguje na Majka KletečkováRadek
19.5.2025 09:57 Reaguje na Majka KletečkováAž zlikvidují vlci drobné chovatele ovci co bude dělat ochrana přírody se zarůstajícími pastvinami , nechá je zarůst bordelem ? nebude to ztráta drahocenné biodiverzity ? nebo tam bude jezdit vypásat pasáček z ČSOP ? a co škody které působí spárkatá zvěř na lesních porostech ze stresu tam kde se vyskytuje vlk ? ty uhradí myslivec ?
je prostě na čase uznat že EU pochopila jakou chybou se stalo znovu vysazení vlka do Evropy a vyřadila ho z kriticky ohrožených druhů . Vzít to jako fakt , povolit lov na našem uzemí a začít hájit místo vlka , drobného chovatele
Majka Kletečková
19.5.2025 15:59 Reaguje na RadekOvce nechovám, ale můj bratranec chová několik desítek ovcí na venkově na Vitorazsku už přes 15 let. K jejich dostatečné ochraně mu zatím postačuje vysoký elektrický ohradník.
Radek
20.5.2025 11:40 Reaguje na RadekVy jste živý vzorek skladby ochranářské skupiny lidí , o problematice soužití drobnochovatele ovcí v lokalitě kde se vlk vyskytuje víte prd , máte tu drzost říkat že má špatné zabezpečení , a že kdy je měl lepší ……..kdyby jste o tom trošku přemýšlela udělala by jste líp . Pozorovat vlky na fotkách z fotopastí , sledovat jejich stopy , nebo hledat pobytové znaky je pro lidi jako jste vy vzrušující a je to také mnohem lepší činnost než porážet porvané ovečky v ohradě od vlka . Možná by nebylo pro lidi jako jste vy špatné vidět ty ovce na vlastní oči a prožit to , buďte si jistá že by to byl jiný zážitek o proti pozorování fotek vlka z fotopastí .
Břetislav Machaček
21.5.2025 10:18 Reaguje na Radeknevyjadřuji. Protože co nezná z
příruček Duhy, tak neví. Je to
typický vlkomil bez zkušeností
z praxe omílající ty nesmysly.
Kamarádovi se stalo, že vítr
vyvrátil na ohradník strom a
ovce opustily ohradu. Byl v práci, protože deset ovcí rodinu neuživí. Dobří sousedé
je ale nalákali zpět do ohrady
a provizorně ohradník opravili.
Být ale v blízkosti vlci, tak bylo po chovu. Dokonce už měl vlčí pokus ohradník podhrabat
a dnes to řeší ohradou u domu
s navážením píce z bývalé pastviny. Dělá to už pouze
kvůli hnoji ze zimního ustájení na hnojení políčka a až přestane sázet stářím brambory, tak nebude potřebovat ani hnůj. Nebude tak chovat ani ovce, aby
pro ně nestavěl ploty jako v koncentráku a nebo jim vozil
píci z pastviny, kde se je obává pást kvůli vlkům.
Emil Bernardy
20.5.2025 07:42 Reaguje na Majka Kletečková