CivilizaceBudoucnost stavebnictví: Jak řešit výzvy udržitelnosti?9.11.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Udržitelné stavitelství je dnes jedním z hlavních témat v oblasti ochrany klimatu. Budovy jsou v Evropské unii zodpovědné za 36 procent emisí skleníkových plynů a spotřebují až 40 procent veškeré energie. Zároveň, protože setrvačnost emisemi způsobených změn dosahuje desetiletí, je potřeba se také připravit na jejich dopady. V budovách totiž trávíme většinu svého života a je důležité mít zdravé vnitřní prostředí a klimatický komfort. Jak se snižováním emisí, tak s adaptacemi na budovách radí projekt LIFE ClimArchiBase.
Unikátní tráva pro města a obce. Odolá i extrémním podmínkám1.11.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Stále zelené kolejové a dálniční pásy i násypky, kvetoucí byliny v suchých městských zákoutích. Nové unikátní směsi odolných rostlin, prosperujících i v extrémních podmínkách městského provozu a husté zástavby vyvinuli odborníci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby (VÚRV) ve spolupráci s firmami OSEVA PRO Výzkum a vývoj, Zemědělský výzkum a Seed Service. Aplikačním partnerem projektu byl Dopravní podnik hl. m. Prahy.
Sto zelených oáz ve vídeňských ulicích20.10.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Malá zelená oáza na parkovacím místě přímo před domovními dveřmi, místo k odpočinku na venkovním vzduchu, prostor na setkávání nebo pro hry – to vše může být takzvaný parklet. V ulicích Vídně jich najdete už více než stovku a obyvatelé se nyní mohou hlásit o další. Informuje o tom Zahraniční kancelář města Vídně.
Výběr Ekolistu: co si nenechat ujít na Ekofilmu27.9.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Dnes začal Týden skleněného zabijáka. Pomozte zmapovat budovy, o které se zabíjejí ptáci23.9.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Milion ptáků ročně přijde v Česku o život poté, co narazí do prosklené překážky, odhadují ornitologové. Aby zmapovali nebezpečná místa, organizují 23.–29. září akci Týden skleněného zabijáka, ve které budou odborníci i veřejnost pátrat po místech, kde ptáci narážejí do skel. Nejčastěji jde o zrcadlící pláště obchodních center či moderních výškových domů, průhledné spojovací krčky budov, ale i prosklené stěny zastávek . Údaje získané při hromadném mapování ptáků zabitých o sklo poskytnou České společnosti ornitologické (ČSO) přesnější čísla a jasné argumenty pro jednání s majiteli nebezpečných objektů.
Až roztaje led, komu bude patřit Severní ledový oceán?17.9.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Vizionář udržitelné budoucnosti by oslavil 80 let. Kdo byl Josef Vavroušek?15.9.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Dnes je 80. výročí narození jednoho z nejvýraznějších československých myslitelů a vizionářů, Josefa Vavrouška. První federální ministr životního prostředí, ekolog, publicista, horolezec a pedagog zanechal nesmazatelnou stopu nejen na československé, ale i světové ekologické a politické scéně. Narodil se 15. září 1944 v Praze, tragicky zahynul v roce 1995, kdy ho společně s jeho dcerou zavalila lavina v Západních Tatrách.
Obce a města se ptají, co bude s místní Agendou 21. Nástroj udržitelného rozvoje jim ministerstvo vypnulo13.9.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
„Dnes jsem tu jako radní pro místní Agendu 21. Zítra máme zastupitelstvo a po něm budu radním pro udržitelný rozvoj,“ řekl v pondělí Jan Liška z Prahy 14. Jeho slova zazněla u kulatého stolu, který k tématu místní Agendy 21 svolal nezávislý senátor Marek Hilšer, který tak vyslyšel zoufalé volání měst a obcí.
První ekodukt v ČR vznikl před 25 lety. Letos poprvé byl na ekoduktu v ČR zaznamenán i vlk2.9.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Dálnici D35 u obce Dolní Újezd v Olomouckém kraji mohou zvířata bezpečně přecházet už 25 let. V roce 1999 byl totiž do provozu uveden úsek mezi Velkým Újezdem a Lipníkem nad Bečvou s prvním tuzemským ekoduktem. Obdobných ekoduktů je nyní v České republice vybudováno 13. Pomáhají chránit nejen životy volně žijících živočichů, ale i řidičů.
|
reklama |