Civilizace
 Vídeňský stadion Ernsta Happela se proměnil v jednu z největších solárních elektráren v rakouské metropoli. Instalace fotovoltaických panelů na jeho památkově chráněné střeše proběhla v rekordním čase a zapadá do ambiciózní solární strategie města. 
24.4.2025 | PRAHA
(Ekolist / s využitím TZ AV ČR)
 Při odstraňování antibiotik a dalších nebezpečných látek z odpadních vod lze využít účinnou a ekologickou fotokatalýzu. Metodu vyvinul výzkumný tým Centra pro inovace v oboru nanomateriálů a nanotechnologií v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského Akademie věd ČR pod vedením Jiřího Rathouského. Výsledky jedinečného výzkumu byly publikovány v sérii článků v prestižních vědeckých časopisech nakladatelství Elsevier a Americké chemické společnosti (ACS).

 Tým Doprava a mobilita z Fakulty sociálně ekonomické Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem (FSE UJEP) realizoval na podzim 2024, rozsáhlé dotazníkové šetření mezi uživateli městské hromadné dopravy (MHD) v České republice. Do výzkumu se zapojilo více než 1 500 respondentů z 26 měst s vlastní MHD. Průzkum vznikal ve spolupráci se sociologickou agenturou STEM/MARK.

 Český projekt občanského monitoringu kvality ovzduší v Gruzii slaví úspěch. AirGE, v regionu průkopnická síť sledující znečištění v 11 gruzínských městech, se navzdory tamější politické krizi rozrostla nad stovku monitorovacích stanic. Nevládní organizace Arnika, která systém buduje spolu s místními partnery z iniciativy Green Pole, to označuje za úspěch pro životní prostředí i českou prestiž na Kavkaze. Projekt si chválí i ministerstvo zahraničí.

 Těžkým kovům, pesticidům a dalším látkám pocházejícím z lidské činnosti jsou ve městech vystaveni všichni jejich obyvatelé, včetně volně žijících živočichů. Například ježků. Vědci z univerzity ve švédském Lundu našli v mrtvých tělech těchto zvířat kromě olova a dalších těžkých kovů, také bromované zpomalovače hoření, přísady z plastů nebo polychlorované bifenyly (PCB).

 Evropa je nejrychleji se oteplujícím kontinentem a dopady klimatických změn jsou zde zřejmé. Rok 2024 byl pro Evropu nejteplejším rokem v historii záznamů, s rekordními teplotami ve středních, východních a jihovýchodních oblastech. Často se vyskytovaly silné bouřky a rozsáhlé záplavy, které si vyžádaly nejméně 335 obětí a postihly odhadem 413 000 lidí. V průběhu roku se projevil nápadný kontrast mezi klimatickými podmínkami na východě a západě, kdy na východě panovalo extrémně suché a často rekordně teplé počasí a na západě teplé, ale vlhké podmínky.

 Výzkumný tým Vnitřní prostředí budov působící v Univerzitním centru energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT ve spolupráci se společností Alkion service s.r.o. experimentálně ověřoval inovativní technologii AEROSEAL. Zkouška prokázala vysokou efektivitu technologie, protože díky ní zásadně klesá netěsnost potrubí. To se projevuje ve výrazných úsporách energií a v lepší kvalitě prostředí uvnitř budov. Nová technologie se nyní dostává na český a evropský trh.

 Vídeň spustila pilotní projekt, který umožní cestujícím využívat veřejnou dopravu k přepravě zásilek. Cílem je snížit počet dodávkových vozidel ve městě a nabídnout ekologičtější formu doručování.

 Když začnou hořet, dosahují velmi vysokých teplot. Vědci z Fakulty životního prostředí UJEP pracují s mezinárodním týmem na tom, aby požáry lithiových baterií v autech nebyly pro hasiče noční můrou.

10.4.2025 | PRAHA
(Ekolist / s využitím TZ AVČR)
 Olovo v podobě nanočástic, které se vyskytuje ve znečištěném ovzduší, může čichem pronikat do mozku a vyvolávat změny spojené s neurodegenerativními onemocněními, jako je Alzheimerova choroba. K tomuto závěru dospěli vědci z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR ve spolupráci s Masarykovou univerzitou a Ústavem analytické chemie AV ČR. Studie zároveň upozorňuje na rizika spojená s olovnatými nanočásticemi v ovzduší a otevírá nové možnosti pro terapeutické zásahy.

|
|