Civilizace
10.4.2025 | PRAHA
(Ekolist / s využitím TZ AVČR)
 Olovo v podobě nanočástic, které se vyskytuje ve znečištěném ovzduší, může čichem pronikat do mozku a vyvolávat změny spojené s neurodegenerativními onemocněními, jako je Alzheimerova choroba. K tomuto závěru dospěli vědci z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR ve spolupráci s Masarykovou univerzitou a Ústavem analytické chemie AV ČR. Studie zároveň upozorňuje na rizika spojená s olovnatými nanočásticemi v ovzduší a otevírá nové možnosti pro terapeutické zásahy.

 Od stavebních nátěrů, povrchových úprav lodí, potrubí a dalších konstrukcí, přes řemeslné a výtvarnické barvy až po značení značení silnic. Nátěry a barvy jsou všude kolem nás. A mohou být velkým, ne-li dokonce tím největším zdrojem mikroplastů uvolňovaných do prostředí, upozorňuje nedávná studie vědců z Torontské univerzity shrnující dosavadní poznatky o tomto druhu mikroplastů.

 Nábytková banka do dvou let v každém kraji. Takové je přání poslankyně, zástupců krajů a nábytkových bank i nevládních organizací, kteří se sešli minulý týden u kulatého stolu v Poslanecké sněmovně. V současnosti fungují nábytkové banky pouze v Praze a čtyřech krajích. V deseti zbývajících krajích podobné zařízení chybí. Pro zajištění fungující sítě je však důležité zajistit stabilní financování. Bez něho se dostávají do existenčních problémů i stávající nábytkové banky.

 Laboratorní analýzy provedené na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) ve spolupráci s ekologickou organizací Arnika odhalily přítomnost nebezpečných chemikálií v dětských hračkách prodávaných v keňském hlavním městě Nairobi.

 Meruňky může letos jihomoravským sadařům znovu poškodit mráz, už podesáté za posledních 12 let. Jedním z hlavních důvodů je uspíšení kvetení a delší čas, kdy jsou stromy s květy či malými plody vystavené riziku jarních mrazů. Příčinou je klimatická změna a oteplování. Letos se první květy v experimentálním sadu v Lednici objevily už 24. března, přičemž v neděli ráno a také v dalších dnech se předpokládá, že se vyskytne ranní mráz.

 Světově ojedinělý způsob dlouhodobého uchování léčivých bylin vyvinuli čeští odborníci z CARC (Národního centra zemědělského a potravinářského výzkumu, v. v. i.). Zpracování do tzv. bylinných homogenátů zajistí, že cenné látky obsažené v rostlinách neztratí ani po několika letech skladování v chladu na kvalitě. Nová technologie se již uplatnila v prvních volně prodejných potravinách.

 Až dosud to nikdo nevěděl, ale masiv Sněžky obsahuje obří ložisko lithia. Polsko na nic nečekalo a už zahájilo těžbu. Česká strana zatím přešlapuje. Česká těžařská unie by těžila, ale její odbory tvrdí, že doprava lanovkou na Sněžku je moc drahá a fronty na ní dlouhé. Čeští ochránci přírody vymýšlí, jak přenést vzácné alpinské trávníky.

 V roce 2024 vydal Český hydrometeorologický ústav 369 výstrah, což je nejvyšší počet v historii výstražné služby ČHMÚ. Z velké části se na tom podepsala zářijová povodňová situace, ale také velmi aktivní bouřková sezóna. Z celkových 369 bylo 192 výstrah předpovědních a 177 varovalo před bezprostředním výskytem nebezpečného jevu. 
 V České republice byl v roce 2023 po železnici přepraven rekordní počet 54 525 ložených silničních návěsů. Rekordních hodnot dosáhl celý segment tzv. nedoprovázené kontinentální kombinované dopravy.

 Ministerstvo životního prostředí svolalo druhé zasedání Krizového štábu MŽP k havárii cisteren převážejících chemickou látku benzen u Hustopečí nad Bečvou. Ta představuje největší havárii svého druhu na světě. Situace na místě je složitá, proto Krizový štáb doporučil Olomouckému kraji vyhlásit pro zasaženou lokalitu stav nebezpečí. Důvodem je, aby potřebné sanační práce mohly postupovat co nejrychleji. Nyní je zásadní odčerpávat podzemní vodu a odtěžovat kontaminovanou půdu. Aktuálně nehrozí žádné bezprostřední ohrožení zdraví, situace je nadále monitorována.

|
|