Civilizace
 Organizace Zachraň jídlo udělala významný posun v oblasti darování zbylých nevydaných pokrmů ze školních jídelen. Na základě pilotního projektu a intenzivní komunikace se zodpovědnými institucemi nyní přichází s uceleným návodem pro školy, zřizovatele i charitativní organizace.

 Největší modernizací za celou historii svého provozu projdou v následujících dvou letech malé vodní elektrárny Vltavské kaskády Lipno II a Kořensko. Akci s celkovými náklady přes 200 milionů korun odstartoval ČEZ vypsáním výběrových řízení na dodavatele, která právě finišují. Díky kompletní výměně turbín, generátorů a řídicích systémů bude provoz obou bezemisních zdrojů bezpečnější, ekologičtější a efektivnější. Investice je částečně financována díky dotacím z Operačního programu TAK (Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost).

 Centrum dopravního výzkumu v. v. i. představuje prostřednictvím webu cistadoprava.cz výsledky vlastního výzkumu zaměřeného na měření emisí specifických polycyklických aromatických uhlovodíků (PAU) v reálném silničním provozu. Tento výzkum přináší nové poznatky o emisích toxických látek z osobních automobilů, které nejsou aktuálně regulovány platnými emisními normami.

 Říká se jí „skrytá krize“ a to i přesto, že postihuje milióny lidí po celém světě. Dopravní chudoba se týká lidí ve městech i na venkově, a to na bohatém severu (8 % obyvatel Británie) i chudém jihu (17 % v Latinské Americe). A nevyhýbá se ani Česku. Sociální klimatický plán nám ji chce pomoci řešit. O co jde? 
 Právní experti Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a ukrajinské organizace EPL dokončili první etapu návrhu úprav ukrajinské legislativy, aby v oblasti ochrany přírody odpovídala právu Evropské unie.

 Služba Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), kterou jménem Evropské komise realizuje Evropské středisko pro střednědobé předpovědi počasí za finanční podpory EU, spustila aplikaci Methane Hotspot Explorer. Tento nový nástroj CAMS umožňuje sledovat a vizualizovat polohu metanových (CH4) plumů téměř v reálném čase a identifikovat jejich potenciální hlavní zdroje.

 Rakouská metropole intenzivně investuje do výstavby nových cyklostezek a pozitivní výsledky na sebe nenechávají dlouho čekat. Počet cyklistů v roce 2024 vzrostl o 5 % oproti předchozímu roku, což potvrzuje stále větší oblibu udržitelné dopravy mezi obyvateli města.

 Hlavní město Praha realizuje od listopadu 2024 seriál dialogů politiků, expertů, zástupců neziskového sektoru, občanské společnosti a dalších na konkrétní témata Klimatického plánu hl. m. Prahy do roku 2030 s názvem Pražský klimatický dialog. Tato setkání probíhají jednou za 4 měsíce v prostorách Centra architektury a městského plánování CAMP od 16 do 18 hodin.

 Zástupci města Ostravy a společnosti OKK Koksovny podepsali 13. února 2025 dodatek k dohodě o spolupráci v oblasti životního prostředí se zaměřením na omezování znečišťování ovzduší. Tomu kroku předcházela jednání zástupců obou subjektů, směřující k dalšímu zlepšování situace ve městě. Společnost se nyní zavázala k dalším investičním opatřením, jež přispějí ke zlepšení situace v Ostravě.

 V České republice bylo v loňském roce registrováno téměř 4 tisíce ojetých bateriových elektromobilů, meziročně se zájem o ně zvýšil o 74 %. Na celkových prodejích osobních elektromobilů se ojetá vozidla podílela 26,2 %. Polovina ojetin byla registrovaná na firmy, ta druhá na soukromé osoby, nejčetněji byly zastoupeny 3letá vozidla. Nejvíce ojetin bylo registrováno v Praze, Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Češi nejčastěji volili Tesly, BMW a Volkswageny, vyplývá z aktualizovaných informací webu cistadoprava.cz, které vycházejí ze zdrojových dat Ministerstva dopravy.

|
|