Civilizace
 Zábavní pyrotechnika je pro mnoho lidí stále neodmyslitelnou součástí silvestrovských oslav. Její nákup i používání však podléhají přísným pravidlům, jejichž porušení může vést nejen k pokutám, ale i k vážným zraněním. V letošním roce byla navíc Sněmovně předložena novela zákona, která by tato pravidla mohla v příštím roce ještě zpřísnit. Jaký druh pyrotechniky si tedy spotřebitelé možná letos pořídí naposledy?

 V listopadu se konalo 10. pokračování mezinárodní konference Počítáme s vodou. Podtitulek konference tentokrát zněl Modro-zelená infrastruktura a kvalita vody. Za 10 let je vidět velký posun ve vnímání problematiky dešťové vody, která se z odborných témat stala běžnou součástí projektů a je vnímána i veřejností.

 V posledních čtyřech letech zůstávala antarktická ozonová díra otevřená déle než obvykle a uzavírala se až v druhé polovině prosince. Letos ale data z programu Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) ukazují změnu – ozonová díra se začala uzavírat už na začátku prosince, což odpovídá běžnému vývoji. I další sledované ukazatele, jako celková plocha ozonové díry, byly letos blíže dlouhodobému průměru. 
 Téma malých modulárních reaktorů (SMR) získává stále větší pozornost. Jejich výstavba vyžaduje aktivní zapojení státu a spolupráci všech relevantních institucí. Strategické partnerství ČEZ a Rolls-Royce SMR otevírá nové příležitosti pro českou energetiku i zapojení domácích firem. Tento projekt díky multiplikačnímu efektu může přispět k růstu HDP ČR o 1 000 až 3 000 miliard Kč do roku 2050 a vytvořit přibližně 8 000 pracovních míst. SMR nabízejí široké možnosti využití – od výroby elektřiny přes produkci tepla až po výrobu vodíku. O těchto souvislostech debatovali účastníci setkání Institutu pro veřejnou diskusi (IVD).

 Pravidelné sledování emisí požárů v přírodním prostředí, které v průběhu roku 2024 prováděla služba Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), poukázalo na významnou aktivitu v několika regionech po celém světě. V Severní a Jižní Americe došlo v průběhu roku k obzvláště intenzivním požárům, které zasáhly zejména mokřady Pantanal, Amazonii, Kanadu a západ USA. Nadprůměrné emise požárů zaznamenala také východní Eurasie, včetně oblasti za polárním kruhem. 
 Na konci listopadu se nepodařilo v rámci konference v jihokorejském Busanu vyjednat Globální plastovou úmluvu, která by směřovala nejen k omezení plastového odpadu, regulaci škodlivých látek v plastech a zlepšení systémů nakládání s odpady. Další jednání proto budou pokračovat v následujícím roce. Plasty se využívají prakticky ve všech oblastech lidské činnosti a jsou díky jejich vlastnostem v mnoha ohledech nenahraditelné.

 V kampusu České zemědělské univerzity v Praze se nachází také ucelený sportovní areál. Vedle tělocvičen a venkovních sportovišť je jeho energeticky nejnáročnějším sportovištěm plavecký bazén, který ročně navštíví více než 70 000 milovníků vodních i podvodních sportů.

 Hluboká proměna evropské energetiky související se změnou klimatu a cílem snižovat emise skleníkových plynů dopadá obzvlášť významně na regiony, které mnoho let spoléhaly na fosilní paliva a především těžbu uhlí. Jedním z takových míst je i historicky průmyslové město Jiříkov v Ústeckém kraji, které se dnes potýká s výrazným odlivem především mladé populace. Také tady nabízí projekt LIFE příležitost pomoci s rozvojem lokality a modernizací energetiky na čisté zdroje. Evropské vize energetické transformace se tak uplatňují v terénu a skrze zapojení konkrétních obcí a lidí nabývají hmatatelných kontur.

 Finále soutěže Czech Envi Thesis 2024, které se letos uskutečnilo na
Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, opět ukázalo talent
studentů, kteří se zabývají environmentálními tématy. Celkem 46
přihlášených prací z 11 vysokých škol a 22 různých fakult demonstrovalo
široký záběr soutěže i zájem mladé generace o řešení aktuálních
ekologických problémů. 
 Administrativní budova Kloboucké lesní slouží jako laboratoř firmy, kde ukazují, jak lze přistupovat k udržitelnému stavitelství a dřevostavbám.

|
|