https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-ochranit-kuzi-pred-slunecnimi-paprsky-nahradte-krem-stinem
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak ochránit kůži před slunečními paprsky? Nahraďte krém stínem

4.7.2014 10:51 | PRAHA (Ekolist.cz)
Skvělá ochrana proti slunci je lehký slamáček a dlouhý rukáv
Skvělá ochrana proti slunci je lehký slamáček a dlouhý rukáv
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Chránit se před slunečními paprsky můžeme nejen opalovacími krémy. Ochránit svou pokožku před spálením můžeme ve velké míře i svým pouhým chováním a oblékáním. Jen na to za horkých letních dní často zapomínáme.
 

Jak svoji pokožku chrání lidé, kteří z různých důvodů používání opalovacích krémů omezili? Je možné ji vůbec bez nejnovějších „mazadel“ ochránit? Samozřejmě, že je. Navíc ani ten nejlepší krém není samospasitelný. Především je třeba svoji pokožku co nejméně vystavovat nejsilnějším slunečním paprskům.

To znamená především žádné opalování se kolem poledních hodin. Nejlepší je se slunci v době mezi 11 a 15 hodinou, kdy má největší sílu, pokud možno vyhnout. A venkovní aktivity plánovat ideálně až po třetí nebo čtvrté hodině odpoledne.

Vyštrachejte slamáky, slunečníky... nebo deštníky

Pokud to není možné, je dobré tuto dobu strávit co nejvíce ve stínu. Na většině míst se nějaký ten stín a zároveň chládek vždycky najde. Občas se ale v létě můžeme ocitnout v místě, kde je zrovna stín ta nejvzácnější věc. Stát se to může například na výletě mezi nekonečnými poli a loukami nebo na pláni některého letního festivalu nebo slavnosti.

V tom případě je potřeba si stín vytvořit, radí Starre Vartanová ve svém článku. Sama s sebou nosí i za jasných dní bez mráčku deštník. A používá ho – jako slunečník. Není to nic neznámého a už vůbec ne revolučního. Například lidé v Karibiku používají deštník jako stínítko častěji než ke svému původnímu účelu jako ochranu proto dešti.

Pravda, deštník nebo slunečník neochrání před ostrými slunečními paprsky celé tělo a navíc může být nepohodlné ho stále přidržovat. Proto je třeba myslet i na dobré oblečení a tvář a hlavu si místo slunečníku stínit kloboukem, skvělé jsou lehké slamáky.

Odvykli jsme tomu, ale i do největších veder se hodí dlouhé nohavice, sukně a rukávy. Pokud bude oblečení z příjemných přírodních materiálů jako je bavlna, len nebo konopí, nebude nám v nich větší teplo než v tílkách a kraťasech. Nevěříte? „Podívejte se na lidi, kteří žijí na nejteplejších, nejslunečnějších místech,“ píše Starre Vartanová, „většina z nich je zahalená.“ Důležité je, aby oblečení bylo vzdušné a volné.

„Když jsem byla před lety v Egyptě, můj průvodce Muhammed mi řekl, že nejhůř jsou vždycky oblečeni Američané. A nemyslel tím náš vkus,“ líčí Vartanová svoji vlastní zkušenost. "Odhalením kůže se spálíš a bude ti ještě větší horko, říkal, když jsem se na cestu k pyramidám oblékla do tílka a šortek. Teď vím, že měl pravdu.“ Nošení dlouhého světlého oblečení volného střihu je podle Vartanové z její vlastní zkušenosti opravdu za horkých dní příjemnější a na pocit chladivější, než když je kůže vystavená slunci.

Motto osvětové kampaně, která právě probíhá v Austrálii, zní "Slip, Slap, Slop, Seek, Slide". (Do češtiny by se to dalo přeložit jako "Navlékni (rukávy), nandej (klobouk), namaž (krém), najdi (stín) a nasaď (brýle). „Všimněte si, že pouze jeden z pěti bodů souvisí s používáním opalovacích krémů. Zbytek spočívá v omezení vystavování se slunci,“ upozorňuje Vartanová. Lidé ve slunečné Austrálii patří k těm, kteří bojují s rakovinou kůže nejčastěji. „Jestli někdo něco ví o ochraně před slunečním zářením, jsou to Australané!“ uzavírá Vartenová.


reklama

 
Další informace |
foto - Vítková Zdeňka
Zdeňka Vítková
Autorka je redaktorkou serveru Ekolist.cz.
Tento článek vznikl díky finanční podpoře MČ Praha 7. Děkujeme

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist