Opalovací krémy mohou škodit mořským organismům
Během koupání se totiž opalovací krém chtě nechtě postupně smývá a do vody se uvolňují jeho složky. Některé z nich nebo sloučeniny, které z nich v moři následně vzniknou, mohou být pro nejmenší obyvatele mořských vod toxické. A to má pak vliv i na další mořské živočichy, kteří se jimi živí.
Potenciálně největším problémem jsou podle španělských vědců nanočástice oxidu titaničitého a oxidu zinečnatého, které se v opalovacích krémech běžně vyskytují. Vystavením slunečním paprskům, konkrétně jeho ultrafialovému záření, totiž dávají vzniknout dalším sloučeninám, například peroxidu vodíku. Větší množství této látky může být toxické pro fytoplakton – mikroskopické řasy, kterými se živí malé rybky, krevety, ale i velryby.
Antonio Tovar-Sanchez a David Sánchez-Quiles analyzovali vzorky vody z pláže Palmira na ostrově Mallorka. Tu navštíví asi 10 000 turistů ročně. Pro srovnání: celé středomořské pobřeží je každoročně cílem pro více než 200 milionů návštěvníků.
Na základě dat o turismu a laboratorních rozborů vody došli vědci k závěru, že oxid titaničitý vymývaný z opalovacích prostředků je z velké části zodpovědný za výrazné zvýšení přítomnosti peroxidu vodíku v pobřežních vodách během letního období. Svoji studii zveřejnili v časopise Environmental Science & Technology.
reklama