https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/destovou-vodou-muzete-nejen-zalevat-ale-i-prat-pradlo-a-splachovat-zachod
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dešťovou vodou můžete zalévat zahradu, ale i prát prádlo a splachovat záchod

13.6.2014 02:00 (Počítáme s vodou)
Dešťová voda je skvělá pro zalévání zahrady. Nabídka nádob je vcelku široká.
Dešťová voda je skvělá pro zalévání zahrady. Nabídka nádob je vcelku široká.
Liják, který se přežene nad naším domem nebo chalupou, může být velice prospěšný. Samozřejmě za předpokladu, že zrovna nevyplaví sklep, nezničí úrodu nebo hýčkané záhony květin. Dešťová voda se totiž výborně hodí pro použití na zahradě, ale i v domácnosti. Díky ní ušetříte nemalé peníze za vodu z vodovodu a ještě prospějete přírodě. Pokud máte možnost u svého domu či chaty jímat dešťovou vodu do sudů nebo podzemních zásobníků, rozhodně to dělejte.
 

Úplně nejjednodušší je k okapu postavit sud, barel nebo starou vanu, okap opatřit výklopným sběračem vody nebo prostě okap zakončit u sudu. Řešení je to jednoduché a levné. Takto zachycená voda se skvěle hodí na zalévání zahrady. Je dobré myslet na drobné živočichy, pro které by se sud mohl stát smrtelnou pastí. Dejte jim šanci k úniku například laťkou vloženou do sudu tak, aby dosáhla na horní okraj nádoby. Ještě lepší je vršek nádoby zakrýt například sítí proti hmyzu. Ta totiž zabrání nejen tomu, aby do sudu padala zvědavá zvířátka, ale také tomu, aby do nádoby nepadalo listí a voda se nekazila. Dejte ale pozor, kdybyste chtěli použít nějaký vyřazený průmyslový kontejner.

Pod zemí se nezkazí

Mnohem širší využití nabídne dešťová voda, kterou zachytíte do podzemích nádrží. Dešťová voda je zde ve tmě a při nízké teplotě a proto se nekazí, nemnoží se v ní bakterie a řasy. Takto chycenou dešťovou vodu je možné použít nejen na zalévání zahrady, ale také jako zdroj vody pro splachování záchodu nebo pro praní prádla. K praní je dešťová voda ostatně velmi vhodná: je totiž měkká a prací prostředek se v ní dobře rozpouští a špína se z prádla lépe uvolňuje. Čerstvá a čistá dešťová voda dobře poslouží i při jakémkoli úklidu doma. Když s ní zalijete květiny v bytě, zvyklé na vodu z kohoutku, uvidíte, že budou za pár dní vypadat jako znovuzrozené.

Jenže pořídit si podzemní zásobník vody není jen tak. Je nutné vykopat jámu, do které se zásobník umístí, a instalovat speciální rozvod vody k pračce a záchodu. Je proto dobré, když rozhodnutí pořídit si zásobník na dešťovou vodu padne před tím, než začnete stavět, nebo když se rozhodnete provést na stávajícím domě nějaké stavební úpravy.

Dešťovou vodu je potřeba k pračce či záchodu přivést vlastním potrubím. Dešťovou a pitnou vodu není možné směšovat.
Dešťovou vodu je potřeba k pračce či záchodu přivést vlastním potrubím. Dešťovou a pitnou vodu není možné směšovat.

Při pořizování podzemního zásobníku je potřeba dobře zvolit kapacitu nádrže. Velikost sběrné nádoby je dobré odvodit od úhrnu srážek v nejdeštivějším měsíci v dané lokalitě a podle plochy pozemku či střechy, ze které vodu sbíráte. K výpočtu je dobré přidat předpokládanou spotřebu podle počtu osob v domácnosti.

Pro dešťovou vodu vlastní vodovod

Průměrná spotřeba vody v pražské domácnosti na osobu je cca 110 litrů za den. Z toho zhruba polovina spotřeby musí být výlučně voda pitná, protože se používá na vaření, pití či koupání. Ale zbylá polovina spotřeby vody, která je potřeba na úklid, splachování, praní a zalévání květin, může být klidně voda dešťová. Poměr je třeba spočítat podle toho, na co všechno se dešťovou vodu chystáte používat. Průměrná spotřeba vaší domácnosti se také dobře spočítá z vodoměru, který po nějaký čas sledujete.

Kolik to stojí? Nové povrchové jímky na 1000 litrů lze pořídit do 2000 Kč. Podzemní jsou i několikanásobně dražší. Jejich cena je závislá na velikosti a materiálu. K ceně je ještě třeba přidat výkop v zemi a instalaci potrubí. Volba mezi podzemní a povrchovou nádrží je závislá nejen na financích, ale také na reliéfu pozemku, na kterém chcete dešťovou vodu sbírat. Je-li například pozemek ve svahu, lze pro sběrné místo udělat malý zákop ve svahu, do kterého se může umístit i povrchová nádoba. Zákop může uzavřít dveřmi, čímž se uchrání voda před světlem a zároveň je nádrž kdykoliv přístupná.

Máte-li spočítán objem vody a vybrán sběrný kontejner, je třeba řešit rozvod vody do domácnosti. Je důležité přivést k pračce či záchodu jak vodu dešťovou, tak i vodu pitnou a umožnit přepínání mezi nimi. Bylo by mrzuté, kdyby vám v měsících s nižším úhrnem srážek například došla voda na splachování WC. To se může jednoduše stát, takže je dobré mít vždy i alternativu pitné kohoutkové vody. Na dvojí rozvod myslí i vyhláška. Rozvody pitné vody a vody dešťové se nesmí nikde setkat, aby se voda nemísila, a to ani ve společné výtokové armatuře. Pamatuje na to norma ČSN EN 1717.

Dešťovou vodu lze do domácnosti vést stejně jako vodu pitnou. Postačí obyčejné vodovodní trubky, kohouty, tlakoměry a jednoduché mechanické filtry. Nákladnost takového zařízení je závislá na vzdálenosti, kterou dešťovou vodu potřebujeme vést. Je tedy dobré, když to prostor dovolí, umístit nádrž blízko od domu. K čerpání vody lze využít jednoduché vodní čerpadlo s pořizovací cenou cca 5000 Kč. Jeho výkon je třeba spočítat podle požadovaného tlaku vody v místě odběru s přihlédnutím na délku a kroucení vodovodního řádu.

Článek vznikl v rámci projektu Počítáme s vodou. V případě dotazů kontaktujte poradce na poradna@ekocentrumkoniklec.cz.

reklama

 
Barbora Martínková a Lukáš Koucký, red
Autoři jsou ekoporadci projektu Počítáme s vodou.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

an

aneta

18.5.2017 10:19
My si díky tomu, že jsme si stavěli domeček pořídili podzemní nádrž na dešťovou vodu a používáme ji na splachování záchodu. Je to perfektní vychytávka a člověk tam aspoň šetří s vodou. Jen si nedokážu představit, že bysme to dělali už v hotové stavbě. Na deštovou vodu máme i tyhle plastové sudy https://www.obalove-materialy.cz/sud-na-destovou-vodu-220-l,vodou pak zalévám zahrádku. Nedokážu si představit, že bysme zalévali zahradu a trávník pitvou vodou. Uvažovali jsme i o těch velkých bílých nádržích, ale to už mi přijde moc velké a nevypadá to tak hezky. Máme v plánu s dětmi sud pomalovat, ať je veselejší. Hezky malují, tak jsem zvědavá, co si vymyslí
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist