https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/zahradkari-pouzivaji-prumyslove-kontejnery-jako-nadrze-na-vodu-muze-to-vsak-byt-nebezpecne
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zahrádkáři používají průmyslové kontejnery jako nádrže na vodu. Může to však být nebezpečné

19.10.2009 15:52 | MOST (EC MOST)
Mezi zahrádkáři jsou v poslední době doslova hitem tzv. IBC kontejnery. Tisícilitrové plastové nádoby v pozinkované kleci využívají zahrádkáři nejčastěji jako nádrže pro závlahovou vodu. Cena nových kontejnerů je poměrně vysoká, je však možné sehnat i podstatně levnější použité kontejnery. Mostecké ekocentrum upozorňuje zahrádkáře na nebezpečí, kterému se vystavují při použití neodborně vyčištěných kontejnerů, které se používají, mimo jiné, na přepravu a skladování nebezpečných látek.
 

IBC, intermediate bulk container
Mostecké ekocentrum upozorňuje zahrádkáře na nebezpečí, kterému se vystavují při použití neodborně vyčištěných kontejnerů, které se používají, mimo jiné, na přepravu a skladování nebezpečných látek. Na snímku IBC kontejner.
Foto: Frank C. Müller /Wikimedia Commons
Ekologické centrum Most, které provozuje bezplatnou ekoporadenskou linku pro Statutární město Most a město Litvínov, se kromě dotazů setkává také s řadou stížností obyvatel. V nedávné době bylo informováno o případu úniku neznámé tekutiny z kontejnerů v litvínovské zahrádkářské kolonii. Zahrádkář, který si dovezl dva kontejnery o objemu 1 000 litrů, z nich vypustil zbytek tekutiny na trávník. Látka, nejen že spálila trávu, ale vyvolala také zdravotní problémy sousedů zahrádkáře – prudké bolesti hlavy, pálení očí a nevolnost. Případ řešila rovněž městská policie a posléze Odbor životního prostředí MěÚ Litvínov. Jak se zjistilo, kontejnery obsahovaly zbytky nebezpečné chemické látky s podílem těžkých benzínů, alkylaminů, aminů mastných kyselin, naftalenu, fenolu a xylenu (vliv těchto látek na zdraví člověka – viz infobox). Zahrádkář, který koupil kontejner z druhé ruky, se tak pravděpodobně dopustil přestupku proti zákonu o vodách - nedovoleného nakládání s nebezpečnými závadnými látkami. Příslušný vodoprávní úřad zahájil v této věci vyšetřování.

„Domníváme se, že tento případ nemusí být ojedinělý. Mezi zahrádkáři je totiž o tento typ kontejnerů velký zájem. Může se tak stát, že zahrádkář, který se jinak na své zahrádce vyhýbá používání chemie, ať už ve formě průmyslových hnojiv nebo různých postřiků proti chorobám a škůdcům, si nevědomky zalévá zeleninu vodou obsahující nebezpečné látky. Než kontejner použije poprvé, vypláchne ho a vodu vylije kousek od své zahrádky. Většinou si takový zahrádkář není vůbec vědom, jakému nebezpečí může, v případě použití neodborně vyčištěných kontejnerů, vystavit nejen životní prostředí, ale i své zdraví, zdraví své rodiny a svých sousedů. Proto tímto způsobem apelujeme na všechny zahrádkáře,“ uvedla Soňa Hykyšová, vedoucí Ekologického centra Most.

IBC (intermediate bulk container) kontejnery se dají označit za obaly nové generace. Jejich výhodou je snadná stohovatelnost a proto se používají nejčastěji pro přepravu a skladování nebezpečných chemických látek, hořlavin, ale také potravin. Vyrábějí se v různém provedení, nejčastěji jako plastové nádrže s ventilem o objemu 640 a 1 000 litrů, které mohou být umístěny v pozinkované kleci. Výhodou těchto kontejnerů je také možnost jejich rekondice, tedy opětovného použití, což je jistě nespornou výhodou i z čistě ekologického hlediska. Firmy, které dodávají v těchto kontejnerech různé chemické látky dalším firmám, většinou nabízejí možnost jejich zpětného odběru. Takové obaly však nesmí být vypláchnuty a rovněž nesmí být odstraněny nálepky, které identifikují jejich obsah. „Musíme si uvědomit, že chceme-li použít kontejner např. na zahrádce jako nádrž na závlahovou vodu, měli bychom věnovat maximální pozornost tomu, jaké látky byly v kontejneru skladovány a jakým způsobem byl kontejner vyčištěn. Dodavatel by nám měl poskytnout informace, ze kterých je zřejmé, k jakým účelům takto vyčištěný kontejner můžeme použít.“ vysvětlila Hykyšová. Nákup tzv. z druhé ruky od různých soukromých inzerentů nezaručuje, že kontejner neobsahuje zbytky potenciálně zdraví škodlivých látek.

Podle průzkumů mosteckého ekocentra se na internetu, např. na serveru Bazar.cz, Bazos.cz, I-Bazar.cz, Kupnet.cz, Avizo.cz apod., objevuje řada soukromých inzerátů nabízejících použité IBC kontejnery. Jejich cena se pohybuje kolem 1 500 Kč. Většinou inzerenti prohlašují, že se jedná o vymyté kontejnery vhodné na zahradu. Látky, které se často v těchto kontejnerech přepravují, mohou být zdraví škodlivé i ve velmi malém množství. Nestačí kontejner vypařit horkou vodou nebo jen vypláchnout, jak se zřejmě zahrádkáři domnívají. K vyčištění je nutné použít vícefázové chemické postupy. Jak však vyplynulo z vyjádření některých firem zabývajících se prodejem nových i vyčištěných kontejnerů, ani tyto složité postupy nedokáží zaručit zdravotní nezávadnost. Proto tito dodavatelé seznamují své zákazníky se způsobem použití takových kontejnerů. Většinou se doporučují pouze pro stavební účely, lze je využít jako septik, ke skladování odpadních látek apod.

Na co si dát pozor při nákupu použitého kontejneru je z výše uvedeného jasné. Co ale dělat, pokud již takový kontejner vlastníte? V prvé řadě se podívejte, zda jsou na kontejneru nálepky, podle kterých byste mohli identifikovat, jaká látka byla v kontejneru skladována. Pokud zjistíte, že se v kontejneru neskladovaly potraviny, ale chemické látky, neměly byste takový kontejner používat na zalévání. Jestliže žádnou nálepku nenajdete, nemáte jistotu vůbec a rovněž byste jej měli používat pouze tak, abyste neohrozili své zdraví a životní prostředí. Nač si zbytečně kontaminovat zahrádku nebezpečnými látkami, které vám mohou v půdě přetrvat i roky?

Mostecké ekocentrum chce tímto způsobem apelovat nejen na důvěřivé, nedostatečně informované nebo v horším případě méně zodpovědné zahrádkáře, ale také upozornit na nekontrolované obchodování s již použitými kontejnery, které mohou obsahovat zbytky škodlivých látek. Již nepoužitelné kontejnery by měly být ekologicky zlikvidovány a ty, u nichž není možné zaručit zdravotní nezávadnost, by měly být použity pouze k takovému účelu, který nepředstavuje ohrožení životního prostředí a zdraví člověka. Ekologické centrum Most proto v těchto dnech informuje zahrádkářské svazy v celé ČR a uvítá jakoukoli pomoc při šíření této informace (kontakt: hykysova@vuhu.cz, tel.: 602 389 354.

Vliv výše jmenovaných látek na zdraví člověka (pozn. – v kontejnerech může být skladována celá řada nebezpečných látek, tyto se vztahují pouze ke konkrétnímu případu):

alkylaminy
Při vdechování aerosolu může dojít k podráždění sliznic. U citlivých osob může způsobit podráždění pokožky. Může způsobovat i reverzibilní poškození očí. Zdraví škodlivý při požití.

aminy mastných kyselin
Mohou způsobit podráždění kůže a sliznice, vyvolat alergické reakce, po vdechnutí podráždění dýchacích cest, při dlouhodobějším působení hrozí poškození jater a ledvin.

naftalen
Způsobuje bolesti hlavy, zvracení a zvýšené pocení, případně křeče či průjmy. Rovněž může způsobovat rozklad červených krvinek (hemolýza) a nekrózu jater, které doprovází chudokrevnost, horečka, zvýšení počtu bílých krvinek (leukocytóza), žloutenka a porucha funkce jater. Největší nebezpečí hrozí u těhotných žen a kojenců, neboť látka prochází placentou a proniká i do mateřského mléka.

fenol
Má leptavé účinky na všechny tkáně v těle. Rychle se vstřebává všemi cestami (včetně neporušené kůže), vzhledem k lipofilnímu charakteru rychle proniká do buněk a brzy se projevuje jeho systémová toxicita. Primární účinky jsou neurotoxické, cílovými orgány jsou játra a ledviny, výrazné dopady má i na dýchací a oběhový systém. Mezi projevy systémové toxicity patří bolesti hlavy, závratě, hypotenze, komorová arytmie, mělký dech, pobledlost až cyanóza.

xylen
Nižší koncentrace působí negativně na funkci ledvin, kosterního svalstva a rovnováhu tekutin a elektrolytů. Xylen rovněž dráždí dýchací a trávicí ústrojí, může mít negativní účinky na játra. Nejzávažněji je ale ovlivněn nervový systém, již při nízkých koncentracích se prodlužuje reakční čas, zhoršuje se smysl pro rovnováhu.

Text je převzat z webu Ekologického centra Most.


reklama

 
Další informace |
Hledáte nové bydlení? Můžete zkusit porovnání hypoték serveru SFinance.cz
Soňa Hykyšová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

9.11.2018 10:56
Stačí jen úplně základní dávka opatrnosti a zdravého rozumu a tohle se nestane. Já mám třeba na chatě pod okapem IBC kontejner od octa. Ještě na něm byly nálepky, když jsem ho kupoval - a to od firmy, která deklaruje, že prodává jen kontejnery od potravin a potravinářské chemie.
Odpovědět
 Staré diskuse (archiv)
20. 10. 2009
20. 10. 2009
naftalenIvan Sommer
5. 1. 2010
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist