Zahrádkáři používají průmyslové kontejnery jako nádrže na vodu. Může to však být nebezpečné
Mostecké ekocentrum upozorňuje zahrádkáře na nebezpečí, kterému se vystavují při použití neodborně vyčištěných kontejnerů, které se používají, mimo jiné, na přepravu a skladování nebezpečných látek. Na snímku IBC kontejner.
|
|
Foto: Frank C. Müller /Wikimedia Commons |
„Domníváme se, že tento případ nemusí být ojedinělý. Mezi zahrádkáři je totiž o tento typ kontejnerů velký zájem. Může se tak stát, že zahrádkář, který se jinak na své zahrádce vyhýbá používání chemie, ať už ve formě průmyslových hnojiv nebo různých postřiků proti chorobám a škůdcům, si nevědomky zalévá zeleninu vodou obsahující nebezpečné látky. Než kontejner použije poprvé, vypláchne ho a vodu vylije kousek od své zahrádky. Většinou si takový zahrádkář není vůbec vědom, jakému nebezpečí může, v případě použití neodborně vyčištěných kontejnerů, vystavit nejen životní prostředí, ale i své zdraví, zdraví své rodiny a svých sousedů. Proto tímto způsobem apelujeme na všechny zahrádkáře,“ uvedla Soňa Hykyšová, vedoucí Ekologického centra Most.
IBC (intermediate bulk container) kontejnery se dají označit za obaly nové generace. Jejich výhodou je snadná stohovatelnost a proto se používají nejčastěji pro přepravu a skladování nebezpečných chemických látek, hořlavin, ale také potravin. Vyrábějí se v různém provedení, nejčastěji jako plastové nádrže s ventilem o objemu 640 a 1 000 litrů, které mohou být umístěny v pozinkované kleci. Výhodou těchto kontejnerů je také možnost jejich rekondice, tedy opětovného použití, což je jistě nespornou výhodou i z čistě ekologického hlediska. Firmy, které dodávají v těchto kontejnerech různé chemické látky dalším firmám, většinou nabízejí možnost jejich zpětného odběru. Takové obaly však nesmí být vypláchnuty a rovněž nesmí být odstraněny nálepky, které identifikují jejich obsah. „Musíme si uvědomit, že chceme-li použít kontejner např. na zahrádce jako nádrž na závlahovou vodu, měli bychom věnovat maximální pozornost tomu, jaké látky byly v kontejneru skladovány a jakým způsobem byl kontejner vyčištěn. Dodavatel by nám měl poskytnout informace, ze kterých je zřejmé, k jakým účelům takto vyčištěný kontejner můžeme použít.“ vysvětlila Hykyšová. Nákup tzv. z druhé ruky od různých soukromých inzerentů nezaručuje, že kontejner neobsahuje zbytky potenciálně zdraví škodlivých látek.
Podle průzkumů mosteckého ekocentra se na internetu, např. na serveru Bazar.cz, Bazos.cz, I-Bazar.cz, Kupnet.cz, Avizo.cz apod., objevuje řada soukromých inzerátů nabízejících použité IBC kontejnery. Jejich cena se pohybuje kolem 1 500 Kč. Většinou inzerenti prohlašují, že se jedná o vymyté kontejnery vhodné na zahradu. Látky, které se často v těchto kontejnerech přepravují, mohou být zdraví škodlivé i ve velmi malém množství. Nestačí kontejner vypařit horkou vodou nebo jen vypláchnout, jak se zřejmě zahrádkáři domnívají. K vyčištění je nutné použít vícefázové chemické postupy. Jak však vyplynulo z vyjádření některých firem zabývajících se prodejem nových i vyčištěných kontejnerů, ani tyto složité postupy nedokáží zaručit zdravotní nezávadnost. Proto tito dodavatelé seznamují své zákazníky se způsobem použití takových kontejnerů. Většinou se doporučují pouze pro stavební účely, lze je využít jako septik, ke skladování odpadních látek apod.
Na co si dát pozor při nákupu použitého kontejneru je z výše uvedeného jasné. Co ale dělat, pokud již takový kontejner vlastníte? V prvé řadě se podívejte, zda jsou na kontejneru nálepky, podle kterých byste mohli identifikovat, jaká látka byla v kontejneru skladována. Pokud zjistíte, že se v kontejneru neskladovaly potraviny, ale chemické látky, neměly byste takový kontejner používat na zalévání. Jestliže žádnou nálepku nenajdete, nemáte jistotu vůbec a rovněž byste jej měli používat pouze tak, abyste neohrozili své zdraví a životní prostředí. Nač si zbytečně kontaminovat zahrádku nebezpečnými látkami, které vám mohou v půdě přetrvat i roky?
Mostecké ekocentrum chce tímto způsobem apelovat nejen na důvěřivé, nedostatečně informované nebo v horším případě méně zodpovědné zahrádkáře, ale také upozornit na nekontrolované obchodování s již použitými kontejnery, které mohou obsahovat zbytky škodlivých látek. Již nepoužitelné kontejnery by měly být ekologicky zlikvidovány a ty, u nichž není možné zaručit zdravotní nezávadnost, by měly být použity pouze k takovému účelu, který nepředstavuje ohrožení životního prostředí a zdraví člověka. Ekologické centrum Most proto v těchto dnech informuje zahrádkářské svazy v celé ČR a uvítá jakoukoli pomoc při šíření této informace (kontakt: hykysova@vuhu.cz, tel.: 602 389 354.
Vliv výše jmenovaných látek na zdraví člověka (pozn. – v kontejnerech může být skladována celá řada nebezpečných látek, tyto se vztahují pouze ke konkrétnímu případu):
alkylaminy
aminy mastných kyselin
naftalen
fenol
xylen |
Text je převzat z webu Ekologického centra Most.
reklama