Účtenky nepatří do tříděného odpadu. Jejich recyklace může ohrozit kvalitu vod
Negativní dopad recyklace termopapíru ukázaly kontroly České inspekce životního prostředí provedené na základě podnětu Povodí Vltavy, které monitoruje kvalitu povrchových vod.
V rámci těchto kontrol byl v odpadních vodách vypouštěných provozovatelem, specializujícím se na zpracování recyklovaného papíru a výrobu produktů papírové hygieny, zjištěn zvýšený obsah látky bisfenol A (BPA).
„Bisfenoly obsahují termocitlivé papíry, které jsou často vyhazovány do sběrového papíru. Následným zpracováváním sběrového papíru dochází k uvolnění bisfenolů do odpadních vod,“ vysvětluje ředitel odboru technické ochrany a integrované prevence ČIŽP Oldřich Jarolím.
„BPA je nebezpečný zejména pro člověka, ve zvýšené koncentraci může poškodit hormonální rovnováhu či reprodukční schopnosti a plod v těle matky,“ dodává Oldřich Jarolím. A apeluje na veřejnost, aby termopapíry do modrých popelnic v žádném případě nevhazovala.
Bisfenol A je při výrobě termocitlivého papíru nahrazován zejména doposud povoleným bisfenolem S (BPS), který však vykazuje podobné nežádoucí zdravotní účinky.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Jaroslav Řezáč
5.9.2024 14:50Radim Polášek
5.9.2024 16:43 Reaguje na Jaroslav ŘezáčPetr
5.9.2024 17:07Jindřich Duras
8.9.2024 22:04 Reaguje na PetrJindřich Duras
8.9.2024 22:13No, taky je BPA ve směsích, kterými se potahují nápojové plechovky zevnitř: coly, piva, limošky...takže je jim v malinkých, ale častých koncentracích vystaven skoro každý. Plastové lahve na nápoje pro sport a turistiku už zhusta nesou označení "BPA- Free", tedy že tam ten bisfenol A není. Doteď pravidelně byl. Teď není - protože je nahrazen bisfenolem S, který se ukazuje, že má obdobné účinky, ale ještě ho nikdo nezačal zakazovat.
Jenže, kde najít látku obdobných vlastností, aby nebyla zároveň nějak špatná? A taky aby nebyla moc drahá, protože by všichni bědovali nad tou drahotou a lobby výrobců by prohlašovaly, že ta ekoopatření jsou likvidační...
No, a kvanta BPA máme také v našich českých odpadních vodách, tedy i v řekách a tak...i v těch vodárensky využívaných.
No, to jen abychom věděli, co se hraje za truchlohru.