https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/uctenky-nepatri-do-trideneho-odpadu.jejich-recyklace-muze-ohrozit-kvalitu-vod
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Účtenky nepatří do tříděného odpadu. Jejich recyklace může ohrozit kvalitu vod

5.9.2024 13:34 | PRAHA (Ekolist.cz)
Účtenky z termocitlivého papíru vyhazujte do směsného komunálního odpadu. Do tříděného odpadu nepatří.
Účtenky z termocitlivého papíru vyhazujte do směsného komunálního odpadu. Do tříděného odpadu nepatří.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pokladní účtenky, jízdenky, stvrzenky a další termocitlivé papíry je nutné považovat za materiálově nevyužitelnou složku odpadu, která by měla být odstraněna společně se směsným komunálním odpadem, tedy primárně prostřednictvím černých popelnic.
 
S ohledem na zdravotní a environmentální rizika není žádoucí, aby se termocitlivé papíry odkládaly do odděleně soustřeďovaných papírových odpadů, tedy do popelnic modrých. Z důvodu možného obsahu škodlivých bisfenolů jsou použité termopapíry k recyklaci zcela nevhodné. Jejich následným zpracováním totiž dochází ke kontaminaci životního prostředí a ohroženo může být i lidské zdraví.

Negativní dopad recyklace termopapíru ukázaly kontroly České inspekce životního prostředí provedené na základě podnětu Povodí Vltavy, které monitoruje kvalitu povrchových vod.

V rámci těchto kontrol byl v odpadních vodách vypouštěných provozovatelem, specializujícím se na zpracování recyklovaného papíru a výrobu produktů papírové hygieny, zjištěn zvýšený obsah látky bisfenol A (BPA).

„Bisfenoly obsahují termocitlivé papíry, které jsou často vyhazovány do sběrového papíru. Následným zpracováváním sběrového papíru dochází k uvolnění bisfenolů do odpadních vod,“ vysvětluje ředitel odboru technické ochrany a integrované prevence ČIŽP Oldřich Jarolím.

„BPA je nebezpečný zejména pro člověka, ve zvýšené koncentraci může poškodit hormonální rovnováhu či reprodukční schopnosti a plod v těle matky,“ dodává Oldřich Jarolím. A apeluje na veřejnost, aby termopapíry do modrých popelnic v žádném případě nevhazovala.

Bisfenol A je při výrobě termocitlivého papíru nahrazován zejména doposud povoleným bisfenolem S (BPS), který však vykazuje podobné nežádoucí zdravotní účinky.


reklama

 
ČIŽP

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

5.9.2024 14:50
co se týká kvality papíru, na který se tiskne účtenka, tak mám pochybnosti, zda se může nazývat ještě papírem. Je tak mizerným tiskem, že nemůže vydržet ty dva roky "záruky".
Odpovědět
RP

Radim Polášek

5.9.2024 16:43 Reaguje na Jaroslav Řezáč
tam se jedná asi o to, že účtenky se tisknou termotiskem a tudíž papír musí být opatřený termocitlivým nátěrem. A ten asi bude mít tu toxicitu.
Odpovědět
Pe

Petr

5.9.2024 17:07
A nebylo by mnohokrát lepší a jednodušší než vyrovat lidi před jedy a vyjmenovávat co všechno to způsobuje, takové svinstvo prostě nevyrábět a nepoužívat?
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

8.9.2024 22:04 Reaguje na Petr
Jasně, že je lepší jít po příčině než varovat před následky. Myslím, že je tu strach z toho, že má každý nakoupené ty tiskárničky atd. atd. a že budou řvát, co je to zase za blbost a grýndýl...
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

8.9.2024 22:13
Jojo, BPA. Říkám často pokladním, ať ty účtenky ani neberou do ruky a opatrně je zahodí - BPA se vstřebává i pokožkou.
No, taky je BPA ve směsích, kterými se potahují nápojové plechovky zevnitř: coly, piva, limošky...takže je jim v malinkých, ale častých koncentracích vystaven skoro každý. Plastové lahve na nápoje pro sport a turistiku už zhusta nesou označení "BPA- Free", tedy že tam ten bisfenol A není. Doteď pravidelně byl. Teď není - protože je nahrazen bisfenolem S, který se ukazuje, že má obdobné účinky, ale ještě ho nikdo nezačal zakazovat.
Jenže, kde najít látku obdobných vlastností, aby nebyla zároveň nějak špatná? A taky aby nebyla moc drahá, protože by všichni bědovali nad tou drahotou a lobby výrobců by prohlašovaly, že ta ekoopatření jsou likvidační...
No, a kvanta BPA máme také v našich českých odpadních vodách, tedy i v řekách a tak...i v těch vodárensky využívaných.
No, to jen abychom věděli, co se hraje za truchlohru.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist