Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Vánoční svátky jsou za námi a mnoho lidí se ptá, co s použitým vánočním stromkem . Plastové stromky lze snadno uložit do sklepa nebo do komory, ale co s rostlými stromky, které už posloužily svému účelu? Podle tradice by měl být vánoční stromeček odstrojený do první neděle po svátku Tří králů, ale mnoho domácností to udělá dříve. Jak tedy správně naložit s vánočním stromkem?
Evropská unie vypracovala Strategii pro udržitelný textil, která má napřímit vztahy mezi odpovědností výrobců oděvů a jimi produkovaným odpadem. Jak ale doplňuje aktuální studie o produktovém designu, klíčovou roli v boji proti neudržitelně rychlé módě musí sehrát sami spotřebitelé.
Jednorázové rozložitelné kapsle s čisticími prostředky, do myčky či pračky, se jevily být dokonalým, ruce nešpinícím a v dávkování úsporným vynálezem. Alespoň do doby, než se začalo spekulovat o jejich omezené schopnosti se reálně rozložit. Pak by totiž nejspíš byly masivním zdrojem znečištění. V USA, kde na udržitelnost dbají, se z toho nyní stalo velké téma.
Kartonové krabice od zakoupeného zboží z kamenných i internetových obchodů nemusí skončit jako odpad v modrých kontejnerech na papír. Řada menších e-shopů a prodejců použité krabice a papírové tašky, případně bublinkové fólie či další výplně do krabic po dohodě odebírá a balí do nich své další zásilky. Firmy tak ušetří za drahé obaly, zároveň se sníží množství vytvořeného odpadu. Databázi zapojených e-shopů najdou zájemci na webu či v aplikaci Kamsnim.cz.
Odborníci Mezinárodního fóra pro odpadní elektrická a elektronická zařízení (WEEE) vyčíslili, že jen letos zamíří do odpadu na 5,3 miliard mobilních telefonů. Jen malá část z nich se přitom dočká materiálové recyklace.
Po čtyřleté odmlce spouští Ekodomov soutěž Miss Kompost, tentokrát ale v podobě výzvy. Důvodem přeměny byla hlavně potřeba ukázat, že se kompostování v Česku mění. A zdůraznit, že vítězem v kompostování je vlastně každý, kdo se do něj pustí.
Hlavní část kampaně Ukliďme svět, kterou zaštiťuje Český svaz ochránců přírody, je pro letošní rok u konce. I v tomto roce byly dva hlavní úklidové termíny, na jaře a na podzim, a mnoho dalších individuálních úklidů probíhalo v průběhu celého roku. Celkově se letos do zapojilo o dva a půl tisíce dobrovolníků více než loni. Ochránci přírody přitom předpokládají, že několik úklidů do konce roku ještě přibude. Informuje o tom Český svaz ochránců přírody.
Jestli máte doma kávovar na hliníkové kapsle a už i k vám dolehlo něco málo o udržitelnosti, možná oceníte informaci, kam všude můžete použité kapsle dát, aby se „recyklovaly“. Možností je dost, nejelegantněji to mohou řešit obyvatelé Prahy: prostě kapsle hodí do šedých kontejnerů na kovové obaly.
Zákazníci stravovacích zařízení si čím dál častěji přinášejí vlastní krabičky na odnos jídla. Reakce podniků na tento trend se různí. Někteří zásadně odmítají přijímání vlastních krabiček s poukázáním na hygienické požadavky, jiní vyhoví zákazníkům bez sebemenšího zaváhání. Jaká jsou pravidla a jaké se reálně nabízejí možnosti pro odnos pokrmů? Mají restaurace povinnost přijímat od zákazníků jejich z venku přinesené krabičky?
Lidé by neměli vyhazovat léky do běžného odpadu ani do WC, protože mohou ohrozit další osoby, zvířata nebo kontaminovat pitnou vodu. Skončit by měly jedině ve spalovně, připomněla Česká lékárnická komora (ČLnK). Zásoby léků a jejich dobu použitelnosti je podle ní ideální kontrolovat dvakrát ročně.
|
|