Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Ministerstvo životního prostředí spouští druhou vlnu kotlíkových dotací. Jejich smyslem je zlepšit kvalitu ovzduší v České republice a díky úspornému provozu ušetřit i peníze domácnostem. Mezi kraje bude v druhém kole kotlíkových dotací rozděleno 3,4 miliardy korun. Ty je následně přerozdělí mezi občany prostřednictvím svých krajských výzev. Pro domácnosti to značí další šanci získat dotaci na nový plynový kondenzační kotel, tepelné čerpadlo, kotel na biomasu či automatický kombinovaný kotel.
Okna jsou z energetického hlediska klíčovým prvkem v obálce domu a tepelné ztráty okny jsou (relativně vzhledem k jejich ploše) větší než ztráty skrz obvodové stěny. Okna jsou poměrně komplikovaná součást obálky domu a kvalitní okna jsou i dost drahá. Je to i tím, že na okna klademe velmi protichůdné požadavky.
Venku je zima až praští, vy sedíte v teple domova, v ruce hrnek s teplým čajem a cítíte se skvěle. Jen by na vás nemuselo tolik táhnout od okna. Teď už to nechte být, ale až přijdou teplé letní večery, vzpomeňte si a pusťte se do zatěsnění oken. Věděli jste, že u špaletových oken je potřeba pořádně zatěsnit to vnitřní okno?
První cenu v soutěži „ Dešťovka na zahradě“ získal Jaroslav Suda z Košic u Tábora. Soutěž se nezaměřila na žížaly, ale na využívání dešťové vody na zahradě. Sešlo se 33 soutěžních příspěvků, z nichž většina nezapře to, že Češi jsou národ kutilů. Jaroslav Suda je toho příkladem. Dešťovou vodu zajímavým způsobem využívá nejen ve svém skleníku, ale i v rodinném domě.
Ekoporadenských příruček, brožur a webů jsou hromady. Nedávno k nim přibyla webová aplikace Ekodomácnost, kde si na sebe může člověk uplést bič v podobě ekoslibů, a komunitní portál poraďme.se, kde se člověk může zapojit buď jako odpověď hledající, nebo odpověď nabízející uživatel.
Větrací zarážky. Větrák. Venkovní žaluzie. Seřazeno dle finanční náročnosti. Vhodné pořídit dřív, než začnou vedra.
Příspěvkem Agentury Koniklec ke Dni Země 2016 je pozvánka do virtuálního prostoru s názvem „Poraďme.se“. Tato komunitně orientovaná znalostní báze a poradna je díky možnostem internetu a sociálních sítí otevřená všem zájemcům o ekologicky šetrný životní styl a ochranu životního prostředí. Tak, jako myšlenka Dne Země symbolicky spojuje aktivní a odpovědné občany na celém světě, tak náš projekt umožňuje toto spojení a trvalé sdílení potřebných znalostí a dovedností dlouhodobě udržovat.
V roce 1991 přišel francouzský botanik a designér Patric Blanc s inovativní myšlenkou vertikálních zahrad, které umožňují druhově různorodé ozelenění fasád. Ve Francii a v dalších evropských zemích je již vertikálních zahrad realizovaná celá řada, ale do České republiky tento trend proniká jen velmi pomalu. Podívejte se, jak vznikala ukázková vertikální zahrada v zahradnickém učilišti pro žáky s více vadami v Komořanech – a inspirujte se.
Až dosud platilo, že při pronájmu celého domu musel být předložen průkaz energetické náročnosti budov. Od 1. ledna 2016 se tato povinnost vztahuje i na pronájem bytu. Pokud vlastníte byt, který chcete pronajímat, chtějte po svém společenství vlastníků jednotek, aby si nechalo průkaz vyhotovit. Jinak na tom můžete tratit.
Českobudějovická ekoporadna Rosa vydala čtvrtou reedici Průvodce ekospotřebitele. Brožura je určena lidem, kteří se chtějí dozvědět více o dopadech každodenního života spotřebitele a hledají cesty, jak ty svoje co nejvíce omezit.
|
|