https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/tri-veci-ktere-si-poridte-driv-nez-prijde-letni-vedro-tedy-ted
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tři věci, které si pořiďte dřív, než přijde letní vedro. Tedy teď

17.5.2016 01:21 | PRAHA (Ekolist.cz)
S dobrým větrákem se dá přečkat i velké vedro. Kupte si ho ale dokud v obchodech jsou.
S dobrým větrákem se dá přečkat i velké vedro. Kupte si ho ale dokud v obchodech jsou.
Větrací zarážky. Větrák. Venkovní žaluzie. Seřazeno dle finanční náročnosti. Vhodné pořídit dřív, než začnou vedra.
 

Autor tohoto textu loni v létě získal cennou životní zkušenost: jakmile začnou letní vedra, nedají se sehnat větráky. Autor nejprve obešel a pak obvolal snad všechny pražské obchody. A v celém tom stověžatém městě bylo všehovšudy pět větráků pro domácnosti. Prostě to, co zbylo. Takže až se vás léto zeptá, co jste dělali na jaře, řekněte mu, že jste si koupili větrák.

Větrák je totiž skvělá věc pro to, abyste doma nebo v práci přežili třeskutá vedra, která pravděpodobně zase přijdou. Jakmile uhodí vedro, nemá smysl větrat okny, protože si dovnitř pouštíte jen horký vzduch. Větrat se musí v noci a ráno, kdy je venku chladněji, než uvnitř.

Jediný způsob, jak důstojně přežít v bytě, když se nedá větrat oknem, je větrat větrákem. I když se vnitřní teplota nijak nesníží, bez proudění vzduchu by pobyt v uzavřené místnosti byl jen stěží k vydržení. Daní, kterou za příjemné proudění vzduchu zaplatíte, je nepříjemný šum. Větrák prostě hučí a vcelku platí, že čím výkonnější větrák, tím větší hluk. Máte-li možnost výběru, pak hledejte co nejtišší. Nespoléhejte na tvrzení výrobce, že větrák je tichý. Hledejte údaj v dB, případně si nechte větrák předvést.

Nepusťte teplo dovnitř. Použijte cokoliv.
Nepusťte teplo dovnitř. Použijte cokoliv.
Foto | Eve / Flickr

Větráků je celá řada druhů – stolní, podlahové, stojanové, stropní... Autor tohoto článku nemá ambici pomoci čtenářům přímo s výběrem vhodného typu a nechá toto dobrodružství zcela na ctěném čtenářstvu.

Když už, tak pořádně, říkáte si a pomýšlíte na pořízení klimatizace? Nedělejte to. Je to jednak podstatně dražší investice, jednak lidé mají tendenci si místnosti podchladit, což může mít nepříjemné dopady na zdraví. A pak spotřeba energie na provoz klimatizace je také zásadně vyšší. A pokud nejste napojeni na vlastní fotovoltaickou elektrárnu nebo nemáte od distributora elektrické energie záruku, že máte energii z obnovitelných zdrojů, pak se provozem klimatizace podílíte na příčinách toho, že je vedro.

Klidné noční větrání

Větrací zarážky do oken a dveří. K čemu to, když se přes den nedá větrat? Protože větrat se musí v noci. Tedy pokud není tropická noc. A protože v noci se spí. A protože v noci může přijít náhlá bouřka nebo poryv větru, která může okno či dveře na balkon zabouchnout – a tím zastavit větrání, v horším případě okno či dveře rozbít. Větrací zarážky jsou vcelku malou investicí a pořídit byste je měli v každých dobrých domácích potřebách. Nebo zapátrejte na internetu.

Zastavte teplo venku

Nejdražší položka seznamu jsou venkovní žaluzie. Ano, jsou mnohem dražší než vnitřní žaluzie. Nicméně na okna, která jsou obrácená směrem k východu, jihu a západu, mají smysl právě jen venkovní žaluzie. Nebo okenice. Nebo jakékoliv vnější zastínění. Během dne totiž zadrží sluneční paprsky venku, před oknem. Vnitřní žaluzie či závěsy sice umí stejně dobře stínit světlo, ale v místnosti fungují jako radiátor a většinu zadrženého tepla předají dovnitř.


Připravte se na vedro. Vyrobte si vlastní klimatizaci za pár korun Video


Možná bydlíte v domě, kam například kvůli památkové ochraně nelze venkovní žaluzie ani nic jiného dát. Máte-li špaletová okna, pořiďte si žaluzie či roletu dovnitř špalety. I to je stále lepší, než vnitřní žaluzie. Jednoduše je potřeba nepustit sluneční paprsky dovnitř. Jakkoliv.

Líbí se Vám článek? Přispějete na další?

       

reklama

 
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LB

Lukas B.

17.5.2016 10:06
také je možno aplikovat základoškolskou fyziku:
1. sušit prádlo doma (tj. odebrat z místnosti teplo nutné pro změnu skupenství), případně namáčet na noc záclony.
2. nebydlet v dřevostavbě nebo papíráku, ale v dostatečně tepelně kapacitním domě (zděný, kamenný) s dostatečnou teplotní strvačností (a zateplení zvenku mu velice pomůže jak proti zimě, tak proti vedru).
Odpovědět
Martin  Mach Ondřej

Martin Mach Ondřej

17.5.2016 10:55 Reaguje na Lukas B.
Bod 1: To není dobrý nápad, protože si zároveň zvýšíte vlhkost vzduchu. Mnohem lépe se snáší sucho a teplo, než vlhko a teplo. Čistě pocitově.
bod 2: To máte naprostou pravdu, to ale málokdo stihne do léta zařídit :)
Odpovědět
LB

Lukas B.

17.5.2016 12:51 Reaguje na Martin Mach Ondřej
samozřejmě ne se zalígrovanými okny. relativně komfortní je kombinace mokrých záclon a mírného průvanu. tedy funguje to v případě, že mate okna do vice stran. se stojatým vzduchem vzniká klima zvané prádelna.
Odpovědět
KP

Karel Padevet

18.5.2016 09:29
Samozřejmě že to řeší jen klimatizace... ale to je "ideově nepřípustné" řešení, že...
Odpovědět
MH

Martin Hájek

24.5.2016 00:40
Na rozdíl od autora mám s větrákem osobní zkušenost. Realita je taková, že buď větrá příliš slabě, a pak je k ničemu, protože pocitová změna teploty se nedostaví a nebo větrá dostatečně, ale pak je zdrojem respiračních onemocnění stejně jako klimatizace. Navíc na rozdíl od klimatizace vůbec nevíte, jak silně vlastně větráte a kdy riskujete angínu. Větrák nebrat!
Odpovědět
dm

28.7.2016 13:11
Dobrý den Martine, s manželem chceme přes léto (byť letos to není tak hrozné) být doma v pohodě a nepotit se každou chvíli. Jako první nás napadl ventilátor, ale mám strach z angíny, protože člověk to musí mít nasměrované na sebe a nepůsobí to na celou místnost. Klimatizace nepřipadá v úvahu, té se bojím jako čert kříže. Uvažujeme, zda máme volit klasické žaluzie anebo zvolit tyto http://www.zaluzie24.eu/plisse-zaluzie. Líbí se nám ten styl, do baráku by nám pravděpodobně skvěle zapadly (vzhledově). Máte prosím nějaké zkušenosti s těmi plissé žaluziemi, zda je to dobrá volba? Děkuji Vám za odpověď a přeji pěkný den. Denisa
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist