https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/s-druhou-vlnou-kotlikovych-dotaci-konci-podpora-kotlu-jen-na-uhli-co-je-jeste-noveho
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

S druhou vlnou kotlíkových dotací končí podpora kotlů jen na uhlí. Co je ještě nového?

20.3.2017 10:01 | PRAHA (Ekolist.cz)
Na co můžete žádat dotaci? Na výměnu starého kotle na uhlí za nový plynový kondenzační kotel, tepelné čerpadlo, kotel na biomasu či automatický kombinovaný kotel.
Na co můžete žádat dotaci? Na výměnu starého kotle na uhlí za nový plynový kondenzační kotel, tepelné čerpadlo, kotel na biomasu či automatický kombinovaný kotel.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | paolobros / Pixabay
Ministerstvo životního prostředí spouští druhou vlnu kotlíkových dotací. Jejich smyslem je zlepšit kvalitu ovzduší v České republice a díky úspornému provozu ušetřit i peníze domácnostem. Mezi kraje bude v druhém kole kotlíkových dotací rozděleno 3,4 miliardy korun. Ty je následně přerozdělí mezi občany prostřednictvím svých krajských výzev. Pro domácnosti to značí další šanci získat dotaci na nový plynový kondenzační kotel, tepelné čerpadlo, kotel na biomasu či automatický kombinovaný kotel.
 

„Nově nebudeme podporovat kotle čistě na uhlí, ale pouze automatické kombinované kotle na uhlí a biomasu. Zájem o čistě uhelné kotle byl totiž v první výzvě minimální, tyto kotle tvořily pouhých 12 % ze všech podaných žádostí. Další významnou novinkou je, že lidé nebudou muset provádět mikroenergetická opatření, díky čemuž nejen finančně, ale i administrativně ulevíme žadatelům a zároveň budeme moci z uspořených peněz podpořit výrazně více domácností. Celá půl miliarda korun tak půjde rovnou na výměnu zdrojů. I díky tomu můžeme ve druhé vlně do konce roku 2019 vyměnit dalších 35 tisíc kotlů,“ informuje ministr Richard Brabec.

K výměně chce ministerstvo motivovat zejména občany v oblastech s nejvíce znečištěným ovzduší, kde jsou opakovaně překračovány limity škodlivých látek. „Domácnosti v těchto prioritních oblastech automaticky získají bonus ve výši 7 500 korun,“ doplňuje Brabec.

„Nově jsme oproti první výzvě zavedli stropy na maximální výši dotace. Tím zajistíme, že kotle nebudou zbytečně předražené, ale na žadatele to zároveň nijak nedopadne. Díky zrušeným mikroenergetickým opatřením se totiž celkově sníží obnos, který žadatel bude muset financovat ze svého. Například u nejoblíbenějších kombinovaných kotlů je to až o 7 tisíc korun méně, které bude muset domácnost doplatit na výměnu s dotací,“ doplňuje ministra náměstek sekce evropských fondů ministerstva Jan Kříž.

Zkrátka ale nepřijdou ani ti žadatelé, kteří by chtěli spolu s výměnou kotle provést další energeticky úsporná opatření, například vyměnit okna či částečně zateplit dům. „Pokud se majitel rodinného domu rozhodne, že vedle výměny kotle provede i některé z dílčích opatření z programu Nová zelená úsporám, tzn., například vymění okna, dveře nebo zateplí strop nad nevytápěnou půdou, získá krom dotace další bonus ve výši 20 000 korun, v případě instalace nového kombinovaného kotle dokonce až 40 000 korun,“ říká Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR. „Získání bonusu za zateplení je možné prakticky kdykoliv, až do konce trvání programu Nová zelená úsporám. Žadatel si může požádat letos na kraji o dotaci na kotel, a třeba na jaře příštího roku požádá na SFŽP ČR o dotaci na zateplení, po realizaci opatření mu vyplatíme jak dotaci na zateplení, tak bonus za výměnu kotle,“ vysvětluje Valdman.

Mezi způsobilé výdaje bude možné zahrnout nejen náklady na pořízení zdroje a jeho instalaci, ale také náklady na novou otopnou soustavu či její rekonstrukci včetně regulace a měření a úpravy spalinových cest. Z programu mohou domácnosti čerpat na nový kotel desítky tisíc korun, další peníze pak mohou získat přímo od kraje či obce, které se do kofinancování také mohou zapojit.

„Se všemi kraji budeme ještě jednat o využití možnosti podávat žádosti elektronicky a zároveň budeme usilovat o to, aby kraje lidem umožnily předfinancování kotlů nebo proplacení neuhrazených faktur od dodavatele, což by zásadně usnadnilo financování výměn občanům, kteří nemají na nový kotel našetřené prostředky. Systém těchto plateb již v první výzvě aplikoval například Královehradecký kraj a velice se osvědčil,“ říká ministr Brabec.

Finální podobu podmínek pro občany budou stanovovat kraje, proto se jednotlivé podmínky v krajích můžou lišit. Ministerstvo v rámci výzvy pro kraje stanovilo povinné podmínky, které kraje musí při vyhlašování podmínek pro občany dodržet. Zároveň jim dalo poměrně široké pole pro rozhodování, jak budou finální krajské dotace pro veřejnost vypadat.

Základními a neměnnými podmínkami jsou například výše dotace či povinný Ekodesign všech nových kotlů. Naopak například to, zda kraj podpoří výměnu celé možné škály zdrojů, zda bude dotace proplácet žadateli nebo přímo dodavateli nebo jestli doplatí zbývající část dotace, je na rozhodnutí krajů. Své žádosti o dotační prostředky mohou kraje na Státní fond životního prostředí ČR podávat od 31. března do 28. dubna 2017. Ministerstvo v každém kraji stanovilo novou výši alokovaných prostředků, o jakou mohou kraje žádat a zároveň povinné počty kotlů, které za tyto prostředky musí kraje vyměnit.

Kotlíkové dotace v kostce:

Na co dostanete dotaci:
- zdroj včetně nákladů na jeho instalaci
- nová otopná soustava
- rekonstrukce otopné soustavy včetně nezbytné regulace a měření, úpravy spalinových cest
- projektová dokumentace

Výše podpory:
Tepelné čerpadlo – 80 %, max. 120 000 Kč
Kotel na biomasu (samočinná dodávka paliva) – 80 %, max. 120 000 Kč
Kotel na biomasu (ruční dodávka paliva) – 80 %, max. 100 000 Kč
Plynový kondenzační kotel – 75 %, max. 95 000 Kč
Kombinovaný kotel na uhlí a biomasu (samočinná dodávka paliva) – 75 %, max. 75 000 Kč

Bonusy:
Prioritní oblasti – bonus 7 500 Kč
Kombinace s programem Nová zelená úsporám – bonus až 40 000 Kč

Kde a kdy žádat:
Na krajském úřadě poté, co váš kraj vyhlásí výzvy pro občany. Kde se doptat více na kotlíkové dotace? kotliky@sfzp.cz.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

20.3.2017 19:50
Kotlíkové dotace, světový unikát, pokud vím nikde ve světě jinak neuplatňovaný, zcela zbytečná akce, ochraně ovzduší téměř nic nepřinášející a zřejmě pouze někým prolobovaná finta jak čerpat evropské dotace a zajistit výrobcům, řemeslníkům i státu práci. Dotace na kvalitnější spalování drahé biomasy, nebo uhlí, případně nutné tendence na prolomení těžebných limitů smradlavé povrchové těžby, to nemá žádnou logiku a je unikátem. Navíc některé dotované kotle jsou drahé, energeticky i provozně nákladné, trvalé seřizovaní, revize, komín apod. Dokonalejší spalování se tváří jeko ekologičtější ale produkuje více CO2 a podstatně jemnější prachové částice pronikající do hlubších partíí dýchacích cest. To staré kotle možná "jako" nevyhovují oku úředníka, ale produkují zpravidla hrubé částice především CO..... Ne. Toto není cesta. Cesta je kvalitní kotle na dříví a především dotace na malé solární výrobníky energií, tepelná čerpadla a hlavně do míst kde jsou mizerné rozptylové podmínky.
Odpovědět
LB

Lukas B.

21.3.2017 08:25 Reaguje na Milan Milan
to si musím zapamatovat: "Dokonalejší spalování se tváří jako ekologičtější ale produkuje více CO2". to snad vystřídá v pořadníku perel větu "musím na chalupě vyměnit přímotopy za nové, účinnější". děkuji za rozjasnění dne.
Odpovědět
me

1.10.2017 20:56
Tepelna cerpadla aktualne nejsou uplne ekologicka cesta. S COP 3 (Topny faktor 3, prumer na dnes dostupnych cerpadlech) 1.1 tun CO2/MWh u eletriny (informace z roku 2012) jsou podstatne horsi nez kotle na zemni plyn, ktere maji 0.2 tun CO2/MWH.
Ano, kdyz jsou spatne rozptylove podminky, je lepsi aby to cadilo u nekoho jineho.

Zdroje dat :
https://www.mpo.cz/dokument6794.html
http://www.ekoblog.cz/?q=node/284
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist