https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/tahne-na-vas-oknem-par-praktickych-rad-jak-se-vyporadat-s-utesnenim-oken
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Táhne na vás oknem? Pár praktických rad, jak se vypořádat s utěsněním oken

24.1.2017 01:19 | PRAHA (Ekolist.cz)
Táhne na vás od okna? Řešením může být svépomocné zatěsnění oken.
Táhne na vás od okna? Řešením může být svépomocné zatěsnění oken.
Foto | Borya / Flickr.com
Venku je zima až praští, vy sedíte v teple domova, v ruce hrnek s teplým čajem a cítíte se skvěle. Jen by na vás nemuselo tolik táhnout od okna. Teď už to nechte být, ale až přijdou teplé letní večery, vzpomeňte si a pusťte se do zatěsnění oken. Věděli jste, že u špaletových oken je potřeba pořádně zatěsnit to vnitřní okno?
 

Zatěsněte těsně

Pokud vašimi okny táhne, můžete je zkusit zatěsnit. U starších oken je možné těsnost výrazně zvýšit pomocí vhodných, dodatečně instalovaných těsnění. Dobře se uplatňují například silikonová těsnění do frézované drážky, mají totiž dlouhou životnost. Já je mám doma už skoro 25 let, za tu dobu se zdeformovala a přizpůsobila velikosti mezery, jsou zašpiněná, ale nejeví známky degradace a stále jsou funkční.

Velmi důležitá je správná volba průměru těsnění. Okna opatřená těsněním musí jít bez problémů zavírat. V jedné škole jsem se setkal s tím, že po instalaci těsnění nešla skoro polovina oken dovřít. Takové zatěsňování je zcela kontraproduktivní a vede ke zvýšení tepelných ztrát.

Silikonová těsnění do frézované drážky, která před skoro 25 lety použil autor článku. Jsou zdeformovaná podle přitlačeného rámu a zašpiněná, ale stále plně funkční.
Silikonová těsnění do frézované drážky, která před skoro 25 lety použil autor článku. Jsou zdeformovaná podle přitlačeného rámu a zašpiněná, ale stále plně funkční.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Velkou výhodou těsnění do drážky je to, že se při natírání oken dají těsnicí profily bez problémů vyndat a pak znovu osadit (pokud se drážka zanese barvou, je třeba ji vhodným nástrojem protáhnout). Těsnění dáváme pokud možno do vnitřní drážky okenních křídel (vnitřní křídlo špaletového okna), abychom zabránili průniku vlhkého vzduchu z místnosti do chladnějších částí okna, kde by mohla vlhkost kondenzovat. Zatěsnění není příliš drahé a má tudíž celkem dobrou dobu návratnosti.

Tam, kde z nějakého důvodu nelze frézovat drážku, je možné použít těsnění samolepicí. Jejich nevýhodou je ale to, že se jejich lepicí vrstva před natíráním okna jen těžko z rámu odstraňuje a použité lepidlo má i kratší dobu životnosti.

V poslední době se mi osvědčilo použití jednoduchých silikonových těsnicích profilů ve formě hadičky lepených pomocí silikonového tmelu. Tmel drží dostatečně a přitom se v případě potřeby dá těsnění odtrhnout i s vrstvou tmelu (silikonový tmel drží výrazně lépe na silikonovém profilu než na nátěru oken).

U hodně netěsných špaletových oken bývá obvykle účelné zatěsnit i vnější křídlo. Trochu paradoxně by zatěsnění vnějšího křídla mělo být „méně těsné“ než u křídla vnitřního. Je totiž dobré, aby vlhkost, která do prostoru mezi křídla pronikne, měla nějakou možnost se dostat ven. Platí zde obecná zásada stavební fyziky, a sice že na vnitřní straně vícevrstvé konstrukce se snažíme zabránit průniku teplého a vlhkého vnitřního vzduchu do konstrukce a naopak na vnější straně se odchod vlhkosti snažíme usnadnit.

Pro účely těsnění vnějších křídel jsou proto vhodná těsnění s pórovitou strukturou (s otevřenými póry). Na trhu existují těsnění z pěnového polyetylénu, která mají otevřenou strukturu pórů (to se dá ověřit ponořením do vody). Nevýhodou těchto materiálů je ale zpravidla jejich kratší životnost. Já jsem před časem použil mírně pórovité těsnění z nějakého typu kaučuku, který je odolnější. Při použití neprodyšných těsnění je možné odvětrání vyřešit tak, že těsnění v jednom místě nahoře a dole prostě vynecháme. Centimetrová mezera zpravidla zcela stačí, aby se při změnách teploty (a tím i tlaku) prostor mezi křídly pomalu odvětrával. Další výhodou zatěsnění vnějších křídel je to, že se nám do prostoru mezi okny mnohem méně práší. Pokud jsou netěsnosti mezi zdivem a ostěním (futro), pak je také třeba je zatěsnit. Na to se nejlépe hodí akrylátový tmel, který má dobrou přilnavost na dřevo i omítku a zůstává po zaschnutí mírně pružný.

Kromě oken je také třeba zatěsnit dveře. U vícepodlažního domu se vyplatí těsnit nejen dveře vchodové, ale i dveře mezi chodbou a jednotlivými byty (místnostmi).

Těsnění ve formě hadičky lepené pomocí silikonového tmelu. V případě potřeby lze odstranit bez poškození okna.
Těsnění ve formě hadičky lepené pomocí silikonového tmelu. V případě potřeby lze odstranit bez poškození okna.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Je dobré si uvědomit, že žádné zatěsnění starších oken zpravidla není tak dokonale těsné jako trojité těsnění nových moderních oken. Teplý vzduch v domě je lehčí než studený vnější a čím více překážek (těsnění) mu postavíme do cesty, tím nižší bude jeho únik.

Po zatěsnění musíme ale pamatovat na to, že při pobytu osob v místnosti je třeba zajistit přiměřené větrání, jinak můžeme značně překračovat doporučenou koncentraci oxidu uhličitého. Ve starých domech se špatně tepelně izolujícími stěnami může při větší produkci vlhkosti v místnostech a ve spojení s nedostatečným větráním dokonalé zatěsnění oken vést nejen k tvorbě plísní v rozích a za nábytkem, ale může dojít i ke kondenzaci vlhkosti v místech, kde jsou ve zdi zasazeny trámy stropu či podlahy. Pak hrozí i riziko napadení dřeva nějakou dřevokaznou houbou, což může vést časem až k destrukci trámů a zřícení stropu.

Rozhodně proto doporučuji, pokud je to možné, spojit zatěsnění nebo výměnu oken i se zateplením fasády, které problémům s kondenzací vlhkosti zamezí. Pokud to není možné, pak je vhodné zakoupit vlhkoměr a větráním zajistit, aby vnitřní relativní vlhkost v zimním období (při venkovních teplotách pod nulou) nepřekračovala zhruba 40 až 50 %.

Problémy s větráním (vlhkost a zvýšená koncentrace oxidu uhličitého) může zcela odstranit instalace rekuperačního větrání. Zde ale platí, že zpravidla nejde o finančně návratnou investici.

Venkovní rolety

Často se instalují spíše pro zvýšení ochrany domu před nežádoucím vniknutím, než jak prostředek snižování tepelných ztrát. Některé typy však používají hliníkové lamety s výplní polyuretanové pěny a jsou po stažení docela těsné a pokud mají lamely s výplní polyuretanové pěny, pak mohou znatelně omezit tepelnou ztrátu okna. Je to ale poměrně drahé řešení a z hlediska snížení nákladů na vytápění nebude patrně finančně návratné.

Výměna celých oken

Toto řešení přichází v úvahu, pokud jsou původní okna v příliš špatném stavu (zborcená, poškozená hnilobou apod.). Z hlediska komfortu a kvůli nákladům na výměnu oken je lepší ji spojit s celkovým zateplením budovy a případně i s instalací rekuperačního větrání. Při dnes obvykle užívaných tloušťkách tepelné izolace je obvykle vhodné vsadit nová okna na vnější stranu zdi, případně do vrstvy izolace. Na celkové zateplení dostaneme také snáze dotaci z programu Nová zelená úsporám. Samotná výměna oken se obvykle finančně nevyplácí a vede navíc k výše zmíněným problémům s vlhkostí.

Líbí se Vám článek? Přispějete na další?

       

reklama

 
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

dl

daniel labuznik

23.6.2019 17:46
Po pár letech nám trošku okna začala profukovat a to jsme pociťovali hlavně v zimě, kdy se to obzvlášť nehodí. Začal jsem proto zkoumat co by mohlo pomoct a musím říct, že vedle seřízení pomohla i výměna těsnění oken a dvěří zhttps://www.tesnenitexim.cz/TESNENI-OKEN-A-DVERI-c1_0_1.htm takže doporučuji.
Odpovědět
LD

Libor Dostálek

15.1.2021 07:30 Reaguje na daniel labuznik
Ty jo, to mě nějak nenapadlo, že by se dalo koupit jenom těsnění. My jsme si koupili nová okna z Jis https://www.jis.cz/ , tak to jsem teda prohloupil :-D . Teď už je to ale jedno. Alespoň máme nová pěkná okna, a kdyby nám dovnitř náhodou začalo za několik let zase táhnout, tak si zkusím vzpomenout, že jde u nch jen vyměnit těsnění :-D .
Odpovědět
KN

Kristýna Novotná

28.12.2023 21:07
My máme trojskla a jsou utěsněná dobře :-) . Nerosí se a nejsou tak ledová, takže jimi dovnitř určitě netáhne. A to nemáme ani venkovní rolety. Máme na oknech akorát rolety den a noc v systému MAXI z https://www.zebra-shop.cz/rolety-den-a-noc-maxi/ , protože nechci, aby k nám bylo dovnitř vidět :-) .
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist