Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Do vytápění, chlazení a napájení budov jde velké množství energie, a to se ukazuje jako stále větší problém. Na účet budov se připisuje až 40 % evropské energetické spotřeby. Spolu s rychle rostoucí cenou energií se zvýraznila potřeba udělat naše budovy úspornější. Jak na to?
Omezit využívání klimatizace, jezdit autem méně a pomaleji či mírně snížit výkon topení jsou účinné způsoby, jak se vypořádat se zdražováním energií a přispět k odbourání závislosti na ruské ropě či plynu. Lidem, kteří se potýkají s rostoucími účty za energie, to doporučila Mezinárodní agentura pro energii (IEA) spolu s Evropskou komisí (EK). Pokud se budou nezávazným návodem řídit, mohou podle agentury ušetřit stovky eur, tedy tisíce korun ročně.
Významná část dodávek paliv a energie se v České republice zajišťuje prostřednictvím fosilních paliv, které pocházejí z Ruska. Odborníci na úspory energií radí, jak mohou lidé ve svých domácnostech snížit jejich spotřebu. A dodávají, že i malá drobnost může snížit částku, kterou my všichni financujeme ruskou agresi na Ukrajině. Například jen snížením vytápění o 2 °C pošleme Rusku za zemní plyn o 3 až 4 miliardy korun ročně méně. Kromě toho je přínos takového chování i v tom, že chráníme naše klima i svou vlastní peněženku.
Vídeňská radnice nedávno dokončila obsáhlou modelovou rekonstrukci obecního domu. Výsledkem je, že požadavky na vytápění klesly o více než 90 procent, zlepšila se ochrana před sluncem i hlukem z ulice a na bytovce vyrostly i solární panely. Výše nájmu přitom zůstala stále stejná, finance poskytlo město a speciální fond EU.
Je nepochybné, že právě vývoz zemního plynu a ropy je hlavním zdrojem financování ruských válečných tažení a celkově hlavním motorem ekonomiky současného Ruska. V této souvislosti přinášíme soubor jednoduchých opatření, jak můžete redukovat svoji závislost na dovezených energetických surovinách, především zemním plynu z Ruska, a tím přispět ke snížení válečného financování. V druhé části článku se zaměříme i na celkové úspory energie v domácnosti.
Ceny zemního plynu i elektřiny v Evropě atakovaly maxima a vzhledem ke geopolitické situaci ve světě nelze očekávat, že v dohledné době pořídíme vytápění domácnosti za příznivějších podmínek. Dříve než se pustíte do hledání alternativních zdrojů nebo zateplení za statisíce korun, zkuste menší změny, díky kterým rychle a významně ušetříte již dnes.
Občanské solární elektrárny, v nichž si lidé mohou koupit podíl, se ve Vídni staví již deset let. Na jaře vídeňská energetická společnost Wien Energie uvede do provozu další, devětadvacátou. Postavena bude na vídeňském Centrálním hřbitově, kde je pochován např. Beethoven, Brahms nebo Schubert.
Od září 2022 začne platit zákaz provozu starých kotlů ve třídách 1 a 2 či zcela bez zařazení do třídy. Co jsou třídy kotlů a jak je zjistíte u svého kotle? Vztahuje se zákaz i na váš kotel? A co vám bude hrozit, pokud zákaz budete ignorovat?
Obvykle vám články o svícení poradí, jak vybrat úspornou žárovku. My se zaměříme na objev třetího receptoru v oku a souvisejících zdravotních aspektech osvětlování. A poradíme, jak omezit nežádoucí vlivy moderního světla, řekneme si, jaké jsou naše zlozvyky v osvětlování, v neposlední řadě si také povíme něco o tom, jak nás světlo může podpořit.
Od září roku 2022 budou zcela zakázané kotle na pevná paliva, která nesplňují přísné emisní limity. Velmi populární kotlíkovou dotaci stát pozměnil a pro domácnosti s nízkými příjmy nabízí štědrých 95 % za způsobilé výdaje. Pokud jste do nynějška měli pochyby nebo neměli peníze, teď již byste měli nad výměnou starého kotle skutečně uvažovat.
|
|