https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jezdete-mene-autem-a-stahnete-topeni-radi-iea-jak-usetrit-na-energiich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jezděte méně autem a stáhněte topení, radí IEA, jak ušetřit na energiích

22.4.2022 01:17 | BRUSEL (ČTK)
EU usiluje o společný cíl zbavit se závislosti na ruském plynu i ropě nejpozději do roku 2027. V současnosti dováží z Ruska čtvrtinu své spotřeby ropy a 40 procent plynu.
EU usiluje o společný cíl zbavit se závislosti na ruském plynu i ropě nejpozději do roku 2027. V současnosti dováží z Ruska čtvrtinu své spotřeby ropy a 40 procent plynu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Omezit využívání klimatizace, jezdit autem méně a pomaleji či mírně snížit výkon topení jsou účinné způsoby, jak se vypořádat se zdražováním energií a přispět k odbourání závislosti na ruské ropě či plynu. Lidem, kteří se potýkají s rostoucími účty za energie, to doporučila Mezinárodní agentura pro energii (IEA) spolu s Evropskou komisí (EK). Pokud se budou nezávazným návodem řídit, mohou podle agentury ušetřit stovky eur, tedy tisíce korun ročně.
 

Ceny vytápění, elektřiny i pohonných hmot na čerpacích stanicích se výrazně zvýšily v důsledku pokrizového oživení a ruské invaze na Ukrajinu. Teď jsou vysoko nad hodnotami, na kterých byly ještě před rokem. Státy Evropské unie se pokoušejí snižovat dopady zdražování na obyvatele daňovými úlevami či podporou ohrožených skupin a zároveň usilují o co nejrychlejší odstřižení od energií, které dodává Rusko.

IEA a EK přišly s návodem, jak mohou své výdaje snížit sami obyvatelé EU. Mezi jejich tipy patří například častější práce z domova, sdílení aut nebo ekonomičtější plynulá jízda bez zbytečného zrychlování a brzdění. Doporučují také co nejčastěji přesedlat na kolo, využívat veřejnou dopravu či chodit pěšky.

Agentura s využitím průměrných evropských cen spočítala, že pokud člověk sníží teplotu v průměrně velké domácnosti o jeden stupeň, může ušetřit 70 eur (1700 Kč) ročně. O deset eur nižší úspory dosáhne, pokud bude po rychlostních silnicích jezdit o deset kilometrů za hodinu pomaleji. Pokud se průměrná domácnost bude řídit všemi doporučeními, ušetří podle odhadů IEA 450 eur (téměř 11 000 Kč) ročně.

Vlády některých zemí zvažují, že by se část doporučovaných opatření mohla převést do závazné podoby. Například Itálie tento týden oznámila, že chystá povinné omezení využívání klimatizace ve veřejných budovách. "Nemělo by to zůstat jen u dobrovolnosti," komentoval podle agentury Reuters dnešní doporučení německý státní tajemník pro hospodářství a klima Patrick Graichen.

EU usiluje o společný cíl zbavit se závislosti na ruském plynu i ropě nejpozději do roku 2027. V současnosti dováží z Ruska čtvrtinu své spotřeby ropy a 40 procent plynu. Z větší části je chce nahradit zdroji z jiných zemí, plánuje ale také úspory a zvýšení energetické účinnosti.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

22.4.2022 12:26
Musíme se semknout.Vezmeme se v podpaží a budeme pochodovat vaclavakem.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

22.4.2022 12:58
No ještě že nám to řekli, on to totiž ještě nikdo neudělal a bez nich by nás to nenapadlo.

Cywe, to jsou taky články ...
Odpovědět
kk

karel krasensky

22.4.2022 13:18
Članek okrajově řeší odstřížení EU od ruského plynu v ramci sankci.Pokud se,ale má v rámci sankci zasadit Rusku citelný ekonomický uder je bezpodmínečně nutné uvalie embargo na dovoz matrjošek,samovaru,valenek a balalajek
Odpovědět
DV

Daniela V.

22.4.2022 15:23
V IEA jsou samé chytré hlavy .... doporučují jezdit na kole, chodit pěšky, plynulou jízdu autem - ne moc brzdit ani nezrychlovat. Do měst fakt trefné .... A taky si prý někdo došlápne na to, jak se v budovách klimatizuje. Jen tak dál, více a více nesmyslů, ať se lidé naštvou ještě víc .....
Odpovědět
kk

karel krasensky

22.4.2022 15:30 Reaguje na Daniela V.
paní nebo slečno Danielo ono to asi spěje k tomu,že nám v budoucnu nastřelí nějaké čípy a oduvodní to starosti o naše zdraví a bezpečnost a k tomu namliví plno dalších frazi,lžia plku.Zdravím.
Odpovědět
DV

Daniela V.

22.4.2022 15:44 Reaguje na karel krasensky
A tak oni jsou starostliví a myslí to s námi dobře. Začalo to tím, jak dlouho má mít kuchař v lednici svíčkovou. Anebo abychom nesnědli džem, když to byla marmeláda ....Ovšem to byl jen trénink.
Odpovědět
kk

karel krasensky

22.4.2022 15:46 Reaguje na Daniela V.
Mate pravdu.Ono to asi pujde Overtonovým oknem a salamovou metodou.
Odpovědět
DV

Daniela V.

22.4.2022 15:56 Reaguje na karel krasensky
A smutek největší ? Když naše vnučka chodila dříve ze školy s pláčem, že zemře na kovid. A teď s tím, že umře ve válce .....
Odpovědět
kk

karel krasensky

22.4.2022 16:05 Reaguje na Daniela V.
Nevím,nevím,ale myslím si a nepřejí to těm dnes malým,ale asi je nic božího nečeká.
Odpovědět
DV

Daniela V.

22.4.2022 16:10 Reaguje na karel krasensky
Že se svět mění, je už dnes jasné .....mám náznaky jak. Uvidíme časem. A jsem opatrná optimistka. Ovšem je na každém z nás, co bude pro něj bude změna znamenat ....
Odpovědět
DA

DAG

23.4.2022 11:58 Reaguje na karel krasensky
Nemějte obavy. Jestli něco vím jistě, tak že ty čipy budou v sobě mít daleko dřív číňani a rusové. "aby je mohli před námi chránit" No rusové asi ne. Leda že by di nich zašivaly elektronky. Dál se jejich věda neposunula😆
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

23.4.2022 19:55 Reaguje na DAG
Jste skvělý!)
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist