https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/dtest-jak-snadno-usetrit-na-nakladech-za-vytapeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

dTest: Jak snadno ušetřit na nákladech za vytápění

21.3.2022 06:07 | PRAHA (Ekolist.cz)
Udržovat trenýrkovou teplotu v bytě během zimních měsíců vyjde při současných cenách velmi draho.
Udržovat trenýrkovou teplotu v bytě během zimních měsíců vyjde při současných cenách velmi draho.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ceny zemního plynu i elektřiny v Evropě atakovaly maxima a vzhledem ke geopolitické situaci ve světě nelze očekávat, že v dohledné době pořídíme vytápění domácnosti za příznivějších podmínek. Dříve než se pustíte do hledání alternativních zdrojů nebo zateplení za statisíce korun, zkuste menší změny, díky kterým rychle a významně ušetříte již dnes.
 

S nastavením teploty v našich domácnostech si až doposud vzhledem k cenově dostupným energiím nikdo příliš hlavu nelámal. Mnoho cizinců si všímalo, že naše domácnosti jsou přetopené. Udržovat tzv. trenýrkovou teplotu v bytě během zimních měsíců však vyjde při současných cenách velmi draho, a tak nezbývá než velmi rychle otočit termostatem doleva a trochu se přiobléknout.

„Aby se spotřeba odrazila ve výši plateb za energie, můžeme začít právě u vytápění a snížit teplotu v domácnosti,“ uvádí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Pokud snížíte teplotu v bytě o jediný stupeň, klesne spotřeba energie až o 6 procent. Za dostatečnou teplotu se považuje 20 stupňů Celsia v obývacím pokoji a 17 stupňů v ložnici. Doporučení Světové zdravotnické organizace hovoří o 18 stupních, jako o minimální teplotě v obývacím pokoji. Například obyvatelé Velké Británie nebo Japonska mají tepelný komfort v domácnostech ale ještě o něco nižší.

Kromě snížení teploty v místnostech, kde se obvykle nezdržujete, lze plýtvání předejít i správným větráním. „Než mít delší dobu otevřené okno tzv. na ventilačku, je efektivnější vypnout radiátory a krátce a intenzívně vyvětrat. Není ale dobré ochlazovat místnosti příliš, protože opětovné vyhřívání bude vyžadovat více energie,“ vysvětluje Hekšová.

Radiátory by neměly být zakryté nábytkem ani záclonami nebo závěsy. Vyplatí se také mezi stěnu a radiátor umístit speciální fólii, která bude teplo odrážet zpět do místnosti, místo toho, aby energie unikala ven.

Jednoduchá a úsporná opatření můžeme ale snadno zavést i v kuchyni. Stačí například používat při vaření pokličku, čímž významně zkrátíte dobu vaření a ušetříte až 50 procent energie. Velkým ztrátám lze zamezit používáním správné velikosti plotýnky a také při vaření více plánovat. Proč neupéct najednou více jídla, když horkovzdušná trouba rozvádí teplo rovnoměrně po celé troubě? Spousta energie se ušetří také tím, že krátce před dokončením necháte jídlo tzv. dojít ve vypnuté chladnoucí troubě či na plotýnce.

Nejvíce elektrické energie v domácnosti ale spotřebuje chladnička. Je to až 20 procent z celkové spotřeby elektřiny, a proto se vyplatí zkontrolovat, zda není umístěna v blízkosti zdrojů tepla a zda její zadní část má dostatečný odstup od zdi. Výrobci doporučují ponechat mezeru 5 až 10 centimetrů. V delším časovém horizontu poznáte na své peněžence i změnu nastavení teploty. V chladicí části není zapotřebí teploty nižší než 5 stupňů Celsia, v mrazicí stačí nastavit hodnotu mínus 18 stupňů.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

21.3.2022 06:30
V Chebu a dalších městech na Chebsku, které zásobuje společnost Terea Cheb, od dubna prudce zdraží teplo. Zatímco loni platili odběratelé za GJ tepla 539 korun s DPH, od dubna to bude 2255 korun včetně DPH. Běžná domácnost tak za teplo nyní zaplatí od 3100 do 4000 korun měsíčně.

Tady je každá dobrá rada drahá.
M.j. i v článku se apeluje na to, abychom se naučili žít v chladnějších místnostech - to vykládejte zejména starším lidem, ti budou bez sebe nadšením.
Odpovědět
va

vaber

21.3.2022 09:04 Reaguje na Miroslav Vinkler
taková elektricky vytápěná slušivá vesta má příkon 30W a je v ní horko i pří 10°C
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.3.2022 08:14 Reaguje na vaber
Já mám několik flísovek s příkonem nula a je v nich teplo i když je pod nulou. Zvláště, když bych si je oblékl všechny.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.3.2022 08:19 Reaguje na Miroslav Vinkler
Prostě ta naše zaprděnost a bytostné ropáctví má svoje negativa. A bude se to zhoršovat.
Zrovna tahle zima by ve větřácích dala velmi dobrý výkon...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.3.2022 11:34 Reaguje na Pavel Hanzl
No, zase tak bych si to nemaloval ... je fakt, že pár týdnů teda fučelo jak nepamatuji, ale předtím a teď už celkem dlouhou dobu nic.

A hlavně ... zkuste někomu ten vrtulník postavit za barákem, uvidíme co on na to. Vlastně, vy zahrádku máte, že jo, takže ... ;-))).
Odpovědět
MS

Michael Stanovský

27.3.2022 19:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud se nenaučíme elektřinu skladovat, tak tahle nárazová výroba elektřiny moc plusů nepřináší.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

21.3.2022 11:49
Přichází doba, kdy nás budou učit jak nezmrznout a jak neumřít hlady.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

22.3.2022 12:47
Je bez diskuse, že lidé v ČR si navykli mít doma tzv. "trenýrkovou teplotu" a že je to zbytečná zhůvěřilost a plýtvání.

Je pravda, že snížením teploty v místnostech o jediný stupeň znamená úsporu energie na vytápění o 6 % (ale musím podotknout, že ten údaj by zasluhoval poopravit vzhledem k tomu, že vychází z průměrné venkovní teploty v topném období ještě někdy před sametem - a ta se jak známo od té doby citelně zvýšila. Což ovšem nic nemění na podstatě té informace.).

Přidám osobní zkušenost:
Mám hodně přátel v Německu (bývalém "Západním") a často u nich pobývám. Jsou to lidé tak říkajíc "za vodou". Mohli by si dovolit topit si klině třeba na 30 stupňů. Ale průměrný Čech by si u nich nejspíš nesvlékal kabát...
A ještě jednu:
Když VW přebíral Škodovku, pracoval jsem tam. Němci, kteří tam přišli fabriku řídit, nechápali, jak může někdo vydržet v tak přetopených kancelářích - a pochybovali o tom, že v tom prostředí to někomu může opravdu bystře myslet. Nejvíc se divili v účtárně.

Takže ano, snížit teplotu na kterou se běžně topí, opravdu je nejen účinná a racionální, ale i zdraví prospěšná metoda, jak snížit spotřebu energií a šetřit náklady na zdražená paliva či elektřinu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.3.2022 08:17 Reaguje na Karel Ploranský
Normálně se vytápělo na 20°C, dnes je to 23. To skutečně nechápu.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.3.2022 11:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Kde to všichni žijete? Tohle bývala ... nevím jak dnes ... pravda primárně v bytovkách s centrálním vytápěním. Navíc třeba manželka měla kdysi byt na sídlišti, kde byly radiátory furt vypnuté a stejně tam bylo fest teplo, bo stačily ty nezaizolované trubky z patra do patra.

Ale v RD neznám nikoho, kdo by nějak jooo přetápěl, protože zadarmo to nebylo nikdy. Ale třeba mám jen "špatnou" sociální bublinu.

Odpovědět
LB

Lukas B.

23.3.2022 13:00 Reaguje na Svatá Prostoto
v mé generaci (polovina 70. let) to bylo nejvíc znát na zimních dovolených a lyžařských zájezdech - obrovský rozdíl mezi dětmi z paneláků a dětmi z činžáků/rodinných domů - jedněm byla furt zima, druzí nechápali, jak je možno v takovém vedru přežít.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

24.3.2022 05:33
A pokud budete žít trvale při 19/20 C a sprchovat se studenou vodou, výrazně ušetříte i za leky na rýmičky z ofouknutí.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

24.3.2022 12:40 Reaguje na Katka Pazderů
Jako že si v létě máme zapnout klimu, jo:-)?

A do toho sprchování se počítá i mytí vlasů? Já že bych to dámskému osazenstvu doma navrhnul. Ale asi raději z nějaké větší dálky:-).
Odpovědět
LB

Lukas B.

24.3.2022 18:54 Reaguje na Svatá Prostoto
vždycky když jednou za několik měsíců čistím odpad ve sprše ucpaný od vlasů, tak se přede mnou moje dámy skrývají, neboť hrozí, že rasantně zkrátím jejich chlouby - představuji si scénu jako ze sedmi samurajů, kdy otec rolník řeže břitvou krásné dlouhé vlasy své půvabné dcery Šinó, a ona hystericky pláče.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

24.3.2022 17:01
Prý otočit termostatem doleva .... všechny, co mám , tímto způsobem zreguluji na vypnutí při vyšší teplotě :-) . Mají to tak nové i ten starší.

V Německu na to jdou jinak :
https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/doprava/v-casti-nemecka-nejezdi-kvuli-nedostatku-elektriny-nakladni/r~cece9328aa9011ecbdb0ac1f6b220ee8/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=708820&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_vert_ab=708820&dop_vert_id=leg0&dop_req_id=9DwPWvo4tvg-202203231804&dop_id=15878947
Odpovědět
KM

Karla Majerová

25.4.2023 09:27
V zimě jsme si stáhli topení o dva stupně, abychom ušetřili za vytápění našeho domu. Co se týká rodinného rozpočtu, tak tomu pomáhám používáním slevových kuponů z internetových stránek https://slevovykupon.net/. Šetřím na nákupech za oblečení, obuv, kosmetiku, ale také zahradní techniku z různých e-shopů. Nedávno jsem si koupila nové rifle se slevovým kuponem na třicet procent.
Odpovědět
KN

Kristýna Novotná

23.3.2024 08:12
Ušetřit za topení je tak strašně jednoduchý, jen to vyžaduje trochu práce, a to se málo komu chce. Stačí si pořídit krbová kamna, dobrý komín z https://www.poctivy-komin.cz/jednopruduchove-kominy/ a jezdit každou zimu do lesa na dřevo. Udělat si velkou zásobu, aby dřevo stihlo proschnout, než se s ním bude topit a topení máte pak skoro zadarmo. Jak jednoduchý.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist