Matěj Pomahač: Eroze aneb proč ztrácíme půdu pod nohama a co a jak s tím dělat?

Zdravé půdy znamenají zdravé potraviny
Polovinu půdy v Česku ohrožuje vodní eroze a pětinu eroze větrná. Hlavní příčinou je přechod na velkovýrobní způsob zemědělství v minulém století. Rozoráním mezí či kladením melioračních trubek zanikaly krajinné prvky jako remízky, meze, mokřady a zatravněné či křovinami zarostlé údolnice občasných toků, zorněny byly i velmi svažité pozemky s nízkým produkčním potenciálem. K degradaci půd přispívá i jejich okyselování umělými hnojivy, utužování těžkou technikou či úbytek organické hmoty koncentrací zvířat do velkochovů. Vše pak umocňuje klimatická změna. Zatímco před několika desetiletími převažovaly srážky v podobě zahradnických dešťů, dnes přichází hlavně přívalové deště následované bleskovými povodněmi. Při celkově vyšších teplotách a výparu je výsledkem střídání sucha a záplav. Oslabená krajina a industriální zemědělství nejsou na nový klimatický režim připraveny.Potřeba získávat a udržovat méně produkční ornou půdu byla srozumitelná v dobách nedostatku potravin. Nedává však smysl v dnešní době nadprodukce, kdy se farmářům nedaří prodávat svou produkci za smysluplné ceny - ani na tuzemském oligopolním trhu, ani na globálním komoditním trhu.
Eroze státu
Proto je třeba posilovat ochranu dvou třetin ohrožených zemědělských půd před erozí, byť na úkor dílčího omezení produkce, které musí stát zemědělcům adekvátně kompenzovat. Naše poslední dvě vlády – pod tlakem veřejnosti, která v sobě znovu objevuje cit pro „rodnou hroudu“, i Evropské komise, která už nechce dotovat zemědělství degradující půdu – se rozhodly věc „řešit“ bezzubou byrokracií.Babišova vláda zavedla v roce 2021 protierozní vyhlášku, která říká, že pokud máte erozi dvakrát za sebou, musíte začít hospodařit lépe. Ta v praxi nefunguje, protože je povolená ztráta půdy (9 tun z hektaru na středních a těžkých půdách) nastavena nesmyslně vysoko. Navíc stát vůbec nestíhá hlídat její dodržování.

Fialova vláda na to šla „přes dotace“. Pod pohrůžkou odejmutí zemědělských dotací chtěla rozšířit regulaci pěstování erozně problematických plodin na většinu ohrožených polí. Stanovila potřebné půdo ochranné technologie a postupy pro jejich hlášení a prokazování. O každý detail se přitom vedla tvrdá lobbistická bitva. Výsledkem byl galimatyáš, který nechápali zemědělci, odborní poradci ani úředníci. Ministerstvo zemědělství lavírující mezi zájmy agrárníků, ochránců přírody a Evropskou komisí nakonec tento návrh stáhlo, s tím, že nová pravidla nebudou fungovat preventivně, ale uplatní se, až eroze skutečně proběhne - tedy stejně jako v případě nefunkční protierozní vyhlášky. Ministrův návrh smetla Evropská komise ze stolu.
V důsledku vládních zmatků nyní platí provizorní hybrid s mírnějšími pravidly pro prevenci eroze s obrovskou nejistotou ohledně jejich kontroly, neexistuje ani systém sankcí - nyní se rozšířený monitoring eroze vkládá do novely zákona o Státním pozemkovém úřadu, která putuje legislativním procesem. Teprve po jeho případném dokončení bude moci vzniknout vyhláška a sankční systém. No a tento zmatek už řadu let komplikuje jak hospodaření farmářů, tak boj s erozí - se škodami na půdě v řádech desítek milionů mizejících z polí jako písek mezi prsty.
Erozi na zemědělské půdě dnes řeší různých úřadů spadajících pod různé resorty či místní samosprávy. Erozi sleduje Výzkumný ústav monitoringu a ochrany půdy. Státní zemědělský a intervenční fond hlídá dotační podmíněnost hospodaření. Agrochemické analýzy půd řeší Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. A Fialova vláda teď přidává další agendu na Státní pozemkový úřad. Výsledkem je „eroze státní správy“ s chaotickým prostředím, které neplní své funkce a současně brzdí jakýkoli pokrok
Fialova vláda navíc dlouhodobě škrtá prostředky na komplexní pozemkové úpravy nezbytné k systematické obnově krajinných prvků a protierozních opatření. Zemědělec, ochránce přírody, starosta i občané tak fungují v nesrozumitelném chaosu, který vyhovuje jen těm největším agrobaronům vybavených armádami poradců a právníků, kteří si s oslabeným státem hravě poradí. Střední zemědělská družstva končí, začínajících zemědělců vstupuje do oboru pomálu a venkov skupují velkopodnikatelé. Farmy jsou odkázány na svépomoc či podporu jinak dehonestovaných neziskovek.
Inspirace i varování z velkých plání
Dějiny se nikdy neopakují přesně, ale nabízí nám některé paralely a tím i mimořádně cenná ponaučení. Souběh klimatických změn, chybného obhospodařování půdy, špatně regulovaných finančních stimulů, a největší hospodářské krize v lidských dějinách, postihl USA ve 30. letech minulého století v podobě tzv. prachových bouří. Zemědělci tehdy mrtvou půdu buďto opouštěli, nebo nalézali nové cesty, jak s ní zacházet, a stejným bolestivým procesem procházela celá americká společnost. Celý příběh popisuje kniha Půda a život civilizací (2021) od Václava Cílka a kol.
Tvrdé prérijní půdy amerického středozápadu byly pod kolonizačním tlakem osadníků, schválení nuceného odsunu indiánů mimo zemědělsky využitelné oblasti (tzv. Indian Removal Act, 1832) a po vynálezu ostré ocelové radlice pluhu John Deerem v roce 1838 postupně rozorávány. Prérie udržovaná a hnojená 30 miliony kusů bizonů a zadržující vodu se měnila v pastviny a pole. Osadníci viděli v zelených prériích ráj a podléhali rozšířené představě, že obdělávání země přináší srážky ("za pluhem přichází déšť"). Na rozdíl od převážně kočovného indiánského obyvatelstva však netušili, že jsou Velké pláně ležící mezi Apalačskými a Skalistými horami jednou z klimaticky nejzranitelnějších oblastí na světě, kde posouvající se rozhraní suchého a vlhkého počasí odvozené z teploty povrchové vrstvy Atlantiku rozhoduje, zdali vůbec přijdou deště.
Život na klimatické houpačce
Suchá léta se projevovala postupně. Roku 1886 vyschla v Texasu "stará a dobrá" řeka Colorado, nastaly první prachové bouře, dobytek umíral po tisících a lidé utíkali z plání. O rok později sucho skončilo, ceny pšenice se zvýšily, mezi lidi se vrátil optimismus a kolonizace plání pokračovala. O šest let později se sucho vrátilo, krávy opět hynuly a po suchých žních následovaly bankroty farmářů. Takto se „jelo“ několik desetiletí. V nejtvrdších letech byla produkce malých farem zcela neekonomická a vyplatila se jen na velkých plochách obhospodařovaných stále robustnější a dražší mechanizací. Vynález traktorů se spalovacím motorem Henry Fordem naopak podpořil kolonizaci stále méně úživných polí malými farmáři.Během první světové války vyrostla v důsledku turecké blokády ruského exportního obilí poptávka po americké pšenici (viz heslo „pšenice vyhraje válku“), ovšem při poválečném poklesu výkupních cen se hospodaření stalo úplnou ruletou - podle jarních srážek končily farmy buď v těžkých ztrátách, nebo v rekordních ziscích. Menší hospodářství bez přístupu k drahé mechanizaci skupovali spekulanti a investoři z velkých měst bez jakéhokoli vztahu k půdě... dnešním lidem z českého, moravského či slezského venkova, kde každý den zanikají zemědělské farmy pohlcované velkým kapitálem, to musí zní povědomě. Americký cyklus pádů a vzestupů doprovázený růstem zadlužení trval ještě nějakou dobu, než se celý systém zhroutil 29. října 1929, kdy došlo ke krachu na New Yorské burze.
Třicátá léta v USA představují souběh velké hospodářské, ekologické a potravinové krize. Sedm suchých let, stovky gigantických prachových bouří, umírající dobytek, konfiskace majetku, tisíce sebevražd farmářů a šířící se kriminalita umocněná zavedením prohibice, která pod vlivem morální paniky “řešila” následky, nikoli příčiny sociální krize.
Nová dohoda: Přírodu nezměníme, můžeme však změnit lidi
V roce 1933 vyhrál volby demokrat Franklin Delano Roosevelt, který radikálně změnil vládní strategii – řešení ekonomické krize přestalo být soukromou věcí mezi bankou a věřitelem, a ochrana půdy se stala věcí národního zájmu. 12. května 1933 podepsal zemědělský plán s poněkud bizarně znějícím řešením - vláda platila farmářům za to, že nic nepěstovali, s cílem zvednout ceny potravin a zacelit pole zničená erozí. Trochu to pomohlo. Pak jmenoval Hugha Hammonda Benneta ředitelem nově vyniklé Agentury pro ochranu půdy (Soil Erosion Service) a zadal mu úkol rekultivovat poničenou půdu, jejíž rozsah odpovídal velikosti státu Virginie. Bennet nechal natočit osvětový film o tom, že pluh rozoral půdu, které se nikdy neměl dotknout (film byl po nátlaku tradičních farmářů a politiků „zavřen do trezoru“). Úspěšně však zaváděl nové metody - orbu po vrstevnicích, technické úpravu pluhu, zakládal experimentální stanice, terasoval obří pole pro zabránění odtoku či pásové hospodaření proti větrné erozi. Žádná z technik neměla sama o sobě úspěch, ale ve svém souhrnu přinesly obrovské zlepšení. Je to poučením i pro naši dobu, kdy věříme, že nás zachrání jeden velký projekt jako obří přehrada či drahý jaderný reaktor. Reálně je však třeba práce s tisícovkami drobných opatření, které dohromady způsobí revoluční změnu a přinesou řešení.Rooseveltův plán měl i sociální rozměr. Vláda založila tzv. Občanské ochranné oddíly pro nezaměstnané mladé muže, kteří pracovali za stravu a dolar denně. Zapojila je do „Projektu Shelterbelt“, výsadby největšího větrolamu na světě - tisíce mil úspěšně vysazených stromů snižovaly rychlost větrů na otevřených pláních. Oddíly také dávaly pocit sebeúcty “vnitřním vysídlencům”, dnes bychom řekli klimatickým uprchlíkům, kteří v důsledku ekologické a ekonomické krize přišli o svá hospodářství a živobytí – v USA se jim říkalo posměšně „exodusters“ či „oikies“ a známe je ze Steinbeckových „Hroznů hněvu“ či protestsongu Woodyho Guthieho „This land is your land“ (který hrál na letenské pláni nedávno Bruce Springsteen).
Návrat do budoucnosti
Každý agronom si přesně pamatuje chvíle, kdy mu bouře spláchla ornici z čerstvě osetého pole, protože při tom přišel o svěřené bohatství. Je spjat s půdou a ví, že mu nákladné chemické stimulanty, hnojiva ani sofistikovaná zemědělská technika nepomohou, když na svých polích neudrží úrodnou půdu. Současná vláda farmám nepomáhá. Stejně jako v předválečných a meziválečných USA je nechává osamělé, napospas globálnímu trhu s chemií a komoditami, kořistnickým spekulantům a vlastní byrokracii, která z dobré myšlenky Zelené dohody pro Evropu udělala galimatyáš nařízení, ve kterém umí chodit hlavně úzká vrstva nejbohatších spekulantů, zeleně se tvářících korporací a oligarchů kupujících náš venkov.
Zemědělci jsou naopak spjatí s krajinou, projevy měnícího se klimatu zažívají asi nejvíc ze všech skupin obyvatel naší země a bojují s nimi kombinací tradiční praxe a moderních inovací. Ve spolupráci s vědci a ekologickými neziskovkami vzniká odhodlané společenství paličatých lidí, kteří se nebojí inovací a pokroku. Pokud někdo, tak právě oni mají šanci obnovit tvář naší země.
A právě proto potřebujeme novou generaci politiků, která nebude podléhat tlaku lobbistů a z byrokratického a dotačního chaosu vytvoří stabilní a předvídatelný systém sloužící osvětě, zavádění moderních postupů a lokálně zaměřeného odborného poradenství. Stále je čas využít dostupné zdroje a uzavřít novou dohodu mezi městem a venkovem o kvalitních potravinách, důstojných pracovních podmínkách farmářů, udržitelné energetice a pestré a odolné krajině, která slouží všem. Tahle země a její plody totiž patří nám, nikoli několika agrobaronům, potravinářským oligarchům a kartelům distribučních řetězců, kteří se nás snaží opít zdánlivě levným rohlíkem.
reklama

Dále čtěte |



Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (74)
Dalibor Motl
21.7.2025 12:38Honza Honza
21.7.2025 13:11 Reaguje na Dalibor MotlJenomže je tady EU se svojí nevhodnou sociální, dotační rádoby ekologickou politikou, nesladěnou, spíše lobistickou.
Co s tím? : odklon od EU, boj o samostatnost, to chtěl Klaus, to chtěla původní ODS, nyní vidímě, že je to jediná cesta.
pavel peregrin
21.7.2025 15:13 Reaguje na Honza HonzaHonza Honza
21.7.2025 16:12 Reaguje na pavel peregrinNo jediná logická odpověď je, aby to od základu blbě nebylo. V tom je vidět genialita Klauze, který to prohlédl, právě on řekl: máme to úplně blbě, nejakými úpravami to nezměníme. To ostatní lidi nechápali. Tak jako vy, říkali: zajistěte normální výkupní ceny a sytém se upraví, neupraví, milý pane, něco se zlepší ale nic se nevyřeší.
Představte si, že Ukrajina vstoupí do EU, že se státy vzájemně dohodnou, že přestanou dotovat= uměle podporovat svůj trh = dumpingové nezákonné ceny, dělá to teď Čína a uměle podporuje elektroauta, FV, byla obviněna Korea, že uměle podporuje výstavbu JE v ČR, že se to všechno stane, trh se upraví, jak skončí zemědělství v ČR? Není lepší být nezávislý na tom, už dopředu si hospodářství upravovat? Být méně závislý na EU? Úplně to jistě nejde, ale jde vylepšit dotační politiku, nedotovat to, co absolutně nemá smysl, postupně přecházet na přirozený trh, prostě aby zemědělci sami odstoupili od výroby která nemá smysl a věnovali se smyslplné výrobě = ekologické s dotacemi tam, které zajistí životní prostředí.
ZD v podhorských oblastech by měly méně chovat normální dobytek, spíše chovat přírodní nenáročné druhy, pečovat o louky, brát na to dotace, základní stroj je mulčovač, více polí by se mělo zalesnit, vyrábět dřevo, pěstovat ty komodity, o kt. víme, že budou nedostatkové, jinak omezovat produkci obilí, brambor, protože to nemá cenu.
To je podle mě správná cesta, Klaus to sice řekl, ale nic jinak pro to neudělal, současná vláda taky ne, bojí se odporu. všichni se bojí reforem: reforma důchodů, zdravotnictví, omezení byrokracie. Naopak teď nesmyslné zbrojení, které nám nic nepřinese - taky je to možno využít, pokud se obohatí naše zbrojařské firmy. Je třeba postupovat rozumně, umět využít situace, potlačovat to špatné, podporovat to dobré.
pavel peregrin
21.7.2025 19:14 Reaguje na Honza HonzaHonza Honza
21.7.2025 19:58 Reaguje na pavel peregrinŽe se to nedotáhlo, že v tom byl lobizmus (jako v ODS, ale jistě i v ANO se svým Agrofertem) to je pravda, nic se nemá přehánět. Velká privatizace už byla přes míru, tunelování bank taky, Proto Klaus skončil. To ale neznamená, že jeho program nebyl super.
Zadluženost, dotace, pane, jsou přirozeností ekonomiky: když chcete podnikat, musíte si na to půjčit, stát musí něco podpořit, něco omezit. Ale tato podpora musí být minimální, zásahy státu minimální, na na tom založit ekonomiku, jako to bylo za socializmu- na to taky socializmus dojel.
Tyto názory nejsou popletenost.
A udržovat krajinu původními býložravci, připustit větší sukcesi a místo ztrátových brambor těžit dřevo, ozdravit krajinu taky popletenost není.
Bez ekolog. programů nebudete mít obilí v polabské nížině, protože vám vyschne. Místo toho budete mít neprodejné předražené obilí ze Šumavy.
To je taky ekonom. záměr: vyrábět ocel tam kde není uhlí, levná elektřina je asi blbost.

Karel Zvářal
21.7.2025 20:12 Reaguje na Honza HonzaHonza Honza
21.7.2025 20:42 Reaguje na Karel ZvářalJaroslav Pokorný
21.7.2025 22:19 Reaguje na Honza HonzaAle moje dcera s rodinou žije na Novém Zélandě. A tam jsem se dočetl, že tamní vláda už před léty své zemědělce přestala dotovat, podpořila velmi málo těch upadajících. Pro zemědělce že to byla tvrdá léta, ale překonali to a nyní úspěšně hospodaří, i konkurenčně vzdorují světu.
Honza Honza
21.7.2025 20:41 Reaguje na Honza HonzaV tomto pohledu byla geniální podpora českého průmyslu za Rakouska Uherska- místo toho, aby u nás těžili suroviny a průmysl si vybudovali v Rakousku a k nám se chovali jako k rozvojové zemi, jen jako zdroje surovin, jako se chovají jiné státy všude na světě, nás Rakušani podpořili a vybudovali z nás průmyslovou zemi. Průmysl prostě inteligentně vybudovali přímo u zdroje surovin. To nepochopil otec vlasti Masaryk ani Hašek, Rakousku se posmívali a Rak-Uh. k naší škodě zaniklo.
pavel peregrin
21.7.2025 21:11 Reaguje na Honza HonzaHonza Honza
21.7.2025 21:22 Reaguje na pavel peregrinProto my máme tuto úlohu: ocenit a podpořit (na politicích, odbornících) to dobré, odmítnout to špatné a kvůli tomu špatnému nerozšlapat to dobré.
Jaroslav Pokorný
21.7.2025 22:21 Reaguje na Honza HonzaHonza Honza
22.7.2025 09:26 Reaguje na Jaroslav PokornýBylo to na základě kvalitního školství (které zavedlo Rakousko), peněz, které měli především Němci. Bez schválení rakouského vedení (údajně byrokratického, Bachova policejního režimu) by nic nebylo. Rakušani- rakouské vedení = zkostnatělý císař dle Haška, kt se mu posmíval: serou na něj mouchy, inteligentně usoudili, že průmysl v Čechách je možný, že je to pro Rakousko výhodné.
Ale my jsme to nepochopili, kvůli válce, kvůli aroganci Němců, kteří nás přehlíželi, posmívali se nám: říkali nám hloupý Vašek, ani neumí německy, jsme Rak-Uh pohřbili, zahodili jsme znalost němčiny- v té době i český mladík psal milostný dopis dívce německy, zahodili jsme příležitost být v kulturním, sice německém, ale vyspělém, jak vidno demokratickém, nikoli německy agresivním, českou národnost vyhlazujícím, státě. Toto chybné rozhodnutí = samostatnost na Rakousku, to mohlo dokonce skončit vyhlazením od Hitlera.
Je to srovnání s dnešní situací: Klaus také arogantní, povýšený s chybami, přesto zakladatel liberalizmu.

Jakub Graňák
21.7.2025 17:55 Reaguje na pavel peregrinPoložte si otázku, zda nepříznivá výkupní cena nemá také co dělat s dlouhodobou nadprodukcí...
pavel peregrin
21.7.2025 19:09 Reaguje na Jakub Graňák
Jakub Graňák
22.7.2025 07:10 Reaguje na pavel peregrinPřed pár dny, jsem při dělání pořádků narazil na starý Agrospoj z roku 2006 - nějaký Veleba tam píše v článku o nevyužitém tuzemském potenciálu pro pěstování energoplodin na orné - dle jeho sdělení potenciál využití až 900 000 ha pro tyto účely. Co pindá dneska? To samo co Jandejsek - oba jsou to totiž Jidáši.

Karel Zvářal
22.7.2025 07:18 Reaguje na Jakub Graňák
Jakub Graňák
22.7.2025 13:39 Reaguje na Karel ZvářalJak to, že třeba v Kanadě má regenerativní zemědělství tradici už možná 50 let, přistupuje k němu stále více farmářů a jsou podstatně ziskovější? A že tam to je sakra jiný kapitalismus než tady:-)

Karel Zvářal
22.7.2025 14:31 Reaguje na Jakub Graňákpavel peregrin
22.7.2025 19:59 Reaguje na Jakub Graňák
Karel Zvářal
22.7.2025 20:21 Reaguje na pavel peregrin
Jakub Graňák
23.7.2025 09:02 Reaguje na Karel Zvářal
Jakub Graňák
23.7.2025 09:01 Reaguje na pavel peregrinAlouš Pekelník
23.7.2025 13:50 Reaguje na Jakub GraňákJá vidím hlavní problém v nerovných podmínkách....jiá výše dotací v EU, jiný daňový systém v každém státě EU, apod...tyto nerovnosti činí velké problémy....
Dalibor Motl
24.7.2025 11:08 Reaguje na pavel peregrinSlavomil Vinkler
21.7.2025 13:57 Reaguje na Dalibor MotlJaroslav Pokorný
21.7.2025 22:23 Reaguje na Slavomil VinklerMichal Ukropec
22.7.2025 23:14 Reaguje na Slavomil VinklerMichal Ukropec
22.7.2025 08:22 Reaguje na Dalibor MotlHonza Honza
21.7.2025 13:03Prérie = stepní suchá oblast = oblast právě nejvhodnější pro zemědělskou činnost, ekonomicky celosvětově nejvýhodnější pro pěstování obilovin, chov dobytka v Americe díky erozi podlehla dezertifikaci = postupně se měnila v poušť, na poušti přestává pršet - viz za (nevhodným) pluhem právě přestává pršet, což by mělo i celosvětový klimatický katastrofální důsledek. Je to úplně stejné jako v Africe docházelo k dezertifikaci krajiny vlivem přílišné pastvy dobytka, jako v ruských stepích nevhodnou agrotechnikou, jako všude na světě, pokud se budeme chovat nevhodně a to i bez vlivu CO2.
Proto není pravda, že člověk svojí činností nemůže ovlivnit klima, není pravda: ruce pryč od přírody, když jsme ji už sami změnili, není pravda, že výsadbou stromů- mezí, remízků působíme proti přírodě, jde-li jinak původně o přirozenou savanu bez stromů, podobně jako i v NP musíme zasáhnout proti kůrovci, ovlivnit nevhodnou skladbu stromů i když jde původně o tisíce let neměnný (třeba i monokulturní) prales, jednoduše proto, že jsme jej změnili, že jsme změnili podmínky jeho existence, jeho okolí.
Tím, že Američané vybili stáda bizonů prostě změnili podmínky, i na území na světě nevhodnějším pro traviny = obiloviny nevhodnou agrotechnikou docházelo k erozi = dezertifikaci = vzniku pouště, kde logicky neprší = celosvětová degradace klimatu. A jediné opatření proti tomu je opět lidský zásah, změny agrotechniky, boj proti erozi jinak nepřírodním zalesňováním stepi, remízky, meze, protierozními opatřeními (která jinak v přírodní stepi, kterou udržují býložravci, nemají místo). Prostě omezování jinak suchu příliš nakloněného přírodního prostředí, které se vytvořilo dle přírodního přirozeného klimat. pásma, kde normálně v přírodě stromy nerostou, je zde tráva, přitom člověk svým umělým zásahem je zde musí vysazovat. Stejně tak jako v NP muusí člověk měnit les na smíšený les i když zde tisíce let byla smrková monokultura, protože právě před tím změnil přírodní podmínky a monokultura zde už nemá možnosti přežít.
Může snad mít někdo jiný názor? Proti těmto argumentům, proti tomuto článku? Může to nechápat?
Jaroslav Pokorný
21.7.2025 22:31 Reaguje na Honza HonzaPrales nikdy není monokulturní.
A k dalšímu - my takovou malou ukázku máme na jižní Moravě. Úrodná oblast, kdysi i srážkově bohatá - vizte staré mapy, kolik tam bylo potoků a rybníků - ale i lesů, pastvin. Lesy se těžily - i jako zdroj energie, páslo se v nich, hrabalo stelivo, potoky napřimovaly, močály vysoušely, rybníky vypouštěly a pěstovaly se v nich cukrovka. A voda se co nejrychleji odváděla z krajiny. Tehdy i vysoko na Palavě, i v jiných polohách byly studánky a vodní prameny. Staleté úsilí přineslo výsledky, jižní Moravy je vyschlá a má větrnou erozi. Jenže zkuste soukromého zemědělce přesvědčit, aby ze svých polích udělal mokřad.
Honza Honza
22.7.2025 09:01 Reaguje na Jaroslav PokornýTo ale v NP Šumava není, Švarcenberg les pokácel, smrky vysadil, ale do bříz se mu nechtělo. Kdyby to bylo tak, jak tvrdí přírodovědci: na Šumavě nic jiného neroste jen smrk přežívá a vytlačuje vše ostatní, tak by smrk už dávno přípravné dřeviny vytlačil a nebyly by tam žádné, jako nyní po Švarcenberkovi.
Prostě tvrzení správců: náš současný NP je zcela přírodní, vysoké zastoupení smrku - až téměř monokultura, je zcela normální, bylo to tak vždy v minulosti a dělat něco proti tomu je zbytečné a nežádoucí, je zcela chybné.
Je to chybné ze dvou důvodů:
1. přípravné dřeviny v dnešním NP prakticky nejsou žádné, ani po kůrovci žádný les z bříz a jeřabin nevznikl (kt. by pak smrk přirozeně vytlačoval), vznikla opět jen a jen monokultura smrku.
2. původní monokulturní smrkový les byl adaptován na drsné studené vlhké klima, které již není. Možná drsné klima vhodné jen pro smrk je nad 1100 m, kde skutečně nemá cenu les nějak přetvářet. Pod 1100 m ale smíšený, mnohem odolnější, pestřejší, přírodnější les klidně může být.
Alouš Pekelník
23.7.2025 14:04 Reaguje na Jaroslav PokornýAle na takový mokřad musíte mít peníze...10tis geometr. zaměření, 50 tis projekt, Bagr 1500kč/hodinu....Kolem se vysadí stromy...silničáři novou výsadbu posečou....Takhle se tady plácám....Nejvíc mě ale ubíjí, když vám veřejnost pak na tyto plochy vyhazuje odpadky....
Robin Hudeček
21.7.2025 18:40pavel peregrin
21.7.2025 19:15 Reaguje na Robin Hudeček
Karel Zvářal
21.7.2025 18:51Opakovaně vyzývám posunout podmítky i orbu více k podzimu, tak jak se to dělávalo dříve. Dnes nastoupí těžké stroje hned po žních a půda je napospas erozi/dešťům o mnoho týdnů navíc, než by být mohla/měla. Na strništi erozní události nebývají, a pokud ano, z minimální ztrátou ornice. Nepodmítnutá půda vláhu neztrácí, to je jeden z nesmyslných mýtů, který napomáhá erozi. A (níže popisovaná) jarní orba je deadline, jde ji posunout více do podzimu...
https://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivost/Myslivost/2016/Leden-2016/Vyhody-jarni-orby-pro-zver-i-ochranu-pudy
pavel peregrin
21.7.2025 19:20 Reaguje na Karel Zvářal
Karel Zvářal
21.7.2025 19:26 Reaguje na pavel peregrin
Karel Zvářal
21.7.2025 19:34 Reaguje na Karel ZvářalSlavomil Vinkler
21.7.2025 19:54 Reaguje na Karel Zvářalpavel peregrin
21.7.2025 20:36 Reaguje na Karel ZvářalSlavomil Vinkler
21.7.2025 19:52 Reaguje na pavel peregrin
Karel Zvářal
21.7.2025 20:02 Reaguje na Slavomil Vinklerpavel peregrin
21.7.2025 20:39 Reaguje na Karel Zvářal
Karel Zvářal
21.7.2025 20:44 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
21.7.2025 21:13 Reaguje na Karel Zvářal
Karel Zvářal
21.7.2025 21:14 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
21.7.2025 21:36 Reaguje na Karel Zvářalpavel peregrin
21.7.2025 20:38 Reaguje na Slavomil Vinkler
Karel Zvářal
21.7.2025 20:54 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
21.7.2025 21:16 Reaguje na Karel Zvářal
Karel Zvářal
21.7.2025 21:19 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
21.7.2025 21:42 Reaguje na Karel Zvářal
Karel Zvářal
22.7.2025 06:52 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
22.7.2025 13:56 Reaguje na Karel Zvářal
Karel Zvářal
22.7.2025 14:39 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
22.7.2025 15:28 Reaguje na Karel Zvářal
Karel Zvářal
22.7.2025 15:51 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
22.7.2025 16:54 Reaguje na Karel Zvářal
Karel Zvářal
22.7.2025 17:01 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
22.7.2025 18:53 Reaguje na Karel Zvářal
Karel Zvářal
22.7.2025 20:10 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
22.7.2025 20:35 Reaguje na Karel Zvářal
Karel Zvářal
22.7.2025 20:44 Reaguje na pavel peregrinHonza Honza
21.7.2025 20:20 Reaguje na Karel ZvářalBlíže k přírodě = ozdravění celé krajiny.
Ten, kdo to nechápe, nechápe kolaps Středomoří- v teplé, v létě vyschlé krajině vykácet lesy, vysušit bažiny a na zbytek vyhnat kozy je cesta k zániku krajiny, je třeba dělat vše, abychom my také tak neskončili.
Dezertifikace celosvětově je způsobena hlavně přílišnou pastvou. V Amarice to byla nevhodná orba. U nás to zatím nehrozí, ani dezertifikace ani přílišná pastva, ale jít touto cestou- vytvářet rozsáhlá pole, krajinu savanového typu s řídkými lesíky není nejlepší řešení. Připustit větší sukcesi je proto dle mého názoru lepší řešení.

Karel Zvářal
21.7.2025 20:29 Reaguje na Honza HonzaHonza Honza
21.7.2025 20:52 Reaguje na Karel ZvářalPodobně i vaše doporučení: nepěstujte thůje na vaší zahrádce, lépe šípky, bezy, i živý plot se dá udělat přírodněji a řada stejných thůjí za sebou žádná estetika není, mnohem přirozenější, hezčí je smíšený porost. Thúje jo, ale dát mezi ně nějaký zakrslý jiný jehličnan.