https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/matej-pomahac-eroze-aneb-proc-ztracime-pudu-pod-nohama-a-co-a-jak-s-tim-delat
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Matěj Pomahač: Eroze aneb proč ztrácíme půdu pod nohama a co a jak s tím dělat?

21.7.2025
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Matěj Pomahač
Ministr zemědělství Miroslav Výborný prohlásil, že vláda „zesiluje ochranu půdy před erozí formou motivace“. Ve skutečnosti však už čtvrtý rok za sebou předkládá další provizorní soubor nepromyšlených pravidel, čímž zakrývá vlastní tragické selhání a neschopnost zavést skutečně funkční systém ochrany zemědělské půdy, našeho klíčového bohatství. Eroze mezitím s 260 evidovanými událostmi míří k dalšímu rekordnímu roku. Výsledkem jsou nespokojení zemědělci i ochránci životního prostředí, oslabování potravinové bezpečnosti a odolné krajiny, kterou potřebujeme my všichni.
 
Akcelerující eroze půdy je projevem dvou hlavních hrozeb současné společnosti – tou vnější jsou dopady klimatických změn, tou vnitřní přílišný důraz na krátkodobý zisk. Tento text však nemá být lamentem marnosti nad nezodpovědnou politikou, ale hledáním cesty ke zvládnutí blížící se environmentální, potravinové a ekonomické krize. Příběhy o půdě totiž ukazují, že se to v dějinách lidské civilizace už několikrát povedlo.

Zdravé půdy znamenají zdravé potraviny

Polovinu půdy v Česku ohrožuje vodní eroze a pětinu eroze větrná. Hlavní příčinou je přechod na velkovýrobní způsob zemědělství v minulém století. Rozoráním mezí či kladením melioračních trubek zanikaly krajinné prvky jako remízky, meze, mokřady a zatravněné či křovinami zarostlé údolnice občasných toků, zorněny byly i velmi svažité pozemky s nízkým produkčním potenciálem. K degradaci půd přispívá i jejich okyselování umělými hnojivy, utužování těžkou technikou či úbytek organické hmoty koncentrací zvířat do velkochovů. Vše pak umocňuje klimatická změna. Zatímco před několika desetiletími převažovaly srážky v podobě zahradnických dešťů, dnes přichází hlavně přívalové deště následované bleskovými povodněmi. Při celkově vyšších teplotách a výparu je výsledkem střídání sucha a záplav. Oslabená krajina a industriální zemědělství nejsou na nový klimatický režim připraveny.

Potřeba získávat a udržovat méně produkční ornou půdu byla srozumitelná v dobách nedostatku potravin. Nedává však smysl v dnešní době nadprodukce, kdy se farmářům nedaří prodávat svou produkci za smysluplné ceny - ani na tuzemském oligopolním trhu, ani na globálním komoditním trhu.

Eroze státu

Proto je třeba posilovat ochranu dvou třetin ohrožených zemědělských půd před erozí, byť na úkor dílčího omezení produkce, které musí stát zemědělcům adekvátně kompenzovat. Naše poslední dvě vlády – pod tlakem veřejnosti, která v sobě znovu objevuje cit pro „rodnou hroudu“, i Evropské komise, která už nechce dotovat zemědělství degradující půdu – se rozhodly věc „řešit“ bezzubou byrokracií.

Babišova vláda zavedla v roce 2021 protierozní vyhlášku, která říká, že pokud máte erozi dvakrát za sebou, musíte začít hospodařit lépe. Ta v praxi nefunguje, protože je povolená ztráta půdy (9 tun z hektaru na středních a těžkých půdách) nastavena nesmyslně vysoko. Navíc stát vůbec nestíhá hlídat její dodržování.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Matěj Pomahač

Fialova vláda na to šla „přes dotace“. Pod pohrůžkou odejmutí zemědělských dotací chtěla rozšířit regulaci pěstování erozně problematických plodin na většinu ohrožených polí. Stanovila potřebné půdo ochranné technologie a postupy pro jejich hlášení a prokazování. O každý detail se přitom vedla tvrdá lobbistická bitva. Výsledkem byl galimatyáš, který nechápali zemědělci, odborní poradci ani úředníci. Ministerstvo zemědělství lavírující mezi zájmy agrárníků, ochránců přírody a Evropskou komisí nakonec tento návrh stáhlo, s tím, že nová pravidla nebudou fungovat preventivně, ale uplatní se, až eroze skutečně proběhne - tedy stejně jako v případě nefunkční protierozní vyhlášky. Ministrův návrh smetla Evropská komise ze stolu.

V důsledku vládních zmatků nyní platí provizorní hybrid s mírnějšími pravidly pro prevenci eroze s obrovskou nejistotou ohledně jejich kontroly, neexistuje ani systém sankcí - nyní se rozšířený monitoring eroze vkládá do novely zákona o Státním pozemkovém úřadu, která putuje legislativním procesem. Teprve po jeho případném dokončení bude moci vzniknout vyhláška a sankční systém. No a tento zmatek už řadu let komplikuje jak hospodaření farmářů, tak boj s erozí - se škodami na půdě v řádech desítek milionů mizejících z polí jako písek mezi prsty.

Erozi na zemědělské půdě dnes řeší různých úřadů spadajících pod různé resorty či místní samosprávy. Erozi sleduje Výzkumný ústav monitoringu a ochrany půdy. Státní zemědělský a intervenční fond hlídá dotační podmíněnost hospodaření. Agrochemické analýzy půd řeší Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. A Fialova vláda teď přidává další agendu na Státní pozemkový úřad. Výsledkem je „eroze státní správy“ s chaotickým prostředím, které neplní své funkce a současně brzdí jakýkoli pokrok

Fialova vláda navíc dlouhodobě škrtá prostředky na komplexní pozemkové úpravy nezbytné k systematické obnově krajinných prvků a protierozních opatření. Zemědělec, ochránce přírody, starosta i občané tak fungují v nesrozumitelném chaosu, který vyhovuje jen těm největším agrobaronům vybavených armádami poradců a právníků, kteří si s oslabeným státem hravě poradí. Střední zemědělská družstva končí, začínajících zemědělců vstupuje do oboru pomálu a venkov skupují velkopodnikatelé. Farmy jsou odkázány na svépomoc či podporu jinak dehonestovaných neziskovek.

Inspirace i varování z velkých plání

Dějiny se nikdy neopakují přesně, ale nabízí nám některé paralely a tím i mimořádně cenná ponaučení. Souběh klimatických změn, chybného obhospodařování půdy, špatně regulovaných finančních stimulů, a největší hospodářské krize v lidských dějinách, postihl USA ve 30. letech minulého století v podobě tzv. prachových bouří. Zemědělci tehdy mrtvou půdu buďto opouštěli, nebo nalézali nové cesty, jak s ní zacházet, a stejným bolestivým procesem procházela celá americká společnost. Celý příběh popisuje kniha Půda a život civilizací (2021) od Václava Cílka a kol.

Kukuřičné pole, ilustrační snímek.
Kukuřičné pole, ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Matěj Pomahač

Tvrdé prérijní půdy amerického středozápadu byly pod kolonizačním tlakem osadníků, schválení nuceného odsunu indiánů mimo zemědělsky využitelné oblasti (tzv. Indian Removal Act, 1832) a po vynálezu ostré ocelové radlice pluhu John Deerem v roce 1838 postupně rozorávány. Prérie udržovaná a hnojená 30 miliony kusů bizonů a zadržující vodu se měnila v pastviny a pole. Osadníci viděli v zelených prériích ráj a podléhali rozšířené představě, že obdělávání země přináší srážky ("za pluhem přichází déšť"). Na rozdíl od převážně kočovného indiánského obyvatelstva však netušili, že jsou Velké pláně ležící mezi Apalačskými a Skalistými horami jednou z klimaticky nejzranitelnějších oblastí na světě, kde posouvající se rozhraní suchého a vlhkého počasí odvozené z teploty povrchové vrstvy Atlantiku rozhoduje, zdali vůbec přijdou deště.

Život na klimatické houpačce

Suchá léta se projevovala postupně. Roku 1886 vyschla v Texasu "stará a dobrá" řeka Colorado, nastaly první prachové bouře, dobytek umíral po tisících a lidé utíkali z plání. O rok později sucho skončilo, ceny pšenice se zvýšily, mezi lidi se vrátil optimismus a kolonizace plání pokračovala. O šest let později se sucho vrátilo, krávy opět hynuly a po suchých žních následovaly bankroty farmářů. Takto se „jelo“ několik desetiletí. V nejtvrdších letech byla produkce malých farem zcela neekonomická a vyplatila se jen na velkých plochách obhospodařovaných stále robustnější a dražší mechanizací. Vynález traktorů se spalovacím motorem Henry Fordem naopak podpořil kolonizaci stále méně úživných polí malými farmáři.

Během první světové války vyrostla v důsledku turecké blokády ruského exportního obilí poptávka po americké pšenici (viz heslo „pšenice vyhraje válku“), ovšem při poválečném poklesu výkupních cen se hospodaření stalo úplnou ruletou - podle jarních srážek končily farmy buď v těžkých ztrátách, nebo v rekordních ziscích. Menší hospodářství bez přístupu k drahé mechanizaci skupovali spekulanti a investoři z velkých měst bez jakéhokoli vztahu k půdě... dnešním lidem z českého, moravského či slezského venkova, kde každý den zanikají zemědělské farmy pohlcované velkým kapitálem, to musí zní povědomě. Americký cyklus pádů a vzestupů doprovázený růstem zadlužení trval ještě nějakou dobu, než se celý systém zhroutil 29. října 1929, kdy došlo ke krachu na New Yorské burze.

Třicátá léta v USA představují souběh velké hospodářské, ekologické a potravinové krize. Sedm suchých let, stovky gigantických prachových bouří, umírající dobytek, konfiskace majetku, tisíce sebevražd farmářů a šířící se kriminalita umocněná zavedením prohibice, která pod vlivem morální paniky “řešila” následky, nikoli příčiny sociální krize.

Nová dohoda: Přírodu nezměníme, můžeme však změnit lidi

V roce 1933 vyhrál volby demokrat Franklin Delano Roosevelt, který radikálně změnil vládní strategii – řešení ekonomické krize přestalo být soukromou věcí mezi bankou a věřitelem, a ochrana půdy se stala věcí národního zájmu. 12. května 1933 podepsal zemědělský plán s poněkud bizarně znějícím řešením - vláda platila farmářům za to, že nic nepěstovali, s cílem zvednout ceny potravin a zacelit pole zničená erozí. Trochu to pomohlo. Pak jmenoval Hugha Hammonda Benneta ředitelem nově vyniklé Agentury pro ochranu půdy (Soil Erosion Service) a zadal mu úkol rekultivovat poničenou půdu, jejíž rozsah odpovídal velikosti státu Virginie. Bennet nechal natočit osvětový film o tom, že pluh rozoral půdu, které se nikdy neměl dotknout (film byl po nátlaku tradičních farmářů a politiků „zavřen do trezoru“). Úspěšně však zaváděl nové metody - orbu po vrstevnicích, technické úpravu pluhu, zakládal experimentální stanice, terasoval obří pole pro zabránění odtoku či pásové hospodaření proti větrné erozi. Žádná z technik neměla sama o sobě úspěch, ale ve svém souhrnu přinesly obrovské zlepšení. Je to poučením i pro naši dobu, kdy věříme, že nás zachrání jeden velký projekt jako obří přehrada či drahý jaderný reaktor. Reálně je však třeba práce s tisícovkami drobných opatření, které dohromady způsobí revoluční změnu a přinesou řešení.

Rooseveltův plán měl i sociální rozměr. Vláda založila tzv. Občanské ochranné oddíly pro nezaměstnané mladé muže, kteří pracovali za stravu a dolar denně. Zapojila je do „Projektu Shelterbelt“, výsadby největšího větrolamu na světě - tisíce mil úspěšně vysazených stromů snižovaly rychlost větrů na otevřených pláních. Oddíly také dávaly pocit sebeúcty “vnitřním vysídlencům”, dnes bychom řekli klimatickým uprchlíkům, kteří v důsledku ekologické a ekonomické krize přišli o svá hospodářství a živobytí – v USA se jim říkalo posměšně „exodusters“ či „oikies“ a známe je ze Steinbeckových „Hroznů hněvu“ či protestsongu Woodyho Guthieho „This land is your land“ (který hrál na letenské pláni nedávno Bruce Springsteen).

Návrat do budoucnosti

Každý agronom si přesně pamatuje chvíle, kdy mu bouře spláchla ornici z čerstvě osetého pole, protože při tom přišel o svěřené bohatství. Je spjat s půdou a ví, že mu nákladné chemické stimulanty, hnojiva ani sofistikovaná zemědělská technika nepomohou, když na svých polích neudrží úrodnou půdu. Současná vláda farmám nepomáhá. Stejně jako v předválečných a meziválečných USA je nechává osamělé, napospas globálnímu trhu s chemií a komoditami, kořistnickým spekulantům a vlastní byrokracii, která z dobré myšlenky Zelené dohody pro Evropu udělala galimatyáš nařízení, ve kterém umí chodit hlavně úzká vrstva nejbohatších spekulantů, zeleně se tvářících korporací a oligarchů kupujících náš venkov.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Matěj Pomahač

Zemědělci jsou naopak spjatí s krajinou, projevy měnícího se klimatu zažívají asi nejvíc ze všech skupin obyvatel naší země a bojují s nimi kombinací tradiční praxe a moderních inovací. Ve spolupráci s vědci a ekologickými neziskovkami vzniká odhodlané společenství paličatých lidí, kteří se nebojí inovací a pokroku. Pokud někdo, tak právě oni mají šanci obnovit tvář naší země.

A právě proto potřebujeme novou generaci politiků, která nebude podléhat tlaku lobbistů a z byrokratického a dotačního chaosu vytvoří stabilní a předvídatelný systém sloužící osvětě, zavádění moderních postupů a lokálně zaměřeného odborného poradenství. Stále je čas využít dostupné zdroje a uzavřít novou dohodu mezi městem a venkovem o kvalitních potravinách, důstojných pracovních podmínkách farmářů, udržitelné energetice a pestré a odolné krajině, která slouží všem. Tahle země a její plody totiž patří nám, nikoli několika agrobaronům, potravinářským oligarchům a kartelům distribučních řetězců, kteří se nás snaží opít zdánlivě levným rohlíkem.


reklama

foto - Pomahač Matěj
Matěj Pomahač
Autor je expert na moderní zemědělství a poradce pro řízení podniků. Je zastupitelem v pražském Radotíně a spolupředsedou Zelených.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (74)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DM

Dalibor Motl

21.7.2025 12:38
Zrovna včera jsem vybíral bahno z rybníčku a odbahnění větších dvou mě čeká. Byla to blesková povodeň, desítky vyplavených domů, zničené zahrady, sklepy, rybníky. Mám ale dojem, že autor na to nejde ze správného konce. Zlo jsou samotné zemědělské dotace nebo jejich nastavení. Bez nich by se v místech, kde k povodni došlo nevyplatilo orat. Byly by tam maximálně pastviny a louky ze kterých povodeň spíš nehrozí nebo lesy (ze kterých hrozí ještě méně). Prvotní příčinou potíží jsou totiž dotace na biopaliva (naprosto neekonomické získávání energie krmené dotacemi), dotace na větší, těžší stroje, podpora megafarem na úkor středních podniků (nastavená největším velkofarmářem a jen nedokonale omezená současnou vládou) a nesmyslný tlak na omezení chovu dobytka (prý moc "emituje" metan). Výsledkem takto nastaveného prostředí je, že se i na vrších pěstuje kukuřice, pšenice nebo řepka i když by se tam (dle ekonomických a přírodních zákonitostí) mohly sklízet pícniny a pást krávy, ovce nebo jiná hovada. Příčiny neodstraní "jiná a lepší" (= přísnější) regulace ani další miliardy na neprodukční opatření typu "vložíme do kukuřice pšeničné pásy." Naopak poctivé pozemkové úpravy by mohly zmírnit projevy. Devastaci krajiny by omezilo zastropování (= redukce) dotací na hladině výhodné max. pro střední podniky. To je policky neprůchodné ale snad bychom je mohli snižovat postupně o nějaké to procento ročně. Dále by pomohlo omezení nebo zrušení podpory biopaliv první generace (řepka na MERO, kukuřice do bioplynu). Zastavení evropského šílenství v omezování chovu dobytka pod absurdní záminkou emitovaného metanu... (bizoni, zubři, antilopy nebo pakoně neprdí?... nebo taky na jatka? Kdo bude místo krav a ovcí udržovat krajinu? Mulčovače na naftu?). Jenže politicky to asi neklapne. V Evropě si my Evropani volíme socialisty a zelené a v domácí politice zvítězí pan megaholding, megauzenář, megahnojivář, megaproducent MERO, mega cokoliv...
Odpovědět
HH

Honza Honza

21.7.2025 13:11 Reaguje na Dalibor Motl
Co by, pane, nejvíce pomohlo? Přestat dotovat nevhodné zemědělství, ať si každý pěstuje, co chce, jak chce ale bez dotace. Dotace a dohled jen tam, kde se pečuje o krajinu = remízky, meze, mokřady, ev. bezorebním způsobu apod. a pokuty při nevhodné agrotechnice, nevhodné orbě, ať každý zemědělec se vzdělává, od toho je agronom, neznalost zákona neomlouvá.
Jenomže je tady EU se svojí nevhodnou sociální, dotační rádoby ekologickou politikou, nesladěnou, spíše lobistickou.
Co s tím? : odklon od EU, boj o samostatnost, to chtěl Klaus, to chtěla původní ODS, nyní vidímě, že je to jediná cesta.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

21.7.2025 15:13 Reaguje na Honza Honza
Souhlasím. Ale když jste řekl a), musíte říct i b)- kdo bude garantovat zemědělcům normální výkupní ceny? Pokud je budeme mít, nikdo dotace nebude potřebovat- ale zároveň budete muset propustit tisíce nepotřebných úředníků a likvidovat parazitické neziskovky. Takže co?
Odpovědět
HH

Honza Honza

21.7.2025 16:12 Reaguje na pavel peregrin
To je právě ten nevhodný posun v myšlení. Když to máme celé úplně blbě, jak to udělat, změnit, aby nám to fungovalo.
No jediná logická odpověď je, aby to od základu blbě nebylo. V tom je vidět genialita Klauze, který to prohlédl, právě on řekl: máme to úplně blbě, nejakými úpravami to nezměníme. To ostatní lidi nechápali. Tak jako vy, říkali: zajistěte normální výkupní ceny a sytém se upraví, neupraví, milý pane, něco se zlepší ale nic se nevyřeší.

Představte si, že Ukrajina vstoupí do EU, že se státy vzájemně dohodnou, že přestanou dotovat= uměle podporovat svůj trh = dumpingové nezákonné ceny, dělá to teď Čína a uměle podporuje elektroauta, FV, byla obviněna Korea, že uměle podporuje výstavbu JE v ČR, že se to všechno stane, trh se upraví, jak skončí zemědělství v ČR? Není lepší být nezávislý na tom, už dopředu si hospodářství upravovat? Být méně závislý na EU? Úplně to jistě nejde, ale jde vylepšit dotační politiku, nedotovat to, co absolutně nemá smysl, postupně přecházet na přirozený trh, prostě aby zemědělci sami odstoupili od výroby která nemá smysl a věnovali se smyslplné výrobě = ekologické s dotacemi tam, které zajistí životní prostředí.
ZD v podhorských oblastech by měly méně chovat normální dobytek, spíše chovat přírodní nenáročné druhy, pečovat o louky, brát na to dotace, základní stroj je mulčovač, více polí by se mělo zalesnit, vyrábět dřevo, pěstovat ty komodity, o kt. víme, že budou nedostatkové, jinak omezovat produkci obilí, brambor, protože to nemá cenu.
To je podle mě správná cesta, Klaus to sice řekl, ale nic jinak pro to neudělal, současná vláda taky ne, bojí se odporu. všichni se bojí reforem: reforma důchodů, zdravotnictví, omezení byrokracie. Naopak teď nesmyslné zbrojení, které nám nic nepřinese - taky je to možno využít, pokud se obohatí naše zbrojařské firmy. Je třeba postupovat rozumně, umět využít situace, potlačovat to špatné, podporovat to dobré.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

21.7.2025 19:14 Reaguje na Honza Honza
Pane, máte to celé popletené- chcete dotace a nechcete dotace, podpořil byste zbrojařské firmy- proboha a co z toho kdo bude mít? Jen ty zbrojařské firmy zase a všechno jim zaplatíte na daních, které z vás vytáhnou.... a vaše návrhy, co pěstovat či chovat, jsou úplně mimo mísu a ekonomickou realitu, je to spíš názor bláhového snílka, jenže ve světě panuje neúprosná ekonomika, víte?
Odpovědět
HH

Honza Honza

21.7.2025 19:58 Reaguje na pavel peregrin
No a nejlepší ekonom byl Klaus, nejlepší systém- kt. Klaus navrhoval, je liberalizmus: minimum dotací, dotace jen na to nejdůležitější, malý stát, co nejméně mandatorních výdajů, sledovat zadluženost státu, více peněz pro lidi, méně pro stát = každý se postarej sám o sebe.
Že se to nedotáhlo, že v tom byl lobizmus (jako v ODS, ale jistě i v ANO se svým Agrofertem) to je pravda, nic se nemá přehánět. Velká privatizace už byla přes míru, tunelování bank taky, Proto Klaus skončil. To ale neznamená, že jeho program nebyl super.
Zadluženost, dotace, pane, jsou přirozeností ekonomiky: když chcete podnikat, musíte si na to půjčit, stát musí něco podpořit, něco omezit. Ale tato podpora musí být minimální, zásahy státu minimální, na na tom založit ekonomiku, jako to bylo za socializmu- na to taky socializmus dojel.
Tyto názory nejsou popletenost.
A udržovat krajinu původními býložravci, připustit větší sukcesi a místo ztrátových brambor těžit dřevo, ozdravit krajinu taky popletenost není.
Bez ekolog. programů nebudete mít obilí v polabské nížině, protože vám vyschne. Místo toho budete mít neprodejné předražené obilí ze Šumavy.
To je taky ekonom. záměr: vyrábět ocel tam kde není uhlí, levná elektřina je asi blbost.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

21.7.2025 20:12 Reaguje na Honza Honza
No, transformaci ekonomiky přežili zemědělci navzdory, nikoliv díky, panu ekonomovi. Celkově snad dobrý, ale banky měly mnohem větší prioritu. To Poláci měli od začátku jasno...
Odpovědět
HH

Honza Honza

21.7.2025 20:42 Reaguje na Karel Zvářal
Polsko je zemědělská přirozená země, tam potlačovat zemědělství je nesmysl.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

21.7.2025 22:19 Reaguje na Honza Honza
Při podepisování asociačních dohod Poláci za své zemědělce bojovali jako lvi, kdežto Klaus prohlásil, že "zemědělství je bezvýznamnou součástí národního hospodářství ČR." A tehdejší min. zemědělství? "Zemědělské půdy máme nadbytek, můžeme stavět."
Ale moje dcera s rodinou žije na Novém Zélandě. A tam jsem se dočetl, že tamní vláda už před léty své zemědělce přestala dotovat, podpořila velmi málo těch upadajících. Pro zemědělce že to byla tvrdá léta, ale překonali to a nyní úspěšně hospodaří, i konkurenčně vzdorují světu.
Odpovědět
HH

Honza Honza

21.7.2025 20:41 Reaguje na Honza Honza
Pěstovat pšenici a kukřici v horách asi jde, ale založit na tom zemědělství a prosperitu asi nejde.
V tomto pohledu byla geniální podpora českého průmyslu za Rakouska Uherska- místo toho, aby u nás těžili suroviny a průmysl si vybudovali v Rakousku a k nám se chovali jako k rozvojové zemi, jen jako zdroje surovin, jako se chovají jiné státy všude na světě, nás Rakušani podpořili a vybudovali z nás průmyslovou zemi. Průmysl prostě inteligentně vybudovali přímo u zdroje surovin. To nepochopil otec vlasti Masaryk ani Hašek, Rakousku se posmívali a Rak-Uh. k naší škodě zaniklo.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

21.7.2025 21:11 Reaguje na Honza Honza
V tomto s vámi souhlasím. Jenže musíte brát v úvahu, že tehdejší nálady národů Rakousko-Uherska nebyly vůbec nakloněné pokračování.
Odpovědět
HH

Honza Honza

21.7.2025 21:22 Reaguje na pavel peregrin
Ano, byla to právě chyba= pocit nadřazenosti, povýšenost rakouského císaře, který nesmyslně vyhlásil válku. Tato povýšenost, nadřazenost byla i u Klauze, ta ho taky zničila, rovněž ke škodě nás všech- kdyby se jeho liberální, svobodný, demokratický = nikoli mafiánský, lobistický systém dotáhl, mohli bychom už být srovanatelní s úrovní Rakouska, jak nám sliboval.
Proto my máme tuto úlohu: ocenit a podpořit (na politicích, odbornících) to dobré, odmítnout to špatné a kvůli tomu špatnému nerozšlapat to dobré.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

21.7.2025 22:21 Reaguje na Honza Honza
Myslíte, že Čechy v rozvoji podporovala rakouská vláda? Nebo zde ten průmysl vznikl díky vzdělanosti a schopnosti zdejších obyvatel? Čechů i Sud. Němců?
Odpovědět
HH

Honza Honza

22.7.2025 09:26 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Jedno bez druhého být nemůže.
Bylo to na základě kvalitního školství (které zavedlo Rakousko), peněz, které měli především Němci. Bez schválení rakouského vedení (údajně byrokratického, Bachova policejního režimu) by nic nebylo. Rakušani- rakouské vedení = zkostnatělý císař dle Haška, kt se mu posmíval: serou na něj mouchy, inteligentně usoudili, že průmysl v Čechách je možný, že je to pro Rakousko výhodné.
Ale my jsme to nepochopili, kvůli válce, kvůli aroganci Němců, kteří nás přehlíželi, posmívali se nám: říkali nám hloupý Vašek, ani neumí německy, jsme Rak-Uh pohřbili, zahodili jsme znalost němčiny- v té době i český mladík psal milostný dopis dívce německy, zahodili jsme příležitost být v kulturním, sice německém, ale vyspělém, jak vidno demokratickém, nikoli německy agresivním, českou národnost vyhlazujícím, státě. Toto chybné rozhodnutí = samostatnost na Rakousku, to mohlo dokonce skončit vyhlazením od Hitlera.

Je to srovnání s dnešní situací: Klaus také arogantní, povýšený s chybami, přesto zakladatel liberalizmu.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

21.7.2025 17:55 Reaguje na pavel peregrin
Garance normálních výkupních cen? Co to je? Cenu určují giganti typu Monsanto. By mě docela zajímalo, jak dlouho by v prostředí bez dotací existovalo tuzemské zemědělství dokud by ho zmíněný gigant neschlamstl naráz...
Položte si otázku, zda nepříznivá výkupní cena nemá také co dělat s dlouhodobou nadprodukcí...
Odpovědět
pp

pavel peregrin

21.7.2025 19:09 Reaguje na Jakub Graňák
No právě proto. Jenže my nejsme v podstatě soběstační v ničem, ostatně tuhle Jandejsek to dost podrobně rozebral a musím pouze souhlasit.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

22.7.2025 07:10 Reaguje na pavel peregrin
Nestrašte... se "soběstačnými" a "nesoběstačnými" komoditami je to tak půl na půl - stačí mrknout např na objem produkované pšenice, cukru nebo mlíka. Celková soběstačnost je kolem 70 %, přičemž ji sráží dluhodobě zanedbávané zelinářství a ovocnářství (to tu zmiňuju léta, pamatujete?), z živky prasata.
Před pár dny, jsem při dělání pořádků narazil na starý Agrospoj z roku 2006 - nějaký Veleba tam píše v článku o nevyužitém tuzemském potenciálu pro pěstování energoplodin na orné - dle jeho sdělení potenciál využití až 900 000 ha pro tyto účely. Co pindá dneska? To samo co Jandejsek - oba jsou to totiž Jidáši.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.7.2025 07:18 Reaguje na Jakub Graňák
Myslím, že nejsou jidáši, oba to jsou odborníci. Jen podlehli tlaku doby, neb těch lobbyistů, co do nich hučí... Snad jsme už poučili a nebudeme staré chyby opakovat.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

22.7.2025 13:39 Reaguje na Karel Zvářal
Pokud podlehli "tlaku doby", tak na svých pozicích nikdy neměli být. Jenže věc se má trochu jinak, oni v prostředí dlouhodobé nadprodukce hledali odbyt... a tak došlo na energoplodiny. Řešit problém ve struktuře pěstovaných plodin ( např. ovoce zelenina) a redukci nákladů pomocí zavádění regenerativních metod se jim nechtělo (jistě že to nejde všude, ale v nejbonitnějších oblastech už to mohlo dávno být) a tak šli cestou meřo... teď si hrajou na svatoušky a myslí si, že všichni zapomněli.
Jak to, že třeba v Kanadě má regenerativní zemědělství tradici už možná 50 let, přistupuje k němu stále více farmářů a jsou podstatně ziskovější? A že tam to je sakra jiný kapitalismus než tady:-)
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.7.2025 14:31 Reaguje na Jakub Graňák
Ti pánové ve své fci nebyli z vlastní vůle ("král"), ale někdo je tam zvolil (a držel) pro jejich erudici. Tehdy ještě zdaleka nebyl takový tlak na ceny (energií) a vše kolem zemědělství, včetně eroze, jak je tomu v poslední dekádě, ve spojení s radikální (nevolenou) cimrmanovskou EK. A co se týká dotací a regenerativního.z, nevím jak je to v Kanadě, ale J.Brown(us) vzpomínal obé, a nemám s tím sebemenší problém, tj podporuji. Jen to musí být podložené a efektivní.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

22.7.2025 19:59 Reaguje na Jakub Graňák
Kanada a USA mají průměrný výnos pšenice za rok 2024 zhruba 3,4 t po hektaru. Takže srovnatelné s naší první republikou. A pokud i toto jim stačí k ziskovosti, něco je shnilé v jejich státě dánském- ale spíše na náš úkor.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.7.2025 20:21 Reaguje na pavel peregrin
Porád říkám, že jsme si upletli na sebe bič. Jedeme šílené tempo ziskovosti, a furt je to málo... Díky za info, snad se trolátkům rozsvítí, že s us na věčné časy jako (nej)ideálem bychom daleko nedošli. Nicméně můj názor je dlouhodobě konzistentní - nehoňme rekordy a šetřeme si půdu. I v živce je čas na přehodnocení norem (nastavené laťky).
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

23.7.2025 09:02 Reaguje na Karel Zvářal
https://www.youtube.com/watch?v=sacSpyzKOdg
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

23.7.2025 09:01 Reaguje na pavel peregrin
Průměrný výnos za první republiky byl 1,7 t/ha. Průměrný výnos v Kanadě se pohybuje kolem 4 - 5 t/ha - tudíž více než dvojnásobek. Průměrný výnos v čr je 6,61 t/ha a objem produkce dosahuje téměř dvojnásobku tuzemské spotřeby... Na Hané už k vygenerování zisku nestačí ani 10 t/ha - skutečně si myslíte, že není na místě zaměřit se na snižování nákladů? Chcete říct, že snížením nákladů na jednotku produkce nedosáhnete vyšší ziskovosti?
Odpovědět
AP

Alouš Pekelník

23.7.2025 13:50 Reaguje na Jakub Graňák
Náklady snižuju kde můžu, vybírám ty nejlevnější postřiky, hnojím polovic, co je doporučeno, šetřím kde můžu, a hop, daň z nemovitostí se zvedá o 1000kč/ha , Nájem státních pozemků se zvedá dvojnásobně, díky vládo....pomalu mi dochází nápady, kde ještě snižovat náklady....možná na osivo....:)
Já vidím hlavní problém v nerovných podmínkách....jiá výše dotací v EU, jiný daňový systém v každém státě EU, apod...tyto nerovnosti činí velké problémy....
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

24.7.2025 11:08 Reaguje na pavel peregrin
Jenže mají poloviční náklady na energie = levná hnojiva, levnější motohodinu traktoru, levnější krmiva. Chybí jim obludná buzerace jako povinné STK pro vozidla, všechny ty regulace kotelen, zpracoven...
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

21.7.2025 13:57 Reaguje na Dalibor Motl
A ještě když pomáhají likvidovat místní družstva, místo kterých skupují půdu cizí velkopodnikatelé z belgie, holandska,... kteří se pak doma tváří zeleně a to špatně vyváží k nám.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

21.7.2025 22:23 Reaguje na Slavomil Vinkler
Za I. Republiky prý ČSR měla zákon, který nařizoval, že firmy musejí mít ředitelství v ČSR, a také zde platit daně. Dokonce snad i v ředitelství podniků muselo být určité % českých občanů.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

22.7.2025 23:14 Reaguje na Slavomil Vinkler
No. JZD Mír Neveklov a spol. I s bránou a Otíkem koupil lidumil z Čapího hnízda co nic nevlastní.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

22.7.2025 08:22 Reaguje na Dalibor Motl
Matěj Pomahač z titulu své funkce podporuje likvidaci stájových hnojiv v bioplynkách, spalování slámy v bio kotelnách. On sám podporuje devastaci orné půdy a půdní erozi. Pokud nepostavíme ekologismus mimo zákon, nic se nezmění.
Odpovědět
HH

Honza Honza

21.7.2025 13:03
Tento článek se dotýká všech oblastí o kt. se píše v ekolistu a je plně v souladu s mými názory. Je pro mě jenom nepochopitelné, že i odborníci, docenti, diskutující je nevnímají, nechápu, stále o nich diskutují, přitom jsou veřejně známé a platné již od 30 let min. století.
Prérie = stepní suchá oblast = oblast právě nejvhodnější pro zemědělskou činnost, ekonomicky celosvětově nejvýhodnější pro pěstování obilovin, chov dobytka v Americe díky erozi podlehla dezertifikaci = postupně se měnila v poušť, na poušti přestává pršet - viz za (nevhodným) pluhem právě přestává pršet, což by mělo i celosvětový klimatický katastrofální důsledek. Je to úplně stejné jako v Africe docházelo k dezertifikaci krajiny vlivem přílišné pastvy dobytka, jako v ruských stepích nevhodnou agrotechnikou, jako všude na světě, pokud se budeme chovat nevhodně a to i bez vlivu CO2.
Proto není pravda, že člověk svojí činností nemůže ovlivnit klima, není pravda: ruce pryč od přírody, když jsme ji už sami změnili, není pravda, že výsadbou stromů- mezí, remízků působíme proti přírodě, jde-li jinak původně o přirozenou savanu bez stromů, podobně jako i v NP musíme zasáhnout proti kůrovci, ovlivnit nevhodnou skladbu stromů i když jde původně o tisíce let neměnný (třeba i monokulturní) prales, jednoduše proto, že jsme jej změnili, že jsme změnili podmínky jeho existence, jeho okolí.
Tím, že Američané vybili stáda bizonů prostě změnili podmínky, i na území na světě nevhodnějším pro traviny = obiloviny nevhodnou agrotechnikou docházelo k erozi = dezertifikaci = vzniku pouště, kde logicky neprší = celosvětová degradace klimatu. A jediné opatření proti tomu je opět lidský zásah, změny agrotechniky, boj proti erozi jinak nepřírodním zalesňováním stepi, remízky, meze, protierozními opatřeními (která jinak v přírodní stepi, kterou udržují býložravci, nemají místo). Prostě omezování jinak suchu příliš nakloněného přírodního prostředí, které se vytvořilo dle přírodního přirozeného klimat. pásma, kde normálně v přírodě stromy nerostou, je zde tráva, přitom člověk svým umělým zásahem je zde musí vysazovat. Stejně tak jako v NP muusí člověk měnit les na smíšený les i když zde tisíce let byla smrková monokultura, protože právě před tím změnil přírodní podmínky a monokultura zde už nemá možnosti přežít.

Může snad mít někdo jiný názor? Proti těmto argumentům, proti tomuto článku? Může to nechápat?
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

21.7.2025 22:31 Reaguje na Honza Honza
i když jde původně o tisíce let neměnný (třeba i monokulturní) prales, ...........
Prales nikdy není monokulturní.
A k dalšímu - my takovou malou ukázku máme na jižní Moravě. Úrodná oblast, kdysi i srážkově bohatá - vizte staré mapy, kolik tam bylo potoků a rybníků - ale i lesů, pastvin. Lesy se těžily - i jako zdroj energie, páslo se v nich, hrabalo stelivo, potoky napřimovaly, močály vysoušely, rybníky vypouštěly a pěstovaly se v nich cukrovka. A voda se co nejrychleji odváděla z krajiny. Tehdy i vysoko na Palavě, i v jiných polohách byly studánky a vodní prameny. Staleté úsilí přineslo výsledky, jižní Moravy je vyschlá a má větrnou erozi. Jenže zkuste soukromého zemědělce přesvědčit, aby ze svých polích udělal mokřad.
Odpovědět
HH

Honza Honza

22.7.2025 09:01 Reaguje na Jaroslav Pokorný
prales nikdy není monokulturní: to jsou přeci ty debaty Pokorný-Kopáček- zásahy nezásahy v NP. Samozřejmě že přírodní prales není monokulturní, vždy jsou tam zastoupeny přípravné dřeviny, kt. právě po nějaké katastrofě- kůrovec, požár, vichřice dostanou příležitost.
To ale v NP Šumava není, Švarcenberg les pokácel, smrky vysadil, ale do bříz se mu nechtělo. Kdyby to bylo tak, jak tvrdí přírodovědci: na Šumavě nic jiného neroste jen smrk přežívá a vytlačuje vše ostatní, tak by smrk už dávno přípravné dřeviny vytlačil a nebyly by tam žádné, jako nyní po Švarcenberkovi.
Prostě tvrzení správců: náš současný NP je zcela přírodní, vysoké zastoupení smrku - až téměř monokultura, je zcela normální, bylo to tak vždy v minulosti a dělat něco proti tomu je zbytečné a nežádoucí, je zcela chybné.
Je to chybné ze dvou důvodů:
1. přípravné dřeviny v dnešním NP prakticky nejsou žádné, ani po kůrovci žádný les z bříz a jeřabin nevznikl (kt. by pak smrk přirozeně vytlačoval), vznikla opět jen a jen monokultura smrku.
2. původní monokulturní smrkový les byl adaptován na drsné studené vlhké klima, které již není. Možná drsné klima vhodné jen pro smrk je nad 1100 m, kde skutečně nemá cenu les nějak přetvářet. Pod 1100 m ale smíšený, mnohem odolnější, pestřejší, přírodnější les klidně může být.
Odpovědět
AP

Alouš Pekelník

23.7.2025 14:04 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Já to dělám, přijeďte se podívat, mám v plánu 4 různé samostatné mokřady na svých pozemcích...a co myslíte...úřady spíš hážou klacky pod nohy....
Ale na takový mokřad musíte mít peníze...10tis geometr. zaměření, 50 tis projekt, Bagr 1500kč/hodinu....Kolem se vysadí stromy...silničáři novou výsadbu posečou....Takhle se tady plácám....Nejvíc mě ale ubíjí, když vám veřejnost pak na tyto plochy vyhazuje odpadky....
Odpovědět
RH

Robin Hudeček

21.7.2025 18:40
Jednoznačné selhání na straně zemědělců, bez ohledu na vládu, ministra či dotace.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

21.7.2025 19:15 Reaguje na Robin Hudeček
A můžete mi chytrolíne povědět, v čem asi? Rád se poučím!
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

21.7.2025 18:51
Velmi dobrý článek, jen nevím zda panu Pomahačovi vypomohla AI, nebo on jí:-) O erozi tu bude řeč ještě nesčetněkrát, osobně považuji za největší zlo kukuřici tam, kam nepatří, tj na svažitých pozemcích a setí v čase bouří (int srážek). Problém je též v tom, že mnozí zemědělci se ani nad problematikou nezamýšlí, dál jedou svůj šablonovitý osevák.

Opakovaně vyzývám posunout podmítky i orbu více k podzimu, tak jak se to dělávalo dříve. Dnes nastoupí těžké stroje hned po žních a půda je napospas erozi/dešťům o mnoho týdnů navíc, než by být mohla/měla. Na strništi erozní události nebývají, a pokud ano, z minimální ztrátou ornice. Nepodmítnutá půda vláhu neztrácí, to je jeden z nesmyslných mýtů, který napomáhá erozi. A (níže popisovaná) jarní orba je deadline, jde ji posunout více do podzimu...

https://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivost/Myslivost/2016/Leden-2016/Vyhody-jarni-orby-pro-zver-i-ochranu-pudy
Odpovědět
pp

pavel peregrin

21.7.2025 19:20 Reaguje na Karel Zvářal
A jsme u podmítky . Podmítka, aby měla smysl, je třeba udělat zavčas. To není mýtus, ale realita, stokrát ověřená. Navíc podmítnuté pole absorbuje srážkovou vodu mnohem ochotněji, jak nepodmítnuté. To samé zorané pole oproti nezoranému. Tyhle nesmysly sem tlačí lidé-teď teda nemyslím zrovna vás- kteří o reálném zemědělství v našem klimatu vědí kulové. A bohužel k nim řadím i titulované. Jinak jarní orba je opravdu hovadina na entou- jarní orba je olovo. Souhlasím samozřejmě s tím, nesít kukuřici na svažitých pozemcích nebo pokud ano, tak strip-tillem .
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

21.7.2025 19:26 Reaguje na pavel peregrin
Probírali jsme to již mnohokrát. Uvádím příklady z praxe i s doloženými foty "před a po" - a u porostů nepoznáte odchylku od standardu péče. V té podmítce "honem honem!" se asi neshodnem nikdy, já ale pamatuji časy, kdy měsíc sem, měsíc tam se neřešil. oralo se i v zimě - minimální orební odpor, přiklopený sníh podržel vláhu až do jara. Pak se povláčelo a selo. Na ječmenu nikdo změnu agrotermínů nepoznal.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

21.7.2025 19:34 Reaguje na Karel Zvářal
V 70-80.-kách se eroze neřešila, aspoň o tom nevím. Tímto není myšleno, že takto se bude přistupovat všude - tehdy to byla shoda okolností, dnes cíleně na bloky s rizikem eroze. Tedy zlomek tradičně obdělávaných ploch.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

21.7.2025 19:54 Reaguje na Karel Zvářal
No jasně. Plodiny pro bioplynky, bioelektrárny biopaliva... se tak moc neřešily. Zato se dávalo do půdy více hnoje. Místo biopaliv by se mělo lifrovat co nejvíce organické hmoty a i biouhle do půdy.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

21.7.2025 20:36 Reaguje na Karel Zvářal
Ano, ale vždy je třeba uvádět, v jaké oblasti. Pokud se zaoře sníh, tak u těžkých půd je to s jarní přípravou problematické, což tolik neplatí u půd lehčích.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

21.7.2025 19:52 Reaguje na pavel peregrin
No zejména letos. Vidím u nás, že po jarní orbě některé plochy oseté slunečnicí nevzešly kvůli suchu.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

21.7.2025 20:02 Reaguje na Slavomil Vinkler
Počasí je dnes loterie, na jaře sucho, mokré žně... Řek bych, že v této branži přetlak uchazečů nehrozí. A předpony eko- bych úplně odpáral, to je jedna z věcí, která půdě škodí, kuku i řepka. A pokud ano, tak mimo svažité pozemky, česky na rovině. Pršet nebude vůbec, nebo divoce. Zahradnický déšť už nikdo ani nezná...
Odpovědět
pp

pavel peregrin

21.7.2025 20:39 Reaguje na Karel Zvářal
To se děje zrovna nyní. Pokud se počasí nezlepší, budou po delší době dost problémové žně.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

21.7.2025 20:44 Reaguje na pavel peregrin
Dnes (čt24) 95q/ha, hlady nebudem. Pojedou i v noci...
Odpovědět
pp

pavel peregrin

21.7.2025 21:13 Reaguje na Karel Zvářal
To je u vás. U nás je situace -tedy s počasím- jiná.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

21.7.2025 21:14 Reaguje na pavel peregrin
To bylo z Polabí, a nepojedou, i tam fest cáklo.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

21.7.2025 21:36 Reaguje na Karel Zvářal
Ano, náš sesterský podnik je u Nymburka.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

21.7.2025 20:38 Reaguje na Slavomil Vinkler
To není nic překvapivého, protože jarní orba vyhání tu tolik drahocennou zimní vláhu. Všechno, jen ne jarní orbu.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

21.7.2025 20:54 Reaguje na pavel peregrin
Ha! - a co uděláte s vymrzlou plodinou, nezaoráte ji? To je úplně stejný princip, jen se setím místo na podzim, tak na jaře. Sežeňte si ten časák, jsou tam i fota, v té kuku se ztratíte i s rukami nahoře...
Odpovědět
pp

pavel peregrin

21.7.2025 21:16 Reaguje na Karel Zvářal
Počkejte. Kukuřice není problémová plodina, v podstatě vyroste i po té jarní orbě, natož po prokypření. Ostatně, před kukuřicí se běžně aplikuje na pole kejda, kypřičem se zapraví a pak se seje. Ale zkuste si nasít již třeba takový jarní ječmen, nemluvě o máku, cukrovce, hrachu... tak tam to už bude o něčem jiném.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

21.7.2025 21:19 Reaguje na pavel peregrin
Ale výše uvádím, že to NEní universální/ "povinný" návod, jen alternativa pro problémová pole. Zase takovou revoluci snad nepropaguji.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

21.7.2025 21:42 Reaguje na Karel Zvářal
Ano, i já to tak beru. Víte, mě vždycky může vzít čert, když se něco prosazuje befelem. Traktory koně také nenahradily rázem a totéž je to s elektroauty- může přijít převratný vynález, který je posune na úplně jiný level- ale co vidím v současnosti konkrétně v mém oboru, tak to není, s čestnými výjimkami nic, co by zemědělství někam zásadně posunovalo, není to o zjednodušení, ale o o složitější technice, elktronice- a když si spočtu, co za náklady by musel člověk vynaložit, tak raději zůstanu u prověřeného. To není o staromilství, ale o realitě s ohledem na situaci v zemědělství a výkupní ceny, nákladovosti.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.7.2025 06:52 Reaguje na pavel peregrin
Není to dlouho, psal o tom i p. Blažek, proč dávat povinně meziplodinu, když stačí nechat růst výdrol. Méně pojezdů, méně obracení - lepší ekonomika, lepší ekologie. Budu si stále hájit názor, že zemědělství a ekologie se nevylučují.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

22.7.2025 13:56 Reaguje na Karel Zvářal
Nechat růst výdrol je zásadní agronomická chyba. Nejen, že výdrol z půdy odebírá vodu, ale zároveň slouží jako tzv. "zelený most", přes který se přenáší původce nemocí a škůdci.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.7.2025 14:39 Reaguje na pavel peregrin
Ten most nemá problém překlenout jeden rok v půdě, případně dostat se do ní jiným způsobem (vítr, pojezdy...). V našich podmínkách dosahujeme vysokých výnosů při minimální spotřebě pesticidů, takže toto je pro mě takový hluchý argument. P.S. Ten výdrol odebírá vodu sám sobě - a koukněte na pole na jaře, jak pěkné je to zelené hnojení-)
Odpovědět
pp

pavel peregrin

22.7.2025 15:28 Reaguje na Karel Zvářal
Bohužel, problémů naopak přibývá, stačí připomenout virózy a další problémy se kumulují plíživě.Nemluvě o veselém množení plevelů. Ne ne, stará dobrá podmítka řeší mnoho a podrývání či orba zásadně na podzim- to nikdo nepřemistruje, ač se o to mnozí snaží.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.7.2025 15:51 Reaguje na pavel peregrin
Mno, "Jak přežít bez podzimní orby" jsem doložil, potom je již věcí každého, jak se k dilematu rutina vs eko postaví. Prostě kdo nehraje, nevyhraje...
Odpovědět
pp

pavel peregrin

22.7.2025 16:54 Reaguje na Karel Zvářal
Tak bez orby ano, ale pro jarní plodiny mimo kukuřice jednoznačně alespoň podzimní kypření. Na jaře pouze kukuřici, ostatní moc nefunguje.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.7.2025 17:01 Reaguje na pavel peregrin
S tím kypřením současně utužujete pojezdem-/, raději vidím pracovat žížaly. Von ten občasný "bezzásah" opravdu ničemu neublíží, půdě určitě ne. Ovšem nutkání Jeď!, jeď! nikomu neberu-)
Odpovědět
pp

pavel peregrin

22.7.2025 18:53 Reaguje na Karel Zvářal
To se už dostáváme k alternativnímu hospodaření- a to nemůže samo o sobě bez dotací přežít. Tedy raději s rozumnou intenzitou a bez alternativ.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.7.2025 20:10 Reaguje na pavel peregrin
Neměl bych problém převést tento dílčí krok do kategorie eko- s nárokem na dotaci. Podle mýho byl kolem těch 25% půdy v režimu eko aj. zbytečný rozruch, většina protestantů ani nevěděla, čeho by se to týkalo. Pokud se mají postihovat erozní události, je třeba nějak obodovat jejich prevenci. Jenže byrokrati ovládají fráze, ale konkrétní příklady neukážou. Svedou to na "špatné zkomunikování", ale ono jde spíše o neznalost problematiky, co vlastně po traktoristech chceme.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

22.7.2025 20:35 Reaguje na Karel Zvářal
Tady nejde o traktoristy, to je to poslední. Jde o celý systém pravidel, zčásti nesmyslně nastavených a složitě prezentovaných.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

22.7.2025 20:44 Reaguje na pavel peregrin
Je třeba, aby i poradci si přišli na své-) Ten systém složitých dotací/ papírování je tak nastaven schválně, aby si je mohli dovolit jen "silní hráči". Pro obyč smrtelníka je to často neřešitelný rébus. Slíbili nápravu, uvidí se časem.
Odpovědět
HH

Honza Honza

21.7.2025 20:20 Reaguje na Karel Zvářal
Proto se doporučuje = je moderní a bude se jistě stále více prosazovat bezorební způsob hospodaření = blíž k přirozené přírodě. Podobně jako výběrová těžba v lese, bezpasečný způsob, zalesnění přirozeným výsevem, ponechání mrtvého dřeva v lese, neodvážet a nespalovat větve atd. = blížit se spíše k NP než se od něho oddalovat.
Blíže k přírodě = ozdravění celé krajiny.
Ten, kdo to nechápe, nechápe kolaps Středomoří- v teplé, v létě vyschlé krajině vykácet lesy, vysušit bažiny a na zbytek vyhnat kozy je cesta k zániku krajiny, je třeba dělat vše, abychom my také tak neskončili.
Dezertifikace celosvětově je způsobena hlavně přílišnou pastvou. V Amarice to byla nevhodná orba. U nás to zatím nehrozí, ani dezertifikace ani přílišná pastva, ale jít touto cestou- vytvářet rozsáhlá pole, krajinu savanového typu s řídkými lesíky není nejlepší řešení. Připustit větší sukcesi je proto dle mého názoru lepší řešení.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

21.7.2025 20:29 Reaguje na Honza Honza
V podstatě souhlas, jen Česko samotné tu klimazměnu nevytrhne. Je třeba říct, že jsme na tom relativně dobře - tedy ve vztahu k půdě. Koukal jsem kdyi (8-10let) na giro - kvůli krajině, a co páchají tam... oni se z toho římského období ani trochu nepoučili. Hrb, že bych ho zdolal sotva po čtyřech - a byl zoraný...
Odpovědět
HH

Honza Honza

21.7.2025 20:52 Reaguje na Karel Zvářal
Proto je ekolist, proto je vzdělávání, ne snad, že bych já sám něco zlepšil, ale tak jako koupě elektroauta je jistě příspěvek k ozdravění klimatu, i když jedno auto význam nemá.
Podobně i vaše doporučení: nepěstujte thůje na vaší zahrádce, lépe šípky, bezy, i živý plot se dá udělat přírodněji a řada stejných thůjí za sebou žádná estetika není, mnohem přirozenější, hezčí je smíšený porost. Thúje jo, ale dát mezi ně nějaký zakrslý jiný jehličnan.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

21.7.2025 21:19 Reaguje na Honza Honza
Ovšem pokud si vystopujete vše, co koupi elektroauta předchází , tak lépe vychází klasický spalovák.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

21.7.2025 21:19 Reaguje na pavel peregrin
S těmi thujemi souhlasím beze zbytku- ty patří na hřbitov.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

21.7.2025 22:36 Reaguje na pavel peregrin
Proč právě thuje?
Odpovědět
pp

pavel peregrin

22.7.2025 06:30 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Nelíbí se mi z estetického hlediska, chápu, že jejich údržba nedá moc práci, ale podle mě na naše zahrady nepatří. Maximálně ještě tak do města, ale na vesnici ani omylem.Máme kaliny, dříny, i jiné svídy, ptačí zoby, brsleny....
Odpovědět
pp

pavel peregrin

21.7.2025 20:46 Reaguje na Honza Honza
Pane Honzo. Napsal jste- je moderní. Přesně. Nikoliv účelné a prověřené, ale moderní, řekl bych módní. Bezorebný způsob hospodaření můžete s úspěchem provozovat na určitém typu půd a na jiném těžce spláčete nad výdělkem. Tento způsob nelze bezhlavě prosazovat vždy a všude, ale jen se znalostí svých půdních poměrů. A navíc tento způsob přináší nové problémy v podobě rozšiřování vytrvalých plevelů a dále se nehodí pro všechny plodiny, ač se jeho propagátoři snaží přesvědčovat o jeho výhodnosti. V podstatě je vhodný pro pšenici, kukuřici, soju, a dále jeho vhodnost klesá až k naprosté nevhodnosti, např. pro drobnosemenné plodiny.
Odpovědět
HH

Honza Honza

21.7.2025 20:53 Reaguje na pavel peregrin
Naprostý souhlas! Odborník na to jste vy, ne já!
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist