https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/nakupem-fosilnich-paliv-platime-rusku-valku-na-ukrajine.odbornici-na-uspory-energii-radi-jak-vy-doma-muzete-tuto-castku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nákupem fosilních paliv platíme Rusku válku na Ukrajině. Odborníci na úspory energií radí, jak se k tomu mohou postavit domácnosti

14.4.2022 15:06 | PRAHA (Ekolist.cz)
Sprcha je úspornější než koupel ve vaně. Ale musí to být krátká sprcha.
Sprcha je úspornější než koupel ve vaně. Ale musí to být krátká sprcha.
Významná část dodávek paliv a energie se v České republice zajišťuje prostřednictvím fosilních paliv, které pocházejí z Ruska. Odborníci na úspory energií radí, jak mohou lidé ve svých domácnostech snížit jejich spotřebu. A dodávají, že i malá drobnost může snížit částku, kterou my všichni financujeme ruskou agresi na Ukrajině. Například jen snížením vytápění o 2 °C pošleme Rusku za zemní plyn o 3 až 4 miliardy korun ročně méně. Kromě toho je přínos takového chování i v tom, že chráníme naše klima i svou vlastní peněženku.
 
„Na první pohled se může zdát, že snížit teplotu vytápění nebo omezit počet najetých kilometrů nemá z hlediska války na Ukrajině žádný význam. Pokud bychom ale toto spotřebitelské chování skutečně vzali za své, do Ruska a obecně na fosilní paliva bychom už z České republiky neposílali několik miliard korun ročně,“ říká Juraj Krivošík, ředitel SEVEn, The Energy Efficiency Center.

Mezi ty nejjednodušší a nejrychlejší možnosti úspor energie, které si nevyžadují žádnou úvodní investici, ale mohou mít velmi významný dopad na snížení plateb Rusku, například patří:

Čím míň protopíte zemního plynu, tím lépe.
Čím míň protopíte zemního plynu, tím lépe.

Snížení vytápění o 2 °C

Snížení cílové teploty vytápění pouze v domácnostech o 2 °C sníží spotřebu cca o 10-12 %. Celoroční spotřebu České republiky bychom tedy snížili o cca 2 TWh, což znamená snížení celkové spotřeby zemního plynu ČR o 2 %. Česká republika přitom dováží 80 – 90 % zemního plynu z Ruska.

Místo autem veřejnou dopravu

Náhradou jedné cesty autem týdně za veřejnou dopravu snížíme platby Rusku o 3 až 4 miliardy korun ročně. Při úspoře 2000 km, což může odpovídat například náhradě jedné cesty autem týdně za veřejnou dopravu, uspoříme cca 150 litrů paliva za rok. Pokud uspoří tento objem paliva alespoň polovina řidičů v ČR, sníží se celková spotřeba paliv o cca 450 milionů litrů paliva. Polovinu paliva přitom aktuálně dovážíme z Ruska. Další významné úspory paliva lze zajistit prostým dodržováním nejvyšší povolené rychlosti.

Sprcha místo vany

Průměrná sprcha má spotřebu cca 10 litrů za minutu a sprchujeme se přibližně 5 minut. Průměrná spotřeba teplé vody je cca 50 litrů. Napuštěná vana spotřebuje přibližně 120 litrů teplé vody. Rozdíl činí 70 litrů teplé vody. Sami o sobě můžete ovlivnit délku sprchování. Šetřit teplou vodu ale můžete i tím, že si pořídíte úspornou sprchovou hlavici či stop ventil, kterým vodu zastavíte například během mydlení.

Pokud z cca 4 milionu lidí alespoň polovina jednou týdně oželí koupel nebo pokud se všichni budou koupat ve vaně o polovinu méně, lze ušetřit přibližně 0,24 TWh zemního plynu. To znamená snížení platby do Ruska ročně o přibližně 400 milionů Kč.

„Některá opatření úspor energie sníží spotřebu energie až desetinásobně. Výhodou úspor je, že díky nim snižujeme naše rodinné náklady, ale zároveň chráníme klima a také snižujeme platby Rusku,“ doplňuje Jiří Beranovský, ředitel EkoWATT, Středisko pro obnovitelné zdroje a úspory energie.

Kromě snižování spotřeby energie úpravou spotřebitelského chování lze úspor dosáhnout i řadou jiných opatření. Jedním z nejvýznamnějších je samozřejmě zateplování domů.

Sto tisíc nově zateplených rodinných domů

Pokud by se nám nad rámec běžných plánů povedlo renovovat 100 tisíc rodinných domů, snížíme spotřebu zemního plynu o cca 520 000 MWh ročně. To by při nákupní ceně zemního plynu na burze 1600 Kč znamenalo, že by se každý rok nemusel nakoupit plyn v hodnotě více než 830 milionů Kč. Zateplením domů na tzv. pasivní standard se spotřeba může snížit o 80 – 90 % a obnovitelné zdroje energie mohou pak z velké části pokrýt zbývající energetické nároky.

„Energeticky pasivní dům je takový, v němž se udržuje pohodlná teplota, čerstvý vzduch s nízkým znečištěním emisemi oxidu uhličitého, nižší prašnost a lepší akustika. Zároveň spoří energii a finance na provoz. A nyní se k těmto výhodám jednoznačně přidává i to, že s účty za energie nefinancujeme i ruskou agresi na Ukrajině,“ dodává Tomáš Vanický, ředitel, Centrum pasivního domu

Spektrum možností ke snižování spotřeby energie je v domácnostech celá řada, mnohé z nich nevyžadují zásadní investice, pouze správnou obsluhu nebo spotřebitelské chování. "V těchto dnech je víc než kdy jindy důležité uvědomit si, že zbytečnou spotřebou energie podporujeme ruské vraždění a násilí na Ukrajině," říká Juraj Krivošík.

„Bezprecedentní útok ruských vojsk na svobodnou Ukrajinu musí vést k urychlení proměny české energetiky směrem k řešením, díky kterým budeme nezávislí na dovozu zemního plynu a ropy z Východu. Příležitostí jsou úspory energie, do kterých se může každá česká domácnost nebo firma pustit hned. Přidat může také energii z obnovitelných zdrojů. Právě domácí obnovitelné zdroje energie a opatření v oblasti úspor energie jsou klíčem k naší energetické bezpečnosti," říká Martin Sedlák, programový ředitel Svaz moderní energetiky.


reklama

 
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (23)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SP

Svatá Prostoto

14.4.2022 16:45
Domácnosti na to zvysoka ... bo domácnosti se podívají na složenky a cenu za litr na stojanu a dají si panáka na uklidnění, pak si představí roční vyúčtování a dají si pro jistotu druhého, a podobné články jim přijdou jak slohová cvičení chovanců ústavu.

Všechno zdražuje, úroky jsou kráva, lidi se děsí toho co bude ... a tady je sbírka úchylů bude motivovat Ruskem/Ukrajinou???

Odtrženost od reality koukám u některých nezná mezí.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

14.4.2022 17:04
Koukám, že od teď nebude v každém článku povinná věta, že za vše může globální oteplení, ale nahradil ho padouch Putin.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.4.2022 08:34 Reaguje na Richard Vacek
Zajímavé je, že netvor klimatické tragédie se kamárádí právě s Putinem. To nebude náhoda.
Odpovědět
EN

Emil Novák

14.4.2022 17:54
Asi by to chtělo lidem vysvětlit, proč by se měli doma klepat zimou aby domácnost ušetřila jednu dvě MWh plynu ročně, když Němci mohou jedním jediným rozhodnutím snadno, rychle a levně ušetřit kolem 100 milionů MWh ročně, ale řekli ne...
Odpovědět

vladimír šmídl

14.4.2022 22:18
V bytě je 13,5 °C, v zimě bylo 9,5 °C. Řešil jsem to nákupem spacího pytle Husky pro teploty pod nulou. Byt akumulačně vytápí oderská městská společnost. Mám samozřejmě radost, že Putin bude v krizi. Mimochodem, jak že jsme na tom s počtem úmrtí na COVIDový zápal plic, vztažený na milion obyvatel?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.4.2022 08:32
To je hezké, ale normální lidé šetří na energiích zcela normálně a celoživotně, nikdo jim radit nemusí.
Pokud by ještě přitlačili ti bohatí, výsledek by byl v řádu procenta, nebo spíš desetin.
To řešení je změnit dodavatele, což není hned, ale maká se na tom. Hlavně to řeší výstavba OZE, které jsou řešení zcela nejlepší, ale nikdy nebude stoprocentní. Což nevadí.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

15.4.2022 12:33
Není třeba házet flintu do žita, chybějící ruský plyn nahradí ukrajinci ze svých černomořských ložisek. Potenciál momentálně in situ zkoumá křižník Moskva
Odpovědět
kk

karel krasensky

15.4.2022 16:14 Reaguje na Jakub Graňák
Kubíku a maminka ví co tady píšeš.Já jen,aby ti nenaplacala na zadeček
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

15.4.2022 18:23 Reaguje na karel krasensky
Moje matka je už pár let na pravdě boží, jako pamětnice osmašedesátého a dcera kulaka "milovala" rusáka ještě víc než já, takže všechno cajk. A co u vás, už jste oplakal pětset hrdinů rudé armády?
Odpovědět
kk

karel krasensky

15.4.2022 18:38 Reaguje na Jakub Graňák
Přepni se do off režimu
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

15.4.2022 18:42 Reaguje na karel krasensky
Vy pro změnu přepněte mozek do on režimu, uvidíte, jak se vám uleví. A přestaňte mi tykat, nejsem váš soudruh
Odpovědět
kk

karel krasensky

15.4.2022 18:58 Reaguje na Jakub Graňák
Ale di brepto
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

15.4.2022 19:00 Reaguje na karel krasensky
Stačilo, nebudu se s váma dál špinit
Odpovědět
kk

karel krasensky

15.4.2022 19:10 Reaguje na Jakub Graňák
Nejsem kubíku s tvou odpovědi spokojen.Máš na víc.Zkus to znovu a líp.Navíc jsi dnes poněkud neklidný.
Odpovědět
kk

karel krasensky

15.4.2022 16:12
Na YT je zajímavý rozhovor s profíkem plynařem.Uvádí toto.Ruský plyn kupujeme přes Německo.Helmuti nakupují za 263 dolaru-1000 kubíku a čechum prodavájí 1000 kubíku za 1000 dolaru.
Odpovědět
ZW

Zdenek Wenzel

16.4.2022 09:09 Reaguje na karel krasensky
Kajine, těch zajímavých rozhovorů na YT je také podle toho, co nosíš v hlavě. Mám velice dobrého kamaráda, který je docela inteligentní, ale jeho kostel je XAVER Veselý, kterému věří každé slovo a každé téma, co natočí s demagogy. A co teď ? Mám se s kámošem hádat, přesvědčovat ho, nebo se přestat s ním stýkat? Je to těžká doba a pořádná zkouška demokracie. Občas mívám pocit, že dlouho nevydrží a znova se vkrádá totalita. Otázka pro tebe. Máš z toho radost nebo něco pro to uděláš?
Odpovědět
kk

karel krasensky

20.4.2022 12:57 Reaguje na Zdenek Wenzel
Víš co Jajo počti si Forum24 poslechni čt a pověs si na stěnu obraz pekarove-adamové a neobtěžuj PANA Krasenskho.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

16.4.2022 08:43
Bláboly, české domácnosti nemohou řešit problém na Ukrajině. Pokud podle autora ano, potom také mohou domácnosti zaplatit dluh České republiky tím, že každý měsíc věnují nějaký obolus státu. A za nedlouho bude ČR bez dluhů.

Bože, takových odborníků nám netřeba.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

12.8.2022 15:38 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinkler, dobrá úvaha, i když máte dobrý názor, musím nesouhlasit, pokud by domácnosti měli ještě vůbec z čeho částečně zaplatit dluh ČR, vláda by kradla ještě ve větším, respektive mafie, která na vládě přímo parazituje. Tam je je velké hov.. už není co tunelovat a o tom to je. Viz poslední praxe Privatizace, opravy a stavba dálnic+ cena jednoho kilometru, opravy a stavby železnic- výsledek- nefunguje už ani železnice, 75% mostů a propustek je v havarijním stavu, není už ani na údržbu silnic a z privatizace máme akorát odbouranou jakousi soběstačnost a obrovské dluhy.To je výsledek vládnutí a hmatatelná skutečnost anobrž realita dne. Inflaci vláda odstraní měnovou reformou, plošně a pro všechny, když úsporný balíček pana Klause, tak spravedlivě pro všechny, to bude další krok této nechsopné a mimozemské vlády made in Banan republik.
Odpovědět

Viktor Šedivý

20.4.2022 00:27
Jen taková maličká chybička - třeba takové zateplení se musí z něčeho vyrobit, spotřebuje tedy něco ropy/plynu a energie.
Takže Rusům zaplatíme takjaktak.
Z dlouhodobého pohledu třeba ne, pro letošek ale kremelské kasičce spíš přilepšíme.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.4.2022 19:26
Zmrzni! Zachráníš mír!
Když chci odstřihnout nepřítele od příjmů z ropy a plynu, tak přeruším
potrubí, kterým ty komodity přes mé území proudí. Divná taktika, když to
nedělám a inkasuji raději tranzitní poplatky. Je lépe vyzývat odběratele
k ukončení odběru a pak je žádat o kompenzaci ušlých zisků za nevybrané tranzitní poplatky o které tu jde od samého počátku, kdy hrozil tranzit
plynu pouze NORD STREAMEM.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

12.8.2022 15:42 Reaguje na Břetislav Machaček
určitě, ale to půjde nejdřív, až Rusko dodá to, co se od nich nasmlouvalo a nakoupilo, potom bude možné zničit ekonomiku tím, že budeme nakupovat od přátel z USA za minimálně trojnásobek dráž. A vůbec nikomu zde nevadí, že takový tanker přejezdem přes moře dál zaneřádí ovzduší, ale prstíčkem zelených teroristů se bude šikanovat každý jednotlivý obyvatel země a bude se mu radit, co má dělat ve vlastním domě.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

12.8.2022 15:29
já jsem kdysi četl válečné noviny, tam psal Německý profesor o škodlivosti brambor a dokonce to podložil svým dlouhodobým výzkumem. Výzkum byl prostý, když se jeden litr vody z brambor napustil do morčete, morče na následky jedovaté vody uhynulo. Kurnik, venku vedro, ale z takových článků mám chuť si přitopit i v létě.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist