https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/michal-berg-vite-kolik-vas-stoji-minuta-sprchovani-teplou-vodou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Michal Berg: Víte, kolik vás stojí minuta sprchování teplou vodou?

18.2.2022
Je to prostá a v dobách rostoucích cen energií a tepla i aktuální otázka. Přitom ne každý na ni zná odpověď. Máte vy představu, kolik vás stojí minuta sprchování běžně teplou vodou?
 
Nejprve si řekněme, že běžnou sprchou proteče cca 10 litrů za minutu, to si sami změříte lehce do kbelíku. Úsporné hlavice mají průtok třeba 7-8 litrů.

Cena vody: buď ji máte (skoro) zadarmo z vlastního zdroje (pak je otázka zda platíte alespoň stočné za kanalizaci), nebo berete komplet službu z vodárny. Vodné+stočné je v Česku cca 100 Kč/m3 vody, jeden litr tedy 10 haléřů. Pokud platíte jen stočné, je to cca polovina (s tím že ceny vodného a stočeného se dají jednoduše dohledat a mohou se lišit mezi městy cca o 20 %).

Za minutu sprchy tak zaplatíte nejčastěji cca tu korunu za samotnou studenou vodu. Pokud máte vlastní zdroj, může to být mnohem méně (ale taky vás to pořízení studny/vrtu mohlo něco stát, že). Pouze studenou vodou se ale sprchuje jen malinká část z nás, že?;)

Střední teplotu vody mají baterie nastavenu na cca 38-40 stupňů (na těch novějších je takový čudlík). Podle místních podmínek, vstupních teplot a vašeho vkusu může tedy vodu, kterou se sprchujete, tvořit cca 60 % teplé a 40 % studené.

Cena teplé vody v našem paneláku, kterému dodává teplo na ohřev vody centrální teplárna spalující plyn, je v cenách roku 2022 (840 Kč/GJ) cca 0.37 Kč/litr.

(Pro vaše vlastní výpočty stačí velmi orientačně vědět, že je potřeba cca 0.33 GJ tepla z teplárny na ohřátí 1 m krychlového vody ve vašem domě, množství spotřebovaných GJ a m3 musíte vyčíst z ročních vyúčtování).

Smícháním teplé a studené vody v poměru 60:40 se dostaneme na cenu 2.57 Kč za 10 litrů, neboli minutu sprchy.

Oproti cenám z roku 2020 se u nás ta minuta sprchování zdražila cca o 21 %, takže když se budeme sprchovat čtyři a nikoli pět minut, budeme za to platit stejně. No, a měřili jste si někdy, jak dlouho se opravdu sprchujete?

Ceny tepla i vody jsou ve městech různé, ale i pokud máte ve vašem městě nadprůměrně drahé teplo i vodu, nad 3 koruny se za minutu sprchování zřejmě nedostanete. Zároveň ale zřejmě ani pod 2 koruny (u dodávky z centrální teplárny a z centrálního vodovodu).

Všechny ostatní druhy ohřevu vody ve vašich domech si musíte spočítat podle vstupních parametrů sami, obecně jsou ale v podstatě všechny levnější než teplá voda z teplárny - od těch trochu levnějších, jako je vlastní plynová kotelna na bytovém domě nebo elektrický bojler, po zásadně levnější, jako je tepelné čerpadlo ve spojení se soláry nebo topení dřevem. Na rozdíl od dodávky tepla z centrální teplárny je ale i výpočet složitější - záleží, co do něj zahrnete.

Jednak samotné médium (elektřina, plyn, dřevo, peletky), jednak investice do a údržba kotle, bojleru či jiného zařízení, případně i vaše práce a čas (sekání dřeva, skládání peletek, obsluhu kotle, cokoli). Někdy ani přímé náklady na teplo a teplou vodu nejdou rozlišit.

U tepla z teplárny má člověk pohodlí, ale je totálně svázán náklady. Může tak ušetřit hlavně nastavenou teplotou vody, kterou se sprchuje, a délkou sprchování, případně nákupem spořící sprchy s nižším průtokem.

Všechny ty výpočty jsou opravdu jen orientační, protože záleží na mnoha proměnných v každé konkrétní situaci. I tak si ale myslím, že zatímco orientační cenu jídla nebo benzínu zná skoro každý, cena sprchování či koupání je mnohem méně známá, přitom to je denní potřeba.

Srovnání ceny sprchování a koupání je pak už hračka, dá se říct, že trochu delší sprcha je cenově srovnatelná s napuštěnou vanou (ta může mít 70-150 litrů vody, podle velikosti). A pokud budete v horké sprše relaxovat dlouhé desítky minut, pak vám to může opravdu vlézt do peněz.

A teď si jdu dát tu sprchu.


reklama

 
foto - Berg Michal
Michal Berg
Autor je český politik a podnikatel v oblasti IT, od ledna 2020 spolupředseda Zelených.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (50)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

18.2.2022 09:26
Rady chudým, ať šetří už i na hygieně mi připadají jako příprava na návrat
části obyvatel do doby před staletími. Omezit sprchování, omezit teplo v
co nejmenších bytech, omezit spotřebu potravin, spotřebního zboží, omezit
počet dětí, omezit život jako takový. Nikde ani slovo o bohatých, kteří vesele plýtvají v mnohapokojových vilách s několika vanovými koupelnami
a vytápěnými bazény. O těchto výtečnících ani slovo a žádné omezení spotřeby vody, energií atd. Už dávno jsem psal o energii "na příděl".
Kvóta na osobu za rozumnou cenu a vše navíc třeba pětkrát dráž. Kdo
bude mít na plýtvání, tak ať plýtvá, ale naplní státní kasu na všechny
ekologické projekty pouze plýtvači a nikoliv všichni, kteří už spoří
na hranici základních lidských potřeb. To není socialismus, ale způsob,
jak opravdu snížit absolutní spotřebu a nedostat lidi do energetické chudoby. Hra s doplatky je pouze o šetření s těmito doplatky a neřeší ani
tu spotřebu energií v nezateplených ubytovnách. Tam mohou dál i větrat
a topit jako kdysi. Stát jim vše doplatí a asistent jim vyplní žádosti.
No a ty doplatky uhradí ostatní z DPH, které se odvíjí od ceny energie.
To jsou ty zvýšené příjmy a úspory nového státního rozpočtu. Ušetří se
na nevyplacených složitě získatelných podporách a vydělá na daních od ostatních. Zelení naskočili na tuto vlnu a proto ztratili sympatie obyčejných lidí, neboť jim nejde po skutečném plýtvání, ale poučují o takových nesmyslech jako je šetření na hygieně. Přál bych panu Bergovi opravovat třeba lokomotivy a mít olej ve vlasech a karbon v pórech kůže.
To mu deset minut pod sprchou stačit nebude, pokud se nespokojí chodit špinavý jako čuně. Těch deset minut stačí asi jenu, který se v práci nezašpiní a nepropotí košili. Jednu směnu ve špíně a změní názor.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

18.2.2022 10:09 Reaguje na Břetislav Machaček
ono to je vlastně celé takové ubohé...čím více šetříte, tím více platíte...šetřit vodou se dá docela dobře ale ne tím, že se nebudete sprchovat...jak se představil že je člen zelených=mimoň
Odpovědět
ss

smějící se bestie

18.2.2022 11:53 Reaguje na Jaroslav Řezáč
1*
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.2.2022 14:38 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Podobný problém řešili bratři Pacovští v jednom díle Comebacku s elektrickou energií. Jiná komodita, ale padla tam úplně tatáž věta o šetření.
Odpovědět
AZ

A Z

18.2.2022 15:07 Reaguje na Jaroslav Řezáč
To samé jako u pana Macháčka. Kritizujte to, co v článku je a ne to, co v článku není a co jste si tam přidal. Nikdo po Vás nechce abyste se nesprchoval.
Odpovědět
AZ

A Z

18.2.2022 15:01 Reaguje na Břetislav Machaček
Nikdo po Vás přeci nechce, abyste šetřil na hygieně. Článek je jen a pouze o tom na kolik vás ta hygiena přijde.

Autor nerozděluje na chudé či bohaté, píše článek pro všechny. Vy ve svém komentáři popisujete něco, co v článku není - jen jste si to vytvořil a následně to rozebíráte až do naprostých absurdit a z autora děláte jakéhosi ,,darebáka,,.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

18.2.2022 18:28 Reaguje na A Z
Výpočty pana Berga jsou pouhými spekulacemi a ty nemíním
hodnotit vůbec. Nedělám z něho darebáka, ale člověka,
který neuvažuje, že když se někdo potřebuje umýt od mouru,
tak nikdy nebude počítat za kolik, ale aby se umyl. Je
to asi pro ty, co se nezašpiní a pouze si koupel užívají.
Článek radí jak šetřit, ale tak tomu v praxi není.
Jeho rady jsou možná pro vás, ale nikoliv pro většinu pracujících lidí, kteří ušetří raději jinde, než na mytí.
Takže hygiena vyjde každého jinak podle jeho zašpinění a nikoliv podle toho, jak dlouho se sprchuje z plezíru. No
a odkud kdo bere teplou vodu ovlivní málokdo. V bytě máte danou teplou vodu z teplárny a v domku máte sice možnost výběru, ale podmínky má každý jiné. Klidně se v zimě a v noci sprchujte solární sprchou, pokud se rád otužujete,
či umyjete špínu studenou vodou. Mě rady jak šetřit už vytáčejí, protože to jsou často pouze knížecí rady těch, co na to plýtvání mají (politik a podnikatel v IT), což je i autor článku a poučují ty, kteří mají čím dál hlouběji do kapsy. Sprchování a koupání nesmí být přepych, ale standard pro všechny a to by měla být starost politiků! Stejně tak základní množství dostupné energie a potravin. V opačném případě se to vymstí ukončením sociálního smíru a obrátí
se proti nim. Utahovat opasek nejde do nekonečna a myslet si, že to lidé vydrží. Prvé co smetou ze stolu bude "gryndýl" a dopřejí si všeho i za cenu konce světa.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.2.2022 16:42 Reaguje na Břetislav Machaček
Člověče nešťastná, co se zase čílíte? Vy jste ryzí samonasírač.
Ten článek je informace, co nás stojí základní hygiena a vy chytáte hysťák z Grýndýlu, kterýn jste nečetl a vůbec netušíte, co v něm je.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

22.2.2022 12:03 Reaguje na Pavel Hanzl
No, na druhou stranu ... fakt jste přesvědčen, že to je vhodný námět na článek do ekolistu?

Neřeknu nějaký školní časopis na základce, nebo si třeba pamatuji jak v ábíčku byl takový seriál Spořínek-malý hospodář, nebo tak nějak. Tam dobrý, ale tady?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.2.2022 20:39 Reaguje na Svatá Prostoto
maslím si, že to sem patří. Sprchuje se prakticky každý denně a tím to celé získává obrovský rozměr.
O autech se píše denně všude a nejsou zdaleka tak rozšířené.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

23.2.2022 11:39 Reaguje na Pavel Hanzl
To je otázka ... zda je v republice víc aut, nebo koupelen:-))).

Cywe, jak píšu, rozměr ... prostě neplýtvat je pro řadu lidí normální, a ti ten článek nepotřebují. Zbytek na nějaký článek dlabe a dokud se mu to nepromítne na složence, tak to řešit nebude. A až jo, tak přijít na to, co je popisované v článku zvládne i průměrně inteligentní houpací koník.

Ale beru na vědomí, že zrovna vám to pomohlo:-))).
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.2.2022 12:09
Jistě je to dobré vědět, kolik mne stojí osprchování.

Při sprchování se lze i vyčurat a ušetříte 3 l vody na záchodě.

Pokud se sprchujete, méně smrdíte a nemusíte tolik větrat.

A to už jsou, myslím, ty 3 kačky za vysprchování zaplaceny. Za 1 pivo dáte mohem více a moc o jeho vyzunknutí nešpekulujete.

Samozřejmě i s tou cenou lze něco udělat. Vodu ze sprchy (pokud se tam nevyčurám) mohu použít jako šedou na splachování. Pokud ohřívám předehřátou vodu rekuperací vzduchu a zbytek dohřeji tepelným čerpadlem, mohu pořídit osprchování i pod 1 Kč. Podrobnosti můžete najít na www.optimalizmus.cz
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

20.2.2022 11:06 Reaguje na Jiří Svoboda
S tím. čůráním ve sprše bych byl opatrný. Můžete si zadělat na problém, kdy se mozek naučí, že voda na tělě = vyčůrat a pak stačí jít umýt jen nádobí a potřebu na malou neudržíte. Takže tohle zvažte, zda to doporučovat.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

21.2.2022 14:00 Reaguje na Aleš Nebáznivý
Tedy, pokud by u vás sprchování bylo analogií mytí nádobí ... teď myslím tu vodu na těle ... tak bych to vaše mytí nádobí fakt rád viděl. Resp. ideálně nějaké vaší spřízněné duše opačného pohlaví:-).
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

22.2.2022 14:11 Reaguje na Aleš Nebáznivý
Takže čurat ve sprše mohou jen mladí, silní a odvážní s vámi popsaným rizikem. Děkuji za upozornění.

Mně stačí tekoucí vodu vidět či slyšet. Někdy stačí jen pomyslet...
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.2.2022 14:35
Jenže pokud se nemeju, mohu něčím onemocnět a ztráta výdělku na nemocenské + doplatek za léky mě může vyjít mnohem dráž, než když budu dbát na hygienu. Spočítá mi autor tohoto blábolu, o kolik přijdu peněz šetřením za vodu?
Odpovědět
AZ

A Z

18.2.2022 14:52 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Proč je ten článek blábol? Nikde v článku autor nepíše abyste se nemyl.

Já třeba nevidím nic špatného na tom, aby člověk měl přehled na kolik ho vyjde domácnost.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.2.2022 15:40 Reaguje na A Z
Možná by mohl autor i stejně fundovaně spočítat, na kolik nás vyjde elektřina z OZE a srovnat ji s elektřinou z JE. Pak by možná Zelení přehodnotili svůj negativní vztah k jádru.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.2.2022 19:48 Reaguje na A Z
Cena vodného a stočného se mění město od města a to o desítky procent. Takže tím se liší i cena za minutu sprchování. Další věc je teplota vody, která teče ze sprchy. Někdo má rád hodně chladnou vodu, jiný trvá na vodě, která je hodně horká. Rozdíl - další desítky procent. Zdroj ohřevu vody sice autor zmínil, ale i v tom může být rozdíl v ceně doslova v desítkách procent. Navíc, pokud k ohřevu používám vlastní dřevo, topím zadarmo. Takže výsledná cena vody a tím i sprchování, se může lišit doslova o stovky procent. Je to blábol.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

22.2.2022 14:14 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Pivo stojí taky v různých hospodách různě. Tady jde o hrubý odhad kolik minut sprchování = 1 pivo.
Odpovědět
LB

Lukas B.

18.2.2022 16:20 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
z nedostatku sprchování a hygieny obecně samozřejmě onemocnět lze, ale to by musel být nedostatek typu sprchování jednou za rok. naopak si lze uhnat spoustu kožních a nejen kožních problémů přílišnou hygienou. samozřejmě horník zaprášenej po mouru se každý den po šichtě umýt musí, ale sprchování sedavého kancelářského dvakrát nebo třikrát každý den je záležitost notně nezdravá a vede k odmašťování kůže a vybičuje veškeré žlázy ke kůži k obnově přirozené rovnováhy kůže, což vede k tomu, že nevysprchuje-li se dva dny kancelářskej navyklej na sprchu dvakrát každý den, potom smrdí člověčinou jako něco mezi mokrým psem a dobře uzrálým sýrem. Nansen (který přezimoval v arktidě s Johansenem ve vlhké a temné díře v zemi, kde teplota celou zimu nevystoupila nad bod mrazu a vánoce oslavili obrácením spodního prádla naruby) píše, jak strašlivě kožně odstonali návrat k evropské úrovni hygieny (a to byl prosím konec 19. století s koupelí jednou týdně a denně se myly pouze nohy a "koncovky")a bolestivě

tradiční a konzervativní léčba veškerých těch lupének a ekzémů je v pořadí:
- mej se kratší dobu
- nemej se tak často
- nepoužívej žádné mýdlo
- nepoužívej teplou vodu
- nemej se vůbec.
Odpovědět
LB

Lukas B.

18.2.2022 16:22 Reaguje na Lukas B.
pardon, rozutelky se mi slova. Nansen s johansenem kožně odstonali návrat k evropské úrovni hygieny strašlivě a bolestivě.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.2.2022 20:14 Reaguje na Lukas B.
Víte tyhle rádobyekologické rady mohou napáchat více škody než užitku a mohou být doslova nebezpečné. Uvedu konkrétní příklad. Matka samoživitelka s dvěma dětmi, která je dlouhodobě bez práce. Musí počítat každou korunu a teď si přečte tenhle blábol. A začnou se jí honit hlavou myšlenky, že když se umyje, vlastně okrádá děcka o jídlo. Takže začne řešit, že se bude mýt méně, což v důsledku může znamenat, že jí fakt někdo řekne, že zapáchá. Chlap by dotyčného poslal kamsi, u té ženské to může může skončit třeba sebevŕaždou, protože si s nastálou situací nedokáže poradit. Takže stejně jako se moc nepíše o sebevraždách, protože každý takový článek může být spouštěčem vyvolávajícím řetězec sebevražd (to potvrdí každý psycholog), podobným spouštěčem může být i tahle pitomost. Proto si stojím na tom, že je to blábol a dodávám, že blábol nebezpečný.
Odpovědět
LB

Lukas B.

18.2.2022 20:38 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
jo, samoživitelky v televizi. pancharti nemají tři tejdny co do huby a vona si připaluje jednu od druhý, ze sociálky jezdí taxíkem a tejden po fasování žebračenek si nechává vozit k večeři pizzu.
na pořádné umytí stačí v extrémním případě litr vřelé vody (smíchaný s dvěma litry studené v lavoru). vycintat si na sebe a nechat stéct do kanálu čtvrt kubíku 40°C teplé vody je těžkej luxus a hanebná rozchcáplost.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.2.2022 21:05 Reaguje na Lukas B.
Tyhle kecy o taxíku, platí akorát tak na naši snědou minoritu, která si tímto dopravním prostředkem jezdí nakupovat do Kauflandu. Bydlím v Ostravě Porubě kousek od tohohle supermarketu a měl jsem možnost je opakovaně vidět. Jinak pro bílou většinu platí, že samoživitelky dlouhodobě bez práce musí počítat každou korunu. A mimochodem, dvě znám a vím, o čem mluvím.
Odpovědět
JK

J. Kloutvorová

20.2.2022 23:17 Reaguje na Lukas B.
A Vy to tak děláte?
Odpovědět
LB

Lukas B.

21.2.2022 11:18 Reaguje na J. Kloutvorová
na chalupě po návratu z běžek ano. no, popravdě, té vody z litinového kamnovce, kterou se myji a oplachuji v plechové sedací vaně je nikoli tři, ale celých pět litrů. (mám na to úžasnou věc - kempingovou sprchu na pět litrů, do které se namíchá voda, pumpou se natlakuje a sprchou se spouští se sprchuje.)
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

19.2.2022 14:52 Reaguje na Lukas B.
Ono to rozmočování ztuhlého tvarohu může být po těch měsících nepříjemné. Už jste se v takovém režimu zkoušel rozmnožovat s "normální partnerkou/partnerem ?
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

18.2.2022 21:47 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Vy se nemyjete?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.2.2022 21:59 Reaguje na Katka Pazderů
Jedna věc je legrace, druhá věc je realita. Vy si vážně myslíte, že bych šel bez sprchy do postele?
Odpovědět
kk

karel krasensky

18.2.2022 18:10
Řešení ceny sprchování je hodně jednoduché.Nemyjte se.Výhodou je nejen finanční uspora,ale taky to,že se v MHD na vás nikdo nebude lpit a tlačit.Peníze ušetřené za sprchy mužete navíc smysluplně darovat třeba ekologum z hnutí duha nebo OPU-organizaci pro pomoc uprchlíkum.
Odpovědět
kk

karel krasensky

18.2.2022 19:42 Reaguje na karel krasensky
Ještě dodám.Případně peníze věnujte katolické církví.Mějte soucit a srdce na pravém místě.Cožpak vám není líto kardinala Duky aspon se konečně nají a nebude trpět hlady.Děkují.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

19.2.2022 14:54 Reaguje na karel krasensky
Obráceně - příspěvky darované státem na ekohnutí by stačily na spoustu teplé vody pro naše děti. Nebo pro ty zahraniční s nafouklými bříšky
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.2.2022 18:43
Poněkud zkráceně lze spotřebu teplé vody na sprchování a její ceny zaznamenat aritmeticky takto :

X = jednotková cena m3 studené vody x spotřebované množství + jednotková cena energie nutná k jejímu ohřevu x množství spotřebované energie.

Z poněkud suchopárného vzorce však můžeme dospět k několika originálním postřehům.

a) pokud bychom žili v komunismu - každému podle jeho potřeb - neplatili
bychom za sprchování nic , navíc by ani zaplatit nešlo, poněvadž peníze
neexistují :-)

b) pro ekomagory - pokud se budete sprchovat v době , kdy bude nadbytek energie z OZE a její cena bude dostatečně záporně vysoká, může dojít k situaci, kdy za její spotřebu obdržíte navíc platbu. Ta může být tak vysoká, že převýší i cenu studené vody. A vy si vlastně sprchováním pohodlně vyděláte na živobytí. :-)

c) pro euroskeptiky máme opačný příklad, cena suroviny-vody a energie na její ohřev se stane natolik cenově extrémně vysokou, že jediné sprchování vás doslova přivede na buben a zajistíte si spolehlivě návštěvu exekutora :-(

d) pro zelené vizionáře - pořiďte si vlastní studnu a vodu máte zadarmo.
Na střeše domu umístěte vodní nádrž natřenou černou barvou. Slunce vám
dodá energii zdarma a vy se můžete sprchovat libovolně dlouho. :-)
Vzorec X = voda + energie stále platí a tedy musí platit také, že :
0 + 0 = 0 a navíc jste prokázali rčení, že "Nula od nuly pojde "

Jak sami vidíte , i ze zdánlivě nudného problému se může vyklubat zajímavé a hlavně veselé téma, vezme-li se za ten správný konec.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.2.2022 19:53 Reaguje na Miroslav Vinkler
Mám tomu rozumět tak, že může nastat situace, kdy si sprchování budu pořizovat na leasing? Takže se osprchuji a pak několik let budu splácet?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.2.2022 20:17 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Nejen to, pokud máte dostatečně vysoký věk , existuje nenulová pravděpodobnost, že zemřete a váš dluh ze sprchování přejde na dědice. :-)
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

18.2.2022 20:33 Reaguje na Miroslav Vinkler
A doprdele. Jdu zastavit vodu. Právě jsem se chtěl vykoupat. Raději budu smrdět, než bych své děti uvrhl do dluhů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.2.2022 18:36 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
To jsem netušil, že vývojově jsou nejdál bezdomáči, kteří se válejí na roli a smrdí na sto honů.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

19.2.2022 19:20 Reaguje na Miroslav Vinkler
Každý ty originální postřehy vidí trochu jinak.
a) Neplatili bychom za sprchování nic. Teplá voda by tekla každý čtvrtek od 3,00 do 3,05 hod. To, že na lidi v šestém patře paneláku již nezbyde, není chyba systému ale je to nenažranost těch pod vámi co zneužívají vymoženosti komunismu a teplou vodou vysloveně plýtvají.
b)neušetříte a ani nic nedostanete. Dodavatelům je úplně buřt, jestli je v tomto okamžiku elektřina levná nebo drahá. Spíš vás budou tlačit k podpisu smlouvy kde se zavážete, kolik toho odeberete. No a třeste se pokud ten odběr nesplníte. To se pak teprve nedoplatíte.
c) dobrá zpráva je, že cena vody a energie nikdy nevyleze na takovou uroveň aby z vás udělala bezdomovce. Nejdříve by muselo nekřesťansky zdražit pivo. No a po zdražení piva již žádně další zdražení u nás nečekejte.
d)chovejte se ekologicky šetřete, pořiďte si vlastní studnu. Jste si ovšem jisti, že vlastní studna = i vlastní voda v té studni? Kruh se pomalu uzavírá a jsme u zpět u bodu a) a budeme znárodňovat. Začneme vodou a jejími zdroji.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

18.2.2022 20:42
Díky za info. Je to pravda, o ceně teplé vody na sprchování jsem zatím nepřemýšlela. Je dobré vědět, že je to mockrát méně než cigarety nebo pivo. Ale některé věci si stejně neodepřeme. Třeba to sprchování studenou vodou.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

19.2.2022 14:56 Reaguje na Katka Pazderů
Pro kamioňáka 30 - 50 Kč teplá sprcha u čerpačky, o trochu víc pak třeba ve Španělsku.
Odpovědět

Jirka Černý

19.2.2022 11:13
Co když má někdo ten černý vehement na střeše? Ano tam bude asi potřeba rozpočítání nákladů na koupi a instalaci. Ani nevím jak je to účinné, ale jednou jsem to pomáhal instalovat a pamatuju že pro vysokou schopnost ihned se na slunci ohřát na vysokou teplotu to bylo docela komplikované, takže účinné to asi docela bude.
Odpovědět
DA

DAG

19.2.2022 16:52
Jako nic proti jeho úvahám, ale je to předseda politické strany co kdysi byla a zase by mohla být v parlamentu. Chce někdo, aby takový člověk, tvořící takové orientační úvahy byl v parlamentu nebo ve vládě???
Třeba by uzákonil vodovodní termobaterie na otisk prstu. Máš tři minuty jednou za dva dny. Když nám aplikace zahlásí, že jsi se sprchoval jen jednou za čtyři, tak máš padoš slevu na daních ;)
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

19.2.2022 18:57 Reaguje na DAG
Trochu vás opravím. Je to předseda politické strany co kdysi byla a zase by CHTĚLA být v parlamentu. Myslím si , že takto je to přesnější.
Odpovědět
DA

DAG

19.2.2022 21:38 Reaguje na Jarek Schindler
Tak jasně její vystupování je tragické a sance malá, ale pořád mají hlasů relativně dost. Což nechápu, viz poznámka výše.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

20.2.2022 12:40 Reaguje na DAG
Relatívně dost hlasů. Když se člověk podívá jak funguje náš školský systém a koho do škol pouštějí přednášet, tak se divím, že těch hlasů nemají víc. Ono chvíli trvá než si po tom ekologickém vymývání mozků to ten čerstvě plnoletý opět trochu srovná v hlavě a zjistí jaká je realita života.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

21.2.2022 15:06 Reaguje na Jarek Schindler
Pánové ... https://www.volby.cz/pls/ps2021/ps2?xjazyk=CZ ... cca 53 tis. hlasů z 8 a 1/4 mil. oprávněných voličů. To je statistická chyba, v tom bych nic víc nehledal. Vždyť i ten Volný dostal víc.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

21.2.2022 14:05
Cywe ... to je zase článek o exkrementu.

Navíc by mne zajímalo, kdo tohle ... "A pokud budete v horké sprše relaxovat dlouhé desítky minut ..." ... reálně dělá. Pokud mu třeba není blbě, nebo v té sprše není ještě s někým;-). V prvním případě na nějakou kačku člověk většinou nekouká a v druhém to bývají velmi dobře vynaložené peníze:-))).
Odpovědět
AZ

Alena Zem

22.2.2022 20:54
Sprchuju se ve sprchovém koutě a vždy si stoupnu do většího škopíku. Všechnu zachycenou vodu pak používám na splachování, stejně jako veškerou vodu zachycenou z oplachování ovoce a zeleniny či sklenice po napití, nebo vodu z ručního praní. Máme studnu, nejde o peníze, ale o to, že mi vadí plýtvání pitnou vodou.
Odpovědět
ZK

Zan K.

11.3.2022 18:19 Reaguje na Alena Zem
Dnes zatím vodu nikdo neřeší. Ale s rostoucí krizí bude muset. Nikdo z místních frajírků si cenu vody,hlavně té pitné a nezávadné nedokáže uvědomit. Takové by bylo tžeba poslat do asijských pouští na pár dní. Ono by se jim v hlavách rozsvítilo.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist