Michal Berg: Víte, kolik vás stojí minuta sprchování teplou vodou?
Cena vody: buď ji máte (skoro) zadarmo z vlastního zdroje (pak je otázka zda platíte alespoň stočné za kanalizaci), nebo berete komplet službu z vodárny. Vodné+stočné je v Česku cca 100 Kč/m3 vody, jeden litr tedy 10 haléřů. Pokud platíte jen stočné, je to cca polovina (s tím že ceny vodného a stočeného se dají jednoduše dohledat a mohou se lišit mezi městy cca o 20 %).
Za minutu sprchy tak zaplatíte nejčastěji cca tu korunu za samotnou studenou vodu. Pokud máte vlastní zdroj, může to být mnohem méně (ale taky vás to pořízení studny/vrtu mohlo něco stát, že). Pouze studenou vodou se ale sprchuje jen malinká část z nás, že?;)
Střední teplotu vody mají baterie nastavenu na cca 38-40 stupňů (na těch novějších je takový čudlík). Podle místních podmínek, vstupních teplot a vašeho vkusu může tedy vodu, kterou se sprchujete, tvořit cca 60 % teplé a 40 % studené.
Cena teplé vody v našem paneláku, kterému dodává teplo na ohřev vody centrální teplárna spalující plyn, je v cenách roku 2022 (840 Kč/GJ) cca 0.37 Kč/litr.
(Pro vaše vlastní výpočty stačí velmi orientačně vědět, že je potřeba cca 0.33 GJ tepla z teplárny na ohřátí 1 m krychlového vody ve vašem domě, množství spotřebovaných GJ a m3 musíte vyčíst z ročních vyúčtování).
Smícháním teplé a studené vody v poměru 60:40 se dostaneme na cenu 2.57 Kč za 10 litrů, neboli minutu sprchy.
Oproti cenám z roku 2020 se u nás ta minuta sprchování zdražila cca o 21 %, takže když se budeme sprchovat čtyři a nikoli pět minut, budeme za to platit stejně. No, a měřili jste si někdy, jak dlouho se opravdu sprchujete?
Ceny tepla i vody jsou ve městech různé, ale i pokud máte ve vašem městě nadprůměrně drahé teplo i vodu, nad 3 koruny se za minutu sprchování zřejmě nedostanete. Zároveň ale zřejmě ani pod 2 koruny (u dodávky z centrální teplárny a z centrálního vodovodu).
Všechny ostatní druhy ohřevu vody ve vašich domech si musíte spočítat podle vstupních parametrů sami, obecně jsou ale v podstatě všechny levnější než teplá voda z teplárny - od těch trochu levnějších, jako je vlastní plynová kotelna na bytovém domě nebo elektrický bojler, po zásadně levnější, jako je tepelné čerpadlo ve spojení se soláry nebo topení dřevem. Na rozdíl od dodávky tepla z centrální teplárny je ale i výpočet složitější - záleží, co do něj zahrnete.
Jednak samotné médium (elektřina, plyn, dřevo, peletky), jednak investice do a údržba kotle, bojleru či jiného zařízení, případně i vaše práce a čas (sekání dřeva, skládání peletek, obsluhu kotle, cokoli). Někdy ani přímé náklady na teplo a teplou vodu nejdou rozlišit.
U tepla z teplárny má člověk pohodlí, ale je totálně svázán náklady. Může tak ušetřit hlavně nastavenou teplotou vody, kterou se sprchuje, a délkou sprchování, případně nákupem spořící sprchy s nižším průtokem.
Přečtěte si také |
Úspory vody v koupelně – jak je to se sprchováním a plnou vanou vody?Všechny ty výpočty jsou opravdu jen orientační, protože záleží na mnoha proměnných v každé konkrétní situaci. I tak si ale myslím, že zatímco orientační cenu jídla nebo benzínu zná skoro každý, cena sprchování či koupání je mnohem méně známá, přitom to je denní potřeba.
Srovnání ceny sprchování a koupání je pak už hračka, dá se říct, že trochu delší sprcha je cenově srovnatelná s napuštěnou vanou (ta může mít 70-150 litrů vody, podle velikosti). A pokud budete v horké sprše relaxovat dlouhé desítky minut, pak vám to může opravdu vlézt do peněz.
A teď si jdu dát tu sprchu.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (50)
Břetislav Machaček
18.2.2022 09:26části obyvatel do doby před staletími. Omezit sprchování, omezit teplo v
co nejmenších bytech, omezit spotřebu potravin, spotřebního zboží, omezit
počet dětí, omezit život jako takový. Nikde ani slovo o bohatých, kteří vesele plýtvají v mnohapokojových vilách s několika vanovými koupelnami
a vytápěnými bazény. O těchto výtečnících ani slovo a žádné omezení spotřeby vody, energií atd. Už dávno jsem psal o energii "na příděl".
Kvóta na osobu za rozumnou cenu a vše navíc třeba pětkrát dráž. Kdo
bude mít na plýtvání, tak ať plýtvá, ale naplní státní kasu na všechny
ekologické projekty pouze plýtvači a nikoliv všichni, kteří už spoří
na hranici základních lidských potřeb. To není socialismus, ale způsob,
jak opravdu snížit absolutní spotřebu a nedostat lidi do energetické chudoby. Hra s doplatky je pouze o šetření s těmito doplatky a neřeší ani
tu spotřebu energií v nezateplených ubytovnách. Tam mohou dál i větrat
a topit jako kdysi. Stát jim vše doplatí a asistent jim vyplní žádosti.
No a ty doplatky uhradí ostatní z DPH, které se odvíjí od ceny energie.
To jsou ty zvýšené příjmy a úspory nového státního rozpočtu. Ušetří se
na nevyplacených složitě získatelných podporách a vydělá na daních od ostatních. Zelení naskočili na tuto vlnu a proto ztratili sympatie obyčejných lidí, neboť jim nejde po skutečném plýtvání, ale poučují o takových nesmyslech jako je šetření na hygieně. Přál bych panu Bergovi opravovat třeba lokomotivy a mít olej ve vlasech a karbon v pórech kůže.
To mu deset minut pod sprchou stačit nebude, pokud se nespokojí chodit špinavý jako čuně. Těch deset minut stačí asi jenu, který se v práci nezašpiní a nepropotí košili. Jednu směnu ve špíně a změní názor.
Jaroslav Řezáč
18.2.2022 10:09 Reaguje na Břetislav MachačekZbyněk Šeděnka
18.2.2022 14:38 Reaguje na Jaroslav ŘezáčA Z
18.2.2022 15:07 Reaguje na Jaroslav ŘezáčA Z
18.2.2022 15:01 Reaguje na Břetislav MachačekAutor nerozděluje na chudé či bohaté, píše článek pro všechny. Vy ve svém komentáři popisujete něco, co v článku není - jen jste si to vytvořil a následně to rozebíráte až do naprostých absurdit a z autora děláte jakéhosi ,,darebáka,,.
Břetislav Machaček
18.2.2022 18:28 Reaguje na A Zhodnotit vůbec. Nedělám z něho darebáka, ale člověka,
který neuvažuje, že když se někdo potřebuje umýt od mouru,
tak nikdy nebude počítat za kolik, ale aby se umyl. Je
to asi pro ty, co se nezašpiní a pouze si koupel užívají.
Článek radí jak šetřit, ale tak tomu v praxi není.
Jeho rady jsou možná pro vás, ale nikoliv pro většinu pracujících lidí, kteří ušetří raději jinde, než na mytí.
Takže hygiena vyjde každého jinak podle jeho zašpinění a nikoliv podle toho, jak dlouho se sprchuje z plezíru. No
a odkud kdo bere teplou vodu ovlivní málokdo. V bytě máte danou teplou vodu z teplárny a v domku máte sice možnost výběru, ale podmínky má každý jiné. Klidně se v zimě a v noci sprchujte solární sprchou, pokud se rád otužujete,
či umyjete špínu studenou vodou. Mě rady jak šetřit už vytáčejí, protože to jsou často pouze knížecí rady těch, co na to plýtvání mají (politik a podnikatel v IT), což je i autor článku a poučují ty, kteří mají čím dál hlouběji do kapsy. Sprchování a koupání nesmí být přepych, ale standard pro všechny a to by měla být starost politiků! Stejně tak základní množství dostupné energie a potravin. V opačném případě se to vymstí ukončením sociálního smíru a obrátí
se proti nim. Utahovat opasek nejde do nekonečna a myslet si, že to lidé vydrží. Prvé co smetou ze stolu bude "gryndýl" a dopřejí si všeho i za cenu konce světa.
Pavel Hanzl
21.2.2022 16:42 Reaguje na Břetislav MachačekTen článek je informace, co nás stojí základní hygiena a vy chytáte hysťák z Grýndýlu, kterýn jste nečetl a vůbec netušíte, co v něm je.
Svatá Prostoto
22.2.2022 12:03 Reaguje na Pavel HanzlNeřeknu nějaký školní časopis na základce, nebo si třeba pamatuji jak v ábíčku byl takový seriál Spořínek-malý hospodář, nebo tak nějak. Tam dobrý, ale tady?
Pavel Hanzl
22.2.2022 20:39 Reaguje na Svatá ProstotoO autech se píše denně všude a nejsou zdaleka tak rozšířené.
Svatá Prostoto
23.2.2022 11:39 Reaguje na Pavel HanzlCywe, jak píšu, rozměr ... prostě neplýtvat je pro řadu lidí normální, a ti ten článek nepotřebují. Zbytek na nějaký článek dlabe a dokud se mu to nepromítne na složence, tak to řešit nebude. A až jo, tak přijít na to, co je popisované v článku zvládne i průměrně inteligentní houpací koník.
Ale beru na vědomí, že zrovna vám to pomohlo:-))).
Jiří Svoboda
18.2.2022 12:09Při sprchování se lze i vyčurat a ušetříte 3 l vody na záchodě.
Pokud se sprchujete, méně smrdíte a nemusíte tolik větrat.
A to už jsou, myslím, ty 3 kačky za vysprchování zaplaceny. Za 1 pivo dáte mohem více a moc o jeho vyzunknutí nešpekulujete.
Samozřejmě i s tou cenou lze něco udělat. Vodu ze sprchy (pokud se tam nevyčurám) mohu použít jako šedou na splachování. Pokud ohřívám předehřátou vodu rekuperací vzduchu a zbytek dohřeji tepelným čerpadlem, mohu pořídit osprchování i pod 1 Kč. Podrobnosti můžete najít na www.optimalizmus.cz
Aleš Nebáznivý
20.2.2022 11:06 Reaguje na Jiří SvobodaSvatá Prostoto
21.2.2022 14:00 Reaguje na Aleš NebáznivýJiří Svoboda
22.2.2022 14:11 Reaguje na Aleš NebáznivýMně stačí tekoucí vodu vidět či slyšet. Někdy stačí jen pomyslet...
Zbyněk Šeděnka
18.2.2022 14:35A Z
18.2.2022 14:52 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaJá třeba nevidím nic špatného na tom, aby člověk měl přehled na kolik ho vyjde domácnost.
Jiří Svoboda
18.2.2022 15:40 Reaguje na A ZZbyněk Šeděnka
18.2.2022 19:48 Reaguje na A ZJiří Svoboda
22.2.2022 14:14 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaLukas B.
18.2.2022 16:20 Reaguje na Zbyněk Šeděnkatradiční a konzervativní léčba veškerých těch lupének a ekzémů je v pořadí:
- mej se kratší dobu
- nemej se tak často
- nepoužívej žádné mýdlo
- nepoužívej teplou vodu
- nemej se vůbec.
Lukas B.
18.2.2022 16:22 Reaguje na Lukas B.Zbyněk Šeděnka
18.2.2022 20:14 Reaguje na Lukas B.Lukas B.
18.2.2022 20:38 Reaguje na Zbyněk Šeděnkana pořádné umytí stačí v extrémním případě litr vřelé vody (smíchaný s dvěma litry studené v lavoru). vycintat si na sebe a nechat stéct do kanálu čtvrt kubíku 40°C teplé vody je těžkej luxus a hanebná rozchcáplost.
Zbyněk Šeděnka
18.2.2022 21:05 Reaguje na Lukas B.Lukas B.
21.2.2022 11:18 Reaguje na J. KloutvorováPetr Pekařík
19.2.2022 14:52 Reaguje na Lukas B.Zbyněk Šeděnka
18.2.2022 21:59 Reaguje na Katka Pazderůkarel krasensky
18.2.2022 18:10karel krasensky
18.2.2022 19:42 Reaguje na karel krasenskyPetr Pekařík
19.2.2022 14:54 Reaguje na karel krasenskyMiroslav Vinkler
18.2.2022 18:43X = jednotková cena m3 studené vody x spotřebované množství + jednotková cena energie nutná k jejímu ohřevu x množství spotřebované energie.
Z poněkud suchopárného vzorce však můžeme dospět k několika originálním postřehům.
a) pokud bychom žili v komunismu - každému podle jeho potřeb - neplatili
bychom za sprchování nic , navíc by ani zaplatit nešlo, poněvadž peníze
neexistují :-)
b) pro ekomagory - pokud se budete sprchovat v době , kdy bude nadbytek energie z OZE a její cena bude dostatečně záporně vysoká, může dojít k situaci, kdy za její spotřebu obdržíte navíc platbu. Ta může být tak vysoká, že převýší i cenu studené vody. A vy si vlastně sprchováním pohodlně vyděláte na živobytí. :-)
c) pro euroskeptiky máme opačný příklad, cena suroviny-vody a energie na její ohřev se stane natolik cenově extrémně vysokou, že jediné sprchování vás doslova přivede na buben a zajistíte si spolehlivě návštěvu exekutora :-(
d) pro zelené vizionáře - pořiďte si vlastní studnu a vodu máte zadarmo.
Na střeše domu umístěte vodní nádrž natřenou černou barvou. Slunce vám
dodá energii zdarma a vy se můžete sprchovat libovolně dlouho. :-)
Vzorec X = voda + energie stále platí a tedy musí platit také, že :
0 + 0 = 0 a navíc jste prokázali rčení, že "Nula od nuly pojde "
Jak sami vidíte , i ze zdánlivě nudného problému se může vyklubat zajímavé a hlavně veselé téma, vezme-li se za ten správný konec.
Zbyněk Šeděnka
18.2.2022 19:53 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
18.2.2022 20:17 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
18.2.2022 20:33 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
21.2.2022 18:36 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaJarek Schindler
19.2.2022 19:20 Reaguje na Miroslav Vinklera) Neplatili bychom za sprchování nic. Teplá voda by tekla každý čtvrtek od 3,00 do 3,05 hod. To, že na lidi v šestém patře paneláku již nezbyde, není chyba systému ale je to nenažranost těch pod vámi co zneužívají vymoženosti komunismu a teplou vodou vysloveně plýtvají.
b)neušetříte a ani nic nedostanete. Dodavatelům je úplně buřt, jestli je v tomto okamžiku elektřina levná nebo drahá. Spíš vás budou tlačit k podpisu smlouvy kde se zavážete, kolik toho odeberete. No a třeste se pokud ten odběr nesplníte. To se pak teprve nedoplatíte.
c) dobrá zpráva je, že cena vody a energie nikdy nevyleze na takovou uroveň aby z vás udělala bezdomovce. Nejdříve by muselo nekřesťansky zdražit pivo. No a po zdražení piva již žádně další zdražení u nás nečekejte.
d)chovejte se ekologicky šetřete, pořiďte si vlastní studnu. Jste si ovšem jisti, že vlastní studna = i vlastní voda v té studni? Kruh se pomalu uzavírá a jsme u zpět u bodu a) a budeme znárodňovat. Začneme vodou a jejími zdroji.
Katka Pazderů
18.2.2022 20:42Petr Pekařík
19.2.2022 14:56 Reaguje na Katka PazderůJirka Černý
19.2.2022 11:13DAG
19.2.2022 16:52Třeba by uzákonil vodovodní termobaterie na otisk prstu. Máš tři minuty jednou za dva dny. Když nám aplikace zahlásí, že jsi se sprchoval jen jednou za čtyři, tak máš padoš slevu na daních ;)
Jarek Schindler
19.2.2022 18:57 Reaguje na DAGDAG
19.2.2022 21:38 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
20.2.2022 12:40 Reaguje na DAGSvatá Prostoto
21.2.2022 15:06 Reaguje na Jarek SchindlerSvatá Prostoto
21.2.2022 14:05Navíc by mne zajímalo, kdo tohle ... "A pokud budete v horké sprše relaxovat dlouhé desítky minut ..." ... reálně dělá. Pokud mu třeba není blbě, nebo v té sprše není ještě s někým;-). V prvním případě na nějakou kačku člověk většinou nekouká a v druhém to bývají velmi dobře vynaložené peníze:-))).