https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/studie-proc-by-vasim-pristim-kotlem-melo-byt-tepelne-cerpadlo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Studie Proč by vaším příštím kotlem mělo být tepelné čerpadlo?

25.11.2021 09:49 | PRAHA (Ekolist.cz)
Lepší než plyn? Na ilustračním snímku větrák tepelného čerpadla.
Lepší než plyn? Na ilustračním snímku větrák tepelného čerpadla.
Stále naléhavější výzvy ke zmírnění klimatické krize nás všechny nutí přemýšlet o změně vytápění domácností. Místo využívání fosilních paliv je třeba do budoucna přejít k účinnějším a pro životní prostředí příznivějším řešením. Podle nové studie "Proč by vaším příštím kotlem mělo být tepelné čerpadlo?", kterou dnes zveřejnila BEUC (Evropská spotřebitelská organizace), je pro spotřebitele nejlevnější variantou ekologického vytápění použití tepelného čerpadla.
 
Vytápění plynem, které používají miliony spotřebitelů po celé Evropě, je spojené s negativním dopadem na životní prostředí, a navíc také podléhá významným cenovým výkyvům. V posledních měsících jsme viděli, jak zásadní dopad má cena plynu na výši účtů za energie.

Jaká je tedy cenově nejdostupnější alternativa ekologicky udržitelného vytápění domácností? A jaké změny právních předpisů by měla provést EU a členské státy? Spotřebitelské organizace v Itálii (Altroconsumo), České republice (dTest), Polsku (Federacja Konsumentow), Španělsku (OCU) a BEUC nechaly vypracovat studii, která měla za úkol přinést odpovědi na tyto otázky. Dokument, který vytvořila ekonomická a analytická společnost Element Energy, se zabýval odhadem nákladů na vytápění ve dvou nejtypičtějších domácnostech (dům a byt) pomocí elektrických tepelných čerpadel nebo hybridních elektro-vodíkových tepelných čerpadel a vodíkových kotlů. Studie počítala s odhadem nákladů ve čtyřech zmiňovaných zemích v období 2025-2040.

Tepelná čerpadla zvítězila

„Dobrou zprávou je, že řešení existuje. Náš výzkum ukazuje, že pro spotřebitele v celé Evropě bude elektrifikace - ať už pomocí tepelného čerpadla nebo dálkového vytápění ve městech - v kombinaci se zlepšením energetické účinnosti mnohem levnější a výhodnější než vodík. Zvýšení energetické účinnosti domácností pomůže spotřebitelům výrazně ušetřit - ať už zateplením stěn v Polsku nebo instalací žaluzií na okna ve Španělsku. Navíc odklon od nestálosti cen plynu nabídne spotřebitelům větší stabilitu a předvídatelnost jejich účtů za energii,“ uvedla Monique Goyens, ředitelka organizace BEUC.

Hlavní zjištění studie

Elektrická tepelná čerpadla jsou pro spotřebitele nejlevnější ekologickou variantou vytápění. Obnovitelné dálkové vytápění je konkurenceschopné i v městských oblastech. Vodíkové kotle a hybridní tepelná čerpadla (vodík/elektřina) jsou nejdražší možností a vodík bude dražší než dnešní plyn.

V chladném podnebí platí, že zásadní zlepšení energetické účinnosti domů nese velké finanční výhody, které pomáhají snižovat účty za energii. To platí ve všech čtyřech zemích a pomáhá to udržet v zimě teplo v domácnostech. V teplém podnebí může stínění (např. žaluziemi) snížit spotřebu energie na chlazení a zlepšit pohodlí.

"Chytré vytápění" (např. využívání levnější energie mimo špičku) pomocí tepelných čerpadel sníží náklady spotřebitelů na vytápění až o 25 % ve srovnání s plynem. Chytré využívání elektřiny totiž snižuje potřebu investic do elektrických sítí. Úspory by mohly pomoci snížit poplatky za rozvodné sítě na účtech za energii.

Pokud vlády jednotlivých států zavedou ambiciózní programy renovace domů, které umožní mnoha spotřebitelům zlepšit energetickou účinnost jejich domů, mohlo by to také znamenat nižší síťové tarify (a účty za energii) pro všechny, pokud se úspory přenesou na spotřebitele.

Aby však spotřebitelé mohli využívat výhod nižších účtů za energii, budou potřebovat finanční podporu na nákup tepelného čerpadla a zaplacení zlepšení energetické účinnosti.

Více informací

Přečtěte si stručné shrnutí studie.
Přečtěte si celou zprávu Sbohem plynu: proč by vaším příštím kotlem mělo být tepelné čerpadlo. Srovnávací studie možností ekologického vytápění pro spotřebitele, 2025-2040.
reklama

 
Jaroslav Švehla, dTest
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (32)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

EN

Emil Novák

25.11.2021 11:21
Vytápění plynem navíc také podléhá významným cenovým výkyvům, na rozdíl od vytápění elektřinou, která pohání to tepelné čerpadlo, a která významným cenovým výkyvům nepodléhá?
A nevadí, že kdybych teď vyměnil plynový kotel za tepelné čerpadlo, vyrobí se stejně ta dodatečně potřebná elektřina navýšením výroby v plynových nebo uhelných elektrárnách?
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

25.11.2021 11:30
Aby však spotřebitelé mohli využívat výhod nižších účtů za energii, budou potřebovat finanční podporu na nákup tepelného čerpadla a zaplacení zlepšení energetické účinnosti. Takže stát okrade všechny a vybraným přidělí dotaci, část z dotace shrábnou státem určené firmy které vyrábí posudky.
Cena plynu kolísá a cena elektřiny je stálá - už dlouho jsem se tak nezasmál(tedy nebrečel)
Chytré využívání eletřiny, v ČR funguje už dávno, jmenuje se HDO a dovoluje distribuční společnosti zapínat/vypínat zvolené spotřebiče tak jak je to pro optimalní chod sítě potřeba.
Tepelné čerpadlo dává na výstupu orientačně 3x tolik tepelné energie než je elektrický příkon, pokud nejsou příliš nízké venkovní teploty( -10)vlivem tepelnych ztrát objektu a snížené účinnosti čerpadla nastupuje elektrokotel který je součástí a ekonomika je vedle, ale to je málo časté.Zásadní otázka je jak chceme v těchto vyjímečných existovat,přesněji řečeno odkud vezmeme elektřinu potřebnou na provoz elektrokotlů ve které se změní tepelná čerpadla?Nastartujeme paroplynové elektrárny(ale plyn je přece drahý)?
Uhelné elektrárny?Uhelka přemění na elektřinu cca 40% tepla v uhlí obsaženém, ztraty v rozvodu, tepelné čerpadlo a za čerpadlem mám cca 100% tepelné energie která byla obsažena v uhlí - stejného výsledku dosáhnu, když to uhlí spálím v moderním kotli, který mi nikdo nemůže dálkově vypnout a na 1až2 sezony se můžu předzásobit.Budeme držet zálohu uhelek/paroplynu tak aby i v nepříznivých podmínkách elektřina topila, nebo se spokojíme s menším tepelným komfortem?
Uvedená studie nic podstatného neřeší, jsou to jen vyhozené peníze za nepodstatné plky.
Vážný problém je rezignace našich vlád na vypracování energetické koncepce která je reálná a která zabezpečí přiměřeně drahé energie pro většinu a konečně začne stavět zdroje energie, které dávají ekonomický smysl.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

25.11.2021 13:47 Reaguje na Jaroslav Bobr
Souhlas.
Odpovědět
ig

25.11.2021 16:54 Reaguje na Jaroslav Bobr
+1
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.11.2021 12:24
Nebudu proti, až to bude dotažené do konce všemi směry.
Zatím je to stále " hudba " budoucnosti, cenou počínaje.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

25.11.2021 13:17
nejlevnější je dřevo z vlastního lesa a kotel na biomasu.
Odpovědět
M

Marcela Jezberová

25.11.2021 14:21 Reaguje na Katka Pazderů
Na co vlastní les, když na mezích kolem vesnice/města roste volně přístupná a nehlídaná spousta stromů? To je teprve to skutečně nejlevnější topivo.

Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

25.11.2021 14:38 Reaguje na Marcela Jezberová
Jen je blbý s ním topit v paneláku v obýváku, i když je to skutečně levné
Odpovědět
RV

Richard Vacek

25.11.2021 16:37 Reaguje na Jaroslav Bobr
Když bude mít na výběr umrznutí, nebo táborák v pokoji, tak bude volba celkem jasná.
Odpovědět
AM

Anežka M

25.11.2021 17:05 Reaguje na Marcela Jezberová
To je sice pravda, ale z vlastního lesa to hřeje tak nějak víc u srdce :)

Odpovědět
PP

Petr Pekařík

26.11.2021 05:39 Reaguje na Marcela Jezberová
Toto již naši nepřizpůsobiví dávno vyřešili - topení nábytkem a parketami je nejlevnější i v paneláku. Jen to vyžaduje se vždy za pár let přestěhovat do obydlí s novou zásobou paliva.
Odpovědět
AM

Anežka M

25.11.2021 16:56 Reaguje na Katka Pazderů
Kotel nebo kamna na dřevo vám brzo zakážou, hajdy pro čerpadlo! Kázeň musí bejt.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.11.2021 17:29 Reaguje na Anežka M
Párkrát v Bruseli + okolí ten " blekaut " a ještě rádi nic nezakážou.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.11.2021 17:29 Reaguje na Anežka M
Párkrát v Bruseli + okolí ten " blekaut " a ještě rádi nic nezakážou.
Odpovědět
DA

DAG

25.11.2021 14:16
Takže při výrobě elektriky naše uhlí vypouštějící CO2 vyměníme za ruský plyn vypouštějící CO2+ metan a ještě naše peníze pošleme do Ruska?
Navíc se budeme věřit, že to děláme pro planetu.
Kdo to vymyslel? Nebyli to náhodou Němci?
Já myslím, že konečně by Evropu měl řídit někdo jiný. Však co za posledních cca. sto let předvedli? Prohráli dvě války, zrodili komunismus a přivedli do Evropy miliony lidí, který teď budeme muset živit.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

25.11.2021 14:36 Reaguje na DAG
Tu třetí - ekonomickou zatím vyhrávají, také tím, že státy s nižší úrovní ekonomiky na ně pracují.Jak dlouho to bude trvat těžko říci, vzpoura bude muset přijít z těch slabších ekonomik.
Ten plyn přiteče z Německa takže se bude platit německým firmám, že má původ někde na sibiři je vedlejší(vedlejší je to pro zelené věrozvěsty).Nakonec i koncepce burzy s elektřinou se ukázala jako výhodná pro výrobce a distributory + mašibry s povolenkami.
Odpovědět
DA

DAG

25.11.2021 14:51 Reaguje na Jaroslav Bobr
Tak samozřejmě jsou ekonomicky silní. Mají štěstí, že je osvobodila USA a narvala do nich tolik peněz. Jinak by ještě s opravama po válce nebyli hotový.
Příště až nás budou osvobozovat, tak bych taky chtěl, aby to byli američani :)
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

25.11.2021 15:12 Reaguje na DAG
od dnešních USA snad raději ne :(
Odpovědět
DA

DAG

25.11.2021 16:36 Reaguje na Jaroslav Bobr
Pravda Irák a Afganistán mají do Japonska nebo Jižní Koree hodně daleko. :)
No jenže když se podívám do Abchazie, Syrie a Podněstří, tak radši pořád američani.
Odpovědět
kk

karel krasensky

25.11.2021 16:10
Mým příštím kotlem bude vášnivá plnoštíhlá žena.To je pravé bezemisní ekologické teplo.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.11.2021 17:30 Reaguje na karel krasensky
1*
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

25.11.2021 18:45 Reaguje na karel krasensky
budete muset přemýšlet nad tím, čím ji budete krmit, mohla by vám vypouštět ekologicky nepřípustný metan, takže nakonec byste na ni musel kupovat povolenky
Odpovědět
FK

Filip Kondapaneni

25.11.2021 16:45
A zase ta tajemná entita "se to". Se to zatepli, se to nainstaluje. Autoři jsou mimo. Už v této době se na kvalitní řemeslníky, techniky čeká a hodně dlouho a cena jejich práce neustále roste. Ani za 100 let to nebude ve vysněném stavu. Decentralizace ve výrobě EE, TE nepřinese spásu. 100 firmicek co usmudla za rok pár tisíc malých střešních instalaci na RD nebo malých TČ na RD s reálnym ziskem pár desítek MW dokáže za stejnou dobu našvihat 2GW na velkých instalacích (brownfieldy, střechy velkých objektů) nebo úpravách centrálních zdrojů tepla. To samé platí pro údržbu.
Odpovědět
AM

Anežka M

25.11.2021 17:00
Heleďte, a nemusí se to čerpadlo ještě někam uložit, například pod zem? A zaplatíte mi to? Na místě těžko přístupném technice, kde je v půl metru rostlá skála? Zaplatíte, že jo? Že jo?

Tuhle pár let zpátky sousedi kutali šachtičku na vodoměr, bídných 2 m3 potřebovali vykopat, měli na to půjčený nějaký mega sbíječ, jak drbali do té skály dva dny se třásla půlka vesnice. Za amortizaci stroje zaplatili 30k, ale nakonec tu šachtu vymlátili. Myslím, že kdyby za nimi někdo přišel teď s návrhem, ať si pořídí tepelné čerpadlo, tak ho do té šachty hodí a zalijou betonem. To jen jako jeden příklad za všechny.
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

25.11.2021 19:16 Reaguje na Anežka M
Tepelná čerpadla můžou odebírat teplo ze vzduchu(nejlacinější a proto nejpoužívanější) zde je problém při nízkych teplotách kdy nedává aktuálně potřebný výkon, ze země bud ze sítě trubek zakopaných cca 1m hluboko(je potřeba pozemek a peníze na realizaci) nebo z vrtů kdy z jedné sady vrtů se voda bere v tepelném čerpadle se jí sebere teplo a pustí se do druhé sady vrtů(musíte mít povolení na vrty, vrty musí být dostatečně hluboké =drahé), v obou těchto případech čerpadlo dává deklarovaný výkon i za nízkých teplot.Poslední možností je odebírat teplo z povrchové vody, ze dna rybníka nebo nějakého dostatečně vydatného (v zimě) vodního toku - kdo to má?
Kopat se tady nutně nemusí, zaplatit si to musíte sama, já jsem proti státním dotacím, celoevropsky.
Odpovědět
AM

Anežka M

25.11.2021 17:04
Jinak samozřejmě proti tč jako takovému nic nemám, tam kde to jde, proč ne, smysl to i ekonomicky v mnoha případech asi dává.

Co mě vytáčí, je nadpis a celkové vyznění článku - jako by typ vytápění byl něco jako nové boty, které si lze vybrat podle líbí/nelíbí. Bez ohledu na situaci, umístění stavby, podloží, okolní zástavbu a dostupnost jiných zdrojů.
Odpovědět
LF

Lukáš F

26.11.2021 08:46
Mam dům o vytápěné ploše 200m2. Máme plynový kotel a kotel na tuhá paliva. Měl sem skautskou energií takže v říjnu sem zavřel kohoutek a topím dřevem. Sem v situaci kdy můžu využít kotlikovou dotaci. TC je pro mě investice 300-350 tisíc ( dotace je 130 ) . Pelety mě napočítali na cca 220-250 tisíc (dotace 130) nový plynový kotel cca 70 tisíc ( dotace pokryje vše včetně nových radiátorů ). Chovám se čistě ekonomicky bez nějakých ideálu.

U pelet nevidím nic moc eko když se dováží z druhé strany světa a nemám důvěru v to že cena nepůjde dost nahoru nehledě na to že s tím je práce . Je to dost složitý systém pokud chce člověk automat a zabere to jednu další místnost.

Životnost čerpadla se uvádí 15let když sem optimista. Investice bez dotace je pro mě 200 000. Nejsem přesvědčen vzhledem k cenám elektřiny ze se mi to vrátí a opět je to pro mě trochu zbytečně složitý systém který vám opraví jen servis.

I přes aktuální situaci na trhu u mě zvítězil nakonec plyn. Investice je pro mě nula. Zkušenost je taková že otočíte kohoutek a nestarate se o nic. Firem co vám ho opraví je všude dost. Nový nestojí tolik abych ho nemohl za deset let vyměnit. Okna mám nová. Strop zateplený. 200 000 co bych dal do čerpadla raději investují do zateplení domu a s novým kondenzačním kotlem věřím ve značnou úsporu. Když bude nejhůř vždy můžu koupit nový kotlík na tuhá paliva. Čistě z ekonomického hlediska alespoň pro mě nedává čerpadlo žádný valný smysl. Možná na vesnici kde se nepripojite na plyn a už se vám nechce běhat házet uhlí. Vstupní náklady jsou ale vzhledem k ceně elektřiny podle mě moc vysoké. Momentálně znam v okolí několik lidí co čerpadlo odpojili a gázou zas uhlí díky Bohemia energy .
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

26.11.2021 09:13 Reaguje na Lukáš F
Má to i jiné aspekty, při výpadku proudu tepelné čerpadlo jen tak neuživite, potřebujete 1-3kW(odhad) a to dá dlouhodobě jen elektrocentrála. Kotel na plyn nebo tuhá paliva spotřeba tak do 150W a to můžete zálohovat z baterií a měniče klidně půl dne(mám automat na uhlí - v obci není plyn -kotlové oběhové čerpadlo, oběhové čerpadlo pro radiátory, šnekový podavač uhlí, ventilátor spalování.Záložní zdroj max výkon 1500VA dvě baterky 12V/40Ah, to je asi 1kWh energie, kotel mi udrží v provozu 8 hodin, cena cca 10000Kč)což v dnešní elektricky nejisté době je určitě výhoda.
Odpovědět
LF

Lukáš F

26.11.2021 09:26 Reaguje na Jaroslav Bobr
Ano. Když člověk slýchá že blackout není otázkou jestli se ke kdy tak mu to moc nepřidá a raději se zálohuje. Zvažují též solary a baterie i když životnosti moc nevěřím. Snad aspoň ČEZ bude schopný garantovat tu desetiletou záruku. Do těch deseti let se to díky dotaci zaplatí. Dost mě ale zaráží jaký monopol na to ČEZ má.
Odpovědět
LP

Luboš Pavlík

26.11.2021 13:14
Dobrý den, před rokem jsem začal menší rekonstrukci starého domu (ztráta cca 13kw) na malé středočeské vesnici, a chtěl a strašně jsem toužil po TČ, nejen proto, že jsem nechtěl kouřit jako sousedé. Mohu vám říci, že jsem netušil, jaká hrůza s výběrem mě čeká. Na NETu jsou desítky nabídek, a když tomu nerozumíte, tak vám jsou schopni prodat i klimatizaci převlečenou za TČ. Všichni nabízejí své služby, jak poradí, .. ale prakticky nikdo se o vlastní dům, otopnou soustavu nezajímá. Dejte 300tisíc, a tady to máte. V podstatě nevíte komu máte věřit, kdo mluví pravdu. Na prospektu výkon 3-18kW, na energetickém štítku že je pro dům se ztrátou 10kw. Ale to nic pane, to není problém. I když jsem navštívil přímo prodejny, kde nabízí montáž, dal jsem půdorys, radiátory, ale pak už se vám neozvou. Na https://svt.sfzp.cz/ půlku TČ co se nabízí na netu nenajdete. Kdyby to stálo 10tisíc, tak si něco vezmu, ale za tuhle cenu, kdy je to dle mého taková džungle informací o výkonech, účinnostech, COP, SCOP a já nevím čem do toho nejdu. Koupím kotel na dřevo, a bohužel budu kouřit. Nenašel jsem žádnou autoritu, která by mě nezávisle, kompetentně, na výpočtech ukázala, že se pro můj domeček hodí to a to TČ. nebo že bude pro danou ztrátu neefektivní.
Není nějaký seminář o TČ, kde by se člověk dozvěděl relevantní informace, aby se nestal objetí obchodnických praktik?
Odpovědět
JB

Jaroslav Bobr

26.11.2021 17:33 Reaguje na Luboš Pavlík
No, já bych uvažoval jinak , kolik je mi let, kolik mám na to peněz, možnosti náhradního topení,dostupné zdroje paliva.
Ve 40 mám jinou perspektivu fyzické výkonnosti než v 70.Jak dlouho budu moci tahat pevné palivo do kotle a vynášet popel,nutnost čištění výměníku a spalinové cesty.Plyn a TČ jsou prakticky bezobslužné, uhlí, dříví a pelety musíte někde skladovat a manipulovat s nimi.
Nejde jen o samotné TČ, topná voda z TČ je meně teplá než z kotlů a tak se někdy musí vyměnit stávající radiátory a rozvod, vhodné je pro podlahové topení.Není jisté jestli máte postačující elektrickou přípojku, potřebné minimum pro RD s čerpadlem bude tak 3x32A.Samotný provozdíky spec sazbě nevycházel draho(soused s prakticky stejným domem jako já cca 110Kč za TČ za den, já 150Kč den automat na uhlí při teplotě kolem -3).Kottle jsou relativně špinavé, potřebujete pro ně dost velkou místnost aspon 6m2,jinak se tam nehnete, stávající otopnou soustavu nejspíš budete moci ponechat v původním stavu.
Při výpadku proudu s TČ netopíte, můžete mít nějaký jiný zdroj(kamna,krb -komíny asi ve starem RD jsou)nebo musite mit dostatečně výkonnou elektrocentralu nebo se smířit se zimou.Kotle utáhnete z baterií a měniče tak půl dne.
Máte-li vlastní les nebo blízký zdroj levného palivového dříví tak kotel na dřevo se nabízí jako první.Máte na něj prostor?Máte kde dřevo skladovat?Máte na fyzickou manipulaci s dřevem?Jak často bude nutné kotel obsluhovat?
Samotné TČ je dobrý vynález,určitě mnohem lepší než přímé odporové topení, ale dělat z něho ideologi, která spásí svět je trochu vedle, zvlášt když probíhá nekritický přesun výroby elektřiny na OZE, které jak známo dávají nejvíc energie v zimě když je topení nejvíc třeba.
Co pro Vás bude v současnosti a budoucnosti nejvýhodnější si musíte rpzmyslet sám.
Odpovědět

Jirka Černý

27.11.2021 06:39
Pamatuju jak bylo "výhodné" topit elektrikou, masáž byla taková že jsem viděl i novostavby bez komínu (rychle je dostavěly) a topilo se uhlím, pamatuju kvalitní černé ale doly bylo nutné zavřít a topilo se hnědým sajrajtem na který bylo dobré mít jiný kotel, ten byl neekologický a bylo nutné ho vyměnit. Ekologické je dřevo, vlastně se už zdá že ne a tak čerpadlo? Psal bych dál ale proč si kazit pěkné ráno u krbovek (dokud to jde) užíváním sprostých výrazů.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist