https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-usporit-za-energie-tady-a-ted-osvetleni-a-domaci-elektronika
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak uspořit za energie tady a teď: osvětlení a domácí elektronika

24.11.2021 07:29 | PRAHA (Ekolist.cz)
Nemusí svítit, když to není potřeba.
Nemusí svítit, když to není potřeba.
Ve třetím dílu našeho seriálu zaměřeného na úspory energie bez potřeby drahých investic si posvítíme na osvětlení a domácí elektroniku. Zvláště na podzim a v zimě je osvětlení důležitá položka naší domácí spotřeby.
 

Osvětlení

Banální rada na začátek, kterou každý z nás už mnohokrát slyšel: zhasínejte po sobě. V místech, kde nikdo není, nemusíme za světlo utrácet. Je to možná příliš jednoduché, ale může to ušetřit nemalé peníze. Zhasínat se vyplatí vždy, když z místnosti na významnou dobu odcházíme. Vyplatí se to také s novými typy světelných zdrojů.

Nepoužívejte obyčejné žárovky pro místa, kde alespoň část dne skutečně svítíte. Klasické žárovky jsou velmi neúsporné: skutečně využitelného světla z dodané energie uvidíte maximálně 2 %. I proto se už mimo domácnosti s obyčejnými žárovkami příliš nesetkáte: ani v průmyslu, ani v kanceláři, ani v nemocnici, ani na ulici... I ta nejhorší LEDka bude 6x účinnější než obyčejná žárovka. U moderních LED žárovek bude tento poměr ještě výraznější (15x). Obyčejnou žárovku nechte v místech, kam nechodíte: např. sklep nebo půda. V ostatních místech se ekonomicky LED žárovka jistě vyplatí.

V obývacím pokoji (svícení 3 h denně) se vám vrátí peníze vložené do nové LED žárovky již za několik měsíců. Ale i v jiných místnostech, kde býváte podstatně méně (např. jen 30 minut denně), se vám LED žárovka ekonomicky vyplatí. S nárůstem cen za energii se investice vyplácí ještě rychleji.

Výběr LED žárovky

Mají nepříjemné světlo, blikají, málo svítí nebo se brzo rozbíjí. To jsou velmi časté výtky směřující k novým typům světelných zdrojů – schytávají to ale trochu zbytečně. Při výběru LED žárovek se lze většině budoucích potíží vyhnout. Na co dbát při výběru LED žárovky?
      • U velmi levných žárovek nemůžete čekat dokonalou a bezchybnou kvalitu. Je to podobné jako u jiných spotřebičů. Velmi levné LED žárovky (50 Kč/kus a méně) můžete ale dát do míst, kde pobýváte méně. Pro místa, kde svítíte více, se nebojte utratit o trochu více – rychle se vám to vrátí.
      • LED žárovky se vyrábí buď s klasickou baňkou, nebo v podobě hřibu. Pro lustry, designová svítidla a také pro prostory, kde trávíte nejvíce času, zvolte LED žárovku s baňkou – od obyčejných žárovek jsou k nerozeznání a jejich světlo je rovnoměrně rozprostřeno do všech stran. LED žárovky s baňkou od obyčejných žárovek ale určitě poznáte podle ceny. Pro méně důležité prostory můžete zvolit jakékoliv LED žárovky.
      • Množství světla už nelze určit podle výkonu žárovky (tedy podle wattů). Světelné zdroje je třeba porovnávat podle světelného toku, který se uvádí v lumenech (lm). Nejslabší žárovky mají kolem 250 lm, středně silné mají 450 lm (odpovídají 40W žárovce), silné mají kolem 900 lm (odpovídají 75W žárovce). Náhrady za 100 W žárovku mají 1500 lm a více. Světelný tok v lumenech najdete na krabičce LED žárovky vždy.
      • Vybírejte teplý barevný tón, označuje se 2700 K. Chladnější barevné tóny (tedy více než 2700 K) můžete dát do míst, kde pracujete nebo do kuchyně. Ale pokud nechcete experimentovat, vybírejte vždy 2700 K a nic nezkazíte. Pro místa odpočinku a spánku můžete vybrat ještě nažloutlejší světla, u kterých se dobře usíná. Označují se hodnotami 1800 až 2500 K, slovně amber nebo golden.
      • Životnost LED žárovek se udává v hodinách a jedná se o průměrnou dobu. Doporučení je vybírat 12-15 tisíc hodin. Problém ale je, že méně poctiví výrobci dokáží naslibovat i nemožné (papír snese všechno). Především hodnoty 50 tisíc hodin a více tedy berte s rezervou.
      • V některých případech má smysl vybírat LED žárovky s velmi kvalitním podáním barev. Označují se Ra nebo CRI 90 a více. Především se to hodí v místech, kde vybíráte oděvy s malým přístupem denního světla, v kuchyni, ve vaší oblíbené vitríně s uměleckými předměty nebo kdekoliv, kde jsou důležité barvy.
      • Od září roku 2021 mají světelné zdroje nové energetické štítky. Stupnice účinnosti se posunula a nyní jsou ty nejúspornější žárovky obvykle ve třídě E nebo D. Ještě lze uvažovat nad světelnými zdroji ve třídě F (např. pro směrové žárovky), ale světelné zdroje s energetickou třídou G jsou neúsporné pro všechny případy.
      • V neposlední řadě je samozřejmě potřeba myslet i na závit, tvar a velikost žárovky. Nejjednodušší je vzít správnou žárovku do obchodu a zeptat se. V domácnosti se ale nejčastěji setkáme se závitem E27 nebo užším E14.

Kompaktní zářivky?

Možná si ještě vzpomenete na „úsporky“, zahnuté a poskládané zářivky, odborně nazývané kompaktní zářivky. A možná je ještě máte doma. Pokud jsou stále funkční, nechte je dosvítit. I ty jsou mnohem účinnější než obyčejné žárovky. Nahrazovat kompaktní zářivky se vyplatí skutečně jen v místech, kde svítíte velmi často.

Kompaktní zářivka.
Kompaktní zářivka.

A pokud kompaktní zářivky už nesvítí, vraťte je do speciálních boxů umístěných v prodejnách. A platí to i pro obyčejné žárovky, halogenové žárovky a LED žárovky. Od roku 2021 se již recyklují všechny typy světelných zdrojů.

Ostatní elektronika

Pro všechny spotřebiče v domácnosti platí, že je můžeme vypnout, pokud je nepoužíváme. U moderních spotřebičů je pohotovostní příkon velmi malý (obvykle kolem půl wattu), ale pokud máte více spotřebičů pohromadě či máte nějakou starší elektroniku, vyplatí se vypínat odpojením od sítě. K tomu dobře poslouží prodlužovačky s vypínačem. Vypínat můžete bez obav také internetový modem např. pro dobu, kdy spíte nebo jste mimo domov.

Vypnout.
Vypnout.
Foto | CardMapr / Unsplash

Úsporu lze najít také ve většině televizorů. Můžete jednoduše snížit jas obrazovky nebo v nastavení najít úsporný režim. Zvláště před spánkem je mimo snížení jasu vhodné zapnout také noční režim s teplými barevnými tóny, který posune obraz do oranžova či červena.

Tip pro kutily na závěr

V našem seriálu úspor tady a teď máme ještě poslední tip pro zvídavé. Zapůjčte si měřič spotřeby/příkonu a zkuste si jednotlivé spotřebiče ve svém bytě. Pravděpodobně vás alespoň jeden překvapí svým nadměrným odběrem.

Text vznikl s přispěním projekt LABEL2020 a projektu Úsporné spotřebiče.


reklama

 
foto - Staša Michal
Michal Staša
Autor pracuje pro SEVEn, The Energy Efficiency Center. Je také tvůrcem webu Světloblog.
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KP

Karel Ploranský

26.11.2021 17:15
Cituji:
"Klasické žárovky jsou velmi neúsporné: skutečně využitelného světla z dodané energie uvidíte maximálně 2 %."
Ano, to je pravda. Pravda natolik známá, že je vlastně mlácením prázdné slámy ji tady uvádět.
Ale neuvádí se něco jiného, co by se rozhodně uvést mělo.
Chybí seriózní analýza, kolik energie lze výměnou klasické vláknové žárovky za LED, případně zářivku, SKUTEČNĚ v praxi uspořit. A kolik peněz.
A tady je namístě si uvědomit toto:
Nejméně se svítí v létě, kdy je den dlouhý.
Z celkové doby svícení připadá naprosto největší část na období od září do dubna - takže provoz světelných zdrojů se kryje s topnou sezónou! A proč bych si měl dělat starost s tím, že většina energie přivedené do žárovky se z ní vyzáří ve formě tepla, když v bytě TAK JAKO TAK TOPÍM?
Ta energie, která se považuje za ztrátovou, je ve skutečnosti UŽITEČNĚ VYUŽITA. Z energie přivedené do té "neúsporné" žárovky se vlastně neztratí ani Ň...
Výše uvedené sice neplatí v těch cca 150 dnech letního období, kdy se netopí; ale v tom období vstáváme za světla a večer se stmívá pozdě.
Také to neplatí pro VENKOVNÍ osvětlení.

Ale přesto je třeba se ptát, jestli neštěkáme na špatný strom, když zrovna tenhle zcela marginální problém nafukujeme mnohem, mnohem víc, než si zaslouží?

Klasická žárovka je primitivní, výrobně nenáročná, obsahuje jen běžné materiály. Žádný z nich není zdravotně závadný.
"Úsporné" žárovky by lidem nejspíš přestaly připadat úsporné, kdyby věděli, kolik energie vyžaduje jejich výroba ve srovnání s výrobou těch klasických a kolik mnohem vzácnějších surovin se na ni musí někde vytěžit a někam přivézt přes půl zeměkoule...
Ani zářivkové, ani LEDkové světelné zdroje nelze až na výjimky připojit k síti přímo. A výrobní a materiálová náročnost (a samozřejmě i cena) předřadníků je nesrovnatelná s primitivní starou žárovkou.

Ale hlavní problém je přesto jinde. V tom, že předřadník je v provozu úsporné žárovky jejím kriticky slabým místem. Vinou selhání elektronického předřadníku "odcházejí" dokonce i značkové výrobky daleko, daleko dříve než výrobci slibují!! Jejich REÁLNĚ DOSAHOVANÁ životnost vlastně sotva přesahuje běžnou životnost klasických vláknových žárovek! Udávané hodnoty (až desetitisíce hodin) patří do říše snů.
Kolik energie asi tak spotřebuje recyklace těch elektronických předřadníků (pokud se vůbec recyklují)?

Odpovědět
MS

Michal Staša

30.11.2021 13:33 Reaguje na Karel Ploranský
Ad svícení v zimě: vytápějte efektivně. A jinak zákon zachování energie platí, takže i LEDkami si trochu přitopíte.

Ad předřadníky: často to je slabé místo, ale zcela jistě neplatí, že celková doba života je podobná jako u žárovek.
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

30.11.2021 16:16 Reaguje na Michal Staša
Pane Staša, jen neříkejte asi před rokem jsem měnil 100W žárovku vyrobenou v roce cca 1955.Byla ve stodole a svítilo se s ní v zimním období tak 0,5h denně.Sklo měla zevnitř pokryté tmavym "filtrem" jak se postupně napařovalo vlakno.
Odpovědět
MS

Michal Staša

1.12.2021 14:52 Reaguje na Jarda Bobr
na jaké napětí byla ta žárovka? U obyčejných žárovek záleží především na napětí: podpětí obyčejným žárovkám dost vyhovuje a lze je pak provozovat velmi dlouho. Ale pak je zase horší účinnost. Navíc s časem se dále světelný tok snižuje, takže jste posledních několik desítek let provozoval 100W žárovku, ale světelný tok jste měl mnohem nižší. Ten problém je poměrně komplexní.
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

1.12.2021 15:46 Reaguje na Michal Staša
klasika 220V/100W - já to vím,uvedl jsem to jako zajímavost
Odpovědět
MS

Michal Staša

2.12.2021 14:55 Reaguje na Jarda Bobr
Je možné, že jste na konci drátu a máte tam podpětí. To by leccos vysvětlovalo.
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

30.11.2021 16:33 Reaguje na Karel Ploranský
Ano, pokud se podíváme na masívně nasvícená města, vesnice, průmyslové objekty dojdeme k nazoru že elektřiny je dost a pokud na to mám, můžu si svítit čím chci.Navíc elektronická zařízení "kazí" sinusovku(odebírají většinou proud jen kolem maxima napětí sinusovky k nabíjení kondenzátoru měniče a efektivní proud je tak mnohem větší než střední nemluve o proudu maximálním), tím je sinusovka oplošťována , vodiče jsou více zatěžovány(větší ztráty), a po síti se šíří harmonické frekvence které tam nemají co dělat.
Já jsem barbar a chci svítit(luxovat, jezdit) tím, co mi vyhovuje, zakazat vysavače nad 700W a rvát lidem elektroauta? nechapu.
Odpovědět
MS

Michal Staša

1.12.2021 14:53 Reaguje na Jarda Bobr
Když zůstanu u světelných zdrojů, tak mám pocit, že vám nic nebrání si koupit obyčejnou žárovku z eshopu v Číně nebo Rusku. Nicméně můžete ji sehnat i u nás.
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

1.12.2021 15:55 Reaguje na Michal Staša
dnes svítím většinou LED ale vadí mi, když mi někdo vnucuje čím mám svítit, když každý ze zdrojů má své +/-.Osvětové články,které píšete jsou jedna věc a každý si je může přebrat a zařídit se po svém.Zakázat neškodné zařízení je zvěrstvo technických analfabetů podléhajících lobby v pozadí nebo vlastní hlouposti.
Odpovědět
MS

Michal Staša

2.12.2021 14:57 Reaguje na Jarda Bobr
na trhu EU sice některé světelné zdroje oficiálně nejsou, ale můžete si je nechat dovézt, to nelegální není
Odpovědět
va

vaber

1.12.2021 09:22 Reaguje na Karel Ploranský
ono roztavit a udělat wolframové vlákno není bez energie
Odpovědět
va

vaber

1.12.2021 09:17
nám LED žárovky už dlouho a zatím jsem spokojen, v kotelně je ta nejlevnější někdy mrkne ale jinak bez problému, životnost je určitě mnohem delší než klasických žárovek a svítit normální žárovkou protože hřeje,je snad pitomost
pátral jsem proč mám docela velkou spotřebu když mám málo spoptřebičů, koupil jsem si měřidlo do zásuvky a měřil,
nejhorší byl mrazák a lednička ,spotřebovaly téměř 3kWh za den ,mnohemm víc než se uvádí ,
zajímavá je i spotřeba televize ,mám úhlopříčku obrazovky 1m,
když si navolím standardní obraz je spotřeba 100W, když si navolím úsporu energie je 50W, moje osobní nastavení je také 50W
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

1.12.2021 10:24 Reaguje na vaber
Někdy kolem roku 2000 jsem měřil kamarádovi spotřebu ledničky+mrazáček Calex 225(cca 50l mrazáček,175 l lednice,výroba za socialismu Calex Zlaté Moravce na Slovensku)protože snacha do něj hučela at koupí nové, tohle že je nehospodárné.Naměřená spotřeba byla 0,66kWh den(průměr z jednoho týdne) a 0,7kWh den(průměr z druhého týdne) čučel jsem na to jako puk.
Odhadl bych, že na výrobu led svítidla + měniče potřebujete té energie výrazně víc než na klasickou žárovku.Svítit normální žárovkou i když hřeje mi připadá jako normální volba která nikomu nijak neubližuje.
Sám používám ve většině případů LED ale že bych něco ušětřil nevím(platím cca 2400 Kč měsíc,tedy dosud),spotřeba světel je pro mě nepodstatná.
Odpovědět
va

vaber

1.12.2021 13:07 Reaguje na Jarda Bobr
já na to taky čučel a přemýšlím kde je chyba nebo zda si polepším, když je vyměním,
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

1.12.2021 16:07 Reaguje na vaber
No ,jak je máte staré? může k radiátoru vzadu vzduch který tam může "protékat" a vystupovat štěrbinami nahoře?
Ta socialistická kombinace měla stěny 2x tak silné než ty moderní(menší využitý objem) a vinutí kompresoru se tenkrát dělalo měděné(dnes se dělá hlinikové, pokud je měděné tak se na to upozorní jako na +)=menší ztráty.
Přinést si do prodejny potraviny,lednici naplnit a měřit spotřebu Vám asi nedovolí....
Na dTestu bývají podrobné testy spotřebičů sami jsme podle nich několikrát vybírali, ale stránky jsou placené....
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist