Jak funguje sdílený SECAP – akční energetický plán pro více obcí dohromady?
Co je SECAP?
SECAP je komplexní plán zaměřený na snižování emisí a zvyšování energetické efektivity na lokální úrovni. Obsahuje výchozí bilanci emisí (BEI), přehled adaptačních a úsporných opatření a cíle, kterého obce chtějí dosáhnout. Například závazky v rámci Paktu starostů stanovují do roku 2030 úsporu emisí o 40 % a do roku 2050 až o 80 %.
Sdílený SECAP nabízí regionům či skupinám obcí možnost společného závazku nebo sdílení opatření. Existují dvě hlavní varianty: individuální závazky pro každou obec s využitím sdílených opatření nebo společný závazek pro všechny obce. Společný závazek je ideální zejména pro menší obce, které sdílejí podobné výzvy a mohou společně rozkládat rizika. Sdílený SECAP rovněž umožňuje efektivnější alokaci zdrojů a administrativní úspory, například při podávání dokumentů.
Výhody a nevýhody sdíleného SECAPu
Výhody sdíleného SECAPu spočívají v synergii mezi obcemi. Společný závazek umožňuje rozložení úspory mezi členy, optimalizaci nákladů díky úspoře z rozsahu a sdílenou zodpovědnost mezi více starosty. Rovněž přináší výhody při koordinaci adaptačních opatření a usnadňuje komunikaci směrem k obyvatelům.
Na druhé straně sdílený SECAP může přinést i výzvy. Například pokud jsou obce ve skupině příliš rozdílné, může být koordinace obtížnější. Navíc je nutné zpracovat výchozí bilanci emisí pro celé území a rozčlenit ji pro každou obec, což vyžaduje kvalitní data a dobrou spolupráci. Důležitým aspektem je rovněž politika, protože některé obce mohou být více ochotné investovat do úspor než jiné.
Komu se vyplatí?
Sdílený SECAP je obzvláště vhodný pro svazky obcí v jednom regionu, které sdílejí podobnou velikost, demografické charakteristiky a environmentální problémy. Pokud je mezi obcemi dobrá komunikace a důvěra, mohou tyto výhody výrazně převážit nad možnými nevýhodami. Naopak pro obce, které se výrazně odlišují, může být efektivnější individuální přístup.
Příkladem úspěšného sdíleného SECAPu je spolupráce dobrovolného svazku obcí Tolštejn (www.tolstejn.cz). Obce Rybniště, Jiřetín pod Jedlovou, Doubice, Dolní Podluží, Horní Podluží a město Chřibská se po vzájemné dohodě domluvili na vytvoření společného energetického plánu.
Michal Staša
S přispěním projektu OwnYourSECAP
reklama

Dále čtěte |


